Banky.cz Banky.cz Články Spoření Vyplatí se spořit ve stavebním spoření?

Vyplatí se spořit ve stavebním spoření?

Vyplatí se spořit ve stavebním spoření?
25.4.2015, Spoření

4 066 684 kusů. Tolik bylo aktivních smluv ve fázi spoření ke konci roku 2013. I přes změny, které proběhly v uplynulých letech, je stavební spoření oblíbený produkt. Je tu nejdéle a lidem zajišťuje garanci a jistotu. Jak moc je ale tato garance výhodná?

Historie stavebního spoření

historie stavebního spoření

Od roku 1993-2003 bylo stavební spoření nejoblíbenějším produktem. Aby ne, parametry tehdejšího spoření byly výrazně lepší než dnes.

 • Státní podpora 25% z ročně vložené částky (max. 4 500 Kč)
 • Zhodnocení 3-5% dle tarifu
 • Výnosy nepodléhaly zdanění
 • Vázací doba byla pouze 5 let

Jenže státní podpora dělala velkou část ze státního rozpočtu a tak když bylo potřeba šetřit, sáhlo se na stavební spoření. Na konci roku 2003 bylo oznámeno, že od 1. 1. 2004 se mění podmínky nově uzavřených smluv. Lidé tak masivně uzavírali listopad/prosinec 2003 stavební spoření ve velkém (tehdy se uzavřelo historicky největší počet smluv a mnoho poradenských firem na tom zbohatlo).

Parametry byly následující:

 • Státní podpora se snížila na 15% z ročně vložené částky (max. 3 000 Kč)
 • Zhodnocení se snížilo na 2%
 • Výnosy nepodléhaly zdanění (tato podmínka zůstala)
 • Vázací doba se zvýšila na 6 let

Stát si moc nepomohl, protože všichni uzavřeli smlouvy dle starých podmínek. Zvyk je železná košile a v té době stále nebyly o tolik lepší finanční produkty. Po krizi, která začala na přelomu 2007/2008 a krizi politické v roce 2010, došlo k dalším změnám stavebního spoření. Politici se snažili poučit z roku 2003 a tak se snažili prosadit veškeré změny retroaktivně. Stavební spoření se totiž řídí zákonem o stavebním spoření, proto stačí pouze změnit zákon a vše je jinak.

A tak se již po třetí změnila pravidla hry.

 • Státní podpora se snížila na 10% z ročně vložené částky (max. 2 000 Kč)
 • Zhodnocení zůstalo na 2%
 • Výnosy podléhají dani z příjmu ve výši 15%
 • Vázací doba zůstala stejná (6 let)

To znamená, že výnosy stavebního spoření značně klesly a již se tyto smlouvy nedají považovat za super spoření jako před 20 lety.

Stavební spoření je velmi konzervativní produkt a do budoucna to vidím bledě. Dřív nebo později se zruší státní podpora, bez které je stavební spoření nevýhodné.

Stavební spoření má své výhody, ale bohužel i nevýhody.

Výhody stavebního spoření

stavební spoření - výhody

Pojištění vkladů

Vaše peníze na účtech stavebních spořitelen jsou pojištěné dle zákona o bankách č. 21/1992 Sb., až do výše 100% vkladu avšak s maximální výší náhrady do 100 000 EUR.

Garance a jistota

Úrok stanovený ve smlouvě o stavebním spoření je „garantovaný“ po celou dobu smluvního vztahu a tedy víte, jaký výnos můžete na konci spořicího programu očekávat. Bohužel stavební spoření našli mezeru ve svých obchodních podmínkách a aktuálně např. ruší svým klientům smlouvy s vysokým úrokem (smlouvy starší 10 let a více).

Úvěrové možnost

Možnost využít překlenovacího nebo řádného úvěru, který má své výhody oproti jiným úvěrům.

Nevýhody stavebního spoření

Vstupní poplatek

Při založení smlouvy o stavebním spoření musíte zaplatit 1% z cílové částky.

Tento poplatek může finanční poradce odpustit, stejně tak stavební spořitelna (protože tento poplatek je pouze odměna za prodej, stavební spořitelna žije hlavně z úvěrů).

Nevýhodou vstupního poplatku je, že se platí na začátku v celé výši. Proto je poté poradci lhostejné, zda v produktu spoříte či nikoli. Protože je provize pouze ze vstupního poplatku, často se dělají smlouvy na vysoké cílové částky (průměrná CČ za rok 2013 byla necelých 400 000 Kč), ale mnohdy i přesahující 1 000 000 Kč.

Vstupní poplatek musíte vždy odečíst od celkového výnosu, abyste zjistili reálné zhodnocení.

Poplatek za vedení účtu

Bohužel i stavební spořitelny si účtují poplatky za vedení úču, v rozmezí 300 – 330 Kč za rok. To nám opět snižuje efektivní výnos, protože za 10 let to dělá více jak 3 000 Kč.

Vázací lhůta

Stavební spoření musíte mít minimálně 6 let. To samozřejmě chápu, protože stavební spořitelny potřebují jistotu, že peníze, které půjčují, si druhý den nevyberete.

Bohužel nás to staví do role, kdy máme zazděné peníze a pokud bychom je potřebovali vybrat, přijdeme o státní podporu a ještě si na ty peníze počkáme více jak 3 měsíce díky výpovědní lhůtě.

V dnešní době kvůli turbulenci na trhu, probíhající krizi a nestálé ekonomice je nejdůležitější likvidita. Pokud máte většinu svých peněz na stavebním spoření, je to špatně.

Dotované finanční produkty státem jsou pro mě nezajímavé. Je to pouze otázkou času, kdy stát takové výhody zruší nebo minimálně změní. Stále vidíte v produktu jistotu?

Vstupní poplatek je příliš vysoký, zhodnocení se na nových smlouvách pohybuje už na hranici 1%, kdy posledních pár měsíců stavební spořitelny razantně mění podmínky.

To vidím jako velké nedostatky stavebního spoření.

A jak vypadá běžná praxe v rodinách?

stavební spoření - nešvary

Vysoké cílové částky na smlouvách, které jsou určeny primárně na spoření (cílová částka se v budoucnu dá kdykoli zvýšit, nicméně z toho už asi nebude mít provizi člověk, který vám to uzavírá prvně, proto se vám bude snažit natlačit, že potřebujete co nejvyšší CČ)

V rodině je více smluv, ale žádná se nevyužívá efektivně (doporučuji z každého produktu vždy vyčerpat maximální státní příspěvky a zhodnocení a až teprve potom zakládat třeba další smlouvu)

Smlouvy o stavebním spoření se píšou na nezletilé a to díky novému občanskému zákoníku není úplně šťastná volba. V případě, že budete chtít peníze vybrat a použít dřív než účastník nabude zletilosti, musí Vám tento úkon schválit opatrovnický soud. Také se vystavujete riziku, nebudou-li peníze použity ve prospěch nezletilého, může Vás vlastní dítě žalovat a chtít peníze zpátky.

Smlouvy se nechávají žít svým životem i více jak 20 let. Stavební spoření je výhodné díky státní podpoře, proto je nezodpovědné nechat peníze ležet na úroku, který nepokryje inflaci. Vždy po 6 letech doporučuji peníze vybrat a investovat je výhodněji. Nebo minimálně přehodnotit stav financí.

Závěrem chci uvést, že stavební spoření může být v portfoliu jako konzervativní produkt, například v předdůchodovém věku, když využíváte již na maximum III. pilíř nebo pokud chcete něco našetřit dětem, které mají pár let před zletilostí či dokončením studia a vy nechcete podstupovat riziko nebo byste rádi, aby děti využili spoření jako levný úvěr na bydlení.

Mimo stavebního spoření doporučujeme též produkty:

 • spořicí účet
 • termínovaný vklad
 • ANKETA k článku "Vyplatí se spořit ve stavebním spoření?"

  Máte sjednané stavební spoření?
  Počet odpovědí: 123

  KOMENTÁŘE k článku Vyplatí se spořit ve stavebním spoření?

  5.12.2015 13:54:44

  Stavební spoření se (ne)vyplatí, Komentoval(a): Mirek

  Těžko říct. Každopádně nemá smysl vkládat více než 20 tisíc ročně. Příklad: Cílová částka 160000. Začátek roku 1 (třeba leden): vložit 21900 (–1600 vstupní poplatek, –300 vedení účtu, +2000 státní příspěvek) = 22000. Začátek roku 2: vklad 20300 (–300 vedení, +2000 st. př.) = 44000 po dvou letech. Začátek roku 3, 4, 5, 6 vklad 20300 a konec roku 6 vklad 20030 = 156000 (nepočítaje běžný úrok). Celkem vloženo 143430. Zisk před zdaněním 12570, tj. 8,7% ze 143430. Vzhledem k tomu, že lze říct, že je to jak za 3 roky, vychází dodatečné zhodnocení 2,9%.
  11.4.2016 09:28:06

  úhel pohledu, Komentoval(a): Honza

  Když budu spořit pravidelně měsíčně a běžný poplatek je již 320,- + výpis 21,- navíc Vám strhnou daň z výnosů, zaplatím vstupní poplatek jako první náklad (krásně to jde nyní vidět na reklamě u mbank kde nabízí půjčku s 2% úrokem který zaplatíte právě jako první polatek tak i když už splácíte pouze půjčené peníze tak RPSN je 3,81%) dojdu ke skutečnému výnosu ze stavebního spoření 2,2% za 6 letou fixaci?? Nedej bože že třeba poslední rok nebudu mít prostředky na spoření tak jsem po 6 letech bez výnosu.

  Přidejte nový komentář

  Mohlo by vás zajímat

  Stavební spoření bez vstupního poplatku už nabízí všech 5 spořitelen

  Stavební spoření bez vstupního poplatku už nabízí všech 5 spořitelen

  18.10.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

  Plánujete založení stavebního spoření? Teď je ideální čas. Až do konce roku si ho totiž můžete sjednat zdarma. Bez ohledu na to, pro jakou stavební spořitelnu se rozhodnete.

  Úroky na spořicích účtech začaly znovu růst. Víte, kde dosáhnete i na 1%?

  Úroky na spořicích účtech začaly znovu růst. Víte, kde dosáhnete i na 1%?

  4.10.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

  Covid. Slovo, které obzvlášť nenávidí lidé, kteří měli uloženou většinu svých úspor na spořicích účtech. Kvůli covidové pandemii a vládním opatřením totiž úroky u spoření propadly téměř k nule. Nyní se ale začíná blýskat na lepší časy. Sazby znovu rostou a někde dosáhnete i na víc než 1 %.

  Stavební spoření pro děti: Nabízí výhodnější podmínky i složitější ukončení

  Stavební spoření pro děti: Nabízí výhodnější podmínky i složitější ukončení

  19.9.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

  Jak pomoci dětem se startem do života? Přece pomocí stavebního spoření. Podobně uvažuje řada lidí. Stavebko totiž přináší ze všech spořicích produktů nejlepší zhodnocení. Má ale svá specifika – a o stavebním spoření pro děti to platí dvojnásob.

  Spoření? Třetina lidí má rezervu na víc než 4 měsíce

  Spoření? Třetina lidí má rezervu na víc než 4 měsíce

  8.9.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

  Zatímco jedni vydrží bez příjmů klidně přes půl roku, druzí žijí od výplaty k výplatě a úspory jim nestačí ani na měsíc. Vyplývá to z nedávného průzkumu, který si nechala zpracovat Raiffeisenbank.

  Chcete nejvýhodnější stavebko? Přidejte k němu běžný účet

  Chcete nejvýhodnější stavebko? Přidejte k němu běžný účet

  23.8.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

  Jak získat nejlepší stavební spoření? Podle aktuálního srovnání ho nabízejí Raiffeisen stavební spořitelna a ČSOB Stavební spořitelna. Má to však háček. Pro získání prémií si musíte založit u dané banky běžný účet.  Banky v ČR