Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #7802, Vyživovací povinnost k dětem a věční studenti

Vyživovací povinnost k dětem a věční studenti, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, jak je to s placením výživného, když syn nenavštěvuje otce a nejeví o něj zájem - žádné blahopřání k svátku a k narozeninám, atd. jako by táta neexistoval. Synovi je 20 roků. Dokončil jeden učňovský obor s nevalným úspěchem, nyní je na dalším učňovském oboru podobného zaměření jako ten první obor a vyjádřil se, že když bude chtít, tak bude studovat do 26 roků. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ze zákona mají vyživovací povinnost ke svým dětem oba rodiče (bez ohledu na to, kdo o koho projevuje zájem) a to až do momentu, kdy je dítě schopné se začít živit samo. Vyživovací povinnost tak nemusí končit přesně v 18 letech (plnoletostí), pokračuje-li dítě ve studiích, ani ve 26 letech. Dítě především nesmí zneužívat vyživovací povinnosti rodičů, takže argument "budu si studovat až do 26 let a vy mě musíte živit" by před soudem neobstál zejména v situaci, kdy dítě nemá valné studijní výsledky. Vystudovaný učeň je schopen se sám uživit. Druhý podobný učňovský obor studovat může, ale tzv. "za své". Z mého pohledu tak Vaše vyživovací povinnosti vůči Vašemu synovi skončily. Soudy v posledních letech takto ukončily vyživovací povinnosti několika věčným studentům, kteří situaci zneužívali.