Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Realitní kancelář

Realitní kancelář


Definice Realitní kancelář

Je obchodní firma, zabývající se prodejem, nákupem a zprostředkováním obchodů s nemovitostmi. V realitce pracují realitní makléři, kteří dokáží klienta provést celkovým postupem investice do nemovitosti, nebo obchodu s ní. Makléři se mají celkově starat o komfort klienta, když vytipují vhodné nemovitosti, vyjednávají o ceně a podmínkách prodeje či nákupu, připravují veškerou smluvní dokumentaci ke konkrétnímu obchodnímu případu.
Makléři jsou odměňování provizí z objemu obchodu, která zpravidla činí 3-5 procent. V individuálním případě může být cena služby realitní kanceláře stanovena s ohledem na výhodnost nákupu či prodeje (success fee).
Makléř většinou pro kupujícího neumí zajistit hypotéční spolufinancování, ani refinancování.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.02 %

Dotazy v poradně k Realitní kancelář

K

#9711, Prodej bytu a zástavní právo, Reality, 14.4.2020

Dobry den, kupuji nemovitost, ktera je zatizena zastavnim pravem ve prospech treti fyzicke osoba, ktera poskytla majiteli finance na koupi bytu. Ja jakozto budouci novy majitel nemuzu koupit byt, kdyz na katastru je dana zastava. Realitni kancelar chce vse resit pres jistotni ucet. Jake mohou nastat budouci komplikace, jestlize je byt zastaven? Je v tomhle ohledu jistotni ucet tou spravnou volbou?

Dobrý den,

toto lze ošetřit notářskou nebo advokátní úschovou, kdy se ve smlouvě o úschově jasně specifikuje, za jakých podmínek notář/advokát uvolní Vaše peníze prodávajícímu (první podmínka: po přepsání vlastnického práva na Vás, druhá podmínka: po smazání zástavního práva).

MK

#9129, Kdo platí poplatek na katastru?, Reality, 2.3.2020

Dobrý den, kdo platí poplatek za vklad do katastru při prodeji přes realitní kancelář? Předpokládal jsem, že se hradí z provize RK. Provize je proti ostatním RK vysoká. Děkuji za zprávu a přeji pěkný den.

Dobrý den,

toto je věcí dohody mezi prodávajícím, kupujícím a RK. Slušné RK tento poplatek (2 000 Kč) za klienty platí stejně jako slušný hypoteční poradce platí za klienty poplatek na katastru za návrh na vklad zástavní smlouvy. 

GI

#8828, Prodej domu, daně a dědictví, Běžný účet, 4.2.2020

Dobrý den, při dědickém řízení po úmrtí otce jsme se sestrou zdědily polovinu domu. Druhou polovinu nám matka darovala. Ani jedna z nás v domě nežila. Za rok jsme tento dům prodaly. Chtěla jsem se zeptat, jestli budeme platit daň z příjmu a z jaké částky. Odhad domů není, prodej uskutečnila realitní kancelář.

Dobrý den,

daň z příjmu ve výši 15% ze zisku (rozdíl prodejní ceny a nabývací hodnoty) se platí v případě, kdy jste nemovitost nevlastnila min. 5 let nebo v ní min. 2 roky nebydlela. Do lhůty vlastnictví 5 let lze v případě dědictví započíst i dobu, po kterou nemovitost vlastnil zůstavil. Daň tak pravděpodobně zaplatíte z poloviny domu, kterou jste dostali darem.

MA

#8682, Daň z nabytí nemovitosti, Daně, 23.1.2020

Znovu se vracím k dani z nabytí nemovitostí. Tak nejenom, že musím zaplatit úplně zbytečný posudek, tak 4% byla vypočítána nejen z kupní ceny ale i z provize realitní kanceláři. I to je správně? Dík za odpověď. M.A.

Dobrý den,

daň z nabytí nemovitosti se platí z hodnoty kupované nemovitosti (v 99% případů z ceny kupované nemovitosti). Směrná hodnota nebo posudek slouží povětšinou pouze ke kontrole, zda-li nebyla sjednaná cena podhodnocená z hlediska daně z nabytí nemovitosti. 

Ohledně provize RK - přijde na to, jak jste měla sestavenou kupní smlouvu. Byla-li provize zmíněna ve smlouvě a placena zvlášť, pak se z ní daň neplatí. Naopak byla-li provize součástí kupní ceny, pak ano.

M

#8332, Nákup nemovitosti přes RK, provize a hypotéka, Reality, 20.12.2019

Dobrý den, chtěl bych vysvětlit nákup nemovitosti přes realitní kancelář pomocí hypotéky. Nerozumím jakou roli hraje rezervační poplatek RK k hypotéce. Uvedu příklad: Nemovitost stojí 5 mil. Kč, vlastní zdroje 1 mil. Kč, Realitní kancelář chce udělat rezervační smlouvu, kde chce složit zálohu 5% z ceny nemovitosti, tedy 250 000 Kč. Chápu správně, že když půjdu žádat banku o hypotéku, tak mám k dispozici pouze 750 000 Kč a ne celý milion? Nebo banka počítá s tím, že mám k dispozici celý milion? Děkuji, Marek

Dobrý den,

banka Vám může půjčit na hypotéku max. 90% z hodnoty nemovitosti (pro lepší úrok max. 80%). Cena nemovitosti = hodnota nemovitosti + provize RK. Provize RK bývá ve výši rezervačního poplatku. Za úvěr 4 mil. Kč budete ručit nemovitostí v hodnotě 4,75 mil. Kč, LTV 84%. Pro lepší úrok (do 80% LTV) tak budete pravděpodobně potřebovat další vlastní zdroje. 

Články o Realitní kancelář

Pět základních podmínek pro získání hypoték

Pět základních podmínek pro získání hypoték

27.4.2020, Hypotéka

… u nemovitosti v hodnotě 3 000 000korun až 2 700 000 korun a tak dále. Zbylou část musíte zaplatit ze svého. Navíc sik tomu přičtěte: provizi realitní kanceláři, náklady na vybavení domu či bytu a daň z nabytí nemovitosti (4% zjejí ceny). Potřebujete si tedy předem naspořit několiks…

Jak vybrat hypotéku: 6 věcí, na které se musíte zaměřit, abyste získali tu nejvýhodnější

Jak vybrat hypotéku: 6 věcí, na které se musíte zaměřit, abyste získali tu nejvýhodnější

2.3.2020, Hypotéka

…ejte výši půjčkyHned zezačátku si také ujasněte, kolik penězpotřebujete. Nezapomeňte přitom myslet i na daň z nabytí nemovitosti nebopoplatek realitní kanceláři. Aktuálně vám banky obvykle půjčí maximálně 80% z hodnoty nemovitosti. Pouze ve výjimečných případech se dostanete až na 9…

EU varovala před drahými nemovitostmi. Kvůli cenám klesá i zájem o státní půjčky

EU varovala před drahými nemovitostmi. Kvůli cenám klesá i zájem o státní půjčky

21.10.2019, Reality

…také realitní kanceláře. Podle nich klienti stálečastěji kupují domy k rekonstrukci. Tedy takové, o které ještě před pár letyskoro nebyl zájem.

Online odhad nemovitosti

Online odhad nemovitosti

30.1.2019, Reality

…ě. Podůsledném srovnání typově podobných nemovitostí tak získáváme reálnou tržnícenu. Po bankách začalytoto online oceňování hojně využívat i realitní kanceláře, kterým se tak celýsystém zefektivnil a mohou nyní klientům nabízet rychlejší a kvalitnějšíservis. Pokud i Vykupujete nebo…

Koupě nemovitosti: Na které poplatky se připravit?

Koupě nemovitosti: Na které poplatky se připravit?

25.5.2018, Reality

…. Místo vlastních úspor tak můžeme dát bance do zástavydalší nemovitost (trvale obyvatelná chata, druhý byt atd.). Při koupinemovitosti přes realitní kancelář (RK) budeme platit poplatek zazprostředkování obchodu ve výši 2-7% zkupní ceny nemovitosti. Realitkyvybírají tento poplatek…Banky v ČR