Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Rekonstrukce

Rekonstrukce


Definice Rekonstrukce

je pojem, který se využívá nejčastěji pro přestavbu, která je spojená s modernizací nemovitosti. Rekonstrukci provádí stavebník (investor) a podle rozsahu pro ni musí předem podat ohlášku, nebo získat stavební povolení od stavebního úřadu

V terminologii stavebního zákona je užit přesný pojem "stavební úprava", který může mít několik režimů:

 • Rekonstrukce bez ohlášení i bez stavebního povolení - v případech kdy se nezasahuje do nosných konstrukcí stavby, nemění se její vzhled ani způsob užívání.
 • Rekonstrukce s ohlášením - v případech kdy dojde i jen k částečné změně užívání stavby a nezasahuje se do nosných konstrukcí.
 • Rekonstrukce se stavebním povolením - v případech kdy se zasahuje do nosných konstrukcí, dochází ke změně využití, vyžaduje se posouzení vlivu na životní prostředí, nebo se mění požárního bezpečnost.

 • Při koupi nemovitosti si dávejte velký pozor na to jak velkou rekonstrukci bude vyžadovat. Je dobré raději při zkoumání předmětu koupě využít specialisty, než se později bít do hlavy, že rozsah rekonstrukce je mnohem větší než vyplývalo z tvrzení prodávajícího.


  Účel hypotéky
  CO JE TO LTV? TEXT LTV
  Zavřít
  ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
  Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
  Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
  Anglická zkratka Loan To
  Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
  LTV %
  NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
  již od 1.48 %

  Dotazy v poradně k Rekonstrukce

  RS

  #11754, Úvěr na rekonstrukci pro SVJ, Hypoteční poradna, 12.11.2020

  Dobrý den, jaké možnosti má dnes SVJ pro spolufinancování opravy domu a jaké jsou podmínky takové půjčky/úvěru? Konkrétně jaká je minimální půjčená částka, doba splácení, RPSN/úrok a další poplatky? Co je k získání půjčky u ČS potřeba doložit? Předem děkuji za odpovědi.

  Dobrý den,

  úvěry na rekonstrukce bytových domů pro SVJ nabízejí převážně stavební spořitelny. Úroky/RPSN se pohybují kolem 2%, splatnost obvykle až 25 let, vždy bez zástavy nemovitosti (neb SVJ nemá čím ručit), minimální částky jsou v řádech statisíců. Požadavky a podmínky jsou vždy individuální. Poskytovatel půjčky se zajímá např. o počet neplatičů, stav účetnictví, atd. 

  TD

  #11623, Hypotéka na pronájem bez příjmu, Hypoteční poradna, 1.11.2020

  Dobrý den, chtěl bych poradit s jistou situací. Našel jsem k prodeji dům v maloměstě. Je na prodej za cenu cca 1,2 mil. Kč. V domě by po rekonstrukci bylo možné provozovat dva či tři menší byty k pronájmu. Lokalita domu je přímo v centru městečka, obchody, kavárny, zdravotnické střediska, lékárna, kostel hned v blízkém okolí. Dojezdová vzdálenost do ostatních průmyslových měst je přímo ideální. Sám k dispozici mám cca 500 000 Kč. Do investice na rekonstrukci bych počítal cca 1,0 - 1,2 mil. Kč. Bohužel v současné době jsem již rok bez doložitelných příjmů a mám potíže si v době pandemické krize najít vyhovující zaměstnání mé profese. Jaká je šance na bankovní financování, když jsem bez příjmů, ale nemovitost by po prodělané rekonstrukci sama produkovala příjem, který by kryl splátky hypotéky?

  Dobrý den,

  u hypotéky na pronájem je možné do příjmů započíst i budoucí výnos z pronájmu. Ovšem hypotéky na pronájem mívají nižší LTV (obvykle do 60-70%) a vyšší úrok. Banka by Vám tak bez další zástavy pro investici ve výši 2,4 mil. Kč půjčila max. cca 1,5 mil. Kč. Na splátky hypotéky můžete dávat max. 45-50% příjmu. Jste-li zcela bez příjmů, nebude tak stačit, že příjem z pronájmu pokryje splátky hypotéky. 

  Hypotéka na vlastní bydlení má vyšší LTV (až 90%) a nižší úroky. Ovšem zase by nebylo možné uznat budoucí příjmy z pronájmu. A bez vlastního příjmu, ukončené zkušební lhůty a doložitelného průměrného příjmu za posledních 12 měsíců hypotéku nezískáte. Prostuduje podmínky hypotéky.

  Nezapomeňte, že ani pronájem nemovitosti není zcela bez rizika. Třeba nenajdete hned nájemníka, protáhne se rekonstrukce, budete mít smůlu na neplatiče, atd. Podnikatelský duch se cení, ale pouštět se do pronájmu zcela bez příjmů a úspor (vše byste dal za nákup nemovitosti) může být vysoce rizikové. Nebankovní financování Vám štěstí nepřinese, neboť úroky u nebankovek vysoce převyšují očekávaný roční výnos z nájmu (5%). 

  LR

  #11458, Daň z prodeje bytu, Daně, 9.10.2020

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak je to s daní z přijmu, když jsem teď prodal byt za 3,5 mil. Kč. Původně stál 2,69 mil. Kč a koupil jsem dům za 5,19 mil. Kč, ale z vlastních zdrojů použiji jen 2,99 mil. Kč a zbytek (2,2 mil. Kč) jde z hypotéky. Zůstane mi teda 510 000 Kč a z tohoto bych měl odvést 15% daň. Co když, chci všechny peníze použít na vybavení domu jako je kuchyň, plot, sedačka atd. Budu muset i tak zaplatit celou daň nebo se mi sníží jen na zbytek peněz co mi zůstanou a neutratím za vybavení? Děkuji

  Dobrý den,

  pokud jste byt nevlastnil 5 let nebo v něm min. 2 roky před prodejem nebydlel, platíte daň z příjmu (15% ze zisku). Placení daně se lze vyhnout použitím peněz z prodeje na řešení vlastních bytových potřeb. V takovém případě je třeba inkasované peníze z prodeje použít na nákup nové nemovitosti do 12 měsíců od jejich přijetí. Z 510 000 Kč byste tak měl zaplatit 15%. 

  Definice "použití peněz na řešení vlastních bytových potřeb" je poměrně široká a vejde se do ní mnoho (nákup nemovitosti, rekonstrukce, úmor hypotéky, atd.), ale se sekačkou ani nábytkem určitě neuspějete. 

  JP

  #11287, Refinancování a navýšení hypotéky, Hypoteční poradna, 21.9.2020

  Dobrý den, mám hypoteční úvěr 800 000 Kč pátým rokem s úrokovou sazbou 2,19% a potřeboval bych ho navýšit ještě o cca 300 000 Kč na dokončení rekonstrukce. V bance to řeším zhruba 3/4 roku a pořád se na něco vymlouvají, jakoby to bylo nějak složité nebo to snad vůbec nešlo. Už mi dochází trpělivost a zvažuji převedení hypotéky a navýšení u jiné banky, alespoň za podobně výhodných podmínek. Zajímá mě, zda je to reálné, když mi trvá fixace ještě 2 roky. Eventuálně za jakých podmínek to jde. Děkuji

  Dobrý den,

  máte-li na navýšení úvěru dostatečný příjem, neměl by být problém hypotéku včetně navýšení převést ke konkurenci. Kontaktujte prosím naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a doporučí nejvhodnější řešení.

  ZK

  #11086, Získám hypotéku po insolvenci?, Hypoteční poradna, 31.8.2020

  Dobrý den, prosím, chci se zeptat, zda je nějaká šance, že přítel dostane hypotéku. Má po skončení insolvence, řádně splatil 67% z cca 130 tis. dluhu, insolvence mu skončila v září 2016. Teď máme vyhlídnutý domeček za 3 mil Kč a potřebná rekonstrukce další peníze. Je nějaká reálná šance, že by hypotéku a finance na rekonstrukci mohl dostat? Jeho plat je 32 tis. čistého a nemá žádné závazky.

  Dobrý den,

  banky nepůjčují dlužníkům ještě 4-5 let od momentu skončení insolvence (4 roky jsou na hraně). V rámci hypotéky Vám banky mohou půjčit max. 90% ze zástavní hodnoty nemovitosti, tedy min. 10% z kupní ceny bude třeba financovat z vlastních úspor (pravděpodobně stejně jako rekonstrukci). Doporučuji prostudovat podmínky hypotéky a vše si spočítat za pomocí naší hypoteční kalkulačky.

  Články o Rekonstrukce

  Hypotéka pro firmy: na co ji můžete využít a jak ji získat

  Hypotéka pro firmy: na co ji můžete využít a jak ji získat

  17.11.2020, Hypotéka

  …tosti k veřejnýmsítím, splacení jiných úvěrů, které jstezískali na financování nemovitosti určené k podnikání. U nákupu, stavby nebo například rekonstrukcenemovitosti je také důležité, jak ji plánujete využívat. Jestli v ní chcetevybudovat kanceláře, využít ji jako skladovací halu nebo …

  Jak probíhá čerpání hypotéky na výstavbu a na koupi nemovitosti

  Jak probíhá čerpání hypotéky na výstavbu a na koupi nemovitosti

  31.10.2020, Hypotéka

  …ověřte ještě předpodpisem úvěrové smlouvy. A jak probíhá čerpání hypotéky v případě, žese blíží původní termín vyčerpání hypotéky a stavba nebo rekonstrukce neníještě hotová? A vy potřebujete půjčku dál čerpat? V takovou chvíli můžete banku požádat oprodloužení čerpání hypotéky. Pokud va…

  Jak získat odhad ceny nemovitosti pro hypotéku

  Jak získat odhad ceny nemovitosti pro hypotéku

  12.10.2020, Hypotéka

  …lad: list vlastnictví, půdorys bytu nebo stavební povolení. Zároveň se vás bude ptát i na další věci, jakojsou: stáří nemovitosti, rok a rozsah rekonstrukce, vady nemovitosti, použité stavební materiály, způsob vytápění, napojení na inženýrské sítě, orientace ke světovým stranám, věcná b…

  Hypotéka na koupi a rekonstrukci nemovitosti: jak funguje a na co si dát pozor

  Hypotéka na koupi a rekonstrukci nemovitosti: jak funguje a na co si dát pozor

  26.9.2020, Hypotéka

  …vaného domuči bytu, mít dostatečnou bonitu a splnit další obvyklé podmínkypro získání hypotéky. Kromě toho potřebujete také: položkový rozpočet rekonstrukce a odhad ceny zrekonstruovanénemovitosti. Právě odhad budoucí ceny nemovitosti jeklíčový. Odvíjí se od něj totiž maximální výše půjč…

  Jak funguje hypotéka: na co si musíte dát pozor a jak ji čerpat

  Jak funguje hypotéka: na co si musíte dát pozor a jak ji čerpat

  23.6.2020, Hypotéka

  …účelový a neúčelový. U účelové hypotéky je předem dané, na co jismíte využít. Obvykle je to například: nákup domu, bytu nebo stavebníhopozemku, rekonstrukce, stavba domu nebo vypořádání majetkovýchvztahů. Neúčelová neboli americká hypotéka vám naopakumožní využít peníze, jakkoliv potřebu…  Banky v ČR