Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Realitní makléř

Realitní makléř


Definice Realitní makléř

Je fyzická osoba, jejíž náplní práce je zprostředkování prodeje nebo pronájmu nemovitosti. Realitní makléř může působit bez specializace na druh nemovitosti, nebo se zaměřuje na specifické segmenty rezidenčního trhu (bydlení), nebo komerční nemovitosti.
Prostřednictvím makléřů zpravidla vykonávají činnost právnické osoby, realitní kanceláře
Realitní makléři v Česku nemusí ze zákona splňovat žádné certifikace, odbornou, či jinou způsobilost - tato profese spadá do volných živností. 
Makléři tedy jsou alespoň profesně organizováni do uskupení - Asociace realitních kanceláří (ARK) a Česká komora realitních kanceláří (ČKRK), které se snaží definovat a udržovat profesní standardy.
Obvyklá provize realitního makléře činí 3-5% z ceny nemovitosti (u zprostředkování prodeje), nebo 1-2 výše měsíčního nájmu (u zprostředkování pronájmu).


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.02 %

Dotazy v poradně k Realitní makléř

MR

#7173, Propadne mi rezervační poplatek, Reality, 27.7.2019

Dobry den, pritelkyne si pres fin. poradce zrizovala hypoteku. 90% a zbytek pry nejakym zpusobem uver z Burinky. Pry se to nema delat, ale praxe je jina. Byt ktery mela kupovat nam zprostredkoval makler, ktery mel byt predem uvedomen o tom, ze pri podpisu kupni smlouvy a notarskeho zapisu zaridi, aby nebyl uveden zdroj penez 10% z Burinky. Potom by v bance nedoslo k nacerpani. Makler nic nezaridil a pritelkyne musela c. uctu ze Sporitelny poskytnout. Nestihneme takto nacerpat a prijdeme o rezervaci 100 000 Kc. Co si o tom myslite?

Dobrý den,

pravidla ČNB o poskytování úvěrů skutečně nedovolují půjčit více než 90% ze zástavní hodnoty nemovitosti. Je třeba mít min. 10% z vlastních zdrojů nebo ručit ještě další nemovitostí. Dofinancování těchto 10% z jiného úvěru je zakázáno. 

Co si o tom myslím?

Možná je to dnes příliš staromódní názor, ale pravidla by se měla respektovat. Pokud jste vědomě porušil pravidla pro poskytování úvěru (byť Vám realitní makléř nasliboval "že se to nějak zařídí"), šel jste do rizika, že to nevyjde. I kdyby to nyní vyšlo, mohlo se na tento podvod přijít kdykoliv později, což by mohlo vést ke zesplatnění úvěru (přišel byste o kupovanou nemovitost). Všechny Vaše úvěry jsou vedené v bankovních i nebankovních registrech (BRKI/NRKI). Každá banka tak přesně ví, kolik a kde máte půjčeno (včetně nebankovních poskytovatelů úvěrů). 

NZ

#6181, Prodej domu v insolvenci, Exekuce a insolvence, 10.3.2019

Dobrý den, prodává se nám dům v insolvenčním řízeni, ze kterého bude věřiteli zaplacena celá částka. Stěhujeme se jinam a v novém domě není kuchyňská linka. Chtěli bychom si proto vzít svou, tu jsme si kupovali sami. Také tehdy v domě, který jsme kupovali a nyní se prodává, nebyla. Máme na ni nárok? Realitní makléř nám tvrdí, že ji tam musíme nechat. Linka je to poměrně drahá. Děkuji za radu.

Dobrý den,

přijde na to jak vysoké máte dluhy a jaký je očekávaný výnos z prodeje RD. Máte-li dluhy vyšší než činí cena RD, pak na kuchyňkou linku určitě nárok nemáte (bude prodána spolu s RD a z výtěžku se umoří dluhy). V opačném případě by šlo demontáž linky s insolvenčním správcem třeba domluvit, ale nedává to smysl. Zbylé peníze z prodeje Vám budou vyplaceny a za ty si koupíte novou linku. Stěhování staré linky by se Vám nevyplatilo. Novou a plně vybavenou linku pořídíte v Ikea i pro větší kuchyni do 100 000 Kč (kvalitou shodná s designovými studii, kde za stejnou linku platíte 2-3x více).

S

#2565, Úschova peněz při prodeji, Reality, 2.3.2016

Dobrý den, prodávám byt v osobním vlastnictví a makléř mi předložil smlouvu, kde při hodnotě bytu 1.700.000,- Kč. je vypočítána úschova 80.000,- Kč a daň z nabytí nem. věcí 68.000,-. Snažila jsem se zjistit jak vysoká může být hodnota úschovy a tato výše se mi zdá vysoká. Je to můj pohled laika, který si načetl některé informace o úschově. Děkuji velmi za odpověď.

Dobrý den,

první pravidlo při koupi/prodeji nemovitosti zní - vyvarujte se realitních makléřů. Stejně byste musela všechny smlouvy a návrhy (jako třeba nyní) konzultovat s právníkem. Realitní makléř může odborně zabezpečit prohlídky nemovitostí (že bude v danou chvíli na daném místě a provede bytem zájemce) a inzerci na realitních serverech (pro jednotlivce je to drahé, realitky mají hromadné slevy), ale to je asi tak vše. Sepsání smluv (aby byly výhodné pro všechny zúčastněné) je úkol pro notáře či advokáta (jinak bude smlouva výhodná leda tak pro realitku). Navíc ušetříte nemalé peníze za provizi realitce. 

Prostudujte naše články Prodej nemovitosti 1 a Prodej nemovitosti 2

Sepsání kupní smlouvy včetně smlouvy o úschově peněz (včetně samotné úschovy peněz) vyjde u notáře pro částku 1,7 mil. Kč do 9 000 Kč all inclusive (všichni notáři se řídí obecným tarifem, tedy u všech to bude stát podobně). To je rozdíl oproti provizi realitce, kterou si Váš makléř stanovil na 80 000 Kč. 

DH

#1738, Dotaz na reality, Reality, 9.1.2015

Dobrý den, mám tento dotaz: Prodávám byt přes realitní kancelář a kupující si vzal úvěr nebo hypotéku na bydlení. Banka chce, aby na tuto půjčku ručil bytem a také chce abychom se já i manžel na tuto smlouvu podepsali. Proč se musíme podepisovat na tuto smlouvu a proč se musí na smlouvu podepsat i manžel, který není vlastníkem bytu, neboť byt jsem nabyla před uzavřením nového manželství. Předem vám děkuji za odpověď. S pozdravem Hodúlová Dagmar

Dobrý den,

toto je rozhodně podvod.

1) Vlastník bytu (tedy pouze Vy, Váš manžel nikoliv) podepisuje pouze kupní smlouvu (případně předcházející smlouvu rezervační)

2) Jak si kupující sežene peníze je jeho problém, vy jste zcela mimo vztah banka-kupující, kde si kupující sjednává úvěr

3) Snaha nechat Vás a manžela podepsat smlouvu o úvěru má za cíl udělat z Vás ručitele pro kupujícího

Toto jsou zcela základní věci, není možné je vysvětlit omylem či jakkoliv jinak - kupující či realitní makléř se Vás prostě snaží podvést.

Postup pří prodeji nemovitosti:

1) nejlepší je se obejít bez realitky a kupní smlouvu nechat sepsat u notáře či advokáta včetně smlouvy o notářské/advokátní úschově pro převod peněz (cena dle ceny prodávané nemovitosti, orientačně 10 000 Kč za převod nemovitosti v hodnotě 2,5 mil. Kč)

2) pokud chcete nutně jít přes realitku, tak nepodepisovat žádné výhradní zastoupení/exkluzivitu či jiné závazky

3) až Vám realitka přivede kupujícího, podepíšete rezervační smlouvu (podepisuje prodávající, kupující a zprostředkovatel - realitka). 

4) až si kupující vyjedná hypotéku a potvrdí, že má peníze, podepíšete kupní smlouvu a smlouvu o úschově peněz (kupní smlouvu podepisuje pouze prodávající a kupující, ne realitka, smlouvu o úschově peněz podepisuje prodávající, kupující a uschovatel - notář, advokát či banka - opět ne realitka)

5) úschovu peněz řešit vždy přes notáře, advokáta či banku (jistotní účet), nikdy ne přes realitku

6) v momentě, kdy kupující složí peníze do úschovy, uschovatel předá kupní smlouvu katastru a dojde k provedení vkladu (trvá to měsíc až dva)

7) neprodleně po provedení vkladu vyplatí uschovatel prodávajícímu peníze

8) až po té, co je prodávající vyplacen a kupující zapsán na katastru jako nový majitel proveden banka kupujícího vklad zástavního práva ve svůj prospěch (ručitelský závazek za hypotéku)

F

#1656, Dotaz na reality, Reality, 9.11.2014

Dobrý den, jako realitní makléř zprostředkovávám prodeje nemovitostí a s tím spojených služeb advokátní kanceláře (advokátní úschova). Uvažuji o využití některého z bezpečného produktu banky, jako je vázaný ( jistotní ) účet. Lze sjednat tento účet za klienty (prodávající/kupující)? Případně u které banky je nejvýhodnější sazba či podmínky? Nebo je v nabídce bank jiný vhodnější produkt, depozitní účet??? Děkuji za odpověď. Veselý

Dobrý den,

toto je velmi rozumný nápad. U notářské úschovy je nemalé riziko pochybení jednotlivce - je to pouze na odpovědnost pana notáře, a že tu bylo nemálo případů zpronevěr. V bance je jistota mnohem větší a poslední dobou to i část klientů realitních kanceláří začíná vyžadovat.

V současné chvíli jistotní/vázaný účet naízí 11 bank a družstevních záložen. Jinak oblíbené družstevní záložny a banky zde škrtám, neboť pro tento účel bude vhodnější vybrat větší banku a zbývá nám 8 bank: Česká spořitelna, ČSOB, Equa Bank, Expobank, Komerční banka, Raiffeisenbank, Sberbank a UniCredit Bank. Porovnání parametrů zde. Průměrně vyjde vypořádání jedné transakce na 0,2%, min. 5 000 Kč (dražší je UniCredit s 0,3% a levnější Equa Bank s 0,2% a minimem pouze 3 500 Kč). Úrok nabízí pouze Expobank (0,65%), jinak pouze 0%% či 0,01%.

Toto je "ceníková nabídka" pro jednorázové transakce pro fyzické osoby. V případě realitní kanceláře a většího objemu transakcí půjde určitě domluvit o trochu lepší podmínky - zkuste vyjednávat. Osobně bych začal u čtveřice ČS, ČSOB, KB, RB a po té přihodil Equa.

Články o Realitní makléř

Nezapomeňte na daň z nabytí nemovitosti při její koupi

Nezapomeňte na daň z nabytí nemovitosti při její koupi

5.11.2019, Daně

…o daňprodávající, přičemž kupující byl v pozici ručitele za tuto daň. Výšedaně z nabytíVýše daně u nákupu činí 4 % z cenynemovitosti. Někteří realitní makléři uvádí ve svých inzerátech cenu, ve kteréje daň již započtena, tedy je součástí ceny nemovitosti. Proto je vhodné sepřed nákup…

Prodej nemovitosti 2: postup a finanční aspekty

Prodej nemovitosti 2: postup a finanční aspekty

28.1.2015, Reality

…výjimkám, ale primárním zájmem většiny realitek je rychlé inkasování provize a ne samotný průběh či zdárné dokončení obchodu) a odborně zdatný realitní makléř je opět spíše výjimkou (většina realitních makléřů je bohužel zkategorie „finanční poradci“, tedy jinak nezaměstnatelný středo…Rychlé odkazy

Banky v ČR