Banky.cz Články Spoření Úroky na spořicích účtech výrazně rostou. Dosáhnete až na 2,58 %

Úroky na spořicích účtech výrazně rostou. Dosáhnete až na 2,58 %

Úroky na spořicích účtech výrazně rostou. Dosáhnete až na 2,58 %
29.11.2021 Spoření

Nechat peníze jen tak ležet na běžném účtu? V současné době by to bylo čiré bláznovství. Většina bank totiž výrazně zvedá úroky na spořicích účtech. Aktuálně můžete dosáhnout až na úrok 2,58 % a v kombinaci s investováním se dostanete i na 3 %.

REKLAMA

Spořicí účty jsou nejvýhodnější od vypuknutí covidové pandemie. Tehdy se jejich úroky propadly z hodnot okolo 2 % až na 0,5 %, kde se pohybovaly až do letošního podzimu.

Nejvýhodnější úrok nabízí Trinity a Moneta

Naposledy zvedla úrokovou sazbu Moneta Money Bank. Na konci listopadu to bylo o 1 procentní bod. Aktuálně klientům nabízí úrok na spořicím účtu 2,5 %, což je zatím druhá nejvýhodnější nabídka za Trinity Bank (2,58%).

Na tuto sazbu dosáhnou noví i dosavadní klienti Moneta Money Bank. A úrok platí pro vklady do 1 000 000 korun.

Noví klienti nepotřebují splnit žádné další podmínky. Nemusíte si tedy zakládat běžný účet ani bankovní služby pravidelně využívat.

Jen o málo složitější je situace pro stávající klienty. Úrok 2,5 % nedostanou automaticky, ale musí si založit nový spořicí účet. Dobrou zprávou je, že to jde i on-line.

Úroky zvedá většina bank

Většina ostatních velkých bank zatím nabízí úroky od 1,5 % do 2 %. Je ale možné, že sazby dál porostou.

V současné době jsou na trhu kromě Trinity a aMoneta Money Bank další 3 poskytovatelé, kteří vám dají úrok alespoň 2 %. Jsou to:

  • Expobank – nabízí úrok 2,01 % bez omezení.
  • Banka Creditas – nabízí úrok 2 % pro vklady do 350 000 korun.
  • J&T Banka – nabízí úrok 2 %, pokud je počáteční vklad alespoň 1 000 000 korun. Navíc můžete dosáhnout i na úrok 2,5 %. Musíte ale souhlasit s výpovědní lhůtou 3 měsíce.

Růstu úroků výrazně pomohlo zvyšování sazeb České národní banky, která tím chce zpomalit raketově stoupající inflaci.

Stavební spoření ČS s bonusem 8 500 Kč

Dvoutýdenní repo sazba tak na začátku listopadu stoupla z 1,50 % na 2,75 %, zatímco ještě v květnu byla 0,25 %. Banky díky tomu získaly větší prostor pro růst úroků. Právě od repo sazby se totiž nepřímo odvíjejí i úroky na spoření.

Kombinace spoření a investic láká na 3% úrok

Je potřeba podotknout, že na trhu narazíte i na výhodnější nabídky. Někteří poskytovatelé nabízejí spořicí účet s úrokem kolem 3 %. Má to však svá „ale“.

S touto sazbou vyčnívá například ČSOB. Stejně jako v předchozích letech však kombinuje spořicí účet a podílové fondy.

Pokud tedy chcete na 3% úrok po dobu jednoho roku dosáhnout, musíte do investic vložit minimálně stejnou částku jako na spoření. Zároveň platí to, že tato suma musí být alespoň 30 000 korun.

Podobnou nabídku najdete i u Sberbank, u které musíte do podílového fondu investovat alespoň 300 000 korun. Na spořicím účtu díky tomu získáte po dobu jednoho roku úrok 2,75 %. A to pro úspory až do výše 500 000 korun.

Problém je, že u investic nemáte zaručené zhodnocení. Navíc musíte počítat se vstupními poplatky. Celkový výnos tak o něco klesne. 

Zkontrolujte si aktuální nabídky

Pokud si tedy chcete založit spořicí účet, zkontrolujte si aktuální nabídky. Úroky v posledních týdnech rychle rostou a postavení na špičce pomyslného žebříčku nejlepšího spoření se může rychle měnit.

Přehled získáte díky srovnání spořicích účtů. Díky němu máte jistotu, že si vyberete tu nejvýhodnější nabídku na trhu.

Penzijní spoření od České spořitelny

Při srovnání se zaměřte zejména na tyto 3 parametry:

  • Úrokovou sazbu, u které je kromě výše důležité i to, jak s ní banka pracuje. Někteří poskytovatelé totiž dělí úrok na základní a bonusovou část.
  • Limit vkladů, tedy údaj, který vám řekne, jestli je slíbený úrok podmíněný konkrétní výší úspor. Pokud takový limit překročíte, úrok výrazně klesne. Někde i na 0,1 %.
  • Poplatky a další podmínky, mezi které patří například povinné založení běžného účtu u dané banky. A s ním mohou být také spojené různé poplatky.

Úroky rostou, na inflaci ale nestačí

Ať už si vyberete spořicí účet u jakékoliv banky, počítejte s tím, že současnou inflaci nepřekonáte.

V říjnu totiž inflace meziročně stoupla na 5,8 %. I s úrokem 3 % bude tedy reálná hodnota vašich peněz stále mírně klesat.

I přesto má spořicí účet 3 zásadní výhody:

  • běžném účtu, který nepřináší žádné zhodnocení. Vaše úspory tak ztrácí hodnotu pomaleji než na běžném kontě.
  • flexibilní. Kdykoliv na něj peníze pošlete a stejně snadno je i vyberete. U ostatních druhů spoření tato flexibilita chybí.
  • bezpečný. Veškeré úspory jsou ze zákona pojištěné, a to až do výše 100 000 eur, tedy zhruba 2 500 000 korun. Na rozdíl od investic se tak nemusíte bát, že o své peníze přijdete.

Pokud tedy hledáte bezpečné a flexibilní uložení peněz, které dokáže alespoň částečně vzdorovat inflaci, je spořicí účet ideální variantou.

REKLAMA

ANKETA k článku Úroky na spořicích účtech výrazně rostou. Dosáhnete až na 2,58 %

Máte peníze úročeny 2%?

Počet odpovědí: 121

KOMENTÁŘE k článku Úroky na spořicích účtech výrazně rostou. Dosáhnete až na 2,58 %

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Penzijní spoření reaguje na ukončení státního příspěvku pro seniory od 1. července

Penzijní spoření reaguje na ukončení státního příspěvku pro seniory od 1. července

19.6.2024 Spoření

Rok 2024 přináší významné změny v oblasti penzijního spoření, které se dotýkají jak výše státních příspěvků, tak i jejich dostupnosti pro určité skupiny střadatelů. Zatímco maximální státní příspěvek se zvyšuje, senioři pobírající starobní důchod ztrácejí od 1. července nárok na tuto podporu. Některé penzijní společnosti se rozhodly seniorům tuto náhlou změnu alespoň dočasně kompenzovat

Aktualita: ČS mění úrokové sazby na spořících účtech. Jak jsou na tom ostatní?

Aktualita: ČS mění úrokové sazby na spořících účtech. Jak jsou na tom ostatní?

22.5.2024 Spoření

Většinu klientů čeká od 1. června 2024 u České spořitelny snížení úrokových sazeb na spořicím účtu. Důvodem je podle Spořitelny vývoj na trhu a kroky konkurence. Jaké budou nové výše úroků a jaké zhodnocení vkladů můžete získat u ostatních bank?

[AKTUÁLNĚ] Česká spořitelna přestala zakládat vkladní knížky

[AKTUÁLNĚ] Česká spořitelna přestala zakládat vkladní knížky

10.4.2024 Spoření

Česká spořitelna definitivně ukončila možnost zakládání vkladních knížek pro nové klienty. Dříve založené knížky banka rušit nebude, peníze z vkladních knížek nikam převádět nemusíte. Jedinou bankou s možností založení nové vkladní knížky zůstává ČSOB, a to pouze na pobočkách České pošty.

[AKTUÁLNĚ] Aktuální výše úroků na spořicích účtech

[AKTUÁLNĚ] Aktuální výše úroků na spořicích účtech

9.4.2024 Spoření

V souvislosti s poklesem základní sazby v ekonomice se spustila lavina snižování úroků na bankovních i spořitelních spořících produktech. Týká se především spořicích účtů, ale zasáhla i výhled v oblasti termínovaných vkladů. Banky čekají přesun peněz právě na „termíňáky“, investiční společnosti ale vidí velkou příležitost zvýšit zájem Čechů o investování.

Inflace klesla na 2 %. Jak to ovlivní spoření a hypotéky?

Inflace klesla na 2 %. Jak to ovlivní spoření a hypotéky?

15.3.2024 Spoření

Inflace klesla v únoru 2024 na 2 %, z lednových 2,3 %. O celoplošné překonání vysoké inflace se sice ještě nejedná, ale už nyní můžeme pozorovat změny u spoření i hypoték. Podívejme se na vše podrobněji.

Z naší bankovní poradny

Vnuk nechce vrátit peníze a svádí to na banku

21.2.2022 Podvod
Dobrý den, možná se mýlím, ale myslím si, že asi jako centrální banka byste měli mít nějaký dozor nad ostatními bankami, a proto se na vás obracím. Půjčil jsem svému vnukovi na podzim roku 2021 601 000 Kč, mám od něho normálně ověřený a jím podepsaný dlužní úpis. On sám má účet u Air Bank a od 22. 12. 2021 svou banku není schopen donutit, aby mi peníze které mi patří poslala do Žďáru nad Sázavou na můj účet v České spořitelně! Nemáte zdání, kolik už bylo slibů, že to za 2 dny, za 3 dny, v pondělí, do konce týdne a podobně bude přeposláno, kolik už bylo slibů na SMS od nějaké paní Smolíkové a pořád nic!! Na podzim mě šíleně zvedli poplatky za plyn a elektřinu a prakticky všechny hotové peníze mi lítají někde ve vzduchu! Po novém roce jsem měl jít na pravidelnou roční prohlídku s autem, která obnáší okolo 7 000 Kč. Já si to nemůžu dovolit, abych nezůstal úplně bez peněz a kvůli tomu nehodlám rušit stavební spoření, protože bych kvůli slavné a líné Air bance přišel o roční benefity a to si jakožto důchodce nedovolím! Už jsem paní Smolíkové několikrát psal, že to poženu k soudu, ale s nimi to absolutně nehne, řekne jen další termín a zase nic! Hlavně že dnes a denně vidím a slyším 2 šašky v televizi, jak do nebes na reklamě vynášejí Air banku! Už jsem jim dokonce řekl, že si nejsem jistý, jestli jednám s bankou nebo s nějakou zločineckou organizací, která mě chce okrást! Jsem 75-letý důchodce a na takové hrátky už opravdu nemám nervy, po nocích nespím, před půldruhým rokem jsem měl mrtvici, sice slabší, ale jestli to takhle bude pokračovat, tak mě za chvíli trefí znovu a pořádně! Proto se obracím na vás nevím, jestli na ty ostatní banky máte nějaký vliv, abyste se mě zastali. Můj vnuk mi volal, že už si začal sháněk advokáta, protože už se sebou nenecháme stále orat. Předem vám děkuji! Dobrý den, začnu tím, že nejsme centrální banka, ale poradenský portál. Nicméně ani centrální banka (ČNB) neřeší spory mezi spotřebiteli, kdy dlužník odmítá vrátit peníze věřiteli. Váš vnuk spoléhá na vaši neznalost/naivitu a svádí vše na svou banku. Ve skutečnosti je to on, kdo Vám peníze nechce vrátit. Vnukova banka (Air Bank) vrácení peněz určitě neblokuje. Žádná paní Smolíková neexistuje, celou dobu s Vámi komunikuje jménem domnělé Air Bank/paní Smolíkové Váš vnuk a drží Vás v klamu.  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pravidelná platba na neznámý běžný účet

20.2.2022 Běžný účet
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, měsíčně platím na účet číslo 2038812118/2600 částku 1.020,--Kč, pod VS X010X40X6. Bohužel nemůžu najít (smlouvu), za co jsou platby. Můžete mě prosím pomoci? Děkuji za ochotu. HK Dobrý den, nejsme banka, ale poradenský portál monitorující banky a jejich produkty a poskytující rady uživatelům. Vámi zmíněný účet je podle bankovního kódu 2600 veden u Citibank. Obávám se, že ani Citibank Vám z důvodu bankovního tajemství nemůže sdělit informace o majiteli účtu? Existuje tedy více možností, jak zkusit zjistit majitele běžného účtu na který zasíláte pravidelně peníze: dohledejte důvod platby ve vašich dokumentech, nebo jednejte s Citibank o sdělení příjemce. Vzhledem k tomu že Citibank přerušila poskytování služeb občanům, je prakticky jisté že úhrady směřují na účet nějaké instituce u této banky - nejvíce pravděpodobná je pojišťovna (např. životní pojištění  Metlife, nebo NN životní pojišťovna, resp. dříve Aegon?), penzijní fond, resp. penzijní spoření?zkontrolujte výpis z vašeho běžného účtu, zda se vám nezobrazuje identifikace protistrany (stejně tak stačí zkontrolovat jen pohyby v internetovém bankovnictví),přestaňte platit. (je to možná trochu brutální metoda, ale pravděpodobně se vám někdo rychle ozve s upomínkou a vy si u toho ujasníte za co platba je?)Se stejným číslem bankovního účtu jsme se již setkali, např. v dotazu uživatele ohledně platby na účet u Citibank, nebo v dotazu na neznámého majitele účtu. Takže budeme moc rádi když se vám podaří důvod platby odhalit. Dejte nám pak určitě vědět, abychom mohli informovat podobně postižené uživatele bankovních služeb. ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Daňové zvýhodnění

Daňové zvýhodnění je výhoda poskytnutá státem, která umožňuje jednotlivcům nebo podnikům snížit svou daňovou zátěž. To může být ve formě snížení daně, odpočtu daní, nebo úlevy od daní. Daňová zvýhodnění mohou být zaměřena na podporu určitých činností, jako je investování do výzkumu a vývoje, nebo na podporu sociálních cílů, jako je poskytování dostupného bydlení. Daňová úleva pro podnikyInvestice do výzkumu a vývoje: Podniky, které investují do výzkumu a vývoje, mohou být oprávněny k daňovým úlevám. Tyto úlevy mohou být ve formě přímého snížení daně, nebo odpočtu nákladů na výzkum a vývoj od daně. Poskytování pracovních míst: Některé země nabízejí daňová zvýhodnění podnikům, které vytvářejí nová pracovní místa, zejména v oblastech s vysokou nezaměstnaností. Investice do ekologicky šetrných technologií: Podniky, které investují do ekologicky šetrných technologií, mohou být oprávněny k daňovým úlevám. Daňová úleva pro jednotlivce Hypoteční úroky: V některých zemích mohou jednotlivci odečíst úroky zaplacené na hypotéku od svých daní. Příspěvky na penzijní spoření: Příspěvky na penzijní spoření mohou být odečteny od daní. Darování charitativním organizacím: Darování peněz nebo majetku charitativním organizacím mohou být také odečteny od daní. Daňová zvýhodnění mohou mít významný dopad na ekonomiku a společnost, protože mohou podporovat investice a růst, a mohou pomoci dosáhnout sociálních cílů. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena