Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Realitní makléř

Realitní makléř


Definice Realitní makléř

Je fyzická osoba, jejíž náplní práce je zprostředkování prodeje nebo pronájmu nemovitosti. Realitní makléř může působit bez specializace na druh nemovitosti, nebo se zaměřuje na specifické segmenty rezidenčního trhu (bydlení), nebo komerční nemovitosti.
Prostřednictvím makléřů zpravidla vykonávají činnost právnické osoby, realitní kanceláře
Realitní makléři v Česku nemusí ze zákona splňovat žádné certifikace, odbornou, či jinou způsobilost - tato profese spadá do volných živností. 
Makléři tedy jsou alespoň profesně organizováni do uskupení - Asociace realitních kanceláří (ARK) a Česká komora realitních kanceláří (ČKRK), které se snaží definovat a udržovat profesní standardy.
Obvyklá provize realitního makléře činí 3-5% z ceny nemovitosti (u zprostředkování prodeje), nebo 1-2 výše měsíčního nájmu (u zprostředkování pronájmu).


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.38 %

Dotazy v poradně k Realitní makléř

JJ

#9701, Koronavirus a insolvence, Exekuce a insolvence, 13.4.2020

Dobrý den, jsem OSVČ, realitní makléř a platím už 3 roky insolvenci, spolu s výživným (6 000 Kč/1 dítě) to dělá 15 000 Kč měsíčně. Mám splaceno přes 30%. Nyní díky opatřením kvůli pandemii náš obor v podstatě nejde vykonávat. Nemám žádné příjmy. Podle toho co 9.4. schválil Parlament by měl ten kdo zaplatil 30% má být oddlužen. Je to tak? Nebo si mám požádat o snížení splátek? Případně přerušení na 1 rok nebo snížení výživného? Bude se to posuzovat podle zákona o oddlužení od 1.6. 2019? Děkuji za radu.

Dobrý den,

určitě to není tak, že kdo splatí 30% je oddlužen. Úleva pro dlužníky v insolvenci postižené koronavirem spočívá v tom, že kdo nesplatí ani těchto 30% za 5 let, neskončí automaticky neúspěšně, ale přezkoumá se jeho míra snahy splatit co nejvíce (s ohledem na aktuální krizi koronaviru). Při poklesu příjmů dochází automaticky k poklesu insolvenčních srážek (tak aby Vám vždy zůstalo nezabavitelné minimum). Naopak o případné snížení alimentů v důsledku propadu příjmů žádat třeba je.

H

#9377, Koronavirus a nákup investičního bytu, Reality, 25.3.2020

Dobrý den, můžete mi poradit, zda v této době epidemie a následně ekon. krize je v horizontu asi jednoho roku vhodná doba na prodej lukrativního pozemku v hodnotě cca 6 mil. Kč? Potřebujeme použít část na rekonstrukci a za zbytek koupit investiční být. Nebo to máme odložit a pozemek si ponechat? A jak dlouho? Děkuji

Dobrý den,

krize koronaviru bude mít podobný efekt na prodejní cenu pozemku i na nákupní cenu bytu (obě realizované ceny budou nižší než by byly v době ekonomického růstu). Přijde na to, v jaké lokalitě se pozemek a byt nacházejí, nicméně obecně hodnota pozemku roste rychleji než hodnota bytu. Na druhou stranu, z investičního bytu je možné průběžně inkasovat nájem (ale nájemník se Vám v současné době bude shánět velmi těžko). Taktéž je třeba zohlednit faktor rekonstrukce (nechcete na lepší bydlení čekat nekonečně dlouho, cena stavebního materiálu bude v době krize nižší, ale může být paradoxně nedostatek pracovních sil vlivem odchodu mnoha zahraničních dělníků do svých zemí). Není jednoznačná volba, co by bylo lepší - je třeba zohlednit mnohá pro a proti. V případě zájmu kontaktujte naše realitní makléře.

MR

#7173, Propadne mi rezervační poplatek, Reality, 27.7.2019

Dobry den, pritelkyne si pres fin. poradce zrizovala hypoteku. 90% a zbytek pry nejakym zpusobem uver z Burinky. Pry se to nema delat, ale praxe je jina. Byt ktery mela kupovat nam zprostredkoval makler, ktery mel byt predem uvedomen o tom, ze pri podpisu kupni smlouvy a notarskeho zapisu zaridi, aby nebyl uveden zdroj penez 10% z Burinky. Potom by v bance nedoslo k nacerpani. Makler nic nezaridil a pritelkyne musela c. uctu ze Sporitelny poskytnout. Nestihneme takto nacerpat a prijdeme o rezervaci 100 000 Kc. Co si o tom myslite?

Dobrý den,

pravidla ČNB o poskytování úvěrů skutečně nedovolují půjčit více než 90% ze zástavní hodnoty nemovitosti. Je třeba mít min. 10% z vlastních zdrojů nebo ručit ještě další nemovitostí. Dofinancování těchto 10% z jiného úvěru je zakázáno. 

Co si o tom myslím?

Možná je to dnes příliš staromódní názor, ale pravidla by se měla respektovat. Pokud jste vědomě porušil pravidla pro poskytování úvěru (byť Vám realitní makléř nasliboval "že se to nějak zařídí"), šel jste do rizika, že to nevyjde. I kdyby to nyní vyšlo, mohlo se na tento podvod přijít kdykoliv později, což by mohlo vést ke zesplatnění úvěru (přišel byste o kupovanou nemovitost). Všechny Vaše úvěry jsou vedené v bankovních i nebankovních registrech (BRKI/NRKI). Každá banka tak přesně ví, kolik a kde máte půjčeno (včetně nebankovních poskytovatelů úvěrů). 

NZ

#6181, Prodej domu v insolvenci, Exekuce a insolvence, 10.3.2019

Dobrý den, prodává se nám dům v insolvenčním řízeni, ze kterého bude věřiteli zaplacena celá částka. Stěhujeme se jinam a v novém domě není kuchyňská linka. Chtěli bychom si proto vzít svou, tu jsme si kupovali sami. Také tehdy v domě, který jsme kupovali a nyní se prodává, nebyla. Máme na ni nárok? Realitní makléř nám tvrdí, že ji tam musíme nechat. Linka je to poměrně drahá. Děkuji za radu.

Dobrý den,

přijde na to jak vysoké máte dluhy a jaký je očekávaný výnos z prodeje RD. Máte-li dluhy vyšší než činí cena RD, pak na kuchyňkou linku určitě nárok nemáte (bude prodána spolu s RD a z výtěžku se umoří dluhy). V opačném případě by šlo demontáž linky s insolvenčním správcem třeba domluvit, ale nedává to smysl. Zbylé peníze z prodeje Vám budou vyplaceny a za ty si koupíte novou linku. Stěhování staré linky by se Vám nevyplatilo. Novou a plně vybavenou linku pořídíte v Ikea i pro větší kuchyni do 100 000 Kč (kvalitou shodná s designovými studii, kde za stejnou linku platíte 2-3x více).

S

#2565, Úschova peněz při prodeji, Reality, 2.3.2016

Dobrý den, prodávám byt v osobním vlastnictví a makléř mi předložil smlouvu, kde při hodnotě bytu 1.700.000,- Kč. je vypočítána úschova 80.000,- Kč a daň z nabytí nem. věcí 68.000,-. Snažila jsem se zjistit jak vysoká může být hodnota úschovy a tato výše se mi zdá vysoká. Je to můj pohled laika, který si načetl některé informace o úschově. Děkuji velmi za odpověď.

Dobrý den,

první pravidlo při koupi/prodeji nemovitosti zní - vyvarujte se realitních makléřů. Stejně byste musela všechny smlouvy a návrhy (jako třeba nyní) konzultovat s právníkem. Realitní makléř může odborně zabezpečit prohlídky nemovitostí (že bude v danou chvíli na daném místě a provede bytem zájemce) a inzerci na realitních serverech (pro jednotlivce je to drahé, realitky mají hromadné slevy), ale to je asi tak vše. Sepsání smluv (aby byly výhodné pro všechny zúčastněné) je úkol pro notáře či advokáta (jinak bude smlouva výhodná leda tak pro realitku). Navíc ušetříte nemalé peníze za provizi realitce. 

Prostudujte naše články Prodej nemovitosti 1 a Prodej nemovitosti 2

Sepsání kupní smlouvy včetně smlouvy o úschově peněz (včetně samotné úschovy peněz) vyjde u notáře pro částku 1,7 mil. Kč do 9 000 Kč all inclusive (všichni notáři se řídí obecným tarifem, tedy u všech to bude stát podobně). To je rozdíl oproti provizi realitce, kterou si Váš makléř stanovil na 80 000 Kč. 

Články o Realitní makléř

Ceny nemovitostí dál rostou. Hypotéky na ně stále častěji nestačí

Ceny nemovitostí dál rostou. Hypotéky na ně stále častěji nestačí

16.11.2020, Hypotéka

…z kupní ceny. A jim pak stačí doplatit zbylých 10 %. Nižší odhadpro ně tedy může znamenat čáru přes rozpočet. A také spoustu ztracených peněz. Realitní makléři totiž zájemce často tlačí kpodpisu rezervační smlouvy. A složení rezervačního poplatku, který může být ipřes 100 000 korun. J…

Nezapomeňte na daň z nabytí nemovitosti při její koupi

Nezapomeňte na daň z nabytí nemovitosti při její koupi

5.11.2019, Daně

…o daňprodávající, přičemž kupující byl v pozici ručitele za tuto daň. Výšedaně z nabytíVýše daně u nákupu činí 4 % z cenynemovitosti. Někteří realitní makléři uvádí ve svých inzerátech cenu, ve kteréje daň již započtena, tedy je součástí ceny nemovitosti. Proto je vhodné sepřed nákup…

Prodej nemovitosti 2: postup a finanční aspekty

Prodej nemovitosti 2: postup a finanční aspekty

28.1.2015, Reality

… výjimkám, ale primárním zájmem většiny realitek je rychlé inkasování provize a ne samotný průběh či zdárné dokončení obchodu). Odborně zdatný realitní makléř je opět spíše výjimkou. Navrhované rezervační i kupní smlouvy musí kupujícímu i prodávajícímu kontrolovat jejich právníci. Úsc…Banky v ČR