Banky.cz Banky.cz Články Hypotéka Hypotéky zvolna zdražují. Zájem je přesto rekordní

Hypotéky zvolna zdražují. Zájem je přesto rekordní

Hypotéky zvolna zdražují. Zájem je přesto rekordní
28.4.2021, Hypotéka

Je to tady. Po několika měsících, kdy analytici předpovídali zdražování hypoték, průměrná sazba nových hypotečních úvěrů opravdu stoupla. Zatím sice jen na 1,94 %, dá se ale čekat, že brzy půjde ještě výš. I díky enormnímu zájmu z posledních měsíců.

Podle březnových statistik stoupla průměrná úroková sazba hypoték z 1,93 % na 1,94 %. I když je tento posun jen minimální, v dubnu už pravděpodobně bude mnohem větší.

V posledních týdnech totiž zdražily hypotéky u řady poskytovatelů. Od začátku března zvýšila sazby například:

Nový rekord: téměř 45 miliard

Ve zmíněném období naopak zlevnila pouze jediná banka, a to Banka Creditas. Ani u ní však není jisté, že sazby nezvýší. Její představitelé už připustili, že se sazby budou ještě měnit.

O zdražení navíc uvažují také další poskytovatelé.

Nahrává jim obrovský zájem o nové hypoteční úvěry a o refinancování těch starších. Od loňského září totiž objem hypoték ani v jednom měsíci neklesl pod 22 miliard korun.

A letos v březnu dokonce výrazně překonal všechny předchozí rekordy. Lidé si totiž na bydlení půjčili 44,7 miliardy korun! Předchozí maximum, 29,9 miliardy korun, tak vydrželo pouhý měsíc.

Průměrná hypotéka vzrostla o 100 000 Kč

Jen za první tři měsíce roku si lidé vzali hypotéky za téměř 100 miliard korun. Loni za celý rok si přitom půjčili zhruba 250 miliard – už nyní jsou tedy téměř v polovině této částky.

Velkou roli v tom hraje rostoucí objem hypoték. V březnu se totiž průměrná hypotéka poprvé v historii vyšplhala přes 3 100 000 korun a zhruba o 100 000 korun překonala předchozí maximum.

Za poslední rok přitom průměrná výše hypotéky poskočila dokonce o téměř 600 000 korun!

Nejvíc nových smluv v historii

Březen byl na hypotečním trhu rekordní ještě v jednom ohledu. A to v počtu uzavřených hypoték. Klienti podepsali celkem 14 401 hypotečních smluv, což je o 15 víc než v listopadu 2016.

Právě předposlední měsíc roku 2016 byl přitom ještě před několika týdny historicky nejsilnějším měsícem v počtu i v objemu hypotečních úvěrů.

Na rekordním zájmu o hypotéky se projevilo několik faktorů. A většina z nich je ovlivněná současnou koronavirovou pandemií.

Jsou to mimo jiné:

  • nízké úrokové sazby, které se pohybují na úrovni, na jaké byly naposledy v roce 2017,
  • větší poptávka po vlastních nemovitostech nebo po jejich rekonstrukci,
  • zrušení daně z nabytí nemovitosti.

Sazby mohou růst až ke 3 %

Právě vysoká poptávka po nových úvěrech na bydlení ale může přispět k jejich dalšímu zdražování. Už nyní přitom banky zvyšují úrokové sazby hypoték. Reagují tak na růst sazeb na mezibankovních trzích, za které si banky půjčují peníze například právě k zajištění hypotečních úvěrů.

K tomu se letos s největší pravděpodobností přidá i zvýšení úrokových sazeb České národní banky. A to se odrazí i na ceně hypoték.

Pokud si k tomu přičtete ještě obrovskou poptávku po půjčkách na bydlení, je jasné, že banky nemají důvod zlevňovat. Naopak se dá čekat pozvolné zvyšování sazeb.

Podle některých odhadů se může průměrný úrok u hypotečních úvěrů koncem roku vyšplhat až k hranici 3 %.

Proto je dobré s žádostí o hypotéku příliš neváhat. A hlavně dobře vybírat – podmínky u jednotlivých poskytovatelů se totiž rychle mění.

Ideálním pomocníkem je hypoteční kalkulačka. Zadáte do ní několik základních údajů a za pár minut máte před sebou seznam nejvýhodnějších hypoték na trhu.

Vyplatí se i refinancování

Právě očekávaný růst úrokových sazeb se projevuje i v zájmu o refinancovaní. V některých bankách tvoří až polovinu poskytnutých hypotečních úvěrů.

V současnosti totiž můžete díky refinancování hypotéky získat mnohem výhodnější sazby než u původního úvěru. Některé banky nabízejí úroky i pod 1,7 %.

Při refinancování navíc máte lepší pozici než žadatelé o nový úvěr. Banky už znají vaši platební morálku a jste pro ně ověřený klient. Proto vám dokáží nabídnout výhodnější podmínky.

Současný vývoj ale ukazuje, že také u refinancování úroky zřejmě brzy porostou. Můžou se snadno dostat i nad 2,5 %. Tedy výrazně výš, než jsou nyní.

Proto je lepší příliš neotálet ani s refinancováním. A využít nízké sazby, dokud je čas.

Opět vám s tím pomůže hypoteční kalkulačka. Stačí u ní jen omezit vyhledávání na refinancování hypotéky.

Nebo se obraťte na hypotečního poradce. Díky velkokapacitním slevám, které má od poskytovatelů, vám dokáže nabídnout ještě nižší úroky, než na jaké dosáhnete sami.

ANKETA k článku "Hypotéky zvolna zdražují. Zájem je přesto rekordní"

Dosáhne letos průměrná úroková sazba u hypoték 3%?
Počet odpovědí: 92

KOMENTÁŘE k článku Hypotéky zvolna zdražují. Zájem je přesto rekordní

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Úroky hypoték vyrostly ke 2 %. Poptávka je přitom stále rekordní

Úroky hypoték vyrostly ke 2 %. Poptávka je přitom stále rekordní

7.6.2021, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Už jen dvě setiny procenta. Tak málo chybělo na konci dubna k tomu, aby se průměrná úroková sazba hypoték vyšplhala na 2 %. Zdražování hypotečních úvěrů přitom ještě zdaleka nekončí.

Sjednat hypotéku on-line už není utopie. Nově to umí Moneta

Sjednat hypotéku on-line už není utopie. Nově to umí Moneta

26.5.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Ještě před několika týdny bylo sjednání nové hypotéky přes internet jen „zbožným přáním“. To už ale neplatí. Od dubna na tuto možnost dosáhnou žadatelé u Moneta Money Bank. Ovšem jen v některých případech. Záleží totiž na tom, jakou nemovitosti kupujete.

Jak na odpočet úroků z hypotéky: kdo na něj dosáhne a kolik si můžete odečíst

Jak na odpočet úroků z hypotéky: kdo na něj dosáhne a kolik si můžete odečíst

11.5.2021, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Ušetřit každoročně díky splátkám hypotéky i desítky tisíc korun? Proč ne! Stačí u daně z příjmů využít odpočet úroků z hypotéky. Jednoduše tak můžete každý rok dostat část zaplacených úroků zpátky. Podívejte se, jak odpočet hypotéky z daní funguje a kdy na něj dosáhnete.

Zájem o refinancování roste. Banky proto chtějí zvýšit poplatky

Zájem o refinancování roste. Banky proto chtějí zvýšit poplatky

10.5.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Jen několik set korun. Tolik v současnosti zaplatíte za refinancování hypotéky mimo fixaci. A když s ním počkáte na konec fixace, je dokonce zcela zdarma. Banky ale tvrdí, že je takový postup stojí stamiliony korun. Proto se snaží přesvědčit Českou národní banku, aby povolila zvýšení poplatků za předčasné splacení úvěru.

Pojištění hypotéky: 3 typy pojistky, bez kterých se u hypotéky (téměř) neobejdete

Pojištění hypotéky: 3 typy pojistky, bez kterých se u hypotéky (téměř) neobejdete

7.5.2021, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Sleva na úrocích a hlavně klid. To vám nabízí pojištění hypotéky. Většina lidí si pod tímto pojmem představí pojištění proti neschopnosti splácet, ve skutečnosti ale s hypotečním úvěrem souvisí i další pojistky. Podívejte se, jaké to jsou. A které z nich se vám opravdu vyplatí.Banky v ČR