Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Rekonstrukce

Rekonstrukce


Definice Rekonstrukce

je pojem, který se využívá nejčastěji pro přestavbu, která je spojená s modernizací nemovitosti. Rekonstrukci provádí stavebník (investor) a podle rozsahu pro ni musí předem podat ohlášku, nebo získat stavební povolení od stavebního úřadu

V terminologii stavebního zákona je užit přesný pojem "stavební úprava", který může mít několik režimů:

 • Rekonstrukce bez ohlášení i bez stavebního povolení - v případech kdy se nezasahuje do nosných konstrukcí stavby, nemění se její vzhled ani způsob užívání.
 • Rekonstrukce s ohlášením - v případech kdy dojde i jen k částečné změně užívání stavby a nezasahuje se do nosných konstrukcí.
 • Rekonstrukce se stavebním povolením - v případech kdy se zasahuje do nosných konstrukcí, dochází ke změně využití, vyžaduje se posouzení vlivu na životní prostředí, nebo se mění požárního bezpečnost.

 • Při koupi nemovitosti si dávejte velký pozor na to jak velkou rekonstrukci bude vyžadovat. Je dobré raději při zkoumání předmětu koupě využít specialisty, než se později bít do hlavy, že rozsah rekonstrukce je mnohem větší než vyplývalo z tvrzení prodávajícího.


  Účel hypotéky
  CO JE TO LTV? TEXT LTV
  Zavřít
  ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
  Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
  Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
  Anglická zkratka Loan To
  Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
  LTV %
  NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
  již od 1.59 %

  Dotazy v poradně k Rekonstrukce

  D

  #14801, Peníze jsem načerpal, rekonstrukci nedokončil, Hypoteční poradna, 13.7.2021

  Dobrý den, v roce 2017 jsem si vzal se svojí ex přítelkyní úvěr, za ten jsem koupil dům, který potřeboval značnou rekonstrukci. V roce 2018 jsem se bohužel vlastní vinou zadlužil. Hypotéku jsem však v pořádku splácel, nyní platím i dluh co mi vznikl. Nyní po mně ovšem banka chce předložit stav o dokončení rekonstrukce, který jsem již 2x odložil. Naposledy mi odhadce dal dokončení stavby ze 75%, ale banka pochopitelně vyžaduje 100%. Co mohu dělat, když nejsem schopný tento závazek splnit už z toho důvodu, že půjčku abych mohl vše rychle dokončit mi nikdo nedá? Jsou nějaké možnosti jak se s bankou dohodnout? S placením hypotéky jsem se nikdy neopozdil. Mockrát děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  pokud jste si vzal úvěr na rekonstrukci se zástavou nemovitosti, banka oprávněně požaduje doložení účelně vynaložených nákladů (potvrzení o dokončené rekonstrukci). Jestliže jste peníze načerpal ale rekonstrukci nedokončil, banka by mohla požadovat navrácení půjčených peněz. Úvěr byste mohl zkusit refinancovat u jiné banky (tak aby nový úvěr nebyl účelově vázán na dokončenou rekonstrukci). Doporučuji náš článek Hypotéka na rekonstrukci.

  S

  #14793, Refinancování hypotéky, Hypoteční poradna, 12.7.2021

  Dobrý den, měla bych dotaz k refinancování hypotéky. Hypotéku jsme sjednali v 8/2017, fixace na 10 let. Hypotéka činí 1 560 000 Kč (80%), poté proběhla rekonstrukce. Chtěla bych se zeptat, bylo by možné získat refinancování hypotéky a půjčit si peníze navíc? Jedná se o to, že na rekonstrukci jsme si půjčili další 1,3 mil. Kč (ze stavebního spoření a půjčka). Ráda bych dala vše dohromady a splácela jen jednu hypotéku Myslíte, že by to bylo možné? Manžel pracuje v zahraničí (7 let), čistý průměrný plat za posledních 12 měsíců 55 000 Kč já 21 000 Kč a máme 2 děti. Mockrát Vám děkuji

  Dobrý den,

  s celkovým příjmem 76 000 Kč na refinancování hypotéky a peníze navíc určitě dosáhnete. Kontaktujte prosím naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a doporučí nejlepší možné řešení.

  HP

  #14779, Rozchod a hypotéka, Hypoteční poradna, 11.7.2021

  Dobrý den, dovolte mi Vás požádat o vysvětlení, jaké mám možnosti řešení své situace. Rozcházím se se svým přítelem, se kterým mám jedno dítě. Před tím, než jsem bývalého partnera poznala, pořídila jsem si rodinný dům, který jsem financovala z prodeje mého bytu a prostřednictvím menšího hypotečního úvěru vedeného pouze na mě. Po nastěhování jsem partnerovi umožnila přihlásit se k trvalému bydlení v mém domě. Přítel se po celou dobu bydlení podílel pouze na běžných nákladech chodu domácnosti a na některých pracích souvisejících s rekonstrukcí domu. Nájemní smlouvu jsem s ním neuzavřela. Rekonstrukce byla finančně náročná, a proto jsem přistoupila na to, že při posledním refinancování hypotéky (konec roku 2020) budeme dlužníky nového hypotečního úvěru oba dva. Díky výhodě dvou příjmů při prokazování bonity žadatelů jsme si proto vzali hypotéku na 2,5 mil. Kč, kterou jsme kromě refinancování původního úvěru použili na dokončení rekonstrukce domu a umoření úvěru na automobil bývalého partnera (leden 2021). I nadále jsem byla výhradním vlastníkem domu. V souvislosti s rozchodem nyní řešíme „majetkové a úvěrové vypořádání se“ se svým bývalým partnerem. Partner usiluje o to, abych můj dům prodala, umořila společný hypoteční úvěr a zbytek jsme si rozdělili. Předpokládám, že naše dítě zůstane v mé péči, a proto naopak trvám na pouhém jeho vyvázání se z hypotečního úvěru tak, abych ve svém domě mohla být i nadále a byla schopna finančně pokrýt rodinu i finanční závazky. Jsem ochotná oželet i to, že jsme ze společného úvěru umořili také úvěr na jeho automobil. Dovolte mi Vás proto požádat o potvrzení, že bývalý partner v mnou popsané situaci nemůže trvat na tom, abych dům prodala a peníze si de facto rozdělili. Zároveň, srdečně prosím, o informaci, jaké má bývalý partner možnosti? Může si nárokovat například vybavení domácnosti? Co se stane, jestliže banka neumožní jeho vyvázání se ze společného hypotečního úvěru? Pro doplnění ještě uvádím, že partnera v nejbližších dnech chci písemně vyzvat, aby si odhlásil trvalý pobyt z mého domu. Předem děkuji za Vaše stanovisko a přeji příjemný den!

  Dobrý den,

  požadavek vašeho přítele je zcela absurdní. Na konci roku 2020 se připsal do vaší hypotéky a po pár měsících požaduje prodej nemovitosti a vyplacení poloviny peněz. To je zcela mimo realitu (spíše by to naplňovalo znaky sňatkového podvodu, pokud byste byli sezdáni). Při rozchodu nesezdaných partnerů nemáte SJM, a tedy není oficiálně co vypořádávat. Vše je tak na domluvě partnerů. Pokud by jeden z partnerů nebyl s výsledkem dohody spokojen, mohl by svou nespokojenost řešit soudní cestou (musel by prokázat, že jste mu něco dlužna). Připsání se do vaší hypotéky, ze které navíc použil část peněz na umoření svého úvěru na auto a u které uhradil maximálně pár splátek, nezakládá nárok na vaši nemovitost. 

  Na podobné případě existuje několik judikátů. Přítel by mě nárok na část peněz pouze tehdy, pokud by jeho příspěvky na splátky hypotéky výrazně převýšily výši běžného nájmu za dobu, po kterou u Vás zdarma bydlel. Doporučuji náš článek Převod hypotéky.

  R

  #14758, Půjčka a insolvence, Půjčka, 9.7.2021

  Zdravím, chci se zeptat, zda si můžu vyřídit úvěr na auto na splátky, když jsem ve smlouvě jako dárce v insolvenci. Děkují za rychlou odpověď.

  Dobrý den,

  pokud Vy sama v insolvenci nejste a pouze přispíváte peníze jinému dlužníkovi na jeho insolvenci, o půjčku na auto požádat můžete.

  TD

  #14631, Změny v bytovém domě, Reality, 22.6.2021

  Dobrý den, jsem vlastníkem bytu v bytovém domě. Máme zde SVJ. Náš byt (130 m2) jsem v rámci nedávné rekonstrukce stavebně rozdělil na dva byty (45 m2 a 85 m2). Do společných prostor domu nijak nezasahuji. Nyní bych chtěl tyto dva byty rozdělit i katastrálně. Dozvěděl jsem se, že musím vytvořit tzv. prohlášení vlastníka nemovitosti a to pak podat se žádostí o vklad na KN. Co prosím toto prohlášení vlastníka nemovitosti musí obsahovat ? Děkuji předem za vaši odpověď.

  Dobrý den,

  prohlášení vlastníka slouží k vymezení bytových jednotek, společných prostor a stanovení pravidel (kdo může co výlučně užívat). Se změnou musí souhlasit SVJ (nemůžete měnit dispozice bytového domu bez souhlasu ostatních). Doporučuji vše nejdříve projednat s ostatními členy SVJ. Změnu prohlášení vlastníka Vám za úplatu připraví právník. 

  Články o Rekonstrukce

  Kuchyně na splátky aneb jak financovat rekonstrukci kuchyně

  Kuchyně na splátky aneb jak financovat rekonstrukci kuchyně

  22.6.2021, Komerční sdělení

  …lníků z východních zemí v souvislosti s pandemickou situací ve světě.Lidé se proto soustředí na koupi starší nemovitosti a následně se pouští dorekonstrukce sami. Pokud však špatně zvolí financování celé rekonstrukce, můžese stát sen o nové kuchyni či koupelně opravdovou noční můrou. Sta…

  Jak na odpočet úroků z hypotéky: kdo na něj dosáhne a kolik si můžete odečíst

  Jak na odpočet úroků z hypotéky: kdo na něj dosáhne a kolik si můžete odečíst

  11.5.2021, Hypotéka

  Ušetřit každoročně díky splátkám hypotéky idesítky tisíc korun? Proč ne! Stačí u daně z příjmů využít odpočet úroků zhypotéky. Jednoduše tak můžete každý rok dostat část zaplacených úroků zpátky.Podívejte se, jak odpočet hypotéky z daní funguje a kdy na něj dosáhnete. V praxi vám odpočet…

  Hypotéka pro mladé? Půjčka od státu zaostává za bankami

  Hypotéka pro mladé? Půjčka od státu zaostává za bankami

  4.5.2021, Hypotéka

  …nistrativou, na kterou jste zpravidla sami. A s kratší splatností než ubankovních hypoték pro mladé rodiny. Konkrétně je to: maximálně 10 let u rekonstrukce a nanejvýš 20 let u pořízení bytuči domu. Půjčku navíc získáte jen na svouprvní nemovitost. Nesmíte tedy vlastnit žádný jiný dům či…

  Hypotéka na rekonstrukci domu či bytu: jak ji získat a na co si dát pozor

  Hypotéka na rekonstrukci domu či bytu: jak ji získat a na co si dát pozor

  1.12.2020, Hypotéka

  …vykle potřebuje, abyste jídodali: list vlastnictví, položkový rozpočet plánovanýchúprav a někdy také projektovoudokumentaci nebo alespoň studii rekonstrukce. Důležité přitom je, jestli chcete hypotéku narekonstrukci svépomocí nebo se o opravy postará stavební firma. V prvnímpřípadě připr…

  Hypotéka pro firmy: na co ji můžete využít a jak ji získat

  Hypotéka pro firmy: na co ji můžete využít a jak ji získat

  17.11.2020, Hypotéka

  …tosti k veřejnýmsítím, splacení jiných úvěrů, které jstezískali na financování nemovitosti určené k podnikání. U nákupu, stavby nebo například rekonstrukcenemovitosti je také důležité, jak ji plánujete využívat. Jestli v ní chcetevybudovat kanceláře, využít ji jako skladovací halu nebo …  Banky v ČR