Výměna liber, Platba

14.9.2017 Platba

Dobrý den Petře, narazil jsem na Vaší odpověď na článek ohledně výběrů cizí měny v Česku. Mně by se jednalo o výběr liber z HSBC banky, sídlištěm v Anglii. Chci se zeptat jestli nevíte, kde by to bylo možné v blízkosti Brna a jestli se mi to vyplatí vybrat, najít dobrou směnárnu a směnit, nebo si rovnou přeposlat z UK účtu na CZ účet libry s kurzem té dané banky (jelikož jsem se díval a ty kurzy jsou o klidně i 2 Kč menší než co uvádí ČNB). Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

neboť v tuzemsku již není v současné době provozován žádný bankomat vydávající libry a poplatky za výběry cizích měn na pobočkách bank jsou vysoké (% z vybírané částky), bude nejlepší převést libry bezhotovostně na český účet, kdy dojde k přepočtu na koruny kurzem banky ze dne připsání platby. Doporučuji Equa bank, kde si za příchozí platbu z Anglie účtují jen 29 Kč a mají jedny z nejlepších kurzů (ostatní banky si účtují až 1% z platby a ještě mají horší kurzy).

ČNB uvádí středový kurz, tedy kurzy prodej/nákup musí mít nějaký rozptyl, aby se pokryly náklady na směnu a přiměřený zisk směnárníka (Equa má rozdíl cca 0,5 Kč). Rozdíl 2 Kč je samozřejmě velmi nevýhodný.