Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Realitní kancelář

Realitní kancelář


Definice Realitní kancelář

Je obchodní firma, zabývající se prodejem, nákupem a zprostředkováním obchodů s nemovitostmi. V realitce pracují realitní makléři, kteří dokáží klienta provést celkovým postupem investice do nemovitosti, nebo obchodu s ní. Makléři se mají celkově starat o komfort klienta, když vytipují vhodné nemovitosti, vyjednávají o ceně a podmínkách prodeje či nákupu, připravují veškerou smluvní dokumentaci ke konkrétnímu obchodnímu případu.
Makléři jsou odměňování provizí z objemu obchodu, která zpravidla činí 3-5 procent. V individuálním případě může být cena služby realitní kanceláře stanovena s ohledem na výhodnost nákupu či prodeje (success fee).
Makléř většinou pro kupujícího neumí zajistit hypotéční spolufinancování, ani refinancování.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.02 %

Dotazy v poradně k Realitní kancelář

GI

#8828, Prodej domu, daně a dědictví, Běžný účet, 4.2.2020

Dobrý den, při dědickém řízení po úmrtí otce jsme se sestrou zdědily polovinu domu. Druhou polovinu nám matka darovala. Ani jedna z nás v domě nežila. Za rok jsme tento dům prodaly. Chtěla jsem se zeptat, jestli budeme platit daň z příjmu a z jaké částky. Odhad domů není, prodej uskutečnila realitní kancelář.

Dobrý den,

daň z příjmu ve výši 15% ze zisku (rozdíl prodejní ceny a nabývací hodnoty) se platí v případě, kdy jste nemovitost nevlastnila min. 5 let nebo v ní min. 2 roky nebydlela. Do lhůty vlastnictví 5 let lze v případě dědictví započíst i dobu, po kterou nemovitost vlastnil zůstavil. Daň tak pravděpodobně zaplatíte z poloviny domu, kterou jste dostali darem.

MA

#8682, Daň z nabytí nemovitosti, Daně, 23.1.2020

Znovu se vracím k dani z nabytí nemovitostí. Tak nejenom, že musím zaplatit úplně zbytečný posudek, tak 4% byla vypočítána nejen z kupní ceny ale i z provize realitní kanceláři. I to je správně? Dík za odpověď. M.A.

Dobrý den,

daň z nabytí nemovitosti se platí z hodnoty kupované nemovitosti (v 99% případů z ceny kupované nemovitosti). Směrná hodnota nebo posudek slouží povětšinou pouze ke kontrole, zda-li nebyla sjednaná cena podhodnocená z hlediska daně z nabytí nemovitosti. 

Ohledně provize RK - přijde na to, jak jste měla sestavenou kupní smlouvu. Byla-li provize zmíněna ve smlouvě a placena zvlášť, pak se z ní daň neplatí. Naopak byla-li provize součástí kupní ceny, pak ano.

M

#8332, Nákup nemovitosti přes RK, provize a hypotéka, Reality, 20.12.2019

Dobrý den, chtěl bych vysvětlit nákup nemovitosti přes realitní kancelář pomocí hypotéky. Nerozumím jakou roli hraje rezervační poplatek RK k hypotéce. Uvedu příklad: Nemovitost stojí 5 mil. Kč, vlastní zdroje 1 mil. Kč, Realitní kancelář chce udělat rezervační smlouvu, kde chce složit zálohu 5% z ceny nemovitosti, tedy 250 000 Kč. Chápu správně, že když půjdu žádat banku o hypotéku, tak mám k dispozici pouze 750 000 Kč a ne celý milion? Nebo banka počítá s tím, že mám k dispozici celý milion? Děkuji, Marek

Dobrý den,

banka Vám může půjčit na hypotéku max. 90% z hodnoty nemovitosti (pro lepší úrok max. 80%). Cena nemovitosti = hodnota nemovitosti + provize RK. Provize RK bývá ve výši rezervačního poplatku. Za úvěr 4 mil. Kč budete ručit nemovitostí v hodnotě 4,75 mil. Kč, LTV 84%. Pro lepší úrok (do 80% LTV) tak budete pravděpodobně potřebovat další vlastní zdroje. 

RJ

#7628, Prodej nemovitosti v exekuci, Reality, 2.10.2019

Dobrý den, pracuji pro realitní kancelář. Klientovi nabízím k prodeji pozemky. Dostal se do exekuce. Volala jsem na úřad, který exekuci vystavil, zda mohu pozemky nabízet dále a pokud by se našel kupec, zda se s nimi mohu domluvit, aby si odečetli dluh. Odpověď byla následující: Pokud se někdo dostane do exekuce, nikdo jiný to nemůže prodat, pouze exekutor. Prodejní cena je 500 000 Kč a dluh 90 000 Kč. Děkuji.

Dobrý den,

váš klient dlužil úřadu, úřad vymáháním pověřil exekutora. Váším partnerem pro případné jednání je tak nyní místo úřadu exekutor. Teoreticky se s ním můžete pokusit domluvit na prodeji pozemku ve Vaší režii (s tím že už máte kupce). Nicméně je pravděpodobné, že exekutor bude chtít řešit prodej pozemku ve své režii formou dražby. Je to pro něj nejčistší řešení, aby nebyl později případně obviněn z nevýhodného prodeje přímému zájemci, kde kupní cena vznikla dohodou a ne veřejnou dražbou. 

A

#5989, Prodej nemovitosti, Reality, 12.2.2019

Dobrý den, vlastním družstevní podíl na bytě 2+1. S manželem se budeme na jaře stěhovat do rodinného domku k babičce a já bych tento podíl chtěla prodat. Můžu se zeptat, jak dlouho dopředu dát vědět realitce, či kolik si realitka vezme z částky? A pokud prodám byt realitce, platím v něm i nadále nájem, než byt prodá někomu jinému, nebo už je pak vše na realitce? Ještě jsem se takto nestěhovala, a mám z toho celkem obavy, aby vše proběhlo v pořádku. Můžete mi poradit? děkuji :)

Dobrý den,

realitka Vám obchod pouze pomáhá zprostředkovat - hledá kupce, nekupuje byt sama. Za úspěšný prodej si realitní kanceláře zpravidla účtují 3-5% z ceny nemovitosti. RK kontaktujte až v momentě, kdy chcete začít byt prodávat (ne dříve). V Praze a v Brně se byty s rozumnou cenou prodávají obratem (i v řádu dnů), v pohraničí to může trvat týdny až měsíce. V případě zájmu o asistenci s prodejem vyplňte prosím formulář zde a náš realitní specialista Vás zkontaktuje ohledně dalšího postupu.

Články o Realitní kancelář

EU varovala před drahými nemovitostmi. Kvůli cenám klesá i zájem o státní půjčky

EU varovala před drahými nemovitostmi. Kvůli cenám klesá i zájem o státní půjčky

21.10.2019, Reality

…také realitní kanceláře. Podle nich klienti stálečastěji kupují domy k rekonstrukci. Tedy takové, o které ještě před pár letyskoro nebyl zájem.

Online odhad nemovitosti

Online odhad nemovitosti

30.1.2019, Reality

…ě. Podůsledném srovnání typově podobných nemovitostí tak získáváme reálnou tržnícenu. Po bankách začalytoto online oceňování hojně využívat i realitní kanceláře, kterým se tak celýsystém zefektivnil a mohou nyní klientům nabízet rychlejší a kvalitnějšíservis. Pokud i Vykupujete nebo…

Koupě nemovitosti: Na které poplatky se připravit?

Koupě nemovitosti: Na které poplatky se připravit?

25.5.2018, Reality

…. Místo vlastních úspor tak můžeme dát bance do zástavydalší nemovitost (trvale obyvatelná chata, druhý byt atd.). Při koupinemovitosti přes realitní kancelář (RK) budeme platit poplatek zazprostředkování obchodu ve výši 2-7% zkupní ceny nemovitosti. Realitkyvybírají tento poplatek…

Základní podmínky pro získání hypotéky

Základní podmínky pro získání hypotéky

5.2.2018, Hypotéka

…ch práv na katastru. Dalším nákladem je poplateknotáři či advokátovi za sepsání kupní smlouvy a smlouvy o úschově. Kupujeme-linemovitost přes realitní kancelář, počítejme sprovizí ve výši min. 3%.Více info vnašem článku Prodej nemovitosti 1 a Prodej nemovitosti 2. Hypoteční kalkulač…

Prodej nemovitosti 1: jak na to?

Prodej nemovitosti 1: jak na to?

21.1.2015, Reality

…áte nemovitost bez realitky a přemýšlíte, na co nezapomenout v kupní smlouvě? Nebo naopak nemovitost kupujete a chcete si jen ověřit, zda Vás realitní kancelář netahá na nos a nenabízí Vám nápadně nevýhodné podmínky? Proces prodeje či koupě nemovitosti je poměrně závažná věc, které…Rychlé odkazy

Banky v ČR