Co znamená Datum poslední delikvence a jaké jsou hlavní faktory, na které banka přihlíží při žádosti o hypotéku?

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, s partnerem si chceme vzít hypotéku na částku 3,5 mil, hodnota nemovitosti je 5 mil (novostavba), z vlastních zdrojů dofinancujeme 1,5 mil. Nechala jsem si zaslat výpis z BRKI a NRKI, co prosím znamená Datum poslední delikvence? A co je hlavní na co banka pří žádosti o hypotéku (spolužadatel) přihlíží ve výpisu? Jsou pro něj podstatné statusy u konkrétních půjček? U Kontokorentu je kolonka platební neschopnost od 0-8, někde mám nulu a někde číslo 8, můžete mi prosím poradit, jak moc je toto podstatné pro získání hypotéky?

Dobrý den,

datum poslední delikvence uvádí, kdy naposled došlo k problému při splácení úvěru (např. opožděná splátka, atd.). Každá banka má jinak nastavená kritéria pro posuzování negativních záznamů v registrech, ale obecně - pokud jste se jednou dávno v minulosti opozdila s malou splátkou o pár dnů, banka Vám nyní spíše půjčí. Pokud byste naopak nedávno nesplatila větší částku, spíše Vám banky nepůjčí. Před žádostí o hypotéku doporučuji zrušit všechny kontokorenty a kreditní karty. I když aktuálně úvěr nečerpáte, snižuje Vám to bonitu, neboť banka při posuzování Vašich příjmů pro splácení hypotéky musí uvažovat nejhorší variantu (že splácíte celý povolený kontokorent i kreditku). Taktéž pokud možno doplaťte všechny spotřebitelské půjčky a již si více nepůjčujte. Jeden závazek (hypotéka) bohatě stačí.