Banky.cz Články Banka Spojení Raiffeisenbank s Equa bank má zelenou. Letos se ale zřejmě nestihne

Spojení Raiffeisenbank s Equa bank má zelenou. Letos se ale zřejmě nestihne

12.5.2021 Banka

Bez námitek. Takové je stanovisko Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže k chystanému spojení Raiffeisenbank s Equa bank. Banky ho oznámily už v únoru a chtěly vše dokončit do konce letošního června. Vše ale nasvědčuje tomu, že se obchod protáhne. Klienti Equa bank se tak zatím nemusí bát žádných změn.

REKLAMA

Nákup akcií Equa bank posvětil antimonopolní úřad v polovině dubnu. Obě banky by se tedy nově měly spojit pod hlavičku Raiffeisenbank.

Zřejmě to ale nebude tak rychle, jak si obě banky představovaly. Spekuluje se totiž o tom, že Česká národní banka chce o této transakci víc informací. A právě kvůli nim se plánované spojení zpozdí. Stanovisko centrální banky je přitom pro spojení zmíněných společností nutné.

Pro klienty se zatím nic nemění

I po schválení transakce centrální bankou navíc čeká obě společnosti ještě řada kroků. Zejména předložení účetní uzávěrky Equa bank a vyplacení dohodnuté částky fondu AnaCap Financial Partners. Právě ten vlastní 100 % akcií Equa bank.

To vše může trvat i několik týdnů. Teprve poté zveřejní Raiffeisenbank další harmonogram spojení s Equa bank.

Že to nebude jen tak, potvrzují i vyjádření představitelů Raiffeisenbank. Podle nich se minimálně do konce letošního roku pro klienty Equa bank nic nezmění.

Ve hře jsou i výhodnější podmínky

Spojení s Raiffeisenbank se někteří klienti Equa bank obávají. Raiffeisenbank proto už před časem avizovala, že neplánuje měnit podmínky, jaké u Equa bank mají.

Teoreticky na tomto spojení mohou klienti Equa bank dokonce vydělat. Přebírající banky totiž v podobných případech klientům původního poskytovatele často nabízí zvýhodněné podmínky.

Mohou se jich tedy dočkat i současní klienti Equa bank. Zda se to stane a případně kdy, je ale zatím nejasné.

Spojení Monety s Air Bank je nadosah

Ke svému spojení se v minulých týdnech přiblížily i další dvě banky na českém trhu:

Běžný účet

Koncem dubna to potvrdil předseda představenstva Moneta Money Bank Tomáš Spurný. Upozornil, že banka dokončila hloubkovou kontrolu plánu skupiny PPF, která spojení Moneta Money Bank s Air Bank, Zonky a česko-slovenskou částí firmy Home Credit navrhla.

Minulý týden navíc Moneta Money Bank zveřejnila informace o smlouvě, kterou v červnu předloží ke schválení akcionářům. „Akvizicí získá Moneta od skupiny PPF 100 % akcií skupiny Air Bank za celkovou kupní cenu 25,9 miliardy korun,” uvedla ředitelka komunikace Moneta Money Bank Zuzana Filipová.

PPF zvyšuje podíl v Moneta Money Bank

Šance na schválení zmíněné smlouvy jsou poměrně vysoké. Nahrává mu totiž zvýšení podílu skupiny PPF v Moneta Money Bank, které v dubnu schválila Česká národní banka. PPF tak může (prostřednictvím své společnosti Tanemo) navýšit svůj podíl na víc než 28 %. Zaplatí za to přes 11 miliard korun.

Skupina PPF si tím upevní svou pozici nejsilnějšího akcionáře v Moneta Money Bank. Druhý největší akcionář, kterým je Raiffeisenbank, drží jen necelých 5 % akcií.

Právě rozdrobená akcionářská struktura nahrává skupině PPF v jejím plánu na spojení Monety Money Bank s Air Bank.

Plán k ovládnutí Moneta Money Bank

Přestože oficiálně Moneta Money Bank kupuje Air Bank, ve skutečnosti je to spíš možnost pro skupinu PPF, jak získat většinu v Monetě.

Jak je to možné?

Jednoduše. Většinu částky, kterou má Moneta Money Bank za spojení zaplatit, chce tato banka uhradit svými akciemi.

V konečném součtu by tak skupina PPF držela přes 55 % nové Moneta Money Bank. A mohla by o dalších krocích této banky prakticky neomezeně rozhodovat.

Běžný účet bez poplatků

Skupině PPF tak v zásadě stačí už „jen” přesvědčit drobné akcionáře, aby spojení Moneta Money Bank a Air Bank neblokovali.

Čas na to má do června. Právě tehdy má být mimořádná valná hromada, která se bude tímto obchodem zabývat.

Přinese spojení nové služby a akce?

Pro klienty to znamená jediné – v příštích měsících se zřejmě dočkají změn. Otázkou zůstává, co přesně jim přinesou.

Obě zmíněné banky, tedy Moneta Money Bank i Air Bank, mají výrazně přes 1 milion klientů. Ti všichni tak budou čekat, jestli nová Moneta přijde například s úpravou podmínek nebo s novými službami (což platí i pro téměř půl milionu klientů Equa bank).

Zároveň bude zajímavé sledovat, jestli rostoucí banky přijdou s novými nabídkami, vylepšeními nebo speciálními akcemi, kterými osloví nové klienty.

Pokud tedy v blízké době plánujete zřízení běžného účtu, určitě sledujte aktuální nabídky. Pomůže vám s tím naše porovnání běžných účtů. Máte tak jistotu, že o zvýhodněné akce nepřijdete a vyberete si nejvýhodnější produkt.

To samé platí i pro spořicí účty nebo pro úvěry. Také u nich mohou poskytovatelé nabídnout nové služby či akce. Proto si nezapomeňte předem porovnat aktuální nabídky.

REKLAMA

ANKETA k článku Spojení Raiffeisenbank s Equa bank má zelenou. Letos se ale zřejmě nestihne

Líbí se Vám pokračující konsolidace bankovního trhu?

Počet odpovědí: 136

KOMENTÁŘE k článku Spojení Raiffeisenbank s Equa bank má zelenou. Letos se ale zřejmě nestihne

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Kde vyměnit neplatné koruny, eura, kuny nebo švýcarské franky? Jak dlouho je výměna možná?

26.5.2023 Banka

Třeba jste doma našli neplatné české bankovky, třeba máte schované kuny z předchozí dovolené, a víte, že už neplatí. Co s nimi? Vyhodit je jako bezcenné, nebo půjdou ještě vyměnit za platnou měnu? A kolik taková výměna stojí? Vše potřebné se dozvíte tady.

Nová banka v ČR: Partners Banka by mohla mít licenci již v létě

24.5.2023 Banka

Podle informací, které médiím sdělují zástupci Partners, by se mělo již dvouleté licenční řízení u ČNB brzy chýlit ke konci. Během letních prázdnin by nová banka společnosti Partners mohla spustit svou činnost. Půjde o banku cloudovou v čistě digitálním provedení. Nabídnout chce klientům zjednodušení finančního života, ale i nabídku z celého trhu (nejen z portfolia Partners).

Komerční banka - nové bankovnictví

10.5.2023 Banka

Popis tématu: lepší čistý design bankovnictví, vylepšení produktů, běžný účet + více tarifů - spíše obnova produktu a bankovnictví, hlavní je multiměnový účet, který je úplně nový, co je to multiměnový účet, bankomaty komerčky.

Bankovní produkty – účty a spoření

17.3.2023 Banka

K čemu slouží účet běžný a k čemu ten spořicí? Ke kterému z nich se váže online bankovnictví a platební karta? Jaký je rozdíl mezi debetní a platební kartou? Co je termínovaný vklad, jaká jsou jeho pravidla a čím se liší od vkladní knížky? Jaký účet dostanete ke stavebnímu spoření a k čemu se využívá účet jistotní? Jak je to s chráněným účtem proti exekuci, co umějí prémiové účty a co jsou účty devizové? Má smysl zakládat účet dětský nebo účet studentský? Spousta otázek, ale odpovíme na každou z nich.

Nepojištěné vklady ze Sberbank: kdy kraje a obce zase uvidí své peníze?

10.3.2023 Banka

Je tomu přibližně rok, co čeští klienti zahájili run na ruskou Sberbank, a tím její českou pobočku položili. Pojištěné vklady drobných střadatelů již byly vyplaceny. Čeká se na výplatu těch ostatních. Vysoké vklady měly u Sberbank především kraje a obce. Kdy se svých peněz dočkají a jaká bude výtěžnost z probíhajícího insolvenčního řízení Sberbank? Nadějí na brzké řešení je zájem dvou bank odkoupit zdravé úvěry. A těch měla Sberbank většinu. 

Z naší bankovní poradny

Známý nevrátil půjčené peníze a je v insolvenci

11.4.2024 Půjčka

Dobrý den, půjčil jsem známému nemalou částku na složení jistiny bankovního úvěru. Bohužel jsme si nezkontroloval jeho situaci a až po půjčení jsem zjistil, že je už v insolvenci a probíhá u něj oddlužení. Momentálně se moc nemá k tomu, aby mi peníze vrátil. Navrhuje, že bychom si domluvili splátkový kalendář. Žádnou smlouvu s ním samozřejmě sepsanou nemám, půjčoval jsem na dobré slovo, jak se říká. Jak postupovat? Přistoupit na splátkový kalendář s tím, že bychom si sepsali smlouvu o půjče a splácení? Nebo vyhledat jeho insolvenčního správce a konfrontovat s touto situací? Co by pak následovalo? Nebo se obrátit zrovna na PČR? Děkuji

Dobrý den,

zcela základní povinností věřitele (Vás) je před poskytnutím půjčky ověřit schopnost dlužníka půjčené peníze vrátit. Půjčování peněz je velmi náročnou disciplínou, kterou doporučuji přenechat bankám. Takto je postavená i platná legislativa - věřitel má povinnosti, dlužník má práva. 

Dlužník během insolence nesmí dělat další závazky, kterým by nebyl schopen dostát. Toto Váš známý porušil. Vše můžete nahlásit ins. správci, což by mohlo vést k ukončení insolvence. Peníze Vám to ale nevrátí, ty budete muset nadále vymáhat vlastními silami. Dlužit peníze není trestné, tedy hlásit nesplácení PČR nemá smysl - to byste musel prokázat úvěrový podvod (že dlužník předem věděl, že Vám půjčené peníze nebude chtít/moci vrátit). Dohody/splátkové kalendáře sepsat můžete, ale šance na navrácení peněz je spíše velmi malá. 

ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena