Banky.cz Články Aktuálně Raiffeisenbank se stala obětí phishingu

Raiffeisenbank se stala obětí phishingu

21.6.2013, Aktuálně

Raiffeisenbank se stala v posledních dnech terčem phishingu. Phishingem se nazývá situace, kdy méně či více povedená napodobenina webu banky řízená podvodníky láká klienty oné banky k zadání svých přihlašovacích údajů do internetbankingu. 


Většinu těchto napodobeni webů lze velmi snadno rozpoznat, neboť texty obsahují značné množství gramatických chyb (podvodníci bývají zpravidla ze zahraničí a příliš si s lokalizací nelámou hlavu) či jiný zásadní nedostatek, který vede k rychlému prozrazení podvodu. Poslední phishingový model cílící na Raiffeisenbank svou věrohodností  však překonal všechny současné meze a tuto dokonalou kopii přihlašovací stránky do internetbankingu včetně upozornění na rizika phishingu nelze nazvat jinak než chucpe.

Raiffeisenbank o phishingu

V naprosté většině případů phishingu podvodný e-mail (ale třeba i telefonát či dopis) vyzývá uživatele, aby do podvrženého webového formuláře imitujícího přihlašovací obrazovku či webové stránky dané instituce vložili údaje, která byly institucí poskytnuty pro účely ochrany a identifikace. NA TAKOVÉTO VÝZVY ROZHODNĚ NIKDY NEREAGUJTE!

Raiffeisenbank žádné e-maily tohoto typu nikdy nerozesílá. Veškerou komunikaci realizujeme prostřednictvím zabezpečených zpráv v rámci Internetového bankovnictví.

Pro tento způsob útoku je charakteristické, že nenapadá cílovou instituci (např. Raiffeisenbank), ale jejího klienta – Vás. Celá akce probíhá zcela mimo sféru vlivu instituce, ačkoli z hlediska klienta to na první pohled tak nevypadá.

Jak postupovat v případě podezření na phishing

  • Nepostupujte dle instrukcí uvedených v e-mailu!
  • Zejména nikam nezadávejte svoje hesla nebo autentizační/certifikační kódy.
  • Podezřelý email přepošlete  na adresu phishing.report@rb.cz. Tuto schránku monitorují pracovníci Raiffeisenbank a jsou schopni vyhodnotit, jestli jde skutečně o pokus o phishing.

Pokud byste již dle instrukcí v podvrženém e-mailu postupovali, kontaktujte prosím neprodleně banku na telefonním čísle 800 900 900, případně si sami prostřednictvím Internetového bankovnictví změňte heslo pro přihlášení a obnovte podpisový certifikát. Heslo si změníte přímo v aplikaci Internetového bankovnictví v záložce Nastavení. Změnou hesla a certifikátu zneplatníte heslo a certifikát předchozí*.

*Zdroj: Raiffeisenbank

ANKETA k článku Raiffeisenbank se stala obětí phishingu"

Stali jste se již někdy obětí phishingu?
Počet odpovědí: 23

KOMENTÁŘE k článku Raiffeisenbank se stala obětí phishingu

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat