Banky.cz Články Hypotéka Hypotéky zvolna zdražují. Zájem je přesto rekordní

Hypotéky zvolna zdražují. Zájem je přesto rekordní

28.4.2021 Hypotéka

Je to tady. Po několika měsících, kdy analytici předpovídali zdražování hypoték, průměrná sazba nových hypotečních úvěrů opravdu stoupla. Zatím sice jen na 1,94 %, dá se ale čekat, že brzy půjde ještě výš. I díky enormnímu zájmu z posledních měsíců.

Podle březnových statistik stoupla průměrná úroková sazba hypoték z 1,93 % na 1,94 %. I když je tento posun jen minimální, v dubnu už pravděpodobně bude mnohem větší.

V posledních týdnech totiž zdražily hypotéky u řady poskytovatelů. Od začátku března zvýšila sazby například:

Nový rekord: téměř 45 miliard

Ve zmíněném období naopak zlevnila pouze jediná banka, a to Banka Creditas. Ani u ní však není jisté, že sazby nezvýší. Její představitelé už připustili, že se sazby budou ještě měnit.

O zdražení navíc uvažují také další poskytovatelé.

Nahrává jim obrovský zájem o nové hypoteční úvěry a o refinancování těch starších. Od loňského září totiž objem hypoték ani v jednom měsíci neklesl pod 22 miliard korun.

A letos v březnu dokonce výrazně překonal všechny předchozí rekordy. Lidé si totiž na bydlení půjčili 44,7 miliardy korun! Předchozí maximum, 29,9 miliardy korun, tak vydrželo pouhý měsíc.

Průměrná hypotéka vzrostla o 100 000 Kč

Jen za první tři měsíce roku si lidé vzali hypotéky za téměř 100 miliard korun. Loni za celý rok si přitom půjčili zhruba 250 miliard – už nyní jsou tedy téměř v polovině této částky.

Velkou roli v tom hraje rostoucí objem hypoték. V březnu se totiž průměrná hypotéka poprvé v historii vyšplhala přes 3 100 000 korun a zhruba o 100 000 korun překonala předchozí maximum.

Za poslední rok přitom průměrná výše hypotéky poskočila dokonce o téměř 600 000 korun!

Nejvíc nových smluv v historii

Nejlepší hypotéka online

Březen byl na hypotečním trhu rekordní ještě v jednom ohledu. A to v počtu uzavřených hypoték. Klienti podepsali celkem 14 401 hypotečních smluv, což je o 15 víc než v listopadu 2016.

Právě předposlední měsíc roku 2016 byl přitom ještě před několika týdny historicky nejsilnějším měsícem v počtu i v objemu hypotečních úvěrů.

Na rekordním zájmu o hypotéky se projevilo několik faktorů. A většina z nich je ovlivněná současnou koronavirovou pandemií.

Jsou to mimo jiné:

  • nízké úrokové sazby, které se pohybují na úrovni, na jaké byly naposledy v roce 2017,
  • větší poptávka po vlastních nemovitostech nebo po jejich rekonstrukci,
  • zrušení daně z nabytí nemovitosti.

Sazby mohou růst až ke 3 %

Právě vysoká poptávka po nových úvěrech na bydlení ale může přispět k jejich dalšímu zdražování. Už nyní přitom banky zvyšují úrokové sazby hypoték. Reagují tak na růst sazeb na mezibankovních trzích, za které si banky půjčují peníze například právě k zajištění hypotečních úvěrů.

K tomu se letos s největší pravděpodobností přidá i zvýšení úrokových sazeb České národní banky. A to se odrazí i na ceně hypoték.

Pokud si k tomu přičtete ještě obrovskou poptávku po půjčkách na bydlení, je jasné, že banky nemají důvod zlevňovat. Naopak se dá čekat pozvolné zvyšování sazeb.

Podle některých odhadů se může průměrný úrok u hypotečních úvěrů koncem roku vyšplhat až k hranici 3 %.

Nejlepší hypotéka online

Proto je dobré s žádostí o hypotéku příliš neváhat. A hlavně dobře vybírat – podmínky u jednotlivých poskytovatelů se totiž rychle mění.

Ideálním pomocníkem je hypoteční kalkulačka. Zadáte do ní několik základních údajů a za pár minut máte před sebou seznam nejvýhodnějších hypoték na trhu.

Vyplatí se i refinancování

Právě očekávaný růst úrokových sazeb se projevuje i v zájmu o refinancovaní. V některých bankách tvoří až polovinu poskytnutých hypotečních úvěrů.

V současnosti totiž můžete díky refinancování hypotéky získat mnohem výhodnější sazby než u původního úvěru. Některé banky nabízejí úroky i pod 1,7 %.

Při refinancování navíc máte lepší pozici než žadatelé o nový úvěr. Banky už znají vaši platební morálku a jste pro ně ověřený klient. Proto vám dokáží nabídnout výhodnější podmínky.

Současný vývoj ale ukazuje, že také u refinancování úroky zřejmě brzy porostou. Můžou se snadno dostat i nad 2,5 %. Tedy výrazně výš, než jsou nyní.

Proto je lepší příliš neotálet ani s refinancováním. A využít nízké sazby, dokud je čas.

Opět vám s tím pomůže hypoteční kalkulačka. Stačí u ní jen omezit vyhledávání na refinancování hypotéky.

Nebo se obraťte na hypotečního poradce. Díky velkokapacitním slevám, které má od poskytovatelů, vám dokáže nabídnout ještě nižší úroky, než na jaké dosáhnete sami.Hypoteční kalkulačka

ANKETA k článku Hypotéky zvolna zdražují. Zájem je přesto rekordní

Dosáhne letos průměrná úroková sazba u hypoték 3%?

Počet odpovědí: 92

KOMENTÁŘE k článku Hypotéky zvolna zdražují. Zájem je přesto rekordní

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Jak vytvořit položkový rozpočet stavby kvůli hypotéce

4.12.2023 Hypotéka

Stavíte dům nebo rekonstruujete byt a potřebujete hypotéku? V tom případě se pravděpodobně neobejdete bez položkového rozpočtu. Banka díky němu zjistí, kolik peněz potřebujete, na co je chcete využít a jestli vaše plány odpovídají realitě. Přečtěte si proto, jak položkový rozpočet vypadá a jak ho získáte.

ČNB deaktivovala DTI, už druhé z původních tří omezení pro hypotéky

30.11.2023 Hypotéka

Koncem listopadu bankovní rada ČNB ponechala závazný limit LTV na 80 %, deaktivovala omezení horní hranice DTI a ponechala deaktivované omezení horní hranice DSTI, bez nějž je hypoteční trh již od června 2023. Provedený zátěžový test ukázal odolnost finančního sektoru vůči zhoršenému vývoji.

Vývoj úrokových sazeb hypoték

25.11.2023 Hypotéka

Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 se pohybují okolo 6 %. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.

Porovnání poplatků za předčasné splacení hypotéky: Od 0 Kč až po 4 000 Kč

12.11.2023 Hypotéka

Doplatit hypoteční úvěr, kdykoliv chcete. A to buď zcela zdarma, nebo jen s minimálními poplatky za předčasné splacení hypotéky. Takovou možnost mají lidé už od konce roku 2016. Neznamená to však, že je situace všech klientů stejná. Náklady, které banky lidem účtují, se u jednotlivých poskytovatelů liší. A mnohdy poměrně výrazně.

Úroky u hypoték prolomily hranici 5 %. Jak to ovlivní ceny nemovitostí?

26.10.2023 Hypotéka

Získat hypotéku s úrokem pod 5 %? To je už víc než rok pouhá utopie. Tedy přesněji řečeno byla – situace se začíná měnit. V říjnu se totiž k zásadnímu zlevnění odhodlala Moneta Money Bank. Úrokové sazby u hypotéky s pětiletou fixací u ní nově začínají na hodnotě 4,99 %. A u fixace na nejméně 7 let se dostanete dokonce na 4,89 %.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků.

Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například:

věk,příjemči bonita.

Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem.

Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny.

V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy.

Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá.

Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky.

Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena