Banky.cz Články Aktuálně ERB Bank zkrachovala, náhrady začne vyplácet Fond pojištění vkladů

ERB Bank zkrachovala, náhrady začne vyplácet Fond pojištění vkladů

12.10.2016 Aktuálně

ČNB dne 11/10/2016 oznámila, že ERB Bank není schopna dostát svým závazkům. Fond pojištění vkladů začne klientům vyplácet náhrady nejpozději 20/10/2016. Banka tímto definitivně končí.

Měl jsem v ERB Bank uloženy peníze – jak postupovat?

bankrot

Všechny banky, družstevní záložny a stavební spořitelny mají ze zákona vklady pojištěny proti úpadku na 100% hodnoty až do ekvivalentu 100 000 EUR. Rozhodným dnem je 11/10/2016 a kurz CZK/EUR 27,02 Kč. Náhrady tedy budou vyplaceny v plné výši až do limitu 2 702 000 Kč na jednoho klienta (fyzickou či právnickou osobu). Do 19/10/2016 bude veřejně oznámen způsob výplaty (čas zahájení a místo – výplata bude pravděpodobně realizována na pobočkách České spořitelny či MONETA Money Bank). K výplatě náhrady postačí předložit občanský průkaz, netřeba další dokumenty. Výplata náhrad fyzickým osobám bude zahájena nejpozději 20/10/2016, právnickým osobám nejpozději 2/11/2016. Očekávaná celková výplata náhrad činí 3,6 mld. Kč. 

Cesta ke krachu

V březnu 2016 zahájila Česká národní banka s ERB Bank správní řízení a předběžným opatřením ji zakázala přijímat další vklady, poskytovat úvěry a pořizovat aktiva s vyšší rizikovou váhou než 0% (s výjimkou položek nutných pro chod banky). V té době bylo v bance na vkladech uloženo zhruba 4,6 mld. Kč, přičemž pojistným limitem ekvivalentu 100 000 EUR bylo kryto pouze 3,8 mld. Kč. ERB Bank reagovala prudkým snížením úrokových sazeb u spořících účtů a termínovaných vkladů, čímž srazila zájem klientů o sjednávání nových produktů na nulu. Dle zákulisních informací v bance chybělo 1,5 mld. Kč kapitálu, které ČNB nařídila ERB Bank neprodleně doplnit (a banka tak neučinila).

Dne 10/10/2016 ERB Bank uzavřela pokladny a zastavila výplatu vkladů s vysvětlením, že se jedná pouze o technický problém a že výplaty budou obnoveny pravděpodobně hned další den. Následující den pak ČNB oznamuje neschopnost ERB Bank dostát svým závazkům vůči oprávněným osobám, na základě čehož Fond pojištění vkladů začíná pracovat na realizaci výplat náhrad střadatelům. Tímto banka krachuje a definitivně končí.

Správní řízení s ERB Bank doposud nebylo ukončeno, takže ČNB situaci nemůže bohužel podrobněji komentovat. ERB Bank mezitím s pomocí právníků nahání novináře, kteří o možných příčinách krize banky psali. Zároveň ujišťuje veřejnost pomocí četných tiskových prohlášení, že banka v žádné krizi není a má dostatek likvidních zdrojů.

O pravých příčinách problémů banky se dozvíme až ze zprávy ČNB po ukončení správního řízení (které z pohledu událostí posledních dní pravděpodobně skončí odejmutím bankovní licence). Nechceme tímto nic předjímat, nicméně tisková prohlášení ERB Bank jsou až příliš podobná PR zkrachovalých záložen (UNIBON, MSD, WPB):Česká národní banka

  • nic se neděje, vše je v naprostém pořádku
  • správní řízení s ČNB je šikanózní a způsobuje našemu businessu velké škody, budeme se domáhat náhrad
  • máme dost likvidity
  • hledáme strategického investora
  • [není na výplaty vkladů, přichází krach, končí správní řízení s ČNB, ztráta licence]
  • dělali jsme vše možné pro záchranu, ale bohužel to nevyšlo

ERB Bank

Česká retailová klientela si spojuje ERB Bank (dříve Evropsko-ruská banka) především s nadprůměrně úročenými termínovanými vklady, podnikatelé pak s platební bránou do Ruska. Ostatně ERB Bank byla vůbec první ruskou bankou, která v EU získala licenci. V posledním roce se množily spekulace (zatím nepotvrzené) o prodloužené ruce kremelské politiky, která pomáhá financovat protizápadně orientovaná hnutí v Evropě.Bezplatná finanční poradna

ANKETA k článku ERB Bank zkrachovala, náhrady začne vyplácet Fond pojištění vkladů

Měl jsem uloženy v ERB Bank peníze?

Počet odpovědí: 138

KOMENTÁŘE k článku ERB Bank zkrachovala, náhrady začne vyplácet Fond pojištění vkladů

Přidejte nový komentář

nesouhlasím s autorem, Komentoval(a): petr

14.10.2016 16:52:30
v prvé řadě banka se ERB banka odvolává na to, že "Výplata vkladů byla pozastavena pouze v důsledku dočasného opatření orgánu státní správy, který tak učinil z důvodu prověřování informací o některých transakcích dle § 20, odst. 7, zák. č. 253/2008 Sb.", to nejsou žádné "technické detaily", jak tvrdíte, a už vůbec ne ze strany ERB banky.
píšete: ERB Bank v březnu "reagovala prudkým snížením úrokových sazeb u spořících účtů a termínovaných vkladů, čímž srazila zájem klientů o sjednávání nových produktů na nulu.". Nebylo to spíš tak, že jí ČNB zakázala zakládat nové účty, než že by byl nulový zájmem klientů?
Nechť ČNB jen na zkoušku zakážet ČS nebo ČSOB či KB zakládat nové účty a termíňáky neobnovovat, jako to v březnu zakázala ERB bance. Uvidíme, jak dlouho bude trvat, než se tyto banky položí.
V pozadí úmyslné likvidace ERB banky Českou národní bankou jsou zcela jistě protiruské sankce. Kdyby ERB byla americká banka a byla v platnosti smlouva TTIP, ČR, a pokud by si vůči ní dovolila ČNB postupovat stejně, odhaduji, že by banka na ČR vysoudila tolik, že by stát zkrachoval. Českou republiku současné rozhodnutí ČNB příjde i tak velice draho.

RE: nesouhlas, Komentoval(a): Jan Budín

16.10.2016 07:13:25
Dobrý den, 1) "výplata peněz pozastavena z technických důvodů" - přesně toto vysvětlení mi podal pracovník pobočky Praha Smíchov. Jinak je to samozřejmě výmluva banky, peníze ji zablokoval Analytický útvar Ministerstva financí pro podezření z tunelování (nákupy bezcenných cenných papírů v zahraničí - bance zůstávají nehodnotná aktiva a peníze jsou vyváděny do zahraničí) 2) zákaz poskytovat nové produkty banku nenutil snižovat úroky téměř na nulu (třeba i stávajícím klientům u spořících účtů) 3) Toto nemá s protiruskými sankcemi za napadení Ukrajiny a okupaci Krymu nic společného. Naopak samo Rusko odebralo bankovní licenci sesterské bance ERB Bank v Rusku.

Děkuji ČNB za ušlý zisk způsobený mafiánskými praktikami a politickou korektností, Komentoval(a): Adam Vlček

14.11.2016 02:58:07
ČNB by měla být sama prověřena a její činnost pozastavena či úplně zastavena. To, co si dovoluje a jak jedná nemá ve vyspělém světě obdoby. Jednat na politickou objednávku, poškodit klienty i ekonomické vztahy s Ruskou Federací je skandální. ERB, Sberbank.....
Na druhou stranu nechává volnou ruku lichvářům, směnárnám které okrádají zejména západní turisty, bankám které jsou vyloženě postavené na absurdních poplatcích a klamání klientů (např. KB). ČNB by měla jednat v zájmu občanů ČR, dělá však pravý opak. Podporuje instituce, které nás okrádají a zavírá ty, které jsou politicky nekorektní. Obchod s akciemi je rovněž silně omezován. Nemohu si koupit co chci, ale co je mi vnuceno- nebo nic. Zameťte si před vlastním prahem a pak laskavě suďte druhé. Zloděj křičí chyťte zloděje. Přesná ukázka toho, že stát by neměl mít kontrolu ani zde. Ne s těmito lidmi. Tisknete si (bez)cenné papíry, pouštíte do oběhu peníze jak se vám zachce, vymýšlíte si kurzy měn.... Čím vy kryjete naši měnu, vaše papíry.? Čím? Stát je zadlužený, nic nemá. Tak kde berete tu drzost likvidovat subjekty s argumentem, který by tak snadno ukončil vaši činnost? Podobné praktiky zde již byly. Schovávat se za nekryté papíry - 2. světová válka byla důsledkem. Evidentně ne takovým, aby se historie neopakovala. Doufám, že ČNB bude jediná kdo na toto doplatí. My už platíme. Děkuji

re:, Komentoval(a): Filip Drahoš

15.11.2016 13:14:50
A není to náhodou pan pro-ruský prezident Zeman, který má jako jediný pravomoc jmenovat vedení ČNB? Kremelská propaganda hloupne...

., Komentoval(a): Tomáš

15.11.2016 15:23:22
Díky nekompromisnímu dohledu ČNB máme jeden z nejlépe fungujících bankovních trhů v celé Evropě. Tunelování ERB poškozuje zájmy ostatních tuzemských bank, které pak skrz Fond pojištění vkladů platí za tuto škodnou ztráty.

RE, Komentoval(a): František Novák

16.11.2016 18:50:30
Zde je poměrně přesně popsáno, jako si majitel banku sám sobě vytuneloval: http://www.banky.cz/nova-ceska-banka-a-dalsi-aktuality-ze-sveta-financi

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Na co nezapomenout před koncem roku?

15.12.2017 Aktuálně

Do konce roku 2017 zbývají poslední 2 týdny. Na které platby bychom neměli v předvánočním období zapomenout? A co nás čeká po Novém roce?

Členská schůze ANO Spořitelní: Rosteme přes 2 miliardy

21.6.2017 Aktuálně

Klienti spořitelních družstev mají právo podílet se na řízení kampeliček svou osobní účastí na valných hromadách. Každý tak může klást vedení družstva dotazy či navrhovat usnesení a tím přispívat k pozitivnímu vývoji svého spořitelního a úvěrního družstva. Co nového v ANO SD?

Demise vlády a možné dopady na ekonomiku

4.5.2017 Aktuálně

Pan Sobotka na tiskové konferenci oznámil, že do pátku podá demisi. Tímto krokem končí nejenom samotný premiér, ale zároveň celá vláda. Jaké dopady bude mít demise kabinetu na kurz koruny a akcie? A které klíčové zákony se nepodařilo dotáhnout do zdárného konce?

ČNB ukončila intervence, koruna posiluje

19.4.2017 Aktuálně

Bankovní rada ČNB na svém mimořádném zasedání 6/4/2017 rozhodla o ukončení intervenčního režimu. Koruna obratem posílila vůči euru na 26,70. Jaký očekávat další vývoj kurzu?

Air Bank roste, ale klesá jí zisk

25.11.2016 Aktuálně

Po loňském veleúspěšném roce a zisku přes 0,5 mld. Kč očekává letos Air Bank propad o 45%. Přesto banka dál expanduje, letos o 100 tisíc nových klientů. Dohnaly banku nízké úrokové sazby nebo je to cena za růst tržního podílu?

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena