Banky.cz Banky.cz Články Hypotéka Hypotéky zvolna zdražují. Zájem je přesto rekordní

Hypotéky zvolna zdražují. Zájem je přesto rekordní

Hypotéky zvolna zdražují. Zájem je přesto rekordní
28.4.2021, Hypotéka

Je to tady. Po několika měsících, kdy analytici předpovídali zdražování hypoték, průměrná sazba nových hypotečních úvěrů opravdu stoupla. Zatím sice jen na 1,94 %, dá se ale čekat, že brzy půjde ještě výš. I díky enormnímu zájmu z posledních měsíců.

Podle březnových statistik stoupla průměrná úroková sazba hypoték z 1,93 % na 1,94 %. I když je tento posun jen minimální, v dubnu už pravděpodobně bude mnohem větší.

V posledních týdnech totiž zdražily hypotéky u řady poskytovatelů. Od začátku března zvýšila sazby například:

Nový rekord: téměř 45 miliard

Ve zmíněném období naopak zlevnila pouze jediná banka, a to Banka Creditas. Ani u ní však není jisté, že sazby nezvýší. Její představitelé už připustili, že se sazby budou ještě měnit.

O zdražení navíc uvažují také další poskytovatelé.

Nahrává jim obrovský zájem o nové hypoteční úvěry a o refinancování těch starších. Od loňského září totiž objem hypoték ani v jednom měsíci neklesl pod 22 miliard korun.

A letos v březnu dokonce výrazně překonal všechny předchozí rekordy. Lidé si totiž na bydlení půjčili 44,7 miliardy korun! Předchozí maximum, 29,9 miliardy korun, tak vydrželo pouhý měsíc.

Průměrná hypotéka vzrostla o 100 000 Kč

Jen za první tři měsíce roku si lidé vzali hypotéky za téměř 100 miliard korun. Loni za celý rok si přitom půjčili zhruba 250 miliard – už nyní jsou tedy téměř v polovině této částky.

Velkou roli v tom hraje rostoucí objem hypoték. V březnu se totiž průměrná hypotéka poprvé v historii vyšplhala přes 3 100 000 korun a zhruba o 100 000 korun překonala předchozí maximum.

Za poslední rok přitom průměrná výše hypotéky poskočila dokonce o téměř 600 000 korun!

Nejvíc nových smluv v historii

Březen byl na hypotečním trhu rekordní ještě v jednom ohledu. A to v počtu uzavřených hypoték. Klienti podepsali celkem 14 401 hypotečních smluv, což je o 15 víc než v listopadu 2016.

Právě předposlední měsíc roku 2016 byl přitom ještě před několika týdny historicky nejsilnějším měsícem v počtu i v objemu hypotečních úvěrů.

Na rekordním zájmu o hypotéky se projevilo několik faktorů. A většina z nich je ovlivněná současnou koronavirovou pandemií.

Jsou to mimo jiné:

  • nízké úrokové sazby, které se pohybují na úrovni, na jaké byly naposledy v roce 2017,
  • větší poptávka po vlastních nemovitostech nebo po jejich rekonstrukci,
  • zrušení daně z nabytí nemovitosti.

Sazby mohou růst až ke 3 %

Právě vysoká poptávka po nových úvěrech na bydlení ale může přispět k jejich dalšímu zdražování. Už nyní přitom banky zvyšují úrokové sazby hypoték. Reagují tak na růst sazeb na mezibankovních trzích, za které si banky půjčují peníze například právě k zajištění hypotečních úvěrů.

K tomu se letos s největší pravděpodobností přidá i zvýšení úrokových sazeb České národní banky. A to se odrazí i na ceně hypoték.

Pokud si k tomu přičtete ještě obrovskou poptávku po půjčkách na bydlení, je jasné, že banky nemají důvod zlevňovat. Naopak se dá čekat pozvolné zvyšování sazeb.

Podle některých odhadů se může průměrný úrok u hypotečních úvěrů koncem roku vyšplhat až k hranici 3 %.

Proto je dobré s žádostí o hypotéku příliš neváhat. A hlavně dobře vybírat – podmínky u jednotlivých poskytovatelů se totiž rychle mění.

Ideálním pomocníkem je hypoteční kalkulačka. Zadáte do ní několik základních údajů a za pár minut máte před sebou seznam nejvýhodnějších hypoték na trhu.

Vyplatí se i refinancování

Právě očekávaný růst úrokových sazeb se projevuje i v zájmu o refinancovaní. V některých bankách tvoří až polovinu poskytnutých hypotečních úvěrů.

V současnosti totiž můžete díky refinancování hypotéky získat mnohem výhodnější sazby než u původního úvěru. Některé banky nabízejí úroky i pod 1,7 %.

Při refinancování navíc máte lepší pozici než žadatelé o nový úvěr. Banky už znají vaši platební morálku a jste pro ně ověřený klient. Proto vám dokáží nabídnout výhodnější podmínky.

Současný vývoj ale ukazuje, že také u refinancování úroky zřejmě brzy porostou. Můžou se snadno dostat i nad 2,5 %. Tedy výrazně výš, než jsou nyní.

Proto je lepší příliš neotálet ani s refinancováním. A využít nízké sazby, dokud je čas.

Opět vám s tím pomůže hypoteční kalkulačka. Stačí u ní jen omezit vyhledávání na refinancování hypotéky.

Nebo se obraťte na hypotečního poradce. Díky velkokapacitním slevám, které má od poskytovatelů, vám dokáže nabídnout ještě nižší úroky, než na jaké dosáhnete sami.

ANKETA k článku "Hypotéky zvolna zdražují. Zájem je přesto rekordní"

Dosáhne letos průměrná úroková sazba u hypoték 3%?
Počet odpovědí: 92

KOMENTÁŘE k článku Hypotéky zvolna zdražují. Zájem je přesto rekordní

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

15.9.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Dá mi banka hypotéku, jakou potřebuji? Nebo odejdu s prázdnou? To jsou otázky, kterou řeší každý žadatel o hypoteční úvěr. O tom, jaká bude odpověď, rozhoduje několik faktorů. A jedním z nejdůležitějších je vaše bonita. Proto vám řekneme, co tento pojem znamená a z čeho výpočet bonity vychází.

Zdražování hypoték zrychluje. V červenci úrok vyskočil na 2,23 %

Zdražování hypoték zrychluje. V červenci úrok vyskočil na 2,23 %

30.8.2021, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Je to tu. Předpovídané zdražování hypoték se začíná velmi výrazně projevovat. Průměrná úroková sazba v červenci podle aktuálních dat vzrostla o desetinu procentního bodu. To je nejrychlejší růst za poslední 3 roky.

ČNB znovu zvýšila sazby. Éra levných hypoték skončila

ČNB znovu zvýšila sazby. Éra levných hypoték skončila

18.8.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Hypotéky už několik měsíců v řadě zdražují. Další ranou pro tyto půjčky bylo nedávné zvýšení sazeb České národní banky. Analytici odhadují, že úrok do konce roku dosáhne nebo se výrazně přiblíží 3 %.

Vlastní bydlení? Bez hypotéky na něj dosáhnete za 56 let

Vlastní bydlení? Bez hypotéky na něj dosáhnete za 56 let

5.8.2021, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Našetřit si na vlastní bydlení je rok od roku těžší. Zatímco na konci roku 2019 k tomu stačilo „jen” něco přes 118 průměrných měsíčních platů, na konci minulého roku už to bylo přes 130 platů. Doba spoření se tak o rok prodloužila. Vyplývá to z údajů, které nedávno zveřejnila Modrá pyramida.

Úroky u hypoték rychle rostou. Za 5 měsíců o 0,2 procentního bodu

Úroky u hypoték rychle rostou. Za 5 měsíců o 0,2 procentního bodu

2.8.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Prudký nárůst. Tak vypadá v posledních měsících křivka, která ukazuje vývoj úrokových sazeb u hypoték. V červnu si je mohli lidé sjednat s průměrnou sazbou 2,13 %. Úroky se tak dostaly na úroveň, na které byly naposledy zhruba před rokem.Banky v ČR