Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Rekonstrukce

Rekonstrukce


Definice Rekonstrukce

je pojem, který se využívá nejčastěji pro přestavbu, která je spojená s modernizací nemovitosti. Rekonstrukci provádí stavebník (investor) a podle rozsahu pro ni musí předem podat ohlášku, nebo získat stavební povolení od stavebního úřadu

V terminologii stavebního zákona je užit přesný pojem "stavební úprava", který může mít několik režimů:

 • Rekonstrukce bez ohlášení i bez stavebního povolení - v případech kdy se nezasahuje do nosných konstrukcí stavby, nemění se její vzhled ani způsob užívání.
 • Rekonstrukce s ohlášením - v případech kdy dojde i jen k částečné změně užívání stavby a nezasahuje se do nosných konstrukcí.
 • Rekonstrukce se stavebním povolením - v případech kdy se zasahuje do nosných konstrukcí, dochází ke změně využití, vyžaduje se posouzení vlivu na životní prostředí, nebo se mění požárního bezpečnost.

 • Při koupi nemovitosti si dávejte velký pozor na to jak velkou rekonstrukci bude vyžadovat. Je dobré raději při zkoumání předmětu koupě využít specialisty, než se později bít do hlavy, že rozsah rekonstrukce je mnohem větší než vyplývalo z tvrzení prodávajícího.


  Účel hypotéky
  CO JE TO LTV? TEXT LTV
  Zavřít
  ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
  Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
  Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
  Anglická zkratka Loan To
  Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
  LTV %
  NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
  již od 1.58 %

  Dotazy v poradně k Rekonstrukce

  JP

  #11287, Refinancování a navýšení hypotéky, Hypoteční poradna, 21.9.2020

  Dobrý den, mám hypoteční úvěr 800 000 Kč pátým rokem s úrokovou sazbou 2,19% a potřeboval bych ho navýšit ještě o cca 300 000 Kč na dokončení rekonstrukce. V bance to řeším zhruba 3/4 roku a pořád se na něco vymlouvají, jakoby to bylo nějak složité nebo to snad vůbec nešlo. Už mi dochází trpělivost a zvažuji převedení hypotéky a navýšení u jiné banky, alespoň za podobně výhodných podmínek. Zajímá mě, zda je to reálné, když mi trvá fixace ještě 2 roky. Eventuálně za jakých podmínek to jde. Děkuji

  Dobrý den,

  máte-li na navýšení úvěru dostatečný příjem, neměl by být problém hypotéku včetně navýšení převést ke konkurenci. Kontaktujte prosím naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a doporučí nejvhodnější řešení.

  ZK

  #11086, Získám hypotéku po insolvenci?, Hypoteční poradna, 31.8.2020

  Dobrý den, prosím, chci se zeptat, zda je nějaká šance, že přítel dostane hypotéku. Má po skončení insolvence, řádně splatil 67% z cca 130 tis. dluhu, insolvence mu skončila v září 2016. Teď máme vyhlídnutý domeček za 3 mil Kč a potřebná rekonstrukce další peníze. Je nějaká reálná šance, že by hypotéku a finance na rekonstrukci mohl dostat? Jeho plat je 32 tis. čistého a nemá žádné závazky.

  Dobrý den,

  banky nepůjčují dlužníkům ještě 4-5 let od momentu skončení insolvence (4 roky jsou na hraně). V rámci hypotéky Vám banky mohou půjčit max. 90% ze zástavní hodnoty nemovitosti, tedy min. 10% z kupní ceny bude třeba financovat z vlastních úspor (pravděpodobně stejně jako rekonstrukci). Doporučuji prostudovat podmínky hypotéky a vše si spočítat za pomocí naší hypoteční kalkulačky.

  ŠB

  #11038, Hypotéka na rekonstrukci, Hypoteční poradna, 24.8.2020

  Dobrý den, zdědila jsem rodinný dům (RD) po úmrtí otce, a to před uzavřením nynějšího manželství. Takže si myslím, že RD momentálně nespadá do SJM. Mám jedno dítě z předchozího manželství a druhé je naše společné. Manžel má taky děti z předchozího manželství. Uvažuji o hypotéce z důvodu rekonstrukce RD. Když si vezmu jen na sebe hypotéku, spadne automaticky RD do SJM? Děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  majetek získaný před vstupem do manželství není součástí SJM, dům je ve Vašem výlučném vlastnictví (tento stav si můžete ověřit bezplatným online náhledem do katastru). Ať už si hypotéku na rekonstrukci budete brát sama či s manželem, RD vždy zůstane ve Vašem výlučném vlastnictví. 

  M

  #10014, Hypotéka na rekonstrukci, Hypoteční poradna, 11.5.2020

  Dobry den, mohu si vzit hypoteku na baracek s penezmi navic na rekonstrukci s tim, ze uz mam hypoteku na ten baracek, ale chtel bych tim vyplatit i dluhy, ktere vznikly kvuli rekonstrukci?

  Dobrý den,

  hypotéku je možné čerpat na koupi nemovitosti, rekonstrukci i zpětné proplacení nákladů investovaných do koupě či rekonstrukce. Banky Vám mohou půjčit max. 90% ze zástavní hodnoty nemovitosti a požadují zapsané zástavní právo na katastru v prvním pořadí. Pokud již svým RD za hypotéku ručíte, bude možné požádat o navýšení úvěru jen u té stejné banky (jiným bankám byste touto nemovitostí ručit nemohl). Prostudujte podmínky hypotéky.

  MB

  #9974, Zpětná hypotéka, Hypoteční poradna, 6.5.2020

  Dobrý den, jsem majitelem dvou bytů (novostavba z roku 2011), které pronajímám. Do obou bytů jsem loni pořídil klimatizace v celkové hodnotě 340 000 Kč a nový nábytek za cca 100 000 Kč. Mohu dnes požádat o účelovou hypotéku se zpětným proplacením nákladů na celou částku nebo alespoň na částku v hodnotě klimatizací? Děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  účelovou hypotéku na zpětné proplacení investice do nemovitosti (nákup, rekonstrukce) by šlo teoreticky použít na nákup klimatizace, nicméně prakticky se Vám to pro takto nízkou částku (340 000 Kč) nevyplatí. Úrok pro takto nízký úvěr by byl přinejlepším 2,5%, musel byste dát bance do zástavy celou nemovitost a čelil byste vysoké administrativní náročnosti (odhad nemovitosti, vklad zástavy na katastr, výmaz zástavy po doplacení úvěru, pojištění vinkulované ve prospěch banky - jen tyto úkony by Vás vyšly na 10 000 Kč). Půjčku pořídíte s podobným úrokem (4%), kdy rozdíl 1,5% na půjčené částce 340 000 Kč bude minimální (5 100 Kč ročně). Hypotéku bych doporučil od 0,5 mil. Kč výše.

  Články o Rekonstrukce

  Jak funguje hypotéka: na co si musíte dát pozor a jak ji čerpat

  Jak funguje hypotéka: na co si musíte dát pozor a jak ji čerpat

  23.6.2020, Hypotéka

  …účelový a neúčelový. U účelové hypotéky je předem dané, na co jismíte využít. Obvykle je to například: nákup domu, bytu nebo stavebníhopozemku, rekonstrukce, stavba domu nebo vypořádání majetkovýchvztahů. Neúčelová neboli americká hypotéka vám naopakumožní využít peníze, jakkoliv potřebu…

  Vlastní bydlení je stále hůř dostupné. Lidé se proto častěji stěhují na vesnici či k rodičům

  Vlastní bydlení je stále hůř dostupné. Lidé se proto častěji stěhují na vesnici či k rodičům

  9.3.2020, Reality

  …stupnost bydlenístěžují lidé v Ústeckém kraji. V něm patří nemovitosti dlouhodobě mezinejlevnější v České republice. Místo nového bydlení pouze rekonstrukceSituaci v minulých letech zkomplikovalozejména zpřísnění podmínek pro získání hypotéky a neustálé zdražovánínemovitostí. Podle někte…

  Zájem o stavební spoření loni stoupl o 12%. A další růst má přijít letos

  Zájem o stavební spoření loni stoupl o 12%. A další růst má přijít letos

  22.1.2020, Spoření

  …orun. Zájem opůjčku na rekonstrukci loni rostlZástupci některých spořitelen navícupozorňují, že se pokles netýká všech úvěrů. Zájem o půjčky na rekonstrukcetotiž naopak rostl. Poskytovatelé jich evidovali zhruba o 4% víc než v roce2018. Podle analytiků by měl tento trend pokračovattaké n…

  Půjčka na auto: podívejte se, jaké máte možnosti a podle čeho vybírat

  Půjčka na auto: podívejte se, jaké máte možnosti a podle čeho vybírat

  16.10.2019, Půjčka

  Jak získat peníze na nákup auta? Přece pomocí půjčky! Takovýnázor zastává stále víc lidí. Potvrzují to bankovní i nebankovní poskytovateléúvěrů, podle kterých zájem o půjčky na auto rok od roku stoupá. Lidé přitommají na výběr z několika možností. Nejvýrazněji se na rostoucím zájmu o úvě…

  Hypotéka na rekonstrukci

  Hypotéka na rekonstrukci

  1.4.2019, Hypotéka

  …odnoty naší zástavy dourčitého LTV, které je předem stanoveno. Pouze v případě drobných rekonstrukcí probíhá čerpání jednorázově. Tedy vpřípadě rekonstrukce většího rozsahu jsou nezbytné průběžné místní obhlídkyrekonstruované nemovitosti odhadcem, po kterých vždy daný odhadce vyhotoví tz…  Banky v ČR