Banky.cz Články Banka Spojení Raiffeisenbank s Equa bank má zelenou. Letos se ale zřejmě nestihne

Spojení Raiffeisenbank s Equa bank má zelenou. Letos se ale zřejmě nestihne

12.5.2021 Banka

Bez námitek. Takové je stanovisko Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže k chystanému spojení Raiffeisenbank s Equa bank. Banky ho oznámily už v únoru a chtěly vše dokončit do konce letošního června. Vše ale nasvědčuje tomu, že se obchod protáhne. Klienti Equa bank se tak zatím nemusí bát žádných změn.

Nákup akcií Equa bank posvětil antimonopolní úřad v polovině dubnu. Obě banky by se tedy nově měly spojit pod hlavičku Raiffeisenbank.

Zřejmě to ale nebude tak rychle, jak si obě banky představovaly. Spekuluje se totiž o tom, že Česká národní banka chce o této transakci víc informací. A právě kvůli nim se plánované spojení zpozdí. Stanovisko centrální banky je přitom pro spojení zmíněných společností nutné.

Pro klienty se zatím nic nemění

I po schválení transakce centrální bankou navíc čeká obě společnosti ještě řada kroků. Zejména předložení účetní uzávěrky Equa bank a vyplacení dohodnuté částky fondu AnaCap Financial Partners. Právě ten vlastní 100 % akcií Equa bank.

To vše může trvat i několik týdnů. Teprve poté zveřejní Raiffeisenbank další harmonogram spojení s Equa bank.

Že to nebude jen tak, potvrzují i vyjádření představitelů Raiffeisenbank. Podle nich se minimálně do konce letošního roku pro klienty Equa bank nic nezmění.

Ve hře jsou i výhodnější podmínky

Spojení s Raiffeisenbank se někteří klienti Equa bank obávají. Raiffeisenbank proto už před časem avizovala, že neplánuje měnit podmínky, jaké u Equa bank mají.

Teoreticky na tomto spojení mohou klienti Equa bank dokonce vydělat. Přebírající banky totiž v podobných případech klientům původního poskytovatele často nabízí zvýhodněné podmínky.

Mohou se jich tedy dočkat i současní klienti Equa bank. Zda se to stane a případně kdy, je ale zatím nejasné.

Spojení Monety s Air Bank je nadosah

Ke svému spojení se v minulých týdnech přiblížily i další dvě banky na českém trhu:

Koncem dubna to potvrdil předseda představenstva Moneta Money Bank Tomáš Spurný. Upozornil, že banka dokončila hloubkovou kontrolu plánu skupiny PPF, která spojení Moneta Money Bank s Air Bank, Zonky a česko-slovenskou částí firmy Home Credit navrhla.

Minulý týden navíc Moneta Money Bank zveřejnila informace o smlouvě, kterou v červnu předloží ke schválení akcionářům. „Akvizicí získá Moneta od skupiny PPF 100 % akcií skupiny Air Bank za celkovou kupní cenu 25,9 miliardy korun,” uvedla ředitelka komunikace Moneta Money Bank Zuzana Filipová.

PPF zvyšuje podíl v Moneta Money Bank

Šance na schválení zmíněné smlouvy jsou poměrně vysoké. Nahrává mu totiž zvýšení podílu skupiny PPF v Moneta Money Bank, které v dubnu schválila Česká národní banka. PPF tak může (prostřednictvím své společnosti Tanemo) navýšit svůj podíl na víc než 28 %. Zaplatí za to přes 11 miliard korun.

Skupina PPF si tím upevní svou pozici nejsilnějšího akcionáře v Moneta Money Bank. Druhý největší akcionář, kterým je Raiffeisenbank, drží jen necelých 5 % akcií.

Právě rozdrobená akcionářská struktura nahrává skupině PPF v jejím plánu na spojení Monety Money Bank s Air Bank.

Plán k ovládnutí Moneta Money Bank

Přestože oficiálně Moneta Money Bank kupuje Air Bank, ve skutečnosti je to spíš možnost pro skupinu PPF, jak získat většinu v Monetě.

Jak je to možné?

Jednoduše. Většinu částky, kterou má Moneta Money Bank za spojení zaplatit, chce tato banka uhradit svými akciemi.

V konečném součtu by tak skupina PPF držela přes 55 % nové Moneta Money Bank. A mohla by o dalších krocích této banky prakticky neomezeně rozhodovat.

Skupině PPF tak v zásadě stačí už „jen” přesvědčit drobné akcionáře, aby spojení Moneta Money Bank a Air Bank neblokovali.

Čas na to má do června. Právě tehdy má být mimořádná valná hromada, která se bude tímto obchodem zabývat.

Přinese spojení nové služby a akce?

Pro klienty to znamená jediné – v příštích měsících se zřejmě dočkají změn. Otázkou zůstává, co přesně jim přinesou.

Obě zmíněné banky, tedy Moneta Money Bank i Air Bank, mají výrazně přes 1 milion klientů. Ti všichni tak budou čekat, jestli nová Moneta přijde například s úpravou podmínek nebo s novými službami (což platí i pro téměř půl milionu klientů Equa bank).

Zároveň bude zajímavé sledovat, jestli rostoucí banky přijdou s novými nabídkami, vylepšeními nebo speciálními akcemi, kterými osloví nové klienty.

Pokud tedy v blízké době plánujete zřízení běžného účtu, určitě sledujte aktuální nabídky. Pomůže vám s tím naše porovnání běžných účtů. Máte tak jistotu, že o zvýhodněné akce nepřijdete a vyberete si nejvýhodnější produkt.

To samé platí i pro spořicí účty nebo pro úvěry. Také u nich mohou poskytovatelé nabídnout nové služby či akce. Proto si nezapomeňte předem porovnat aktuální nabídky.Běžný účet bez poplatků je zde!

ANKETA k článku Spojení Raiffeisenbank s Equa bank má zelenou. Letos se ale zřejmě nestihne

Líbí se Vám pokračující konsolidace bankovního trhu?

Počet odpovědí: 136

KOMENTÁŘE k článku Spojení Raiffeisenbank s Equa bank má zelenou. Letos se ale zřejmě nestihne

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Equa bank se v listopadu 2022 změnila na Raiffeisenbank.

13.11.2022 Banka

Nový název i kód banky, většinou však stejné číslo účtu. Zároveň víc bankomatů nebo možnost využívat bankovní identitu. Klienti Equa bank prošli 14. listopadu mnoha změnami. Jejich banka totiž právě k tomuto datu zmizela z bankovní mapy České republiky. Značku Equa bank plně nahradila Raiffeisenbank.

Max banka nahradila původní Expobank a láká na nejlepší spořicí účty

12.10.2022 Banka

Přejmenování Expobank na Max banku je formálním zakončením prodeje této původně ruské banky Bance CREDITAS, resp. investiční skupině CREDITAS. Stávající produkty banky zůstávají v nabídce, přibyl ale nejlepší spořicí účet, který je teď na českém bankovním trhu k mání. Úrok startuje na 6,01 %, dokonce bez omezení výše vkladu.

Expobank přešla pod Banku Creditas, zatím zůstává samostatnou bankou

23.9.2022 Banka

Banka Creditas se stala novým majitelem původně ruské banky Expobank CZ a.s. Pro klienty Expobank se tím však nic nemění - obě banky budou v následujících letech fungovat zcela samostatně, včetně garantovaného pojištění vkladů. Transakce má být dalším impulsem k růstu Expobank CZ na českém trhu, obě banky plánují těžit ze vzájemné synergie a zázemí silného, ryze českého vlastníka.

Bankovních poboček rychle ubývá. Lidé chtějí vše vyřešit on-line

5.6.2022 Banka

Zajít na pobočku banky? To láká stále méně klientů. Často raději  bankovní operace vyřeší on-line přes počítač nebo mobilní telefon. Proto banky postupně omezují počet míst, kam mohou lidé zajít osobně. Jen za loňský rok v České republice ubylo 85 poboček bank.

Česká spořitelna uhájila prvenství v počtu klientů, ČSOB v objemu peněz

9.5.2022 Banka

Zatímco jedna vede v počtu klientů, druhá se může pyšnit největším objemem spravovaných peněz. Řeč je o finanční skupině České spořitelny, která se loni starala o 4,5 milionu klientů. A také o skupině ČSOB, která ve stejném období spravovala 1,8 bilionu Kč. Obě společnosti tak uhájily prvenství z předchozího roku.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena