Banky.cz Články Půjčka Výsledky moratoria: problémy se splácením jsou jen ve 3 % případů

Výsledky moratoria: problémy se splácením jsou jen ve 3 % případů

1.2.2021 Půjčka
Obavy byly zbytečné. Tak se dají shrnout data České národní banky, která ukazují situaci u bankovních úvěrů po konci plošného moratoria z minulého roku. Podle zveřejněných údajů totiž lidé přestali splácet pouze necelá 3 % z půjček, u kterých loni požádali o odklad splátek kvůli dopadům koronavirové pandemie.
REKLAMA
REKLAMA

Na konci roku 2020 uplynuly od konce moratoria 2 měsíce. Česká národní banka proto před několika dny vydala zprávu, ve které zhodnotila stav úvěrů, u kterých lidé a firmy o odklad splátek požádali.

Vyplývá z ní, že počet nesplácených úvěrů sice stoupl, ale pouze v jednotkách procent. Koncem minulého roku tak domácnosti nesplácely jen 2,8 % půjček, u kterých využily plošný odklad splátek.

Problematické přitom byly hlavně spotřebitelské úvěry, u který banky evidovaly problémy se splácením ve 4,5 % případů. U hypoték, u kterých lidé využili moratorium, byly koncem roku 2020 problémy se splácením je v 1,9 % případů.

Větší problémy se splácením jsou u firem

O něco výraznější problémy se splácením zaznamenaly banky u firem, které požádaly o odklad splátek v rámci moratoria. Problémy se splácením byly koncem minulého roku u 8 % z těchto úvěrů. Ani to ale není podle centrální banky nijak vysoké číslo.

„Data od bank potvrzují, že drtivá většina klientů, kteří využili odkladu splátek v rámci zákonného moratoria, se vrátila ke standardnímu splácení. Část klientů bank tak zřejmě využila moratorium jako preventivní řešení v době vysoké míry nejistoty,“ uvedl ve zprávě České národní banky její viceguvernér Tomáš Nidetzký.

Poskytovatelé přitom původně čekali, že potíže se splácením budou po konci moratoria mnohem častější. Zpočátku mluvili dokonce až o 20 % případů.

Klienti už splatili půjčky za 78 miliard

O dobré platební morálce svědčí i to, že řada klientů už „odložené” úvěry doplatila. Celkově totiž lidé a firmy využili moratorium u půjček v hodnotě 454,7 miliardy korun. Jen do konce minulého roku z toho splatili 78 miliard.

V tomto případě přitom byly pilnější firmy, které už uhradily přes 11 % půjček, u kterých minulý rok žádaly o odklad splátek kvůli koronavirové pandemii. U domácností byl tento poměr menší – 4,5 %.

Nejlevnější půjčka od Air Bank

Většinu „odložených” půjček přitom firmy a domácnosti nadále řádně splácí. U firem se to týká téměř 80 % zmíněných úvěrů a u domácností dokonce skoro 90 % půjček.

Další odklad? Zájem je minimální

Zmíněná čísla mimo jiné ukazují, že lidé ani firmy v současnosti nemají příliš velký zájem o další odklad splátek. Banky přitom už na podzim avizovaly, že klientům podobnou možnost dají.

Z dat České národní banky vyplývá, že tento odklad využila jen 2,8 % firem a 3,2 % domácností, které předtím sáhly po zákonném moratoriu.

Tento trend potvrzují také jednotlivé banky. Podle nich je od podzimu zájem o odklad půjček mnohonásobně menší než loni na jaře. Tedy při první vlně koronavirové pandemie a takzvaného lockdownu.

Zájem se propadl na méně než desetinu

Zatímco na začátku pandemie nemoci COVID-19 evidovaly banky každý měsíc desetitisíce žádostí o odklad splátek, nyní jsou to jen nižší tisíce. Podle některých poskytovatelů spadl zájem o odklad splátek oproti jaru 2020 na méně než desetinu.

Do jisté míry k tomu zřejmě přispívá i fakt, že vláda tentokrát plošné moratorium nevyhlásila. Klienti se tedy můžou bát, že jim banky odklad splátek nepovolí. Případně, že bude vyřízení odkladu zbytečně komplikované.

Určitě to ale není jediný důvod. Vzhledem k velmi výraznému poklesu žádostí o odklad je jasné, že lidé ani firmy nyní jednoduše nemají o tuto možnost takový zájem jako loni na jaře. A zatím si dokáží s dopady koronavirové pandemie poradit jinak.

Další plošný odklad nyní nepřijde

Nejlevnější půjčka od Zonky

Začátkem roku přitom ministerstvo průmyslu a obchodu o dalším plošném moratoriu uvažovalo. Nakonec ale tato možnost padla. Právě kvůli malému zájmu ze strany klientů.

I nadále tak můžete o odklad splátek požádat pouze „na vlastní pěst”. Bankovní i nebankovní poskytovatelé přitom slibují, že vyjdou klientům vstříc. Většina z nich dosud zamítla maximálně 20 % podaných žádostí. Často údajně kvůli nekompletním dokladům.

Problém je, že každá banka a úvěrová společnost může žádosti posuzovat jinak. Proto si musíte půjčku vždy dobře vybírat a půjčovat si u osvědčených a spolehlivých poskytovatelů.

Jak je poznáte?

Pomůže vám s tím naše srovnání úvěrů. Banky i nebankovní společnosti v něm porovnáte podle různých parametrů včetně RPSN, výše splátky nebo doby splácení. Kdykoliv si tak rychle a jednoduše vyberete půjčku, která nejlépe odpovídá vašim požadavkům.

ANKETA k článku Výsledky moratoria: problémy se splácením jsou jen ve 3 % případů

Žádali jste o odklad splátek z důvodu krize koronaviru?

Počet odpovědí: 103

KOMENTÁŘE k článku Výsledky moratoria: problémy se splácením jsou jen ve 3 % případů

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Půjčka na OP: Přehled, srovnání, výhody a nevýhody

22.2.2024 Půjčka

Půjčka na OP dnes čelí stínům minulosti. V době, kdy nebankovní půjčky ještě nepodléhaly regulaci, byla právě půjčka na OP jednou z nejdostupnějších, ale často i nejvíce zneužívaných půjček pro „problémové klienty“. S přijetím nového zákona o spotřebitelském úvěru se vše změnilo. Dnes už je půjčka na OP, vyřízená u licencovaného poskytovatele, tou nejlepší volbou, když potřebujete peníze pro osobní/rodinnou potřebu.

Rychlá půjčka: Přehled, srovnání, výhody a nevýhody

21.2.2024 Půjčka

Rychlá půjčka je fenoménem internetové doby. Díky možnosti vyřídit ji online, téměř kdykoliv, bez čekání, přitom z pohodlí domova, se stala online rychlá půjčka nejpopulárnějším úvěrem. Rozmach digitálních technologií dal možnost rychlého vyřízení i poskytnutí peněz. Stránkou stinnou a málo připomínanou je unáhlené rozhodování, což může vést až do dluhové pasti. Prozkoumejte s námi detaily rychlých půjček i tipy, jak ji využít správně.

Půjčka na účet: Přehled, srovnání, výhody a nevýhody

19.2.2024 Půjčka

Uvažujete o online půjčce na účet, vyřízené bez běhání po pobočkách? Ale váháte s výběrem? Přinášíme informace, klíčové pro odpovědné zvážení půjčky na účet. Dozvíte se, kdo je poskytuje a jak dlouho trvá vyřízení. Ale i co potřebujete ke schválení žádosti nebo jak dlouho se splácí. Dostaneme se i k otázkám bezpečnosti a k ověřovacímu poplatku online půjčky na účet.

Půjčka online: Přehled, srovnání, výhody a nevýhody

13.2.2024 Půjčka

Půjčka online ihned vyplácená na účet nebo v hotovosti. To je jedno z nejčastějších spojení, na které lze v souvislosti s online půjčkami narazit. Online úvěry jsou dobře dostupné a k dispozici i nonstop. Získat se dají z pohodlí domova, bez probírání své situace na veřejnosti (na přepážce), a bez cestování na kamennou pobočku finančního domu (a trefení se do otevírací doby). Aby online půjčka proběhla v pořádku, musíte o ní znát několik faktů. Vše důležité najdete zde.

Půjčka do výplaty: Přehled, srovnání, výhody a nevýhody

2.2.2024 Půjčka

Půjčit si na pár dní, na týden, zkrátka do výplaty? Nedostatek prostředků na nečekaný výdaj postihl snad už každého z nás. Půjčka do výplaty je jednou z možností, jak takovou situaci rychle překlenout. Minimálně v případě, kdy se nemáte na koho obrátit ve svém okolí. Přestože jde o drobnou půjčku na krátkou dobu, při jejím výběru je potřeba zvýšit opatrnost a pečlivě projít všechny podmínky úvěru. Poradíme, jak nenaletět podvodníkům a jak vybrat nejvýhodnější půjčku do výplaty pro aktuální situaci.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků.

Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například:

věk,příjemči bonita.

Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem.

Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny.

V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy.

Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá.

Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky.

Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena