Banky.cz Banky.cz Články Banka Spojení Raiffeisenbank s Equa bank má zelenou. Letos se ale zřejmě nestihne

Spojení Raiffeisenbank s Equa bank má zelenou. Letos se ale zřejmě nestihne

Spojení Raiffeisenbank s Equa bank má zelenou. Letos se ale zřejmě nestihne
12.5.2021, Banka

Bez námitek. Takové je stanovisko Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže k chystanému spojení Raiffeisenbank s Equa bank. Banky ho oznámily už v únoru a chtěly vše dokončit do konce letošního června. Vše ale nasvědčuje tomu, že se obchod protáhne. Klienti Equa bank se tak zatím nemusí bát žádných změn.

Nákup akcií Equa bank posvětil antimonopolní úřad v polovině dubnu. Obě banky by se tedy nově měly spojit pod hlavičku Raiffeisenbank.

Zřejmě to ale nebude tak rychle, jak si obě banky představovaly. Spekuluje se totiž o tom, že Česká národní banka chce o této transakci víc informací. A právě kvůli nim se plánované spojení zpozdí. Stanovisko centrální banky je přitom pro spojení zmíněných společností nutné.

Pro klienty se zatím nic nemění

I po schválení transakce centrální bankou navíc čeká obě společnosti ještě řada kroků. Zejména předložení účetní uzávěrky Equa bank a vyplacení dohodnuté částky fondu AnaCap Financial Partners. Právě ten vlastní 100 % akcií Equa bank.

To vše může trvat i několik týdnů. Teprve poté zveřejní Raiffeisenbank další harmonogram spojení s Equa bank.

Že to nebude jen tak, potvrzují i vyjádření představitelů Raiffeisenbank. Podle nich se minimálně do konce letošního roku pro klienty Equa bank nic nezmění.

Ve hře jsou i výhodnější podmínky

Spojení s Raiffeisenbank se někteří klienti Equa bank obávají. Raiffeisenbank proto už před časem avizovala, že neplánuje měnit podmínky, jaké u Equa bank mají.

Teoreticky na tomto spojení mohou klienti Equa bank dokonce vydělat. Přebírající banky totiž v podobných případech klientům původního poskytovatele často nabízí zvýhodněné podmínky.

Mohou se jich tedy dočkat i současní klienti Equa bank. Zda se to stane a případně kdy, je ale zatím nejasné.

Spojení Monety s Air Bank je nadosah

Ke svému spojení se v minulých týdnech přiblížily i další dvě banky na českém trhu:

Koncem dubna to potvrdil předseda představenstva Moneta Money Bank Tomáš Spurný. Upozornil, že banka dokončila hloubkovou kontrolu plánu skupiny PPF, která spojení Moneta Money Bank s Air Bank, Zonky a česko-slovenskou částí firmy Home Credit navrhla.

Minulý týden navíc Moneta Money Bank zveřejnila informace o smlouvě, kterou v červnu předloží ke schválení akcionářům. „Akvizicí získá Moneta od skupiny PPF 100 % akcií skupiny Air Bank za celkovou kupní cenu 25,9 miliardy korun,” uvedla ředitelka komunikace Moneta Money Bank Zuzana Filipová.

PPF zvyšuje podíl v Moneta Money Bank

Šance na schválení zmíněné smlouvy jsou poměrně vysoké. Nahrává mu totiž zvýšení podílu skupiny PPF v Moneta Money Bank, které v dubnu schválila Česká národní banka. PPF tak může (prostřednictvím své společnosti Tanemo) navýšit svůj podíl na víc než 28 %. Zaplatí za to přes 11 miliard korun.

Skupina PPF si tím upevní svou pozici nejsilnějšího akcionáře v Moneta Money Bank. Druhý největší akcionář, kterým je Raiffeisenbank, drží jen necelých 5 % akcií.

Právě rozdrobená akcionářská struktura nahrává skupině PPF v jejím plánu na spojení Monety Money Bank s Air Bank.

Plán k ovládnutí Moneta Money Bank

Přestože oficiálně Moneta Money Bank kupuje Air Bank, ve skutečnosti je to spíš možnost pro skupinu PPF, jak získat většinu v Monetě.

Jak je to možné?

Jednoduše. Většinu částky, kterou má Moneta Money Bank za spojení zaplatit, chce tato banka uhradit svými akciemi.

V konečném součtu by tak skupina PPF držela přes 55 % nové Moneta Money Bank. A mohla by o dalších krocích této banky prakticky neomezeně rozhodovat.

Skupině PPF tak v zásadě stačí už „jen” přesvědčit drobné akcionáře, aby spojení Moneta Money Bank a Air Bank neblokovali.

Čas na to má do června. Právě tehdy má být mimořádná valná hromada, která se bude tímto obchodem zabývat.

Přinese spojení nové služby a akce?

Pro klienty to znamená jediné – v příštích měsících se zřejmě dočkají změn. Otázkou zůstává, co přesně jim přinesou.

Obě zmíněné banky, tedy Moneta Money Bank i Air Bank, mají výrazně přes 1 milion klientů. Ti všichni tak budou čekat, jestli nová Moneta přijde například s úpravou podmínek nebo s novými službami (což platí i pro téměř půl milionu klientů Equa bank).

Zároveň bude zajímavé sledovat, jestli rostoucí banky přijdou s novými nabídkami, vylepšeními nebo speciálními akcemi, kterými osloví nové klienty.

Pokud tedy v blízké době plánujete zřízení běžného účtu, určitě sledujte aktuální nabídky. Pomůže vám s tím naše porovnání běžných účtů. Máte tak jistotu, že o zvýhodněné akce nepřijdete a vyberete si nejvýhodnější produkt.

To samé platí i pro spořicí účty nebo pro úvěry. Také u nich mohou poskytovatelé nabídnout nové služby či akce. Proto si nezapomeňte předem porovnat aktuální nabídky.

ANKETA k článku "Spojení Raiffeisenbank s Equa bank má zelenou. Letos se ale zřejmě nestihne"

Líbí se Vám pokračující konsolidace bankovního trhu?
Počet odpovědí: 133

KOMENTÁŘE k článku Spojení Raiffeisenbank s Equa bank má zelenou. Letos se ale zřejmě nestihne

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Srovnání bank: nejvíce klientů hlásí Česká spořitelna, největší objem peněz ČSOB

Srovnání bank: nejvíce klientů hlásí Česká spořitelna, největší objem peněz ČSOB

4.8.2021, Banka, Autor: Jan Budín

Jsou největší na českém trhu. Jedna má nejvíc klientů, druhá zase spravuje největší objem peněz. Řeč je o České spořitelně a Československé obchodní bance, které vedou pomyslný žebříček bank v České republice. Vyplývá to z posledních dat, které finanční instituce zveřejnily.

Moneta se s Air Bank nespojí. Prozatím

Moneta se s Air Bank nespojí. Prozatím

23.6.2021, Banka, Autor: Petr Jermář

Dlouho očekávané spojení Moneta Money Bank s Air Bank, Home Credit a Zonky nevyšlo ani na druhý pokus. Akcionáři fúzi na včerejší mimořádné valné hromadě neschválili. Vznik třetí největší banky na českém trhu se tak odkládá.

ING Bank končí, klienti mohou přejít k Raiffeisenbank

ING Bank končí, klienti mohou přejít k Raiffeisenbank

29.5.2021, Banka, Autor: Petr Jermář

Osobní bankovnictví nabízené ING Bank v Česku končí. Klienti mohou volit mezi přechodem k Raiffeisenbank a výplatou peněz do jiné banky. Poradíme, co se vyplatí více

Wüstenrot hypoteční banka se sloučila s Moneta Money Bank

Wüstenrot hypoteční banka se sloučila s Moneta Money Bank

22.1.2021, Banka, Autor: Petr Jermář

Wüstenrot hypoteční banka se k 1/1/2021 sloučila s Moneta Money Bank. Co se mění pro klienty Wüstenrot?

Česká spořitelna koupila banku Sparkasse

Česká spořitelna koupila banku Sparkasse

7.1.2021, Banka, Autor: Petr Jermář

Česká spořitelna přebírá od ledna 2021 českou pobočku rakouské regionální banky Waldviertler Sparkasse. Co se mění pro klienty Sparkasse?Banky v ČR