Banky.cz Banky.cz Články Hypotéka Hypotéky v roce 2021: čekejte rostoucí úroky i tvrdší postup bank

Hypotéky v roce 2021: čekejte rostoucí úroky i tvrdší postup bank

Hypotéky v roce 2021: čekejte rostoucí úroky i tvrdší postup bank
25.1.2021, Hypotéka

Hypoteční poskytovatelé mají za sebou výjimečný rok. I přes koronavirovou krizi a spoustu omezení si lidé vzali největší objem hypoték v historii a průměrný úrok postupně klesl až na 1,96 %. Jak to ale bude v roce 2021? Podle analytiků letos s tak výhodnými podmínkami počítat nemůžete.

Hlavní událostí minulého roku byla bezesporu pandemie koronavirového onemocnění COVID-19. Kromě zdravotních dopadů vedla například ke zhoršení ekonomické situace, růstu nezaměstnanosti nebo k propadu sazeb na světových mezibankovních trzích. A tedy i poklesu úroků u hypoték.

Všechny tyto faktory ovlivní český hypoteční trh také letos. Jenže zatímco loni vedly ke zlevnění hypotečních úvěrů, letos se podobně pozitivní dopady čekat nedají.

Hypotéky 2021: některé profese mají smůlu

Asi nejvýraznější rozdíl oproti loňsku bude podle analytiků v dostupnosti a ceně úvěrů na bydlení. Už loni měli se získáním hypotéky problém lidé pracující například v:

  • cestovním ruchu,
  • pohostinství
  • nebo v kultuře.

A je dost pravděpodobné, že letos se jejich situace příliš nezlepší. Naopak je docela možné, že se přitvrzení dotkne i dalších profesí.

Jaké to budou? A jak bude zpřísnění podmínek výrazné? To vše záleží na dopadech současné vlny COVID-19 a na dalším vývoji koronavirové pandemie.

Úroky opět porostou

Zatímco minulý rok kvůli koronaviru úrokové sazby hypoték většinou padaly, letos se dá čekat spíš růst. A projeví se patrně už v nejbližších týdnech.

Mluví proto několik důvodů.

Prvním z nich je už tradiční testování trhu. Banky totiž v posledních letech mívají nejvyšší sazby na začátku roku. V tomto období často zdražují a čekají, jak na to budou reagovat potenciální klienti.

Pokud vydrží zájem z předchozích měsíců, nemají banky důvod zlevňovat. Když naopak výrazně klesne, přijdou postupně s akčními nabídkami.

V současnosti je ale důležitější situace na světových mezibankovních trzích. Právě jejich sazby určují, jak draze si banky půjčují peníze, které používají mimo jiné k zajištění hypoték.

Většinu minulého roku přitom klesaly. Jenže v posledních měsících začaly růst. Zatímco začátkem listopadu 2020 si banky na hypotéky půjčovaly s úrokem okolo 0,5 %, koncem roku 2020 už byly sazby dvojnásobné.

Poskytovatelům tedy stoupají náklady na zajištění hypoték. A to se logicky promítne i do jejich ceny.

Navíc nesmíme zapomínat, že o zvýšení sazeb uvažuje také Česká národní banka. I její sazby přitom ovlivňují úroky u bankovních úvěrů či u spořicích produktů. Nicméně podle vedení centrální banky se zvýšení sazeb dá čekat nejdřív v květnu.

Situaci ovlivní i nezaměstnanost

Do situace ale může výrazně promluvit také růst nezaměstnanosti a případná nižší poptávka po hypotečních úvěrech. v takových situacích totiž musí banky o klienty víc bojovat. A úroky pak klesají.

Pokud tedy zájem o půjčky na bydlení klesne například na úroveň roku 2019, je docela možné, že se banky opět pustí do zlevňování.

Je ale otázkou, jestli je podobný propad v současnosti vůbec reálný. Poptávka po vlastním bydlení totiž stále převyšuje nabídku. V současnosti je proto mnohem pravděpodobnější už zmíněné zdražování hypoték.

Poslední šance na výhodné refinancování

Co to všechno pro vás znamená?

Pokud uvažujete o hypotéce, neměli byste příliš váhat. Je pravděpodobné, že tak výhodné podmínky jako nyní v příštích letech nebudou. Průměrný úrok se totiž pohybuje pod 2 % a u některých poskytovatelů se můžete dostat i pod 1,8 %.

Ještě lepší je situace u refinancování hypotéky. Na trhu najdete i poskytovatele, kteří nabízí úrok okolo 1,5 %. V současnosti tak můžete získat nižší sazby než v rekordním roce 2016.

Při refinancování totiž máte výhodnější pozici než žadatelé o nový úvěr. Banky už znají vaši platební morálku a jste pro ně ověřený klient. Proto vám dokáží nabídnout lepší podmínky.

Vzhledem k očekávanému vývoji je přitom pravděpodobné, že výhodnější refinancování v blízké době nezískáte. Pokud vám tedy letos končí fixace hypotéky, vyplatí se vám sáhnout po některé z aktuálních nabídek.

Abyste našli tu nejlepší, stačí využít hypoteční kalkulačku. Zadáte do ní několik základních údajů a za okamžik získáte seznam těch nejvýhodnější nabídek refinancování, které banky aktuálně poskytují.

Hlídejte si podmínky

Pamatujte ale, že u nové i refinancované hypotéky můžou samotné úroky hodně mást. Většina poskytovatelů totiž nejnižší sazbu podmiňuje pojištěním schopnosti splácet.

Jenže to má poměrně velké nevýhody:

  • kryje pouze vybraná rizika,
  • má řadu výluk,
  • maximální pojistné plnění bývá omezené a v některých případech může být menší než zbývající hodnota hypotéky
  • a navíc bývá předražené.

Ve výsledku tak každý měsíc za hypotéku a pojištění zaplatíte mnohem víc, než kdybyste měli o dvě nebo tři desetiny vyšší úrok.

Lepší je proto vzít si k hypotéce životní pojištění. Nabízí podstatně větší rozsah krytí a nastavíte ho podle svých představ a potřeb. Máte tak jistotu, že vás nikdy nenechá na holičkách.

ANKETA k článku "Hypotéky v roce 2021: čekejte rostoucí úroky i tvrdší postup bank"

Zdraží hypotéky v roce 2021?
Počet odpovědí: 126

KOMENTÁŘE k článku Hypotéky v roce 2021: čekejte rostoucí úroky i tvrdší postup bank

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Úvěry ze stavebního spoření hlásí rekordně nízké úroky. Klesly pod 1,9 %

Úvěry ze stavebního spoření hlásí rekordně nízké úroky. Klesly pod 1,9 %

1.3.2021, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Nejlevnější v historii. To můžou k reklamám na své úvěry připsat stavební spořitelny. Na konci minulého roku totiž klesl průměrný úrok u zajištěných úvěrů ze stavebního spoření na 1,89 %. Níž ještě nikdy nebyl.

Rekordní rok přinesl i nového krále. Nejvíc hypoték loni rozdala Česká spořitelna

Rekordní rok přinesl i nového krále. Nejvíc hypoték loni rozdala Česká spořitelna

22.2.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

I když byl loňský rok kvůli koronavirové pandemii a různým opatřením dost specifický, z hlediska hypotečního trhu byl nejúspěšnějším v historii. Ukazují to alespoň dosud zveřejněné statistiky. Například podle hypoindexu si lidé loni půjčili na bydlení přes 250 miliard korun. O téměř 30 miliard víc než v dosud rekordním roce 2016.

Rekordní hypotéky? Pomohl jim koronavirus i zdražování nemovitostí

Rekordní hypotéky? Pomohl jim koronavirus i zdražování nemovitostí

28.12.2020, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Každý měsíc stoupá objem sjednaných úvěrů na bydlení a celkový objem hypoték za rok 2020 útočí na absolutní rekord. Taková je situace na hypotečním trhu. Přestože je kvůli koronavirové epidemii a vládním opatřením řada podniků zavřená a některé už ohlásily svůj konec, zájem o půjčky na bydlení roste.

4 možnosti, jak na prodej domu nebo bytu s hypotékou

4 možnosti, jak na prodej domu nebo bytu s hypotékou

4.12.2020, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Změna práce, rozvod nebo třeba příliš vysoké náklady spojené s bydlením. To jsou některé důvody k prodeji nemovitost. Jenže co když jste si na ni vzali hypoteční úvěr? Nebojte se, prodej domu nebo bytu s hypotékou není v praxi žádný problém. Administrativně je jen o trochu složitější než prodej jakékoliv jiné nemovitosti.

Hypotéka na rekonstrukci domu či bytu: jak ji získat a na co si dát pozor

Hypotéka na rekonstrukci domu či bytu: jak ji získat a na co si dát pozor

1.12.2020, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Výměna střechy, nová kuchyň nebo celková oprava domu. To jsou jen některé práce, se kterými vám pomůže hypotéka na rekonstrukci domu nebo bytu. Získáte díky ní dost peněz na potřebné úpravyBanky v ČR