Zneužití dokladu OP, Podvod

16.5.2020 Podvod

Dobrý den, Dne 13.4. 2019 jsem byl na policii ČR nahlásit ztrátu/odcizení mého OP, řidičského průkazu, kreditky a další věci. Jelikož se jednalo o sobotu, tak jsem se na úřad dostal až v pondělí 15.4. 2019 ale ztrátu jsem nahlásil na PČR okamžitě 13.4. 2019 v den ztráty. Nějaký neznámý pachatel sjednal dne 14.4. 2019 bez podpisu smlouvy, smlouvu na účet twisto.cz A teprve až teď 14.5. 2020 mi přišel dopis od jejich vymáhání společnosti poslední výzva mimosoudní dohody. Vše jsem začal okamžitě řešit s Policii ČR a poslal jsem společnosti twisto veškeré moje důkazy, že jsem ztrátu mého OP , ŘP, hlásil včas na PČR kde si všechno zapsali do knihy fonografu. Prosím Vás měl jste s tímto někdy nějaké zkušenosti ? Já osobně si myslím že tuto situaci nemohu prohrát jelikož jsem začal okamžitě všechno řešit při ztrátě mých osobních dokladu, jen mě bude čekat asi ještě dost nepříjemných chvil, kde budu muset vždycky doložit informace. Navíc jsem člověk bez dluhů, nikdy jsem žádný úvěr neměl a ani to nemám v plánu, jsem normálně pracující člověk bez problémů. S přátelským pozdravem AD

Dobrý den,

pošlete do společnosti Twisto v reakci na Upomínku dopis (Odmítnutí) s informacemi o ztrátě, popisem časových konsekvencí a přílohami jako potvrzení o včasném nahlášení na policii. Jasně připojte stanovisko, že vy osobně jste žádnou smlouvu neuzavřel, žádné prostředky nečerpal, tedy neevidujete ani žádný dluh, jenž by po vás měli vymáhat. Učiňte tak doporučeně, s doručenkou - a dokumenty si dobře uschovejte.

Pokud bude situace jasná, měla by si společnost náhradu škody, či jakékoliv pátrání a vymáhání řešit sama vůči skutečnému pachateli podvodu.

Může se vám ale stát, že společnost se bude nadále domnívat, že skutečným aktérem půjčky jste vy - tedy rozhodne se vás žalovat o vydání platebního rozkazu. Může tak učinit kdykoliv během následujících 4 let. Poté byste tedy k soudu doložil Odmítnutí upomínky, tak to že jste podepisoval smlouvu a čerpal prostředky osobně vy, by musel žalobce prokázat.

Viděli jsme stovky případů podvodů, kdy se pak poškození věřitelé snaží získat zpět prostředky jakýmkoliv způsobem - právnická esa, vymahači, postoupení pohledávky, exekuce. Neříkám, že se tak bude chovat protistrana ve vašem případě. Ale doporučuji zásadní obezřetnost, písemnou komunikaci a archivaci dokumentů pro případný soudní spor.