Možná nejlepší čas ke zřízení termínovaného
vkladu. Zhruba to se dá říct o současné situaci. Aktuálně se totiž u některých
poskytovatelů úroky pohybují stále okolo 2% a výš. Odborníci přitom čekají, že
sazby v nejbližší době výrazně klesnou.
Naposledy snížily úročení svých termínovaných vkladů Expobank, ČSOB a Moneta Money Bank. Banky tím reagovaly na březnový propad sazeb České národní banky.
Plánujete-li uložit min. 500 000 Kč, jasnou volbu představuje J&T Banka, která už u ročního termínovaného vkladu slibuje úrok 1,9%. A pokud sáhnete po pětiletém uložení peněz, dostanete se až na 2,8%. Nejvyšším sazbám sekunduje požadovaný nejvyšší minimální vklad (500 000 Kč nebo 100 000 Kč v případě, kdy celkové úspory klienta u J&T Banky dosahují min. 0,5 mil. Kč).
Tyto sazby jsou platné jen do 14/4! J&T Banka dnes zveřejnila nový sazebník úroků platný od 15/4 a sazby klesly u všech termínů o 0,5%.
Výhodnější podmínky obvykle nabízejí také družstevní záložny (kampeličky). Konkrétně Artesa vám dá k ročnímu vkladu úrok 1,9% a k pětiletému 2,5%.
Termínovaný vklad od kampeličky Ney pak slibuje dokonce 2% zhodnocení už u půlročního vkladu. U dalších termínů pak nabízí úrok například:
U obou poskytovatelů si vystačíte s vkladem 20 000 korun.
Termínované vklady u družstevních záložen jsou ale poměrně specifické. K penězům, které chcete dát na termínovaný účet, totiž musíte přičíst ještě jednu desetinu. Tuto částku vložíte do kampeličky jako družstevní vklad.
Na tyto peníze se nevztahuje úročení ani zákonné pojištění vkladů. Počítejte proto s tím, že výsledné zhodnocení bude ve skutečnosti o něco nižší.
Při výběru termínovaného vkladu proto dobře zvažte všechna pro a proti. Zejména si musíte ujasnit:
Pokud peníze vyberete předčasně, počítejte s tím, že o úroky přijdete. Nebo zaplatíte vysoký poplatek za předčasný výběr.
Jakmile si ujasníte své požadavky, využijte srovnání termínovaných vkladů a jednotlivé možnosti srovnejte. A vyberte tu, která vám nejvíc vyhovuje.
V současnosti termínované vklady získávají opět punc zajímavého spořicího produktu. Paradoxně jim pomohla pandemie koronaviru COVID–19 a její dopady. Ať už v podobě poklesu akciových trhů nebo opatření české vlády, které mají zamezit šíření této nemoci.
To vše vedlo mimo jiné k tomu, že Česká národní banka po únorovém nečekaném zvýšení úrokových sazeb přikročila v březnu k opačnému kroku a sazby snížila. A to dokonce dvakrát. Celkem tak spadly o 1,25 procentního bodu.
Tento krok má pomoci ke zlevnění úvěrů a centrální banka si od něj slibuje, že na půjčky lépe dosáhnou zejména drobní živnostníci a podnikatelé. Díky tomu se snadněji vypořádají s vládními opatřeními, kvůli kterým řada podniků omezila či pozastavila svou činnost.
Firmám i ekonomice tak snížení sazeb prospěje. Zároveň ale hrozí, že kvůli tomu brzy klesnou úroky u spořicích produktů.
A právě to nahrává termínovaným vkladům.
Jejich výhodou je, že úročení je garantované po celou dobu trvání (pokud tedy nesáhnete po variabilním úroku). Když si tedy nyní sjednáte termínovaný vklad se sazbou 2,5 %, máte jistotu, že o toto zhodnocení nepřijdete. Na rozdíl od spořicího účtu, u kterého mohou banky úrok upravovat flexibilněji.
Proto se vyplatí využít nabídky poskytovatelů dřív, než se ke snížení úroků odhodlají. Máte tak šanci, že s termínovaným účtem v budoucnu překonáte i inflaci.
Odborníci totiž předpokládají, že její hladina brzy výrazně klesne.
Důvod je jednoduchý. Kvůli vládním opatřením řada podniků omezila svou činnost, lidem tak klesly příjmy a méně nakupují. Tím pádem se nedá čekat žádné výrazné zdražování.
Potvrzují to i evropská data. Podle prvních odhadů Eurostatu byla v celé eurozóně březnová inflace pouze 0,7%. O měsíc dřív to přitom bylo 1,2%.
Experti navíc předpokládají, že návrat k normálu zabere několik měsíců. A než se ekonomika dostane do „předkoronavirové” kondice, potrvá to i rok.
Termínovaný vklad vám tak v současnosti dává velice solidní možnost, jak si s inflací poradit.
Jak nejlépe a bezpečně zhodnotit peníze? Většina lidí na tuto otázku v současné době odpoví „na spořicím účtu“. Právě ten je totiž aktuálně nejoblíbenějším typem spoření na trhu. Vyplývá to z Barometru obliby spoření, který připravuje Asociace českých stavebních spořitelen.
Stavební spoření v Česku dlouhodobě patří mezi oblíbené finanční produkty. Konec roku 2022 byl ve znamení růstu úrokových sazeb. Bez státního příspěvku by spoření přes stavebko v roce 2023 mohlo lehce ztratit význam. Podíváme se tedy na perspektivu stavebního spoření letos a dalších letech.
Úroky na spořicích účtech dál rostou. Nejlepší nabídku v současné době najdete u Všeobecné úverové banky. Tento slovenský poskytovatel začal od listopadu nabízet i v České republice spořicí účet pro fyzické osoby se sazbou 6,15 % ročně.
Úrok 6,01 % ročně. A bez podmínek. Tak v současné době vypadá nejvyšší nabídka mezi spořicími účty. Přišla s ní Max banka, která 4. října vznikla přejmenováním původní Expobank CZ a přechodem pod nového majitele – pod Banku Creditas.
Ještě vyšší zhodnocení a o něco lepší podmínky. Stavební spořitelny využívají současnou situaci a pomocí nejrůznějších akcí bojují o klienty. Díky tomu můžete dosáhnout na 3% úrokovou sazbu a celkové zhodnocení přes 6 %.
KOMENTÁŘE k článku Poslední šance sjednat si termínovaný vklad. Brzy mohou sazby výrazně klesnout.
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.