Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Družstevní podíl

Družstevní podíl


Definice Družstevní podíl

Jedná se práva a povinnosti každého člena bytového družstva, která plynou z jeho členství v družstvu, kde jako nejdůležitější je právo nájmu v družstevním bytu.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.18 %

Dotazy v poradně k Družstevní podíl

JC

#15473, Chci darovat byt synovi v insolvenci, Exekuce a insolvence, 4.10.2021

Dobrý den, syn je v insolvenci, má splacenu 1/3 a za 2 roky by měly být splaceny zbývají 2/3 dluhu, cca 315 000 Kč (nepodřízené pohledávky). Splátky jsou formou splátkového kalendáře z jeho platu. Jeho zaměstnání je stabilní a lze očekávat bezproblémový průběh splácení. Zamýšlím do konce roku převést bezúplatně družstevní podíl bytu na něho v době trvání insolvence. Má otázka zní, jaké podmínky by musely vést ke zrušení současného soudního rozhodnuti splátkovým kalendářem a vydáním nového rozhodnutí, kdy by byl družstevní podíl prodán a dluh by byl uspokojen z jeho prodeje. Ceny neskutečné vzrostly a dle prodejních cen na současném trhu by mohlo jít o cenu 6 mil. Kč. Lze i po 3 letech trvání insolvence, kdy by byly splaceny nepodřízené pohledávky na 100%, splácet z hodnoty prodeje i podřízené pohledávky cca 550 000 Kč, pokud by insolvence dále trvala do skončení 5 let? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

převádět majetek na dlužníka v insolvenci je extrémně rizikové (byť splácí, má insolvenci řešenou splátkovým kalendářem, atd.). Nelze předpokládat, jak na mimořádný příjem (dar, dědictví) zareagují všichni zúčastnění (ins. správce, věřitelé). Doporučuji nic neriskovat a s darováním majetku vyčkat až na ukončení insolvence a zastavení případných exekucí. 

LK

#14420, Dědictví a podíl v družstvu, Akcie a investice, 31.5.2021

Dobrý den, jak zjistit počet a cenu akcií po zemřelém? Při vyřizování dědictví po dědečkovi chtěl notář konkrétní dokumenty, že je dědeček vlastníkem akcií v místním zemědělském družstvu. Ty jsme nenašli. Zemědělské družstvo tyto informace tehdy odmítlo dát. Od té doby přestala chodit od družstva jakákoliv korespondence. Dědické řízení se ukončilo s tím, že podle družstva se nedá zjistit, jaké akcie vlastnil. Před pár lety, ale najednou zase začly chodit složenky k vyzvednutí dividend (samozřejmě na jméno zemřelého dědečka) a pozvánky na valnou hromadu. Podle mne je tímto jasné, že musí být vlastníkem konkrétních akcií. Rodiče už se nikde nechtějí dohadovat, ale mě to nedá. Mohu za ně někde nějak zjistit, co dědeček vlastnil, případně jestli to má vůbec cenu (dividendy byly v době kdy se daly vybírat složenkou 600 Kč). Případně vyplatí se otevřít znovu dědictví? Moc děkuji za jakoukoliv pomoc, chtěla bych to konečně nějak vyřešit a ukončit.

Dobrý den, 

pokud byl dědeček členem družstva, nevlastnil akcie ale družstevní podíl. Družstvo musí poskytnout notáři součinnost při vyřizování dědictví (nemůže odmítnout dotaz notáře na výši družstevního podílu zůstavitele). Notář tyto dokumenty neměl chtít po Vás ale po družstvu (Vám naopak družstvo informace poskytnout nemůže). 

N

#13446, Podnájem družstevního bytu, Daně, 13.3.2021

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli když jsem koupila družstevní podíl před svatbou a po svatbě nepatří do společného jmění manželů, ale dle stanov je manžel člen nájmu a musí mi podepsat vše k podnajmu, tak jestli je možné, napsat příjem z podnájmu na něj, i když byt je můj, protože jdou peníze do naši společné kasy. Děkuji

Dobrý den,

v družstvu má pozici nájemníka i majitel bytu (vlastníte podíl v družstvu s právem výlučného užívání bytu), družstvu platíte nájemné. Byt můžete dle stanov družstva (často vyžadován souhlas) dále podnajmout. Podnájemní smolouvu lze napsat i na manžela a nechat ho danit příjem.

MK

#9143, Hypotéka po insolvenci, Hypoteční poradna, 3.3.2020

Dobrý den, obracím se na vás s dotazem ohledně financování rodinného domu po skončení insolvenčního řízení. Bydlíme v rodinném domě u rodičů manželky, ale chtěli bychom svůj rodinný dům. V listopadu minulého roku mně škoncila insolvence, takže jsem v současné době ještě v registru dlužníků, i když už nemám žádné závazky. Chtěl bych se vás zeptat, na koho bych se měl obrátit s žádostí o vymazání s registrů. Dále bych se zeptal, jaké jsou v současné době možnosti na realizaci vlastního bydlení. A jestli by byla nějaká možnost splácení např. formou nájmu a nebo jestli jsou i nějaké jiné alternativy. Budu rád za každou radu. Děkuju moc a přeji vám hezký den.

Dobrý den,

dalších 4-5 let od momentu ukončení insolvence Vám nikdo na bydlení nepůjčí. Rejstřík dlužníků informuje potenciální věřitele o Vaší pozitivní či negativní úvěrové historii (včetně insolvencí a exekucí). Lze žádat pouze o výmaz chybně zanesených údajů, ale nelze žádat smazání záznamů o tom, jak jste své závazky nestíhal hradit a skončil v osobních bankrotu. Vy byste půjčil své peníze někomu, kdo nezvládal splácet své půjčky a skončil s insolvenci? 

Zatímco nákup bytu může být do osobního vlastnictví či realizován formou družstevního vlastnictví (odkupujete družstevní podíl na bytovém domě a splácíte anuitu družstvu, ne hypotéku bance), výstavba RD je čistě individuální záležitostí, kterou musíte být schopen ufinancovat sám (tedy 10-20% vlastních zdrojů a zbytek na hypotéku). 

AS

#7972, Manželství a insolvence, Osobní a rodinné finance, 9.11.2019

Dobrý den, plánuji jít do insolvence a moje manželka má družstevní podíl. Je možné, že kvůli tomu o něj přijde? Moje dluhy jsem získal před i během manželství a manželka o nich neví. Potom mám ještě jeden dotaz. Po spočítání měsíční splátky, bych splatil 100% svých závazků během 3 let. Skončila by tím insolvence nebo musím platit celých 5 let? Děkuji.

Dobrý den,

v manželství ručíte za své dluhy společně a nerozlučně. Proto manželé vstupují do insolvence společně (jinak by exekutor obratem začal vymáhat dluhy jednoho po druhém z manželů, který není chráněn insolvencí). Zpeněžení družstevního podílu manželky ins. správcem je možné. Od 1/6/2019 je možné požádat o kratší variantu oddlužení na 3 roky, během kterých splatíte min. 60% dluhů. 

Články o Družstevní podíl

Státní půjčky jsou stále populárnější. Za hypotékami přesto zaostávají

Státní půjčky jsou stále populárnější. Za hypotékami přesto zaostávají

23.6.2021, Hypotéka

…lo 40 let a zároveň pečují o dítě mladší 15 let. Pokud chce žadatel úvěr na koupinebo stavbu nemovitosti, nesmí vlastnit jiný byt či dům nebo družstevní podíl. Půjčka láká hlavně na úrokJedním z faktorů, který státní půjčky vminulých letech brzdil, byl také úrok. Úroková sazba se tot…

Hypotéka: Jaké nemovitosti můžete využít k ručení

Hypotéka: Jaké nemovitosti můžete využít k ručení

17.11.2020, Hypotéka

…Abyste získali hypotéku na družstevní byt avyhnuli se tak předhypotečnímu úvěru, musíte ručit jinou nemovitostí. Faktickytotiž kupujete pouze družstevní podíl. Byt zůstává dál majetkem družstva, aproto s ním ručit nemůžete. Podobné je to i při pořízení obecního bytu. Právě v takových…

Hypotéka na družstevní byt

Hypotéka na družstevní byt

11.6.2019, Hypotéka

…kového bydlení je jasná – nákup družstevního bytu vyjde podstatně levněji nežnákup bytu do osobního vlastnictví. Důvody jsou přitom hned dva: Družstevní podíl stojí méně než byt Neplatíte daň z nabytí nemovitosti Družstevní byttak získáte o 10-20 % levněji než byt v osobním vlastnict…

Bankovní produkty – půjčky a hypotéky

Bankovní produkty – půjčky a hypotéky

27.11.2017, Půjčka

…i problematické je financování bytůvdružstevním vlastnictví, kdy nelze ručit samotnou nemovitostí (tuvlastní družstvo, klient si kupuje pouze družstevní podíl správem bytužívat). LTV (Loan to Value): Poměr výše úvěru kzástavní hodnotě nemovitosti. Bankynepůjčují více než 90% zhodnoty…Banky v ČR