Může přítelkyně založit vlastní účet bez rizika blokace ze strany exekutora nebo insolvenčního správce?

Dobrý den, insolvenční správce prodal přítelkyni dům, z výplaty ji nechává pouze to co musí (cca 8 000 Kč). To chápu, ale chtěl bych se zeptat, zda si může přítelkyně založit vlastní účet, aniž by ji ho exekutor nebo ins. správce ihned zablokoval. Děkuji za odpověď

Dobrý den,

během insolvence je vykonavatelnost exekucí pozastavena. Exekutor tak může nadále blokovat účty, ale nemůže z nich trhávat peníze. Pokud si Vaše přítelkyni nyní založí nový účet, exekutor ji ho může stále nechat zablokovat. Dokud nebude Vaše přítelkyně zcela očištěna od všech dluhů (exekuce/insolvence), důrazně nedoporučuji svatbu (automaticky byste začal ručit i za část jejich dluhů z minulosti, tedy exekutor by Váš účet obstavil pár dnů po svatbě).