Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Návrh na vklad zástavního práva

Návrh na vklad zástavního práva


Definice Návrh na vklad zástavního práva

Zástavní právo je podobně jako vlastnické práva do katastru nemovitostí zapisováno formou tzv. vkladu, jehož povolení je výsledkem vkladového řízení. Pokud ke vkladu nedochází na základě rozhodnutí soudu nebo soudního exekutora, může být vkladové řízení zahájeno na návrh zástavního věřitele i zástavce. K návrhu na vklad je zejména nutné přiložit listinu, na základě které došlo ke vzniku zástavního práva, a zaplatit správní poplatek za podání tohoto návrhu. Na základě vkladu dochází také k výmazu zástavního práva, jehož zánik se zpravidla dokládá kvitancí zástavního věřitele.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.18 %

Dotazy v poradně k Návrh na vklad zástavního práva

KS

#15450, Hypotéka a zástava na katastru, Hypoteční poradna, 29.9.2021

Dobrý den, prosím o radu. Po refinancování hypotéky (částka 1 800 000 Kč) jsme na katastr nemovitostí vložili návrh na vklad zástavního práva a z katastru nemovitostí nám přišla informace, že banka zastavila dům na částku 2 700 000 Kč. Prý je to běžná praktika bank, ale předchozí banka měla zastavěnou částku přesně dle výše hypotéky. Děkuji moc za odpověď. 

Dobrý den,

běžná praxe je zapisovat k zástavě informaci o výši úvěru (do jaké výše a na jak dlouho zástava platí).

Příklad: Zástavní právo k úvěru 1,8 mil. Kč od banky XY do roku 2051 (při splatnosti 30 let)

M

#10726, Čerpání hypotéky, Hypoteční poradna, 20.7.2020

Dobrý den, pokud byl tento pátek podán návrh na vklad do KN a na výmaz (jde o refinancování hypotéky), v ten samý den byly zaslány kopie o podání a zaplacení bance, kdy mohu očekávat vyplacení peněz z hypotéky? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

u expresního čerpání bankám stačí pouze podaný návrh na vklad zástavního práva (v ostatních případech se čeká na zápis VB, což může trvat 3-4 týdny). Jedná-li se o expresní čerpání a splnila-li jste všechny ostatní podmínky pro čerpání hypotéky, může uvolnění peněz proběhnout v řádu dnů.

MH

#9697, Vklad na katastr a souběžné řízení, Reality, 13.4.2020

Dobry den, prodavame byt, od 1/4 bezi rizeni na katastralnim uradu, navrh na vklad zastavniho prava. 30/3 byla podepsana kupni smlouva, nasledne slozeny penize kupijicich, v temze tydnu banka poslala penize z hypoteky, vse do advokatni uschovy. Advokat ze poda navrh na vklad dle KS dne 8/4 Rikal, ze to nevadi a obe rizeni navrh na vklad zastavniho prava a navrh na vklad vlastnickeho prava dle KS pobezi soucasne. Kdyz se podivam na cislo pripadu, je tam i poznamka, ze 20 dni KN nesmi povolit vklad, tak se chci zeptat, obe rizeni tedy nepobezi soubezne a druhe rizeni, ze bylo podano 8/4 se tedy nebere? Pocita se 20 dni pro rizeni zastavniho prava a dalsich 20 dni rizeni vlastnickeho prava, tedy celkem min. 40 dni a pan advokat nam to tedy rekl spatne? S tim souvisi potom posledni krok - kdy nam advokat prevede penize a soucasne terminy stehovani novych majitelu. Jejich predstava, ale i dle zprav advokata obe rizeni budou probihat ruka v ruce, ale mne to na zaklade poznamky KU vychazi na rizeni min. 40 dni, takze kupujici se nemuzou koncem dubna stehovat. Dekuji vam za vysvetleni.

Dobrý den,

obě řízení mohou běžet současně a každé řízení má svoji lhůtu 20 dní, během kterých katastr nesmí provést záznam. Dle vytíženosti KN pak je provedení záznamu obvykle do týdne. Celkem tak jedno řízení zabere průměrně měsíc. Provedení vkladu zástavy tak čekejte koncem dubna a vklad vlastnického práva začátkem května. 

NV

#8035, Podmínky čerpání hypotéky, Hypoteční poradna, 15.11.2019

Dobrý večer, koupili jsme dům v hotovosti. Dům je napsán na mne. Na dodělání jsme si vzali hypotéku, která je na dceru, protože jsem tři roky po insolvenci a mně hypotéku nedali.  Žádali jsme o refinancování a navýšení hypotéky na další úpravy na domě. Hypotéka byla schválena, ale při podání návrhu na vklad do katastru došlo ze strany banky k chybnému kroku, tudíž nebylo možné tento návrh uskutečnit. Bylo podáno zpětvzetí návrhu a podání nového návrhu na vklad s podmínkou čerpání již při návrhu na vklad. Což bylo bankou schváleno. K čerpání však doposud nedošlo, jelikož při každé telefonické komunikaci s centrem hypoték chtějí vždy nějaké dodatky, jako např. prodloužení smlouvy i když jim na začátku stačil písemný příslib od zaměstnavatele. Dodatky typu jaký je příjem aby měli jistotu splacení a podobně. Dá se v tomhle případě odstoupit od hypoteční smlouvy i když byla již podepsaná, ale banka mi při každém doložení dalšího papíru ode mne sdělí že mají pět kalendářních dní na zpracování od doručení dalších podkladů. Hypotéku jsme mohli čerpat již před více než čtrnácti dny, kdy by již byl vkladový list z katastru, ale když banka pochybila,  tak to nebylo možné. Koloběh jsme absolvovali znova, ale je to nekonečné a bez výsledku. Pokud nezavolám já, tak se banka sama neozve, že jim opět něco chybí a potřebují to doložit. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

při podpisu hypotéky (nebo dodatku o navýšení úvěru) byly jasně stanoveny podmínky čerpání (jaké dokumenty musíte bance doložit před zahájením čerpání a jaké do 30-60 dnů po vyčerpání celé částky). Podaný návrh na vklad zástavního práva ve prospěch banky je pouze jednou z podmínek, určitě ještě byly stanoveny jiné podmínky. Doporučuji důsledně prostudovat podmínky čerpání a v případě nejasnosti kontaktovat hypotečního poradce, který Vám úvěr sjednal.

VV

#6322, Návrh na vklad zástavního práva, Hypoteční poradna, 29.3.2019

Pokračování dotazu č. 6316: Dobrý den, moc Vám děkuji za informace, rozumím. Jen bych se ještě potřebovala zeptat. Je to u nás trochu komplikovanější v tom, že nemovitost, která je napsána na mě, se nachází ve městě, kde již nežiji, jen občas tam jedu za rodiči. Proto nevím, jestli je lepší dát plnou moc na podpis příteli, který žije ve městě kde se bude nejspíš nacházet i banka, která nám bude hypotéku dávat, nebo jestli tátovi, který bydlí ve městě kde se nachází i moje nemovitost. Nevím totiž, jestli se bude podepisovat zástavní smlouva u banky nebo u odhadce, který přijede odhadnout nemovitost. Co myslíte, že by bylo lepší? Předem děkuji za radu.

Dobrý den,

návrh na vklad zástavního práva se bude podepisovat v bance (nebo na místě, které si domluvíte s hypotečním poradcem). Určitě to nebude v místě odhadu. Plnou moc tak dejte spíše Vašemu příteli.

Jaký úrok Vám banka nabídla? Běžně se umíme dostat na výrazně lepší sazby, min. o 0,3-0,5%. Navíc jsme schopni zajistit i odhad zdarma a prominutí ostatních poplatků (za katastr, za sjednání a vedení úvěru, za čerpání hypotéky). Kontaktuje prosím naše specialisty prostřednictvím hypoteční kalkulačky.

Články o Návrh na vklad zástavního práva

Jak probíhá čerpání hypotéky na výstavbu a na koupi nemovitosti

Jak probíhá čerpání hypotéky na výstavbu a na koupi nemovitosti

31.10.2020, Hypotéka

…y vámposkytovatel peníze vyplatil, může od vás vyžadovat: kupní smlouvu, pojištění nemovitosti a vinkulacipojištění ve prospěch banky, návrh na vklad zástavního právaspolečně se zástavní smlouvou podaný na katastru nemovitostí, doklad o uhrazení části ceny zvlastních p…

Jak funguje hypotéka: na co si musíte dát pozor a jak ji čerpat

Jak funguje hypotéka: na co si musíte dát pozor a jak ji čerpat

23.6.2020, Hypotéka

…atíte 5 % z nedočerpané částky. Jak funguje čerpání hypotéky Poté, co se domluvíte na konkrétních podmínkách, čeká vás podpis smlouvy anávrh na vklad zástavního právave prospěch banky. Bez něj vám žádný poskytovatel peníze nepošle. Teprve když má banka jistotu, že má k…

Průvodce hypotékou

Průvodce hypotékou

12.6.2017, Hypotéka

… Vás mimo jiné bude poradce informovat o veškerýchpoplatcích súvěrem spojených (např. za vedení úvěrového účtu, odhadnemovitosti či za návrh na vklad zástavního práva na KN), Vám bude sestavenseznam podkladů nutných kúspěšnému vyřízení hypotéky a vysvětlen dalšípostup.…Banky v ČR