Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Osobní vlastnictví

Osobní vlastnictví

Definice Osobní vlastnictví

Osobní vlastnictví (OV) je pojem, který vyjadřuje vlastnictví nemovitosti fyzické či právnické osoby. (opakem je družstevní vlastnictví, případně může být majitelem nemovitosti město či stát) 


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.58 %

Dotazy v poradně k Osobní vlastnictví

K

#8452, Mohu vlastnit více bytů?, Reality, 7.1.2020

Dobrý den, mohu vlastnit 2 byty (každý by byl v jiném Společenství vlastníků), přičemž v jednom bych bydlela a druhý bych si nechala jen jako finanční rezervu a pouze bych ho udržovala? Děkuji za radu.

Dobrý den,

můžete vlastnit zcela neomezený počet bytů, domů, pozemků a jiných nemovitostí. Již zde naštěstí nemáme komunismus a osobní vlastnictví majetku tak není hříchem :)

ŠV

#8241, Osobní užívání a osobní vlastnictví, Reality, 9.12.2019

Pokračování dotazu č. 8228: Smlouva s MNV Domašín nebyla uzavřena na věcné břemeno, ale pozemek byl prodán do osobního užívání, které se začátkem devadesátých let zákonem změnilo na osobní vlastnictví. Tyto dva výrazy zřejmě nejsou totožné.

Dobrý den,

právo osobního užívání bylo u pozemků skutečně transformováno na osobní vlastnictví s účinností k 1/1/1992 (§ 872 zákona č. 509/1991 Sb). U bytů bylo toto právo transformováno na nájem (§ 871). Nicméně pokud Váš otec před více než 50 lety získal pozemek do osobního užívání a doposud je v katastru psaný jako vlastník obec, pak se svého vlastnického práva musíte případně domáhat soudní cestou (taktéž můžete zkusit institut "vydržení").

Š

#7896, Rozdělení bytového domu na byty, Reality, 1.11.2019

Pokračování dotazu č. 7894: Dobrý den, omlouvám se, ale chtěla bych ještě jednou otevřít můj dotaz. Váš návrh na zřízení SVJ a založení běžného účtu pro účely spoření na opravy jsme již několikrát řešili, bohužel však nikdy nedořešili, neboť ne každý ze sousedů souhlasí s přepisem bytu do osobního vlastnictví a zřízení SVJ. Existuje v tomto případě, tedy přepisu bytů do osobního vlastnictví, možnost "přehlasování" v případě většiny, která s přepisem souhlasí? A dále se chci proto zeptat, jaké jsou v tomto případě práva a povinnosti obou vkladatelů, zda je postup ze strany notáře správný a byla mi tato část dědictví připsána po právu? Pokud ano, pak můj předpoklad je, že stejný "problém" by nastal v případě úmrtí druhého vkladatele, tedy že by celá částka, vedená na vkladní knížce, byla předmětem dědického řízení dětí sousedky. Je pak možné, že by si tyto mohly tuto část dědického řízení ponechat a nevyplatit ji zpět na vkladní knížku či účet, přestože to nejsou peníze vkladatele, ale společné peníze obyvatel domu? Je pak nějaká možnost vymahatelnosti? Ještě jednou Vám děkuji za odpověď. Přeji hezký den.

Dobrý den,

máte-li byty v podílovém vlastnictví (6 majitelů vlastní dohromady 6 bytů, resp. podíl na bytovém domě), pak se jedná pravděpodobně o osobní vlastnictví a byty není třeba převádět do OV - stačí pouze vymezit bytové jednotky a nechat vše zapsat na katastru (doposud měl každý 1/6 podíl na bytovém domě, nově bude každý 100% vlastníkem svého bytu). S tímto by měl souhlasit každý aspoň trochu rozumný soused, protože tím zhodnotí svůj majetek a hlavně získá větší jistotu vlastního bytu. 

Nikdo nemůže být ze zákona nucen setrvávat v podílovém vlastnictví nemovitosti. Pokud by s vypořádáním bytů někdo nesouhlasil (potřebujete souhlas všech spoluvlastníků, nestačí např. prostá většina), můžete požádat o vypořádání podílového spoluvlastnictví soud, který to nařídí. Jakmile budou byty vymezeny a zapsány na katastru, máte zákonnou povinnost zřídit SVJ (tomu se sousedi nemohou bránit). 

Postup notáře byl správný, peníze vedené na Vaší vkladní knížce jsou na první pohled ve Vašem majetku. Vy samozřejmě víte, že se nejde o Vaše peníze ale o společné peníze z fondu oprav, ale pokud byste se zachovala nečestně a peníze si ponechala, měli by ostatní s vymáháním peněz od Vás poměrně dost komplikací (museli by na Vás podat žalobu pro bezdůvodné obohacení se a vše prokázat - což by nebylo vůbec snadné, když jste peníze oficiálně zdědila a vše bylo stvrzeno notářem - a další komplikací by byly hotovostní vklady na knížku, u nichž by se na rozdíl od bezhotovostních převodů nedokázalo, že peníze vkládané Vaší matkou patřily ve skutečnosti někomu jinému). 

Samotnou kapitolou je vkladní knížka psaná na 2 majitele, což přináší mnoho právních komplikací (těžko se určuje, kdo vlastní jakou část peněz - dnes se takové knížky vůbec nezakládají). 

V případě úmrtí druhého spolumajitele vkladní knížky si vše zopakujete ještě jednou a navíc riskujete, že se dědic může zachovat nečestně a peníze si ponechat. I proto je zcela nezbytné společné peníze z fondu oprav nemít na vkladní knížce psané na fyzickou osobu.

MS

#4268, Převod družstevního bytu do OV, Reality, 29.1.2018

Dobrý den, jakým způsobem a za jakých podmínek lze převést byt z družstevního na osobní vlastnictví? Děkuji za informace.

Dobrý den,

podmínky převodu družstevního bytu do osobního vlastnictví (OV) stanovuje vždy družstvo. Obvykle je třeba doplatit tzv. anuitu. Ani po té však družstvo nemusí s převodem bytů do OV souhlasit.  



Banky v ČR