Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Realitní kancelář

Realitní kancelář


Definice Realitní kancelář

Je obchodní firma, zabývající se prodejem, nákupem a zprostředkováním obchodů s nemovitostmi. V realitce pracují realitní makléři, kteří dokáží klienta provést celkovým postupem investice do nemovitosti, nebo obchodu s ní. Makléři se mají celkově starat o komfort klienta, když vytipují vhodné nemovitosti, vyjednávají o ceně a podmínkách prodeje či nákupu, připravují veškerou smluvní dokumentaci ke konkrétnímu obchodnímu případu.
Makléři jsou odměňování provizí z objemu obchodu, která zpravidla činí 3-5 procent. V individuálním případě může být cena služby realitní kanceláře stanovena s ohledem na výhodnost nákupu či prodeje (success fee).
Makléř většinou pro kupujícího neumí zajistit hypotéční spolufinancování, ani refinancování.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.14 %

Dotazy v poradně k Realitní kancelář

T

#14956, Prodej bytu a daň z příjmu, Daně, 1.8.2021

Dobrý den, v polovině února 2021 byla podepsána předkupní smlouva na byt ve výstavbě za cenu 2 728 000 Kč. Na konci února byla prodána moje nemovitost za 3 330 000 Kč. 130 000 Kč realitní kancelář, 480 781 Kč bylo splacení úvěru, který byl na nemovitosti a zbyla částka mi byla vyplacena. Prodaný být byl koupen za 1 840 000 Kč. Není zde tedy žádný zisk. Mám i přesto podávat daňové přiznání za rok 2021? Děkuji

Dobrý den,

při prodejní ceně 3 330 000 Kč, nákladech na prodej 130 000 Kč a kupní ceně 1 840 000 Kč činil zisk 1 363 000 Kč. Tento zisk je třeba zdanit, pokud nesplňujete aspoň jednu z podmínek pro osvobození:

 • v bytě jste před prodejem bydlela min. 2 roky
 • byt jste vlastnila min. 5 let
 • peníze z prodeje bytu (celých 3,33 mil. Kč) použijete do jednoho roku od přijetí na řešení vlastních bytových potřeb (nebo jste je již použila max. 12 měsíců před prodejem)
 • N

  #14396, Koupil jsem byt od dlužníka v insolvenci, Reality, 28.5.2021

  Dobrý den, minulý rok jsme koupili byt a požádali o hypotéku a před půl rokem minulý vlastník vyhlásil insolvenci. O tom jsme nevěděli a teď přišel dopis a žádají po nás vydání nemovitosti. Jak je to možné? Za byt splácíme hypotéku, kupovali jsme ho podle zákona, přes realitní kancelář. Ty lidi jsme neznali do té doby, co teď ? Zaplatili jsme několik milionů a ještě tolik zbývá. Když ten byt vezmou, vrátí nám někdo peníze? Nebo jak to máme řešit?

  Dobrý den,

  vyhledejte odbornou pomoc a braňte se právní cestou. Při koupi bytu je vždy nutné prověřit, zda není prodávající předlužen, v exekuci či insolvenci (v takovém případě hrozí ztráta peněz i kupované nemovitosti). 

  LZ

  #13122, Hypotéka a LTV, Hypoteční poradna, 23.2.2021

  Dobrý den, vím, že ČNB momentálně stanovila LTV 90 %, ale zjistil jsem, že banky raději poskytují hypotéky s LTV do 80 % a nabízejí u nich výhodnější úrok. Když se k tomu navíc připočte, že banky odhadují nemovitosti i o 20 % níž než je jejich prodejní cena, a že se ještě navíc platí poplatek realitní kanceláři kolem 5 %, tak mi z toho vyjde, že mi banka klidně může být ochotná půjčit jenom 60 % z prodejní ceny nemovitosti. Je tato moje úvaha správná, nebo jsem se v něčem spletl? Děkuji!

  Dobrý den,

  čím vyšší LTV (nižší zajištění úvěru), tím je úvěr pro banku rizikovější. Pokud by klient přestal hypotéku splácet, banka by nemovitost v zástavě prodala a z výtěžku umořila dluh. U LTV do 80% je téměř jisté, že výtěžek z takto nucené dražby by umořil celý dluh. U LTV 90% je riziko, že výtěžek z prodeje nemovitosti by nemusel stačit na umoření dluhu (pokud by např. došlo k propadu cen realit o 10% nebo se nenašel kupec ochotný zaplatit min. 90% původní ceny - v nucených dražbách se obecně dosahuje nižších prodejních cen). Je tedy logické, že i bez doporučení ČNB banky preferují hypotéky s LTV do 80% (vyšší LTV poskytují výjimečně a vždy s vyšším úrokem). 

  Odhady o 20% níž: Záleží na prodejní ceně nemovitosti. Pokud nakupujete za průměrnou tržní cenu, není problém získat odhad na 100% kupní ceny (nebo max. o 5% níž). Část kupujících je ochotna průměrnou tržní cenu přeplatit (např. z důvodu tzv. zvláštní obliby kupované nemovitosti). To je pak odhad banky (průměrná tržní cena) samozřejmě nižší. 

  Provize realitky: Bývá zahrnuta v kupní ceně. Proto může odhad vyjít např. o 5% méně. Zejména v Praze už ale tak vysoké provize nejsou a realitky si dnes spíše berou 100 000-250 000 Kč i z bytů s prodejní cenou nad 10 mil. Kč (tedy reálně cca 2-3%). 

  Nakupujete-li za rozumnou cenu (tržní průměr), není problém získat hypotéku na 80%

  AS

  #13099, Prodej zahrady a daň z příjmu, Daně, 22.2.2021

  Dobrý den, v loňském roce jsme prodávali zahradu a nebyla ve vlastnictví 5 a více let, tudíž se musí odvést daň. Víme jen, že se dá odečíst platba realitní agentuře. Odhad máme, ale asi tak 7 let starý, takže cena neodpovídá hodnotě kdy se to prodávalo a dále nevíme o co si to můžeme snížit ten základ, jestli i koupě sedačky atd. se do toho zahrnuje. Děkuji za odpovědět.

  Dobrý den,

  daň se platí ze zisku (rozdíl mezi prodejní a kupní cenou). Od zisku můžete dále odečíst režijní náklady na prodej (např. provize realitní kanceláře). Zahradní sedačku doporučuji konzultovat s FÚ.

  JB

  #12485, Prodali mi nemovitost v insolvenci, Exekuce a insolvence, 17.1.2021

  Dobrý den, chci se zeptat, byla mi v insolvenci prodána nemovitost za poloviční cenu než jaká byla celou dobu uváděna na stránkách realitní kanceláře. Mohu se proti tomu nějak bránit? Jelikož mi tímto zůstal poloviční dluh, díky nízké ceně za prodáno nemovitost. Děkuji, přeji hezký den.

  Dobrý den,

  v insolvenci se nemovitosti prodávají obvykle formou dražby a vysoutěžená prodejní cena je tak velmi transparentní. Nejnižší podání bývá v dražbě stanoveno jako 2/3 hodnoty, v případě opakované dražby pak 1/2 (může klesat až na 1/4). Je tak možné, že se v případě opakované dražby nemovitost prodala jen za 50% očekávané ceny. 

  Články o Realitní kancelář

  Chaty a chalupy prudce zdražují. Zaplatíte i víc než 100 000 korun za metr

  Chaty a chalupy prudce zdražují. Zaplatíte i víc než 100 000 korun za metr

  5.5.2021, Reality

  …romí. Právě takovou možnost jim přitom nabízí chatya chalupy. Chcete chatu? Musíte si připlatitVětší poptávku po chatách a chalupáchpotvrzují realitní kanceláře a inzertní servery. Podle některých z nich vzrostlzájem o tyto nemovitosti až o 30 %. Naopak klesá počet chat a chalup, kt…

  Na co si dát pozor při koupi domu? 3 oblasti, na které se musíte zaměřit

  Na co si dát pozor při koupi domu? 3 oblasti, na které se musíte zaměřit

  25.6.2020, Reality

  …m náchylnější. Často se už vidí, jak se stěhují, a nechtějíčekání protahovat. Navíc se bojí, že se objeví rychlejší kupec. Někteří majitelé a realitní kanceláře tohomohou využít a zatlačit na vás, abyste své rozhodování uspíšili. Snadno pakpřehlédnete vady, které vám mohou klidné by…

  Pět základních podmínek pro získání hypoték

  Pět základních podmínek pro získání hypoték

  27.4.2020, Hypotéka

  … u nemovitosti v hodnotě 3 000 000korun až 2 700 000 korun a tak dále. Zbylou část musíte zaplatit ze svého. Navíc sik tomu přičtěte: provizi realitní kanceláři, náklady na vybavení domu či bytu a daň z nabytí nemovitosti (4% zjejí ceny). Potřebujete si tedy předem naspořit několiks…

  Jak vybrat hypotéku: 6 věcí, na které se musíte zaměřit, abyste získali tu nejvýhodnější

  Jak vybrat hypotéku: 6 věcí, na které se musíte zaměřit, abyste získali tu nejvýhodnější

  2.3.2020, Hypotéka

  …ejte výši půjčkyHned zezačátku si také ujasněte, kolik penězpotřebujete. Nezapomeňte přitom myslet i na daň z nabytí nemovitosti nebopoplatek realitní kanceláři. Aktuálně vám banky obvykle půjčí maximálně 80% z hodnoty nemovitosti. Pouze ve výjimečných případech se dostanete až na 9…

  EU varovala před drahými nemovitostmi. Kvůli cenám klesá i zájem o státní půjčky

  EU varovala před drahými nemovitostmi. Kvůli cenám klesá i zájem o státní půjčky

  21.10.2019, Reality

  …také realitní kanceláře. Podle nich klienti stálečastěji kupují domy k rekonstrukci. Tedy takové, o které ještě před pár letyskoro nebyl zájem.  Banky v ČR