Banky.cz Články Spoření ČNB zvyšuje úroky. Pomůže to spoření?

ČNB zvyšuje úroky. Pomůže to spoření?

14.7.2021 Spoření

Po víc než roce sáhla Česká národní banka ke zvýšení svých úrokových sazeb. Koncem června zvedla základní i lombardní sazbu o 0,25 procentního bodu. Beze změny zatím zůstala jen diskontní sazba. Centrální banka tím chce přibrzdit vysokou inflaci.

Naposledy Česká národní banka zvyšovala sazby loni v únoru. Pak ale přišla koronavirová krize a úroky nabraly opačný směr. A výrazně se propadly. Jen repo sazba (základní sazba) klesla o 2 procentní body.

Vývoj základní sazby od roku 2019

  • před 3. 5. 2019: 1,75 %
  • od 3. 5. 2019: 2,00 %
  • od 7. 2. 2020: 2,25 %
  • od 17. 3. 2020: 1,75 %
  • od 27. 3. 2020: 1,00 %
  • od 11. 5. 2020: 0,25 %
  • od 24.6.2021: 0,50 %

Zlevnění úvěrů se podařilo

Snižováním úrokových sazeb chtěla Česká národní banka přispět ke zlevnění úvěrů. A pomoci tak ekonomice překonat složité období.

To se podařilo. Jen zájem o hypotéky byl loni rekordní. A letos se zdá, že bude ještě mnohem větší.

Jenže ne všechny následky byly pozitivní. S poklesem sazeb centrální banky klesly i úroky na spořicích účtech.

Zatímco ještě před koronavirovou krizí nabízeli někteří poskytovatelé zhodnocení i přes 2 %, aktuálně se pohybuje okolo 0,5 %. Vyplývá to ze srovnání spořicích účtů.

Aktuální problém: prudký růst inflace

Nyní se k tomu přidal prudký růst inflace. Zatímco ještě v březnu byl meziroční růst cen 2,3 %, v dubnu už vyskočil na 3,1 % – tedy o 0,8 procentního bodu.

A právě nečekaně rychlý růst inflace přiměl Bankovní radu České národní banky zvýšit úrokové sazby. Věří, že tím zvyšování inflace zastaví. A ideálně ji nasměruje blíž ke 2 %.

Je přitom pravděpodobné, že se letos dočkáme ještě dalšího zvýšení úrokových sazeb. Naznačil to i viceguvernér České národní banky Tomáš Nidetzký. Prohlásil, že pokud se vývoj ekonomické a pandemické situace nezmění, bude Bankovní rada České národní banky diskutovat o dalších opatřeních.

Na tom, že aktuální zvýšení sazeb není konečné, se shodují i různí analytici. Podle nich se dá do konce roku čekat ještě jedno či dvě kola zvyšování úroků.

Dopad na hypotéky bude jen minimální

Stejně jako předchozí pokles úrokových sazeb i jejich současné zvyšování se projeví na ceně úvěrů a zhodnocení spořicích produktů. Sazby centrální banky totiž říkají, za kolik peněz si od nich poskytovatelé půjčují nebo naopak s jakým úrokem si u nich ukládají své prostředky.

Přesto je otázkou, jak výrazný bude dopad aktuálních změn. Centrální banka totiž své úroky nezvýšila nijak razantně. A například úvěry zdražují už několik měsíců – zejména ty hypoteční.

Důvod je jednoduchý. Hypotéky jsou výrazně ovlivněné i světovými bankovními sazbami, které rostou už několik měsíců.

Experti navíc už několik měsíců předpovídají, že úrokové sazby hypotečních úvěrů dál porostou. I bez zásahu České národní banky. Dá se tedy čekat, že současný krok centrální banky na ně nebude mít zásadní vliv.

Výhodnější spoření? Zatím je nejisté

Jiná situace je na trhu se spořením. Úroky jsou nízko a dosud nic nenaznačovalo, že by se měla situace změnit. Právě zvýšení sazeb České národní banky ale může některé poskytovatele přesvědčit, aby úroky alespoň mírně zvedli.

Není to ovšem tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. V bankách je totiž uložené poměrně velké množství peněz. Vklady od dalších klientů tedy nutně nepotřebují – a proto nemají k zvýšení úroků příliš důvodů.

Tím spíš, že aktuální zvýšení sazeb není nijak razantní.

Dá se proto čekat, že řada poskytovatelů bude spíš vyčkávat. A pokud se odhodlá ke zvýšení úroků, bude jen minimální.

Úroky můžou brzy překonat 1 %

Zároveň je ale třeba říct, že není zdaleka všem dnům konec. Jak naznačil viceguvernér České národní banky Tomáš Nidetzký, je možné, že letos sazby ještě porostou. A pokud se na podzim přiblíží k 1 %, můžou k této hranici postupně šplhat i úroky u spořicích účtů.

A pravděpodobně pak porostou úroky také u termínovaných vkladů a dalších spořicích produktů.

Pokud by navíc růst sazeb pokračoval i příští rok, jak někteří experti odhadují, mohla by se repo sazba dostat i na 1,5 %. A sazby spořicích účtů a dalších produktů by mohly oproti současnosti poskočit téměř o 1 procentní bod. Alespoň u některých poskytovatelů.

Dá se ovšem předpokládat, že zatímco některé banky vyjdou klientům vstříc rychleji, další budou opatrnější. Proto musíte spořicí účet vždy pečlivě vybírat. A srovnat si sazby u všech poskytovatelů na trhu.

Stačí přitom jen kliknout na porovnání spořicích účtů a okamžitě vidíte, kdo vám nabídne nejlepší úrok. Máte tak jistotu, že nesáhnete vedle.Nejlepší způsob spoření!

ANKETA k článku ČNB zvyšuje úroky. Pomůže to spoření?

Zvýší ČNB letos 2T repo sazbu na 1%?

Počet odpovědí: 115

KOMENTÁŘE k článku ČNB zvyšuje úroky. Pomůže to spoření?

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Úroky na spořicích účtech už překonávají i 6 %

31.10.2022 Spoření

Úrok 6,01 % ročně. A bez podmínek. Tak v současné době vypadá nejvyšší nabídka mezi spořicími účty. Přišla s ní Max banka, která 4. října vznikla přejmenováním původní Expobank CZ a přechodem pod nového majitele – pod Banku Creditas.

Zhodnocení u stavebka je už víc než 6 %. A vstupní poplatek definitivně končí

17.10.2022 Spoření

Ještě vyšší zhodnocení a o něco lepší podmínky. Stavební spořitelny využívají současnou situaci a pomocí nejrůznějších akcí bojují o klienty. Díky tomu můžete dosáhnout na 3% úrokovou sazbu a celkové zhodnocení přes 6 %.

Úroky na spořicích účtech dál rostou. Snadno dosáhnete na sazbu přes 5 %

3.10.2022 Spoření

O další procentní bod výhodnější. Zatímco ještě před čtvrt rokem se nejvyšší sazby u spořicích účtů pohybovaly nad 4 %, nyní najdete na trhu mnoho bank, které nabízejí úroky nad 5 %.

Zhodnocení až 5,7 %. I to aktuálně nabízí stavební spoření

19.9.2022 Spoření

Výnos, na který ostatní spořicí produkty nedosáhnou. To i nadále nabízí stavební spoření. Díky státní podpoře své peníze zhodnotíte až o 5,7 %. Problém je, že současná vláda uvažuje o zrušení této podpory. I kdyby k tomu však došlo, zachová si stavebko jednu zásadní výhodu, na kterou ostatní spoření nestačí.

Stavební spoření: víc nových smluv, méně úvěrů. Kvůli úrokům

22.8.2022 Spoření

Vysoké úroky. Faktor, který nahrává novým smlouvám na stavební spoření, zároveň ale vede k tomu, že ubývá úvěrů ze stavebka. Vyplývá to ze statistik za první polovinu letošního roku. Podle nich lidé uzavřeli 277 494 nových smluv o stavebním spoření, což je o 12 % víc než loni za stejné období.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2022, všechna práva vyhrazena