Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #8839, Vodovodní přípojka přes pozemek souseda

Vodovodní přípojka přes pozemek souseda, Reality

Sjednejte si hypotéku online
5.2.2020 Reality

Dobrý den, když už je k pozemku na kterém chci stavět přivedena voda a banka by si vzala pozemek a následně dům do zástavy, má banka oprávněni pro uvolnění peněz z hypotéky požadovat zástavní právo na vodovodní potrubí? Voda/potrubí od hlavního obecního radu totiž vede nejen přes obecni pozemky, ale i pozemky sousedů. Specialista banky argumentuje tím, ze by sousedi mohli potrubí vykopat a tím by dům zůstal bez vody. Je však divne, ze banka toto požaduje, když už tam voda z minulosti je, a nyní mám sousedy žádat o souhlas se zástavou. V obci to tak má většina lidi, že je voda tažena přes pozemky sousedů a nikdo to nemá jištěné zástavním právem. Děkuji.

Dobrý den,

se zástavním právem by soused nikdy nesouhlasil a banka toto určitě nežádá (proč by také měl soused svým pozemkem ručit za váš úvěr). Banka po vás spíše žádá zřízení věcného břemena služebnosti na vaši vodovodní přípojku uloženou v pozemku souseda ve prospěch vašeho pozemku. Bez tohoto věcného břemena totiž nemáte nárok mít svou přípojku v sousedově pozemku.

Nehledě na požadavky banky doporučuji toto řešit (zkusit se sousedem dojednat věcné břemeno za úplatu nebo ho nechat soudně zřídit institutem vydržení, pakliže se jedná o historickou záležitost), neboť byste také mohli skončit bez vody. Úplata za toto věcné břemeno je zcela na místě, neboť svou přípojkou jste znehodnotili pozemek souseda (který v místech přípojky nyní nemůže volně nakládat se svým pozemkem).