Banky.cz Články Spoření Úroky na spořicích účtech výrazně rostou. Dosáhnete až na 2,58 %

Úroky na spořicích účtech výrazně rostou. Dosáhnete až na 2,58 %

29.11.2021, Spoření

Nechat peníze jen tak ležet na běžném účtu? V současné době by to bylo čiré bláznovství. Většina bank totiž výrazně zvedá úroky na spořicích účtech. Aktuálně můžete dosáhnout až na úrok 2,58 % a v kombinaci s investováním se dostanete i na 3 %.

Spořicí účty jsou nejvýhodnější od vypuknutí covidové pandemie. Tehdy se jejich úroky propadly z hodnot okolo 2 % až na 0,5 %, kde se pohybovaly až do letošního podzimu.

Nejvýhodnější úrok nabízí Trinity a Moneta

Naposledy zvedla úrokovou sazbu Moneta Money Bank. Na konci listopadu to bylo o 1 procentní bod. Aktuálně klientům nabízí úrok na spořicím účtu 2,5 %, což je zatím druhá nejvýhodnější nabídka za Trinity Bank (2,58%).

Na tuto sazbu dosáhnou noví i dosavadní klienti Moneta Money Bank. A úrok platí pro vklady do 1 000 000 korun.

Noví klienti nepotřebují splnit žádné další podmínky. Nemusíte si tedy zakládat běžný účet ani bankovní služby pravidelně využívat.

Jen o málo složitější je situace pro stávající klienty. Úrok 2,5 % nedostanou automaticky, ale musí si založit nový spořicí účet. Dobrou zprávou je, že to jde i on-line.

Úroky zvedá většina bank

Většina ostatních velkých bank zatím nabízí úroky od 1,5 % do 2 %. Je ale možné, že sazby dál porostou.

V současné době jsou na trhu kromě Trinity a aMoneta Money Bank další 3 poskytovatelé, kteří vám dají úrok alespoň 2 %. Jsou to:

  • Expobank – nabízí úrok 2,01 % bez omezení.
  • Banka Creditas – nabízí úrok 2 % pro vklady do 350 000 korun.
  • J&T Banka – nabízí úrok 2 %, pokud je počáteční vklad alespoň 1 000 000 korun. Navíc můžete dosáhnout i na úrok 2,5 %. Musíte ale souhlasit s výpovědní lhůtou 3 měsíce.

Růstu úroků výrazně pomohlo zvyšování sazeb České národní banky, která tím chce zpomalit raketově stoupající inflaci.

Dvoutýdenní repo sazba tak na začátku listopadu stoupla z 1,50 % na 2,75 %, zatímco ještě v květnu byla 0,25 %. Banky díky tomu získaly větší prostor pro růst úroků. Právě od repo sazby se totiž nepřímo odvíjejí i úroky na spoření.

Kombinace spoření a investic láká na 3% úrok

Je potřeba podotknout, že na trhu narazíte i na výhodnější nabídky. Někteří poskytovatelé nabízejí spořicí účet s úrokem kolem 3 %. Má to však svá „ale“.

S touto sazbou vyčnívá například ČSOB. Stejně jako v předchozích letech však kombinuje spořicí účet a podílové fondy.

Pokud tedy chcete na 3% úrok po dobu jednoho roku dosáhnout, musíte do investic vložit minimálně stejnou částku jako na spoření. Zároveň platí to, že tato suma musí být alespoň 30 000 korun.

Podobnou nabídku najdete i u Sberbank, u které musíte do podílového fondu investovat alespoň 300 000 korun. Na spořicím účtu díky tomu získáte po dobu jednoho roku úrok 2,75 %. A to pro úspory až do výše 500 000 korun.

Problém je, že u investic nemáte zaručené zhodnocení. Navíc musíte počítat se vstupními poplatky. Celkový výnos tak o něco klesne. 

Zkontrolujte si aktuální nabídky

Pokud si tedy chcete založit spořicí účet, zkontrolujte si aktuální nabídky. Úroky v posledních týdnech rychle rostou a postavení na špičce pomyslného žebříčku nejlepšího spoření se může rychle měnit.

Přehled získáte díky srovnání spořicích účtů. Díky němu máte jistotu, že si vyberete tu nejvýhodnější nabídku na trhu.

Při srovnání se zaměřte zejména na tyto 3 parametry:

  • Úrokovou sazbu, u které je kromě výše důležité i to, jak s ní banka pracuje. Někteří poskytovatelé totiž dělí úrok na základní a bonusovou část.
  • Limit vkladů, tedy údaj, který vám řekne, jestli je slíbený úrok podmíněný konkrétní výší úspor. Pokud takový limit překročíte, úrok výrazně klesne. Někde i na 0,1 %.
  • Poplatky a další podmínky, mezi které patří například povinné založení běžného účtu u dané banky. A s ním mohou být také spojené různé poplatky.

Úroky rostou, na inflaci ale nestačí

Ať už si vyberete spořicí účet u jakékoliv banky, počítejte s tím, že současnou inflaci nepřekonáte.

V říjnu totiž inflace meziročně stoupla na 5,8 %. I s úrokem 3 % bude tedy reálná hodnota vašich peněz stále mírně klesat.

I přesto má spořicí účet 3 zásadní výhody:

  • Je to lepší varianta než nechat peníze jen na běžném účtu, který nepřináší žádné zhodnocení. Vaše úspory tak ztrácí hodnotu pomaleji než na běžném kontě.
  • Je flexibilní. Kdykoliv na něj peníze pošlete a stejně snadno je i vyberete. U ostatních druhů spoření tato flexibilita chybí.
  • Spořicí účet je navíc bezpečný. Veškeré úspory jsou ze zákona pojištěné, a to až do výše 100 000 eur, tedy zhruba 2 500 000 korun. Na rozdíl od investic se tak nemusíte bát, že o své peníze přijdete.

Pokud tedy hledáte bezpečné a flexibilní uložení peněz, které dokáže alespoň částečně vzdorovat inflaci, je spořicí účet ideální variantou.

ANKETA k článku Úroky na spořicích účtech výrazně rostou. Dosáhnete až na 2,58 %"

Máte peníze úročeny 2%?
Počet odpovědí: 119

KOMENTÁŘE k článku Úroky na spořicích účtech výrazně rostou. Dosáhnete až na 2,58 %

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat