Banky.cz Články Aktuálně Rusko-rakouské šachy na českém bankovním trhu

Rusko-rakouské šachy na českém bankovním trhu

16.9.2015 Aktuálně

Potvrzeno – přes půlroku nabízenou ztrátovou ZUNO koupí nakonec ruská Alfa Group. Raiffeisenbank naopak získá retailový kment klientů od Citibank, která si v tuzemsku nadále ponechá pouze korporátní bankovnictví.

Jak jsme před časem informovali v článku Banky na prodej, v tuzemsku byly k prodeji nabídnuty GE Money Bank, ZUNO Bank a retailová část Citibank. Nyní se zdá, že mimo GE zbylé dvě banky již našly své kupce. Raiffeisenbank prodává i kupuje.

ZUNO Bank

rakouská banka

Dobrá myšlenka se špatným provedením. Jedna z nejmladších tuzemských bank se od doby svého příchodu na trh stále nedostala z červených čísel a jen kumulovaná ztráta ke konci roku 2013 činila více jak 4 mld. Kč. Čistě internetové bance se sice podařilo získat poměrně početnou klientelu (nyní má přes 250 000 klientů) a slušné úspory (přes 20 mld. Kč). Avšak nepovedlo se jí tyto úspory rozpůjčovat (přestože úrok ZUNO půjčky je jedním z nejlepších na trhu). A bez úvěrování banka fungovat nemůže. Stejně jako se zdá, že v českém prostředí nemůže fungovat banka zcela bez poboček – klienti jí prostě neuvěří.

Po oznámení záměru prodat ZUNO se přihlásilo nečekané množství zájemců. Mezi nejvážnějšími kandidáty byly Cetelem s BNP Paribas v zádech, Kellnerův Home Credit či Slovenská sporitelna. Nakonec ale zvítězila ruská Alfa Group oligarchy Michaila Fridmana zprostředkovaně přes lucemburský APB Holding.

Nový majitel ujišťuje stávající zákazníky, že banka ZUNO zůstane nadále samostatným regulovaným ústavem se sídlem ve Vídni a pro klienty se změnou majitele nic nezmění. Hodnota transakce doposud zveřejněna nebyla a dá se očekávat, že zůstane předmětem obchodního tajemství.

Bankovní šachy

Zuno Bank bude už třetí bankou, kterou v česku vlastní ruský kapitál. V roce 2013 vstoupila na český trh ruským státem ovládaná Sberbank, která odkoupila mezinárodní business rakouské Volksbank.

V roce 2014 pak německá banka LBBW v rámci řešení vlastních ztrát prodala českou pobočku ruskému finančníkovi Igoru Kimovi, který razantně seškrtal pobočky a soustředí se pod značkou Expobank na privátní bankovnictví.

Ironií osudu je, že opuštěné pobočky LBBW postupně akvizuje rakouská Waldviertler Sparkasse, která v Česku tak trochu utajeně působí již dlouhá léta. WSPK v posledním roce přidala pobočku v Brně a Jihlavě a zdá se, že bude těžit z tradiční důvěry přetrvávající v občanech na menších městech snad z doby Rakousko-Uherska. Waldviertler Sparkasse sice úrokovými sazbami českého klienta neohromuje, ale nabízí jistotu v podobě zajímavého 100% pojištění vkladů bez omezení výše vkladu. Firma je součástí rakouské Sparkassengruppe, která nad rámec zákonného pojištění vkladů klientů v zemích EU provozuje vlastní garanční sdružení.

Citibank

oberbank

Špatná myšlenka s dobrým provedením. Citibank za dobu svého působení v tuzemsku dokázala naštvat rekordní množství drobných klientů, především díky zcela nevhodnému prodeji kreditních karet, který si s ničím nezadal s podomním prodejem předražených vysavačů seniorům. Rovněž v podílových fondech nakoupených v nevhodnou dobu hodně klientů pohřbilo svoje finance. Citibank ale dlouhodobě těžila ze své rané expanze v 90-tých letech, kdy byla jednou z mála důvěryhodných bank a podařilo se jí nabrat řadu lepších klientů, které stabilizovala v programu CitiGold.

Asi proto retailový business Citibank končíval řadu let v černých číslech. Banka začala viditelně ztrácet dech až s příchodem nízkonákladových bank na tuzemský trh a tak zcela správně usoudila, že by bylo rozumnější si ponechat pouze stále vysoce výdělečnou a zajímavou korporátní klientelu a nesnažit se svádět předem prohraný boj s větrnými mlýny na poli retailu.

Retailový kmen klientů Citibank se prodával o něco déle než ZUNO a tak nějak se předpokládalo, že ho nakonec koupí jedna z větších tuzemských bank, což se nakonec povedlo Raiffeisenbank. Ani zde nebyla cena transakce doposud zveřejněna.

Co mám dělat, když mne Citibank prodává?

Pojďme se ještě na poslední zmíněnou transakci podívat z pohledu klienta. Jsem hodnou řádku let uživatelem služeb CitiGold – mám utéct, mám se bát nějakých rizik? Nikoliv nyní! Transakce byla sice avizována v médiích, ale teď především záleží na posouzení regulatorními orgány a rozhodně nebude mít dopad na bankovní účet vedený u Citibank, kreditní či debetní kartu, či jiné aktuální produkty.

Raiffeisenbank zatím avizuje, že hodlá klienty CitiGold převzít a zachovat jim všechny dosavadní výhody. Dalo by se jí snad věřit, že hledá nějaký střední produkt mezi běžného uživatele e-konta a jejich prémiový segment privátního bankovnictví pod značkou Friedrich Wilhelm Raiffeisen. Myšlenka dobrá, počkáme si na provedení…

Není to totiž tak dávno, co jsem byl jako klient tehdejší eBanky převeden do Raiffeisenbanky a poté co mi na účtu začal naskakovat jeden poplatek za druhým rozhodl jsem se svoje tradiční e-konto zrušit.Bezplatná finanční poradna

ANKETA k článku Rusko-rakouské šachy na českém bankovním trhu

Zaujaly mě produkty ZUNO?

Počet odpovědí: 208

KOMENTÁŘE k článku Rusko-rakouské šachy na českém bankovním trhu

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Na co nezapomenout před koncem roku?

15.12.2017 Aktuálně

Do konce roku 2017 zbývají poslední 2 týdny. Na které platby bychom neměli v předvánočním období zapomenout? A co nás čeká po Novém roce?

Členská schůze ANO Spořitelní: Rosteme přes 2 miliardy

21.6.2017 Aktuálně

Klienti spořitelních družstev mají právo podílet se na řízení kampeliček svou osobní účastí na valných hromadách. Každý tak může klást vedení družstva dotazy či navrhovat usnesení a tím přispívat k pozitivnímu vývoji svého spořitelního a úvěrního družstva. Co nového v ANO SD?

Demise vlády a možné dopady na ekonomiku

4.5.2017 Aktuálně

Pan Sobotka na tiskové konferenci oznámil, že do pátku podá demisi. Tímto krokem končí nejenom samotný premiér, ale zároveň celá vláda. Jaké dopady bude mít demise kabinetu na kurz koruny a akcie? A které klíčové zákony se nepodařilo dotáhnout do zdárného konce?

ČNB ukončila intervence, koruna posiluje

19.4.2017 Aktuálně

Bankovní rada ČNB na svém mimořádném zasedání 6/4/2017 rozhodla o ukončení intervenčního režimu. Koruna obratem posílila vůči euru na 26,70. Jaký očekávat další vývoj kurzu?

Air Bank roste, ale klesá jí zisk

25.11.2016 Aktuálně

Po loňském veleúspěšném roce a zisku přes 0,5 mld. Kč očekává letos Air Bank propad o 45%. Přesto banka dál expanduje, letos o 100 tisíc nových klientů. Dohnaly banku nízké úrokové sazby nebo je to cena za růst tržního podílu?

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena