Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Družstevní podíl

Družstevní podíl


Definice Družstevní podíl

Jedná se práva a povinnosti každého člena bytového družstva, která plynou z jeho členství v družstvu, kde jako nejdůležitější je právo nájmu v družstevním bytu.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.48 %

Dotazy v poradně k Družstevní podíl

MK

#9143, Hypotéka po insolvenci, Hypoteční poradna, 3.3.2020

Dobrý den, obracím se na vás s dotazem ohledně financování rodinného domu po skončení insolvenčního řízení. Bydlíme v rodinném domě u rodičů manželky, ale chtěli bychom svůj rodinný dům. V listopadu minulého roku mně škoncila insolvence, takže jsem v současné době ještě v registru dlužníků, i když už nemám žádné závazky. Chtěl bych se vás zeptat, na koho bych se měl obrátit s žádostí o vymazání s registrů. Dále bych se zeptal, jaké jsou v současné době možnosti na realizaci vlastního bydlení. A jestli by byla nějaká možnost splácení např. formou nájmu a nebo jestli jsou i nějaké jiné alternativy. Budu rád za každou radu. Děkuju moc a přeji vám hezký den.

Dobrý den,

dalších 4-5 let od momentu ukončení insolvence Vám nikdo na bydlení nepůjčí. Rejstřík dlužníků informuje potenciální věřitele o Vaší pozitivní či negativní úvěrové historii (včetně insolvencí a exekucí). Lze žádat pouze o výmaz chybně zanesených údajů, ale nelze žádat smazání záznamů o tom, jak jste své závazky nestíhal hradit a skončil v osobních bankrotu. Vy byste půjčil své peníze někomu, kdo nezvládal splácet své půjčky a skončil s insolvenci? 

Zatímco nákup bytu může být do osobního vlastnictví či realizován formou družstevního vlastnictví (odkupujete družstevní podíl na bytovém domě a splácíte anuitu družstvu, ne hypotéku bance), výstavba RD je čistě individuální záležitostí, kterou musíte být schopen ufinancovat sám (tedy 10-20% vlastních zdrojů a zbytek na hypotéku). 

AS

#7972, Manželství a insolvence, Osobní a rodinné finance, 9.11.2019

Dobrý den, plánuji jít do insolvence a moje manželka má družstevní podíl. Je možné, že kvůli tomu o něj přijde? Moje dluhy jsem získal před i během manželství a manželka o nich neví. Potom mám ještě jeden dotaz. Po spočítání měsíční splátky, bych splatil 100% svých závazků během 3 let. Skončila by tím insolvence nebo musím platit celých 5 let? Děkuji.

Dobrý den,

v manželství ručíte za své dluhy společně a nerozlučně. Proto manželé vstupují do insolvence společně (jinak by exekutor obratem začal vymáhat dluhy jednoho po druhém z manželů, který není chráněn insolvencí). Zpeněžení družstevního podílu manželky ins. správcem je možné. Od 1/6/2019 je možné požádat o kratší variantu oddlužení na 3 roky, během kterých splatíte min. 60% dluhů. 

JK

#6730, Družstevní byt a insolvence, Reality, 5.6.2019

Jsem členem bytového družstva. Přijdu v insolveci o družstevní podíl a budu muset opustit byt?

Dobrý den,

přijde na to, jak o Vašem osobním bankrotu rozhodne soud. Budou-li dluhy řešeny zpeněžením majetkové podstaty dlužníka, o byt přijdete a budete se muset vystěhovat.  

DS

#6661, Darování bytu před insolvencí, Exekuce a insolvence, 29.5.2019

Dobrý den, družstevní podíl bytu jsme dceři a jejímu manželovi darovali bezúplatně v květnu 2017 a od roku 2018 jsme museli jít s manželem do insolvence. Insolvenční správkyně tento úkon napadla jako neúčinný ,dal ji i soud za pravdu. Soud nyní požaduje po dceři částku, která je rovna odhadu ve výši 985 000 Kč. Byt se prodá za částku vyšší než je odhad (1 360 000 Kč). Z jaké částky bude dcera hradit daň?Dcera v bytě nebydlí, podíl vlastní 2 roky.Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

to jste měli velké štěstí, neboť převod majetku na příbuzné těsně před vstupem do insolvence či uvalením exekuce je poměrně jasné poškozování věřitelů. Soudy tyto dary běžně zneplatňují. Pokud dcera nabyla družstevní podíl bezúplatně a nyní ho prodává za 1,36 mil. Kč, činí její zisk 1,36 mil. Kč a daň z příjmu (15%) pak 204 000 Kč.

A

#5989, Prodej nemovitosti, Reality, 12.2.2019

Dobrý den, vlastním družstevní podíl na bytě 2+1. S manželem se budeme na jaře stěhovat do rodinného domku k babičce a já bych tento podíl chtěla prodat. Můžu se zeptat, jak dlouho dopředu dát vědět realitce, či kolik si realitka vezme z částky? A pokud prodám byt realitce, platím v něm i nadále nájem, než byt prodá někomu jinému, nebo už je pak vše na realitce? Ještě jsem se takto nestěhovala, a mám z toho celkem obavy, aby vše proběhlo v pořádku. Můžete mi poradit? děkuji :)

Dobrý den,

realitka Vám obchod pouze pomáhá zprostředkovat - hledá kupce, nekupuje byt sama. Za úspěšný prodej si realitní kanceláře zpravidla účtují 3-5% z ceny nemovitosti. RK kontaktujte až v momentě, kdy chcete začít byt prodávat (ne dříve). V Praze a v Brně se byty s rozumnou cenou prodávají obratem (i v řádu dnů), v pohraničí to může trvat týdny až měsíce. V případě zájmu o asistenci s prodejem vyplňte prosím formulář zde a náš realitní specialista Vás zkontaktuje ohledně dalšího postupu.

Články o Družstevní podíl

Hypotéka: Jaké nemovitosti můžete využít k ručení

Hypotéka: Jaké nemovitosti můžete využít k ručení

17.11.2020, Hypotéka

…Abyste získali hypotéku na družstevní byt avyhnuli se tak předhypotečnímu úvěru, musíte ručit jinou nemovitostí. Faktickytotiž kupujete pouze družstevní podíl. Byt zůstává dál majetkem družstva, aproto s ním ručit nemůžete. Podobné je to i při pořízení obecního bytu. Právě v takových…

Hypotéka na družstevní byt

Hypotéka na družstevní byt

11.6.2019, Hypotéka

…kového bydlení je jasná – nákup družstevního bytu vyjde podstatně levněji nežnákup bytu do osobního vlastnictví. Důvody jsou přitom hned dva: Družstevní podíl stojí méně než byt Neplatíte daň z nabytí nemovitosti Družstevní byttak získáte o 10-20 % levněji než byt v osobním vlastnict…

Bankovní produkty – půjčky a hypotéky

Bankovní produkty – půjčky a hypotéky

27.11.2017, Půjčka

…i problematické je financování bytůvdružstevním vlastnictví, kdy nelze ručit samotnou nemovitostí (tuvlastní družstvo, klient si kupuje pouze družstevní podíl správem bytužívat). LTV (Loan to Value): Poměr výše úvěru kzástavní hodnotě nemovitosti. Bankynepůjčují více než 90% zhodnoty…Banky v ČR