Banky.cz Články Aktuálně Raiffeisenbank se stala obětí phishingu

Raiffeisenbank se stala obětí phishingu

21.6.2013 Aktuálně

Raiffeisenbank se stala v posledních dnech terčem phishingu. Phishingem se nazývá situace, kdy méně či více povedená napodobenina webu banky řízená podvodníky láká klienty oné banky k zadání svých přihlašovacích údajů do internetbankingu. 


Většinu těchto napodobeni webů lze velmi snadno rozpoznat, neboť texty obsahují značné množství gramatických chyb (podvodníci bývají zpravidla ze zahraničí a příliš si s lokalizací nelámou hlavu) či jiný zásadní nedostatek, který vede k rychlému prozrazení podvodu. Poslední phishingový model cílící na Raiffeisenbank svou věrohodností  však překonal všechny současné meze a tuto dokonalou kopii přihlašovací stránky do internetbankingu včetně upozornění na rizika phishingu nelze nazvat jinak než chucpe.

Raiffeisenbank o phishingu

V naprosté většině případů phishingu podvodný e-mail (ale třeba i telefonát či dopis) vyzývá uživatele, aby do podvrženého webového formuláře imitujícího přihlašovací obrazovku či webové stránky dané instituce vložili údaje, která byly institucí poskytnuty pro účely ochrany a identifikace. NA TAKOVÉTO VÝZVY ROZHODNĚ NIKDY NEREAGUJTE!

Raiffeisenbank žádné e-maily tohoto typu nikdy nerozesílá. Veškerou komunikaci realizujeme prostřednictvím zabezpečených zpráv v rámci Internetového bankovnictví.

Pro tento způsob útoku je charakteristické, že nenapadá cílovou instituci (např. Raiffeisenbank), ale jejího klienta – Vás. Celá akce probíhá zcela mimo sféru vlivu instituce, ačkoli z hlediska klienta to na první pohled tak nevypadá.

Jak postupovat v případě podezření na phishing

  • Nepostupujte dle instrukcí uvedených v e-mailu!
  • Zejména nikam nezadávejte svoje hesla nebo autentizační/certifikační kódy.
  • Podezřelý email přepošlete  na adresu phishing.report@rb.cz. Tuto schránku monitorují pracovníci Raiffeisenbank a jsou schopni vyhodnotit, jestli jde skutečně o pokus o phishing.

Pokud byste již dle instrukcí v podvrženém e-mailu postupovali, kontaktujte prosím neprodleně banku na telefonním čísle 800 900 900, případně si sami prostřednictvím Internetového bankovnictví změňte heslo pro přihlášení a obnovte podpisový certifikát. Heslo si změníte přímo v aplikaci Internetového bankovnictví v záložce Nastavení. Změnou hesla a certifikátu zneplatníte heslo a certifikát předchozí*.

*Zdroj: Raiffeisenbank



Bezplatná finanční poradna

ANKETA k článku Raiffeisenbank se stala obětí phishingu

Stali jste se již někdy obětí phishingu?

Počet odpovědí: 25

KOMENTÁŘE k článku Raiffeisenbank se stala obětí phishingu

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Na co nezapomenout před koncem roku?

15.12.2017 Aktuálně

Do konce roku 2017 zbývají poslední 2 týdny. Na které platby bychom neměli v předvánočním období zapomenout? A co nás čeká po Novém roce?

Členská schůze ANO Spořitelní: Rosteme přes 2 miliardy

21.6.2017 Aktuálně

Klienti spořitelních družstev mají právo podílet se na řízení kampeliček svou osobní účastí na valných hromadách. Každý tak může klást vedení družstva dotazy či navrhovat usnesení a tím přispívat k pozitivnímu vývoji svého spořitelního a úvěrního družstva. Co nového v ANO SD?

Demise vlády a možné dopady na ekonomiku

4.5.2017 Aktuálně

Pan Sobotka na tiskové konferenci oznámil, že do pátku podá demisi. Tímto krokem končí nejenom samotný premiér, ale zároveň celá vláda. Jaké dopady bude mít demise kabinetu na kurz koruny a akcie? A které klíčové zákony se nepodařilo dotáhnout do zdárného konce?

ČNB ukončila intervence, koruna posiluje

19.4.2017 Aktuálně

Bankovní rada ČNB na svém mimořádném zasedání 6/4/2017 rozhodla o ukončení intervenčního režimu. Koruna obratem posílila vůči euru na 26,70. Jaký očekávat další vývoj kurzu?

Air Bank roste, ale klesá jí zisk

25.11.2016 Aktuálně

Po loňském veleúspěšném roce a zisku přes 0,5 mld. Kč očekává letos Air Bank propad o 45%. Přesto banka dál expanduje, letos o 100 tisíc nových klientů. Dohnaly banku nízké úrokové sazby nebo je to cena za růst tržního podílu?

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2022, všechna práva vyhrazena