Banky.cz Články Spoření ČNB zvyšuje úroky. Pomůže to spoření?

ČNB zvyšuje úroky. Pomůže to spoření?

14.7.2021 Spoření

Po víc než roce sáhla Česká národní banka ke zvýšení svých úrokových sazeb. Koncem června zvedla základní i lombardní sazbu o 0,25 procentního bodu. Beze změny zatím zůstala jen diskontní sazba. Centrální banka tím chce přibrzdit vysokou inflaci.

REKLAMA
REKLAMA

Naposledy Česká národní banka zvyšovala sazby loni v únoru. Pak ale přišla koronavirová krize a úroky nabraly opačný směr. A výrazně se propadly. Jen repo sazba (základní sazba) klesla o 2 procentní body.

Vývoj základní sazby od roku 2019

  • před 3. 5. 2019: 1,75 %
  • od 3. 5. 2019: 2,00 %
  • od 7. 2. 2020: 2,25 %
  • od 17. 3. 2020: 1,75 %
  • od 27. 3. 2020: 1,00 %
  • od 11. 5. 2020: 0,25 %
  • od 24.6.2021: 0,50 %

Zlevnění úvěrů se podařilo

Snižováním úrokových sazeb chtěla Česká národní banka přispět ke zlevnění úvěrů. A pomoci tak ekonomice překonat složité období.

To se podařilo. Jen zájem o hypotéky byl loni rekordní. A letos se zdá, že bude ještě mnohem větší.

Jenže ne všechny následky byly pozitivní. S poklesem sazeb centrální banky klesly i úroky na spořicích účtech.

Zatímco ještě před koronavirovou krizí nabízeli někteří poskytovatelé zhodnocení i přes 2 %, aktuálně se pohybuje okolo 0,5 %. Vyplývá to ze srovnání spořicích účtů.

Aktuální problém: prudký růst inflace

Nyní se k tomu přidal prudký růst inflace. Zatímco ještě v březnu byl meziroční růst cen 2,3 %, v dubnu už vyskočil na 3,1 % – tedy o 0,8 procentního bodu.

A právě nečekaně rychlý růst inflace přiměl Bankovní radu České národní banky zvýšit úrokové sazby. Věří, že tím zvyšování inflace zastaví. A ideálně ji nasměruje blíž ke 2 %.

Termínovavný vklad s úrokem 7,3%

Je přitom pravděpodobné, že se letos dočkáme ještě dalšího zvýšení úrokových sazeb. Naznačil to i viceguvernér České národní banky Tomáš Nidetzký. Prohlásil, že pokud se vývoj ekonomické a pandemické situace nezmění, bude Bankovní rada České národní banky diskutovat o dalších opatřeních.

Na tom, že aktuální zvýšení sazeb není konečné, se shodují i různí analytici. Podle nich se dá do konce roku čekat ještě jedno či dvě kola zvyšování úroků.

Dopad na hypotéky bude jen minimální

Stejně jako předchozí pokles úrokových sazeb i jejich současné zvyšování se projeví na ceně úvěrů a zhodnocení spořicích produktů. Sazby centrální banky totiž říkají, za kolik peněz si od nich poskytovatelé půjčují nebo naopak s jakým úrokem si u nich ukládají své prostředky.

Přesto je otázkou, jak výrazný bude dopad aktuálních změn. Centrální banka totiž své úroky nezvýšila nijak razantně. A například úvěry zdražují už několik měsíců – zejména ty hypoteční.

Důvod je jednoduchý. Hypotéky jsou výrazně ovlivněné i světovými bankovními sazbami, které rostou už několik měsíců.

Experti navíc už několik měsíců předpovídají, že úrokové sazby hypotečních úvěrů dál porostou. I bez zásahu České národní banky. Dá se tedy čekat, že současný krok centrální banky na ně nebude mít zásadní vliv.

Výhodnější spoření? Zatím je nejisté

Jiná situace je na trhu se spořením. Úroky jsou nízko a dosud nic nenaznačovalo, že by se měla situace změnit. Právě zvýšení sazeb České národní banky ale může některé poskytovatele přesvědčit, aby úroky alespoň mírně zvedli.

Není to ovšem tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. V bankách je totiž uložené poměrně velké množství peněz. Vklady od dalších klientů tedy nutně nepotřebují – a proto nemají k zvýšení úroků příliš důvodů.

Tím spíš, že aktuální zvýšení sazeb není nijak razantní.

Stavební spoření ČS s bonusem 7 500 Kč

Dá se proto čekat, že řada poskytovatelů bude spíš vyčkávat. A pokud se odhodlá ke zvýšení úroků, bude jen minimální.

Úroky můžou brzy překonat 1 %

Zároveň je ale třeba říct, že není zdaleka všem dnům konec. Jak naznačil viceguvernér České národní banky Tomáš Nidetzký, je možné, že letos sazby ještě porostou. A pokud se na podzim přiblíží k 1 %, můžou k této hranici postupně šplhat i úroky u spořicích účtů.

A pravděpodobně pak porostou úroky také u termínovaných vkladů a dalších spořicích produktů.

Pokud by navíc růst sazeb pokračoval i příští rok, jak někteří experti odhadují, mohla by se repo sazba dostat i na 1,5 %. A sazby spořicích účtů a dalších produktů by mohly oproti současnosti poskočit téměř o 1 procentní bod. Alespoň u některých poskytovatelů.

Dá se ovšem předpokládat, že zatímco některé banky vyjdou klientům vstříc rychleji, další budou opatrnější. Proto musíte spořicí účet vždy pečlivě vybírat. A srovnat si sazby u všech poskytovatelů na trhu.

Stačí přitom jen kliknout na porovnání spořicích účtů a okamžitě vidíte, kdo vám nabídne nejlepší úrok. Máte tak jistotu, že nesáhnete vedle.

ANKETA k článku ČNB zvyšuje úroky. Pomůže to spoření?

Zvýší ČNB letos 2T repo sazbu na 1%?

Počet odpovědí: 115

KOMENTÁŘE k článku ČNB zvyšuje úroky. Pomůže to spoření?

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Možnosti spoření u spořicích účtů a termínovaných vkladů

30.1.2024 Spoření

Když se řekne spořicí nástroje, většině z nás se jako první vybaví spořicí účty a termínované vklady. Jak fungují? Jaké jsou jejich hlavní výhody a nevýhody? A jaké jsou mezi těmito nástroji největší rozdíly?

Porovnání a hodnocení různých způsobů spoření

1.1.2024 Spoření

Spoření je nedílnou součástí finančního plánování a finančně zdravého života. Bez rezervy, v podobě peněz odložených stranou, se nežije vůbec snadno. Čemu čelí lidé bez úspor? A jaké jsou největší výhody pravidelného spoření? Podíváme se na produkty krátkodobého a dlouhodobého spoření s časovou vázaností, i bez ní. Porovnáme a zhodnotíme všechny v současnosti dostupné spořicí produkty, nastíníme i možnosti investování.

Jak vysoký budete mít důchod?

22.11.2023 Spoření

S probíhající důchodovou reformou se stále více lidem vkrádá otázka, jak vysoký vlastně budou mít důchod, až se do něj dostanou, jak důchodový systém v ČR vlastně funguje nebo jak se bude vyvíjet hranice pro důchodový věk. Podívejme se na současný výpočet výše důchodu a jak by se, podle vládních návrhů, měl postupně měnit. Ukážeme, kam pro informativní výpočet důchodu a jak zvýšit důchod s využitím jednoduché administrativy.

Možnosti spoření na důchod

27.10.2023 Spoření

V současnosti probíhající změny v oblasti důchodů, a k nim další projednávaná opatření ukazují, že to český stát myslí s individualizací důchodového zabezpečení opravdu vážně. Raketově roste důležitost spoření na důchod. Ať je vám 20 nebo 50, bez svého důchodového připojištění či spoření, nebo jiné formy úspor na stáří se zkrátka neobejdete.

Důchodová reforma a penzijní spoření - jaké změny čekat

20.10.2023 Spoření

Důchodová reforma teď hýbá nejen českou politickou scénou. Nenechá spát ani většinu z nás, kteří jsme v aktivním věku, důchod se nás bude týkat až za nějaký čas, ale potřebujeme se na něj připravit. Stát totiž dává stále hlasitěji najevo, že od penzí vyměřených v budoucnosti nijak vysoké částky čekat nemůžeme. O to pádnější důvod zajistit si doplňkový příjem ke státnímu důchodu co nejdříve!

Z naší bankovní poradny

Proč musím v penzijním spoření spořit minimálně 2 roky?

18.2.2024 Spoření

Dobrý den, jsem starobní důchodce. Spořím 1 000 Kč měsíčně jeden rok. Proč Penzijní společnost KB neumožní ukončení smlouvy bez vynucování plateb minimálně ještě jeden rok? Já jako účastník jsem nic neporušil a bohatá banka mi blokuje peníze a nutí mě spořit minimálně ještě jeden rok?

Dobrý den,

dodržování těchto pravidel (spoření min. 2 roky) po Vás nevynucuje banka ani penzijní společnost, ale platná legislativa, kterou si musí banky/penzijní fondy řídit. Předpokládám, že jste toto pravidlo znal před sjednám penzijního spoření. Pokud jste s tímto pravidlem nesouhlasil, neměl jste si tento produkt sjednávat. 

Penzijní spoření je nástroj pro celoživotní spoření na penzi. Není to vhodný produkt pro krátkodobé uložení peněz na dobu kratší než 5 let. Chcete-li penzijní spoření ukončit z důvodu omezení státních příspěvků pro starobní důchodce, doporučuji ve spoření pokračovat ještě 1 rok. Máte 2 možnosti:

spořit ještě 1 rok s minimálními měsíčními vklady (nemusíte vkládat celých 1 000 Kč) a po odspoření 2 let dostanete zpět vaše vklady a výnosy/zhodnocení (nedostanete státní příspěvky)spořit ještě 4 roky, do 7/2024 celých 1 000 Kč/měsíc (do této doby budete dostávat státní příspěvky 230 Kč/měsíc), následně snížit měsíční úložky na nejnižší možné minimum a po odspoření 5 let dostanete zpět vaše vklady, výnosy/zhodnocení i státní příspěvky

Pro krátkodobé spoření/uložení peněz doporučuji:

spořicí účettermínovaný vkladstavební spoření (se státní podporou 1 000 Kč/rok) - peníze možno vybrat až za 6 let
ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Daňové zvýhodnění

Daňové zvýhodnění je výhoda poskytnutá státem, která umožňuje jednotlivcům nebo podnikům snížit svou daňovou zátěž. To může být ve formě snížení daně, odpočtu daní, nebo úlevy od daní. Daňová zvýhodnění mohou být zaměřena na podporu určitých činností, jako je investování do výzkumu a vývoje, nebo na podporu sociálních cílů, jako je poskytování dostupného bydlení.

Daňová úleva pro podniky

Investice do výzkumu a vývoje: Podniky, které investují do výzkumu a vývoje, mohou být oprávněny k daňovým úlevám. Tyto úlevy mohou být ve formě přímého snížení daně, nebo odpočtu nákladů na výzkum a vývoj od daně.

Poskytování pracovních míst: Některé země nabízejí daňová zvýhodnění podnikům, které vytvářejí nová pracovní místa, zejména v oblastech s vysokou nezaměstnaností.

Investice do ekologicky šetrných technologií: Podniky, které investují do ekologicky šetrných technologií, mohou být oprávněny k daňovým úlevám.

Daňová úleva pro jednotlivce

Hypoteční úroky: V některých zemích mohou jednotlivci odečíst úroky zaplacené na hypotéku od svých daní.

Příspěvky na penzijní spoření: Příspěvky na penzijní spoření mohou být odečteny od daní.

Darování charitativním organizacím: Darování peněz nebo majetku charitativním organizacím mohou být také odečteny od daní.

Daňová zvýhodnění mohou mít významný dopad na ekonomiku a společnost, protože mohou podporovat investice a růst, a mohou pomoci dosáhnout sociálních cílů.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena