Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Rekonstrukce

Rekonstrukce


Definice Rekonstrukce

je pojem, který se využívá nejčastěji pro přestavbu, která je spojená s modernizací nemovitosti. Rekonstrukci provádí stavebník (investor) a podle rozsahu pro ni musí předem podat ohlášku, nebo získat stavební povolení od stavebního úřadu

V terminologii stavebního zákona je užit přesný pojem "stavební úprava", který může mít několik režimů:

 • Rekonstrukce bez ohlášení i bez stavebního povolení - v případech kdy se nezasahuje do nosných konstrukcí stavby, nemění se její vzhled ani způsob užívání.
 • Rekonstrukce s ohlášením - v případech kdy dojde i jen k částečné změně užívání stavby a nezasahuje se do nosných konstrukcí.
 • Rekonstrukce se stavebním povolením - v případech kdy se zasahuje do nosných konstrukcí, dochází ke změně využití, vyžaduje se posouzení vlivu na životní prostředí, nebo se mění požárního bezpečnost.

 • Při koupi nemovitosti si dávejte velký pozor na to jak velkou rekonstrukci bude vyžadovat. Je dobré raději při zkoumání předmětu koupě využít specialisty, než se později bít do hlavy, že rozsah rekonstrukce je mnohem větší než vyplývalo z tvrzení prodávajícího.


  Účel hypotéky
  CO JE TO LTV? TEXT LTV
  Zavřít
  ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
  Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
  Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
  Anglická zkratka Loan To
  Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
  LTV %
  NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
  již od 2.02 %

  Dotazy v poradně k Rekonstrukce

  M

  #10014, Hypotéka na rekonstrukci, Hypoteční poradna, 11.5.2020

  Dobry den, mohu si vzit hypoteku na baracek s penezmi navic na rekonstrukci s tim, ze uz mam hypoteku na ten baracek, ale chtel bych tim vyplatit i dluhy, ktere vznikly kvuli rekonstrukci?

  Dobrý den,

  hypotéku je možné čerpat na koupi nemovitosti, rekonstrukci i zpětné proplacení nákladů investovaných do koupě či rekonstrukce. Banky Vám mohou půjčit max. 90% ze zástavní hodnoty nemovitosti a požadují zapsané zástavní právo na katastru v prvním pořadí. Pokud již svým RD za hypotéku ručíte, bude možné požádat o navýšení úvěru jen u té stejné banky (jiným bankám byste touto nemovitostí ručit nemohl). Prostudujte podmínky hypotéky.

  MB

  #9974, Zpětná hypotéka, Hypoteční poradna, 6.5.2020

  Dobrý den, jsem majitelem dvou bytů (novostavba z roku 2011), které pronajímám. Do obou bytů jsem loni pořídil klimatizace v celkové hodnotě 340 000 Kč a nový nábytek za cca 100 000 Kč. Mohu dnes požádat o účelovou hypotéku se zpětným proplacením nákladů na celou částku nebo alespoň na částku v hodnotě klimatizací? Děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  účelovou hypotéku na zpětné proplacení investice do nemovitosti (nákup, rekonstrukce) by šlo teoreticky použít na nákup klimatizace, nicméně prakticky se Vám to pro takto nízkou částku (340 000 Kč) nevyplatí. Úrok pro takto nízký úvěr by byl přinejlepším 2,5%, musel byste dát bance do zástavy celou nemovitost a čelil byste vysoké administrativní náročnosti (odhad nemovitosti, vklad zástavy na katastr, výmaz zástavy po doplacení úvěru, pojištění vinkulované ve prospěch banky - jen tyto úkony by Vás vyšly na 10 000 Kč). Půjčku pořídíte s podobným úrokem (4%), kdy rozdíl 1,5% na půjčené částce 340 000 Kč bude minimální (5 100 Kč ročně). Hypotéku bych doporučil od 0,5 mil. Kč výše.

  D

  #9962, Rekonstrukce nebo stavba nového RD?, Reality, 5.5.2020

  Dobrý den, chci rekonstruovat dům. Stavební firma mi udělala předběžné nacenění od oka a tvrdila, že se to vleze do cca 1,3 mil. Kč. Sjednal jsem si hypo na 2 mil. Kč, abych měl rezervu. Firma mi poslala nacenění, kde v závěru cena rekonstrukce činí cenu novostavby (cca 3 mil. Kč). Je možné změnit účel hypotéky, který byl rekonstrukce na nový účel "nový dům"? je možné navýšit hypo? Jen zkouším možnosti, než se ve vydám do rekonstrukce svépomoci. Děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  můžete zkusit oslovit více firem, neboť ve stavebnictví je jedinou správnou cestou vedoucí ke korektní ceně oslovení více firem. Při hodnocení nákladů "novostavba" vs "rekonstrukce" taktéž přičtěte body za lepší kvalitu života novostavbě, která je oproti rekonstrukci nesrovnatelná. Rozumně rekonstruovat lze domy postavené v 70-80. letech ještě relativně moderními technologiemi (suché základy v nezámrzné hloubce, cihla, železobetonový strop), kdy vybouráte morálně zastaralý vnitřek a hrubá stavba je dobrým základem pro rekonstrukci. Nicméně cokoliv staršího bude komplikované, finančně nákladné podobně jako novostavba a výsledná kvalita bydlení bude nižší. Přijde na to, co a kde chcete rekonstruovat nebo stavět. Unikátní dům v historickém centru má spíše smysl zachránit, tuctový dům na předměstí spíše ne.

  Navýšení hypotéky je možné v případě dostatečného příjmu (na splátky můžete dávat max. 50% příjmu) a zástavy (banka Vám může půjčit max. 90% z hodnoty nemovitosti). Změna účelu hypo bude pravděpodobně zpoplatněna, ale domluva s bankou by měla být možná.

  J

  #9939, Prodej nemovitosti a daň z příjmu, Daně, 2.5.2020

  Dobrý den, pokud prodám nemovitost a peníze použiji na uspokojení vlastních bytových potřeb, ale ne že si koupím další nemovitost pro své bydlení, ale doplatím si hypotéku na své stávající bydlení, tak jsem osvobozena od daně z příjmu?

  Dobrý den,

  u osvobození od daně z příjmu pro výnos z prodeje nemovitosti se hovoří o nutnosti peníze z prodeje použít do roku od jejich přijetí k řešení vlastních bytových potřeb, čímž se obvykle rozumí nákup nemovitosti nebo rekonstrukce. Doplacení hypotéky na vlastní střechu nad hlavou by taktéž šlo chápat jako řešení vlastních bytových potřeb.

  PS

  #9637, Můžu si hypotéku sjednat rok předem?, Hypoteční poradna, 8.4.2020

  Dobrý den, plánuji si během následujícího půl roku vzít hypotéku a vzhledem k tomu, že mi moje banka nebyla schopna odpovědět přes email (chtěli osobní návštěvu), tak bych to zkusila tady. Jedná se o nemovitost, kterou vlastní 3 lidé (jedna osoba má 1/2, dvě osoby 1/4). Hypotéku bych si chtěla vzít na odkup 1/4 nemovitosti. Mám pár dotazů: 1) Hypotéku bych si chtěla vzít cca v Listopadu, kdy budu mít k dispozici 10%-15% vlastních prostředků. Dá se o hypotéku zažádat už např. v Září i když v době žádosti nebudu disponovat vlastními prostředky? 2) Na domě se plánují rekonstrukce, na kterých se ale současný majitel nebude finančně podílet - dají se ze znaleckého posudku "odečíst" náklady na tuhle rekonstrukci? 3) Při výpočtu hypotéky jsem použila kalkulačku mojí banky. Je jasné, že výpočet je pouze orientační ale zajímá mě, jestli jsou nějaké další výdaje, se kterými by měl člověk počítat. 4) Současný majitel si chce udělat odhad ceny nemovitosti, aby měl nějakou představu o její hodnotě. V informacích u své banky jsem si zjistila, že v případě hypotéky lze použít znalecký posudek max. 6 měsíců starý, nebo lze posudek vypracovat bankovním odhadcem. Jaká varianta pro mě bude lepší? Podle informací, co jsem četla na realitních serverech se tyto odhady můžou lišit až o 20% ceny, což mi přijde alarmující. Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den

  Dobrý den,

  1) Hypotéku si můžete sjednat až rok před datem čerpání (příklad: dnes podepíšete úvěrovou smlouvu a máte 12 měsíců na načerpání peněz).

  2) Odhad nemovitosti bude proveden ke konkrétnímu datu (moment, kdy žádáte o hypotéku). Do odhadu nelze zahrnout plánované budoucí rekonstrukce.

  3) Poplatky se liší dle bank - odhad cca 3 900 - 5 900 Kč, sjednání hypotéky 2 000 - 6 000 Kč, expresní čerpání 2 000 Kč, vklad zástavy na KN 2 000 Kč, vklad vlastnického práva na KN 2 000 Kč.

  4) Dělat odhad předem nemá smysl, protože banka požaduje odhad provedený smluvním odhadcem banky (u refinancování je přípustný starší odhad provedený smluvním odhadcem předchozí banky). Dělat si odhad "jen tak pro představu o ceně" taktéž nedává příliš smysl. Jakou hodnotu chcete zjišťovat? Zástavní (pro banku), pojistnou/reprodukční (pro pojišťovnu), dle cenových předpisů (pro úřad), tržní (za kolik by to šlo prodat průměrnému kupujícímu v daném místě a čase), individuální (jakou to má hodnotu pro Vás coby majitele nebo kupujícího), atd. Podívejte se na sreality, za kolik se prodávají podobné nemovitosti. Tento odhad modifikujte o tzv. parametr zvláštní obliby (jakou to má hodnotu pro Vás nebo majitele).

  Články o Rekonstrukce

  Vlastní bydlení je stále hůř dostupné. Lidé se proto častěji stěhují na vesnici či k rodičům

  Vlastní bydlení je stále hůř dostupné. Lidé se proto častěji stěhují na vesnici či k rodičům

  9.3.2020, Reality

  …stupnost bydlenístěžují lidé v Ústeckém kraji. V něm patří nemovitosti dlouhodobě mezinejlevnější v České republice. Místo nového bydlení pouze rekonstrukceSituaci v minulých letech zkomplikovalozejména zpřísnění podmínek pro získání hypotéky a neustálé zdražovánínemovitostí. Podle někte…

  Zájem o stavební spoření loni stoupl o 12%. A další růst má přijít letos

  Zájem o stavební spoření loni stoupl o 12%. A další růst má přijít letos

  22.1.2020, Spoření

  …orun. Zájem opůjčku na rekonstrukci loni rostlZástupci některých spořitelen navícupozorňují, že se pokles netýká všech úvěrů. Zájem o půjčky na rekonstrukcetotiž naopak rostl. Poskytovatelé jich evidovali zhruba o 4% víc než v roce2018. Podle analytiků by měl tento trend pokračovattaké n…

  Půjčka na auto: podívejte se, jaké máte možnosti a podle čeho vybírat

  Půjčka na auto: podívejte se, jaké máte možnosti a podle čeho vybírat

  16.10.2019, Půjčka

  Jak získat peníze na nákup auta? Přece pomocí půjčky! Takovýnázor zastává stále víc lidí. Potvrzují to bankovní i nebankovní poskytovateléúvěrů, podle kterých zájem o půjčky na auto rok od roku stoupá. Lidé přitommají na výběr z několika možností. Nejvýrazněji se na rostoucím zájmu o úvě…

  Hypotéka na rekonstrukci

  Hypotéka na rekonstrukci

  1.4.2019, Hypotéka

  …odnoty naší zástavy dourčitého LTV, které je předem stanoveno. Pouze v případě drobných rekonstrukcí probíhá čerpání jednorázově. Tedy vpřípadě rekonstrukce většího rozsahu jsou nezbytné průběžné místní obhlídkyrekonstruované nemovitosti odhadcem, po kterých vždy daný odhadce vyhotoví tz…

  Státní půjčka na bydlení

  Státní půjčka na bydlení

  16.8.2018, Hypotéka

  …majímnoho omezení a na zvýhodněný úrok (aktuálně 1,12%) dosáhne málokdo. Co jetřeba splnit pro získání úvěru? ParametryúvěruÚčel: pořízení nebo rekonstrukce vlastního bydlení (byt do 75 m2 neboRD do 140 m2 podlahové plochy) Max. výše: 1,2 mil. Kč pro byt, 2 mil. Kč pro dům (stavba nebo k…  Banky v ČR