Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Rekonstrukce

Rekonstrukce


Definice Rekonstrukce

je pojem, který se využívá nejčastěji pro přestavbu, která je spojená s modernizací nemovitosti. Rekonstrukci provádí stavebník (investor) a podle rozsahu pro ni musí předem podat ohlášku, nebo získat stavební povolení od stavebního úřadu

V terminologii stavebního zákona je užit přesný pojem "stavební úprava", který může mít několik režimů:

 • Rekonstrukce bez ohlášení i bez stavebního povolení - v případech kdy se nezasahuje do nosných konstrukcí stavby, nemění se její vzhled ani způsob užívání.
 • Rekonstrukce s ohlášením - v případech kdy dojde i jen k částečné změně užívání stavby a nezasahuje se do nosných konstrukcí.
 • Rekonstrukce se stavebním povolením - v případech kdy se zasahuje do nosných konstrukcí, dochází ke změně využití, vyžaduje se posouzení vlivu na životní prostředí, nebo se mění požárního bezpečnost.

 • Při koupi nemovitosti si dávejte velký pozor na to jak velkou rekonstrukci bude vyžadovat. Je dobré raději při zkoumání předmětu koupě využít specialisty, než se později bít do hlavy, že rozsah rekonstrukce je mnohem větší než vyplývalo z tvrzení prodávajícího.


  Účel hypotéky
  CO JE TO LTV? TEXT LTV
  Zavřít
  ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
  Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
  Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
  Anglická zkratka Loan To
  Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
  LTV %
  NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
  již od 2.02 %

  Dotazy v poradně k Rekonstrukce

  M

  #8979, Daň z prodeje nemovitosti, Daně, 17.2.2020

  Pokračování dotazu č. 8971: To uspokojeni vlastnich bytovych potreb - pocita se mezi to i rekonstrukce bytu (koupelna, kuchyn) plus vybaveni do tech mistnosti? A co kdyz ta rekonstrukce bude stat min nez castka co jsem dostal za prodej bytu? Dekuji

  Dobrý den,

  tím se myslí spíše koupě jiné nemovitosti pro vlastní bydlení nebo výstavba RD. Náklady za rekonstrukci koupelny a kuchyně byste teoreticky uplatnit mohl, nicméně v praxi budou tyto výdaje hluboko pod příjmem z prodeje bytu. Pokud jste např. prodal byt za 2 mil. Kč a zisk činil 200 000 Kč, pak byste musel za rekonstrukci vynaložit celé 2 mil. Kč (pokud by rekonstrukce stála např. 1,9 mil. Kč, platil byste daň 15% ze zbylých 100 000 Kč). 

  JM

  #8635, Hypotéka a změna nemovitosti v zástavě, Hypoteční poradna, 20.1.2020

  Dobry den, mam dum na hypoteku. Nyni chci rekonstruovat strechu z vlastnich prostredku, tudiz nebudu menit nic na hypotece. Banku jsem oslovila s zadosti o souhlas s rekonstrukci, protoze toto stavebni urad vyzaduje. Banka se k me zadosti vyjadrila nasledovne: vyzaduji aktualni odhad nemovitosti (i kdyz odhad byl delan pred 5 lety a od te doby se nic nezmenilo) a pote po rekonstrukci (to bych jeste chapala). Ale nechapu proc to po mne vyzaduji. Oba odhady musim hradit ja (4,5tis), kdyz od banky zadne navyseni hypoteky nechci. Muzete mi prosim poradit, zda je toto standardni? Zda se mi to premrstene. Velice dekuji.

  Dobrý den,

  jedná se o postup, kdy si banka chce být jista, že Vaše akce prováděná na nemovitosti (rekonstrukce střechy) nesníží její hodnotu (přestože se rekonstrukcí hodnota zastavené nemovitosti velmi pravděpodobně naopak zvýší). Nesouhlasíte-li s podmínkami hypotéky u vaší banky, není nic snazšího než hypotéku refinancovat u konkurence, která by třeba nabídla lepší podmínky.

  #8298, Úvěr na rekonstrukci RD, Hypoteční poradna, 16.12.2019

  Dobrý den, před půlrokem jsem si vzal úvěr ze stavebního spoření ve výší 500 000 s úrokem 4,99% s fixací na celou dobu splácení půjčky (7 let). Splátka tohoto úvěru činí nějakých 6,5 tis. Kč. tento úvěr jsem použil na rekonstrukci RD. Po půlroční práci zjišťuji že budu potřebovat na dokončení rekonstrukce ještě zhruba 100 000 Kč. Můj Bankovní "rádce" mi tvrdí, že jedinou možnosti je vzít si další úvěr ve výše zmíněné výši. Vzhledem k tomu že vím, že ze sjednání další půjčky bude mít další provizi, nezdá se mi jeho úsudek úplně objektivní. Proto bych se rád zeptal, jakým bankovním produktem byť od jiné než stávající společnosti je možné onu potřebu (navýšení úvěru) pokrýt ? Díky za odpověď

  Dobrý den,

  můžete-li nemovitostí bance ručit, pak bylo lepší si vzít na rekonstrukci hypotéku s úrokem 2,5% (na úrocích byste polovinu ušetřila). V opačném případě (bez ručení nemovitostí) bych doporučil půjčku od Equa bank s úrokem 4,91%. Neznám podmínky Vaší úvěrové smlouvy, ale můžete-li úvěr kdykoliv bez sankcí splatit, doporučil bych vše (včetně navýšení 100 000 Kč) refinancovat hypotékou.

  TV

  #7836, Prodej bytu a koupě domu, Hypoteční poradna, 25.10.2019

  Dobrý den, uvažujeme o koupi staršího domu, jehož nabídka se zrovna vyskytla. Jako součást financování by sloužil i náš stávající byt v osobním vlastnictví. Potřeboval bych konzultaci, zda je možné provést financování ve stylu: 1) Koupíme dům 2) Rekonstruujeme jej 3) Stěhujeme se 4) Prodáváme byt 5) Peníze z prodeje bytu použijeme k umoření části úvěru Zda je to takto průchozí a zda se lze nějak vyhnout enormním splátkám úvěru před dosažením bodu 5.

  Dobrý den,

  obecně toto možné je. Detaily celého řešení (řádný úvěr, překlenovací úvěr, podmínky, úroková sazba) budou záviset na mnoha parametrech (hodnota bytu, hodnota domu, podíl vlastních zdrojů na koupi domu, cena rekonstrukce, atd.). Kontaktujte prosím naše hypo specialisty prostřednictvím hypoteční kalkulačky, kteří s Vámi vše po proberou a navrhnou nejlepší možné řešení. 

  D

  #7389, Prodej nemovitosti a daň z příjmu, Daně, 27.8.2019

  Dobry den, prodali jsme ornou pudu. Muzeme pouzit dan z prijmu z prodeje na koupi male chaty s moznosti stavby rekreacniho domu nebo na opravy bytu ve smyslu rekonstrukce koupelny, malovani a instalaci novych oken?

  Dobrý den,

  pokud jste vlastnili nemovitost před prodejem 5 let, daň z příjmu ve výši 15% ze zisku neplatíte. V opačném případě daň zaplatit musíte.

  Články o Rekonstrukce

  Zájem o stavební spoření loni stoupl o 12%. A další růst má přijít letos

  Zájem o stavební spoření loni stoupl o 12%. A další růst má přijít letos

  22.1.2020, Spoření

  …orun. Zájem opůjčku na rekonstrukci loni rostlZástupci některých spořitelen navícupozorňují, že se pokles netýká všech úvěrů. Zájem o půjčky na rekonstrukcetotiž naopak rostl. Poskytovatelé jich evidovali zhruba o 4% víc než v roce2018. Podle analytiků by měl tento trend pokračovattaké n…

  Půjčka na auto: podívejte se, jaké máte možnosti a podle čeho vybírat

  Půjčka na auto: podívejte se, jaké máte možnosti a podle čeho vybírat

  16.10.2019, Půjčka

  Jak získat peníze na nákup auta? Přece pomocí půjčky! Takovýnázor zastává stále víc lidí. Potvrzují to bankovní i nebankovní poskytovateléúvěrů, podle kterých zájem o půjčky na auto rok od roku stoupá. Lidé přitommají na výběr z několika možností. Nejvýrazněji se na rostoucím zájmu o úvě…

  Hypotéka na rekonstrukci

  Hypotéka na rekonstrukci

  1.4.2019, Hypotéka

  …odnoty naší zástavy dourčitého LTV, které je předem stanoveno. Pouze v případě drobných rekonstrukcí probíhá čerpání jednorázově. Tedy vpřípadě rekonstrukce většího rozsahu jsou nezbytné průběžné místní obhlídkyrekonstruované nemovitosti odhadcem, po kterých vždy daný odhadce vyhotoví tz…

  Státní půjčka na bydlení

  Státní půjčka na bydlení

  16.8.2018, Hypotéka

  …majímnoho omezení a na zvýhodněný úrok (aktuálně 1,12%) dosáhne málokdo. Co jetřeba splnit pro získání úvěru? ParametryúvěruÚčel: pořízení nebo rekonstrukce vlastního bydlení (byt do 75 m2 neboRD do 140 m2 podlahové plochy) Max. výše: 1,2 mil. Kč pro byt, 2 mil. Kč pro dům (stavba nebo k…

  Úvěry pro bytová družstva a SVJ

  Úvěry pro bytová družstva a SVJ

  22.5.2018, Reality

  …ě velmi nákladná. Ne každé družstvo či SVJmá ve fondu oprav naspořeno miliony korun. Ke slovu tak přichází úvěr od bankyči stavební spořitelny. Rekonstrukce bytového domu (zejména zateplení a výměnaoken) ssebou přináší nemalé úspory vnákladech na vytápění, které značněpřevyšují placené ú…  Rychlé odkazy

  Banky v ČR