Banky.cz Články Spoření ČNB zvyšuje úroky. Pomůže to spoření?

ČNB zvyšuje úroky. Pomůže to spoření?

ČNB zvyšuje úroky. Pomůže to spoření?
14.7.2021 Spoření

Po víc než roce sáhla Česká národní banka ke zvýšení svých úrokových sazeb. Koncem června zvedla základní i lombardní sazbu o 0,25 procentního bodu. Beze změny zatím zůstala jen diskontní sazba. Centrální banka tím chce přibrzdit vysokou inflaci.

REKLAMA

Naposledy Česká národní banka zvyšovala sazby loni v únoru. Pak ale přišla koronavirová krize a úroky nabraly opačný směr. A výrazně se propadly. Jen repo sazba (základní sazba) klesla o 2 procentní body.

Vývoj základní sazby od roku 2019

  • před 3. 5. 2019: 1,75 %
  • od 3. 5. 2019: 2,00 %
  • od 7. 2. 2020: 2,25 %
  • od 17. 3. 2020: 1,75 %
  • od 27. 3. 2020: 1,00 %
  • od 11. 5. 2020: 0,25 %
  • od 24.6.2021: 0,50 %

Zlevnění úvěrů se podařilo

Snižováním úrokových sazeb chtěla Česká národní banka přispět ke zlevnění úvěrů. A pomoci tak ekonomice překonat složité období.

To se podařilo. Jen zájem o hypotéky byl loni rekordní. A letos se zdá, že bude ještě mnohem větší.

Jenže ne všechny následky byly pozitivní. S poklesem sazeb centrální banky klesly i úroky na spořicích účtech.

Zatímco ještě před koronavirovou krizí nabízeli někteří poskytovatelé zhodnocení i přes 2 %, aktuálně se pohybuje okolo 0,5 %. Vyplývá to ze srovnání spořicích účtů.

Aktuální problém: prudký růst inflace

Nyní se k tomu přidal prudký růst inflace. Zatímco ještě v březnu byl meziroční růst cen 2,3 %, v dubnu už vyskočil na 3,1 % – tedy o 0,8 procentního bodu.

A právě nečekaně rychlý růst inflace přiměl Bankovní radu České národní banky zvýšit úrokové sazby. Věří, že tím zvyšování inflace zastaví. A ideálně ji nasměruje blíž ke 2 %.

Stavební spoření ČS s bonusem 8 500 Kč

Je přitom pravděpodobné, že se letos dočkáme ještě dalšího zvýšení úrokových sazeb. Naznačil to i viceguvernér České národní banky Tomáš Nidetzký. Prohlásil, že pokud se vývoj ekonomické a pandemické situace nezmění, bude Bankovní rada České národní banky diskutovat o dalších opatřeních.

Na tom, že aktuální zvýšení sazeb není konečné, se shodují i různí analytici. Podle nich se dá do konce roku čekat ještě jedno či dvě kola zvyšování úroků.

Dopad na hypotéky bude jen minimální

Stejně jako předchozí pokles úrokových sazeb i jejich současné zvyšování se projeví na ceně úvěrů a zhodnocení spořicích produktů. Sazby centrální banky totiž říkají, za kolik peněz si od nich poskytovatelé půjčují nebo naopak s jakým úrokem si u nich ukládají své prostředky.

Přesto je otázkou, jak výrazný bude dopad aktuálních změn. Centrální banka totiž své úroky nezvýšila nijak razantně. A například úvěry zdražují už několik měsíců – zejména ty hypoteční.

Důvod je jednoduchý. Hypotéky jsou výrazně ovlivněné i světovými bankovními sazbami, které rostou už několik měsíců.

Experti navíc už několik měsíců předpovídají, že úrokové sazby hypotečních úvěrů dál porostou. I bez zásahu České národní banky. Dá se tedy čekat, že současný krok centrální banky na ně nebude mít zásadní vliv.

Výhodnější spoření? Zatím je nejisté

Jiná situace je na trhu se spořením. Úroky jsou nízko a dosud nic nenaznačovalo, že by se měla situace změnit. Právě zvýšení sazeb České národní banky ale může některé poskytovatele přesvědčit, aby úroky alespoň mírně zvedli.

Není to ovšem tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. V bankách je totiž uložené poměrně velké množství peněz. Vklady od dalších klientů tedy nutně nepotřebují – a proto nemají k zvýšení úroků příliš důvodů.

Tím spíš, že aktuální zvýšení sazeb není nijak razantní.

Penzijní spoření od České spořitelny

Dá se proto čekat, že řada poskytovatelů bude spíš vyčkávat. A pokud se odhodlá ke zvýšení úroků, bude jen minimální.

Úroky můžou brzy překonat 1 %

Zároveň je ale třeba říct, že není zdaleka všem dnům konec. Jak naznačil viceguvernér České národní banky Tomáš Nidetzký, je možné, že letos sazby ještě porostou. A pokud se na podzim přiblíží k 1 %, můžou k této hranici postupně šplhat i úroky u spořicích účtů.

A pravděpodobně pak porostou úroky také u termínovaných vkladů a dalších spořicích produktů.

Pokud by navíc růst sazeb pokračoval i příští rok, jak někteří experti odhadují, mohla by se repo sazba dostat i na 1,5 %. A sazby spořicích účtů a dalších produktů by mohly oproti současnosti poskočit téměř o 1 procentní bod. Alespoň u některých poskytovatelů.

Dá se ovšem předpokládat, že zatímco některé banky vyjdou klientům vstříc rychleji, další budou opatrnější. Proto musíte spořicí účet vždy pečlivě vybírat. A srovnat si sazby u všech poskytovatelů na trhu.

Stačí přitom jen kliknout na porovnání spořicích účtů a okamžitě vidíte, kdo vám nabídne nejlepší úrok. Máte tak jistotu, že nesáhnete vedle.

REKLAMA

ANKETA k článku ČNB zvyšuje úroky. Pomůže to spoření?

Zvýší ČNB letos 2T repo sazbu na 1%?

Počet odpovědí: 115

KOMENTÁŘE k článku ČNB zvyšuje úroky. Pomůže to spoření?

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Odchod do důchodu: Co potřebujete vědět

Odchod do důchodu: Co potřebujete vědět

28.6.2024 Spoření

Zvažujete odchod do důchodu, ať už řádného, nebo dřívějšího, ale nejste si jisti, kdy na něj máte nárok a co k jeho vyřízení potřebujete? V našem článku se dozvíte vše podstatné o podmínkách pro přiznání starobního důchodu, předčasného důchodu a předdůchodu. Také o výpočtu jeho výše a možnostech přivýdělku. Poradíme vám také, jak si co nejlépe zajistit finanční prostředky na stáří a jak se na důchod připravit jako OSVČ.

Penzijní spoření reaguje na ukončení státního příspěvku pro seniory od 1. července

Penzijní spoření reaguje na ukončení státního příspěvku pro seniory od 1. července

19.6.2024 Spoření

Rok 2024 přináší významné změny v oblasti penzijního spoření, které se dotýkají jak výše státních příspěvků, tak i jejich dostupnosti pro určité skupiny střadatelů. Zatímco maximální státní příspěvek se zvyšuje, senioři pobírající starobní důchod ztrácejí od 1. července nárok na tuto podporu. Některé penzijní společnosti se rozhodly seniorům tuto náhlou změnu alespoň dočasně kompenzovat

Aktualita: ČS mění úrokové sazby na spořících účtech. Jak jsou na tom ostatní?

Aktualita: ČS mění úrokové sazby na spořících účtech. Jak jsou na tom ostatní?

22.5.2024 Spoření

Většinu klientů čeká od 1. června 2024 u České spořitelny snížení úrokových sazeb na spořicím účtu. Důvodem je podle Spořitelny vývoj na trhu a kroky konkurence. Jaké budou nové výše úroků a jaké zhodnocení vkladů můžete získat u ostatních bank?

[AKTUÁLNĚ] Česká spořitelna přestala zakládat vkladní knížky

[AKTUÁLNĚ] Česká spořitelna přestala zakládat vkladní knížky

10.4.2024 Spoření

Česká spořitelna definitivně ukončila možnost zakládání vkladních knížek pro nové klienty. Dříve založené knížky banka rušit nebude, peníze z vkladních knížek nikam převádět nemusíte. Jedinou bankou s možností založení nové vkladní knížky zůstává ČSOB, a to pouze na pobočkách České pošty.

[AKTUÁLNĚ] Aktuální výše úroků na spořicích účtech

[AKTUÁLNĚ] Aktuální výše úroků na spořicích účtech

9.4.2024 Spoření

V souvislosti s poklesem základní sazby v ekonomice se spustila lavina snižování úroků na bankovních i spořitelních spořících produktech. Týká se především spořicích účtů, ale zasáhla i výhled v oblasti termínovaných vkladů. Banky čekají přesun peněz právě na „termíňáky“, investiční společnosti ale vidí velkou příležitost zvýšit zájem Čechů o investování.

Z naší bankovní poradny

Vnuk nechce vrátit peníze a svádí to na banku

21.2.2022 Podvod
Dobrý den, možná se mýlím, ale myslím si, že asi jako centrální banka byste měli mít nějaký dozor nad ostatními bankami, a proto se na vás obracím. Půjčil jsem svému vnukovi na podzim roku 2021 601 000 Kč, mám od něho normálně ověřený a jím podepsaný dlužní úpis. On sám má účet u Air Bank a od 22. 12. 2021 svou banku není schopen donutit, aby mi peníze které mi patří poslala do Žďáru nad Sázavou na můj účet v České spořitelně! Nemáte zdání, kolik už bylo slibů, že to za 2 dny, za 3 dny, v pondělí, do konce týdne a podobně bude přeposláno, kolik už bylo slibů na SMS od nějaké paní Smolíkové a pořád nic!! Na podzim mě šíleně zvedli poplatky za plyn a elektřinu a prakticky všechny hotové peníze mi lítají někde ve vzduchu! Po novém roce jsem měl jít na pravidelnou roční prohlídku s autem, která obnáší okolo 7 000 Kč. Já si to nemůžu dovolit, abych nezůstal úplně bez peněz a kvůli tomu nehodlám rušit stavební spoření, protože bych kvůli slavné a líné Air bance přišel o roční benefity a to si jakožto důchodce nedovolím! Už jsem paní Smolíkové několikrát psal, že to poženu k soudu, ale s nimi to absolutně nehne, řekne jen další termín a zase nic! Hlavně že dnes a denně vidím a slyším 2 šašky v televizi, jak do nebes na reklamě vynášejí Air banku! Už jsem jim dokonce řekl, že si nejsem jistý, jestli jednám s bankou nebo s nějakou zločineckou organizací, která mě chce okrást! Jsem 75-letý důchodce a na takové hrátky už opravdu nemám nervy, po nocích nespím, před půldruhým rokem jsem měl mrtvici, sice slabší, ale jestli to takhle bude pokračovat, tak mě za chvíli trefí znovu a pořádně! Proto se obracím na vás nevím, jestli na ty ostatní banky máte nějaký vliv, abyste se mě zastali. Můj vnuk mi volal, že už si začal sháněk advokáta, protože už se sebou nenecháme stále orat. Předem vám děkuji! Dobrý den, začnu tím, že nejsme centrální banka, ale poradenský portál. Nicméně ani centrální banka (ČNB) neřeší spory mezi spotřebiteli, kdy dlužník odmítá vrátit peníze věřiteli. Váš vnuk spoléhá na vaši neznalost/naivitu a svádí vše na svou banku. Ve skutečnosti je to on, kdo Vám peníze nechce vrátit. Vnukova banka (Air Bank) vrácení peněz určitě neblokuje. Žádná paní Smolíková neexistuje, celou dobu s Vámi komunikuje jménem domnělé Air Bank/paní Smolíkové Váš vnuk a drží Vás v klamu.  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pravidelná platba na neznámý běžný účet

20.2.2022 Běžný účet
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, měsíčně platím na účet číslo 2038812118/2600 částku 1.020,--Kč, pod VS X010X40X6. Bohužel nemůžu najít (smlouvu), za co jsou platby. Můžete mě prosím pomoci? Děkuji za ochotu. HK Dobrý den, nejsme banka, ale poradenský portál monitorující banky a jejich produkty a poskytující rady uživatelům. Vámi zmíněný účet je podle bankovního kódu 2600 veden u Citibank. Obávám se, že ani Citibank Vám z důvodu bankovního tajemství nemůže sdělit informace o majiteli účtu? Existuje tedy více možností, jak zkusit zjistit majitele běžného účtu na který zasíláte pravidelně peníze: dohledejte důvod platby ve vašich dokumentech, nebo jednejte s Citibank o sdělení příjemce. Vzhledem k tomu že Citibank přerušila poskytování služeb občanům, je prakticky jisté že úhrady směřují na účet nějaké instituce u této banky - nejvíce pravděpodobná je pojišťovna (např. životní pojištění  Metlife, nebo NN životní pojišťovna, resp. dříve Aegon?), penzijní fond, resp. penzijní spoření?zkontrolujte výpis z vašeho běžného účtu, zda se vám nezobrazuje identifikace protistrany (stejně tak stačí zkontrolovat jen pohyby v internetovém bankovnictví),přestaňte platit. (je to možná trochu brutální metoda, ale pravděpodobně se vám někdo rychle ozve s upomínkou a vy si u toho ujasníte za co platba je?)Se stejným číslem bankovního účtu jsme se již setkali, např. v dotazu uživatele ohledně platby na účet u Citibank, nebo v dotazu na neznámého majitele účtu. Takže budeme moc rádi když se vám podaří důvod platby odhalit. Dejte nám pak určitě vědět, abychom mohli informovat podobně postižené uživatele bankovních služeb. ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Daňové zvýhodnění

Daňové zvýhodnění je výhoda poskytnutá státem, která umožňuje jednotlivcům nebo podnikům snížit svou daňovou zátěž. To může být ve formě snížení daně, odpočtu daní, nebo úlevy od daní. Daňová zvýhodnění mohou být zaměřena na podporu určitých činností, jako je investování do výzkumu a vývoje, nebo na podporu sociálních cílů, jako je poskytování dostupného bydlení. Daňová úleva pro podnikyInvestice do výzkumu a vývoje: Podniky, které investují do výzkumu a vývoje, mohou být oprávněny k daňovým úlevám. Tyto úlevy mohou být ve formě přímého snížení daně, nebo odpočtu nákladů na výzkum a vývoj od daně. Poskytování pracovních míst: Některé země nabízejí daňová zvýhodnění podnikům, které vytvářejí nová pracovní místa, zejména v oblastech s vysokou nezaměstnaností. Investice do ekologicky šetrných technologií: Podniky, které investují do ekologicky šetrných technologií, mohou být oprávněny k daňovým úlevám. Daňová úleva pro jednotlivce Hypoteční úroky: V některých zemích mohou jednotlivci odečíst úroky zaplacené na hypotéku od svých daní. Příspěvky na penzijní spoření: Příspěvky na penzijní spoření mohou být odečteny od daní. Darování charitativním organizacím: Darování peněz nebo majetku charitativním organizacím mohou být také odečteny od daní. Daňová zvýhodnění mohou mít významný dopad na ekonomiku a společnost, protože mohou podporovat investice a růst, a mohou pomoci dosáhnout sociálních cílů. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena