Banky.cz Články Spoření Úroky na spořicích účtech výrazně rostou. Dosáhnete až na 2,58 %

Úroky na spořicích účtech výrazně rostou. Dosáhnete až na 2,58 %

29.11.2021 Spoření

Nechat peníze jen tak ležet na běžném účtu? V současné době by to bylo čiré bláznovství. Většina bank totiž výrazně zvedá úroky na spořicích účtech. Aktuálně můžete dosáhnout až na úrok 2,58 % a v kombinaci s investováním se dostanete i na 3 %.

Spořicí účty jsou nejvýhodnější od vypuknutí covidové pandemie. Tehdy se jejich úroky propadly z hodnot okolo 2 % až na 0,5 %, kde se pohybovaly až do letošního podzimu.

Nejvýhodnější úrok nabízí Trinity a Moneta

Naposledy zvedla úrokovou sazbu Moneta Money Bank. Na konci listopadu to bylo o 1 procentní bod. Aktuálně klientům nabízí úrok na spořicím účtu 2,5 %, což je zatím druhá nejvýhodnější nabídka za Trinity Bank (2,58%).

Na tuto sazbu dosáhnou noví i dosavadní klienti Moneta Money Bank. A úrok platí pro vklady do 1 000 000 korun.

Noví klienti nepotřebují splnit žádné další podmínky. Nemusíte si tedy zakládat běžný účet ani bankovní služby pravidelně využívat.

Jen o málo složitější je situace pro stávající klienty. Úrok 2,5 % nedostanou automaticky, ale musí si založit nový spořicí účet. Dobrou zprávou je, že to jde i on-line.

Úroky zvedá většina bank

Většina ostatních velkých bank zatím nabízí úroky od 1,5 % do 2 %. Je ale možné, že sazby dál porostou.

V současné době jsou na trhu kromě Trinity a aMoneta Money Bank další 3 poskytovatelé, kteří vám dají úrok alespoň 2 %. Jsou to:

  • Expobank – nabízí úrok 2,01 % bez omezení.
  • Banka Creditas – nabízí úrok 2 % pro vklady do 350 000 korun.
  • J&T Banka – nabízí úrok 2 %, pokud je počáteční vklad alespoň 1 000 000 korun. Navíc můžete dosáhnout i na úrok 2,5 %. Musíte ale souhlasit s výpovědní lhůtou 3 měsíce.

Růstu úroků výrazně pomohlo zvyšování sazeb České národní banky, která tím chce zpomalit raketově stoupající inflaci.

Dvoutýdenní repo sazba tak na začátku listopadu stoupla z 1,50 % na 2,75 %, zatímco ještě v květnu byla 0,25 %. Banky díky tomu získaly větší prostor pro růst úroků. Právě od repo sazby se totiž nepřímo odvíjejí i úroky na spoření.

Kombinace spoření a investic láká na 3% úrok

Je potřeba podotknout, že na trhu narazíte i na výhodnější nabídky. Někteří poskytovatelé nabízejí spořicí účet s úrokem kolem 3 %. Má to však svá „ale“.

S touto sazbou vyčnívá například ČSOB. Stejně jako v předchozích letech však kombinuje spořicí účet a podílové fondy.

Pokud tedy chcete na 3% úrok po dobu jednoho roku dosáhnout, musíte do investic vložit minimálně stejnou částku jako na spoření. Zároveň platí to, že tato suma musí být alespoň 30 000 korun.

Podobnou nabídku najdete i u Sberbank, u které musíte do podílového fondu investovat alespoň 300 000 korun. Na spořicím účtu díky tomu získáte po dobu jednoho roku úrok 2,75 %. A to pro úspory až do výše 500 000 korun.

Problém je, že u investic nemáte zaručené zhodnocení. Navíc musíte počítat se vstupními poplatky. Celkový výnos tak o něco klesne. 

Zkontrolujte si aktuální nabídky

Pokud si tedy chcete založit spořicí účet, zkontrolujte si aktuální nabídky. Úroky v posledních týdnech rychle rostou a postavení na špičce pomyslného žebříčku nejlepšího spoření se může rychle měnit.

Přehled získáte díky srovnání spořicích účtů. Díky němu máte jistotu, že si vyberete tu nejvýhodnější nabídku na trhu.

Při srovnání se zaměřte zejména na tyto 3 parametry:

  • Úrokovou sazbu, u které je kromě výše důležité i to, jak s ní banka pracuje. Někteří poskytovatelé totiž dělí úrok na základní a bonusovou část.
  • Limit vkladů, tedy údaj, který vám řekne, jestli je slíbený úrok podmíněný konkrétní výší úspor. Pokud takový limit překročíte, úrok výrazně klesne. Někde i na 0,1 %.
  • Poplatky a další podmínky, mezi které patří například povinné založení běžného účtu u dané banky. A s ním mohou být také spojené různé poplatky.

Úroky rostou, na inflaci ale nestačí

Ať už si vyberete spořicí účet u jakékoliv banky, počítejte s tím, že současnou inflaci nepřekonáte.

V říjnu totiž inflace meziročně stoupla na 5,8 %. I s úrokem 3 % bude tedy reálná hodnota vašich peněz stále mírně klesat.

I přesto má spořicí účet 3 zásadní výhody:

  • Je to lepší varianta než nechat peníze jen na běžném účtu, který nepřináší žádné zhodnocení. Vaše úspory tak ztrácí hodnotu pomaleji než na běžném kontě.
  • Je flexibilní. Kdykoliv na něj peníze pošlete a stejně snadno je i vyberete. U ostatních druhů spoření tato flexibilita chybí.
  • Spořicí účet je navíc bezpečný. Veškeré úspory jsou ze zákona pojištěné, a to až do výše 100 000 eur, tedy zhruba 2 500 000 korun. Na rozdíl od investic se tak nemusíte bát, že o své peníze přijdete.

Pokud tedy hledáte bezpečné a flexibilní uložení peněz, které dokáže alespoň částečně vzdorovat inflaci, je spořicí účet ideální variantou.Nejlepší způsob spoření!

ANKETA k článku Úroky na spořicích účtech výrazně rostou. Dosáhnete až na 2,58 %

Máte peníze úročeny 2%?

Počet odpovědí: 121

KOMENTÁŘE k článku Úroky na spořicích účtech výrazně rostou. Dosáhnete až na 2,58 %

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Nejoblíbenější spoření? Podruhé v historii vede spořicí účet

23.1.2023 Spoření

Jak nejlépe a bezpečně zhodnotit peníze? Většina lidí na tuto otázku v současné době odpoví „na spořicím účtu“. Právě ten je totiž aktuálně nejoblíbenějším typem spoření na trhu. Vyplývá to z Barometru obliby spoření, který připravuje Asociace českých stavebních spořitelen.

Stavební spoření - vyplatí se ještě v roce 2023

20.1.2023 Spoření

Stavební spoření v Česku dlouhodobě patří mezi oblíbené finanční produkty. Konec roku 2022 byl ve znamení růstu úrokových sazeb. Bez státního příspěvku by spoření přes stavebko v roce 2023 mohlo lehce ztratit význam. Podíváme se tedy na perspektivu stavebního spoření letos a dalších letech.

Jedničkou českého spořicího trhu je slovenská banka. Nabízí úrok 6,15 %

26.12.2022 Spoření

Úroky na spořicích účtech dál rostou. Nejlepší nabídku v současné době najdete u Všeobecné úverové banky. Tento slovenský poskytovatel začal od listopadu nabízet i v České republice spořicí účet pro fyzické osoby se sazbou 6,15 % ročně.

Úroky na spořicích účtech už překonávají i 6 %

31.10.2022 Spoření

Úrok 6,01 % ročně. A bez podmínek. Tak v současné době vypadá nejvyšší nabídka mezi spořicími účty. Přišla s ní Max banka, která 4. října vznikla přejmenováním původní Expobank CZ a přechodem pod nového majitele – pod Banku Creditas.

Zhodnocení u stavebka je už víc než 6 %. A vstupní poplatek definitivně končí

17.10.2022 Spoření

Ještě vyšší zhodnocení a o něco lepší podmínky. Stavební spořitelny využívají současnou situaci a pomocí nejrůznějších akcí bojují o klienty. Díky tomu můžete dosáhnout na 3% úrokovou sazbu a celkové zhodnocení přes 6 %.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena