Banky.cz Články Půjčka Výsledky moratoria: problémy se splácením jsou jen ve 3 % případů

Výsledky moratoria: problémy se splácením jsou jen ve 3 % případů

1.2.2021 Půjčka
Obavy byly zbytečné. Tak se dají shrnout data České národní banky, která ukazují situaci u bankovních úvěrů po konci plošného moratoria z minulého roku. Podle zveřejněných údajů totiž lidé přestali splácet pouze necelá 3 % z půjček, u kterých loni požádali o odklad splátek kvůli dopadům koronavirové pandemie.

Na konci roku 2020 uplynuly od konce moratoria 2 měsíce. Česká národní banka proto před několika dny vydala zprávu, ve které zhodnotila stav úvěrů, u kterých lidé a firmy o odklad splátek požádali.

Vyplývá z ní, že počet nesplácených úvěrů sice stoupl, ale pouze v jednotkách procent. Koncem minulého roku tak domácnosti nesplácely jen 2,8 % půjček, u kterých využily plošný odklad splátek.

Problematické přitom byly hlavně spotřebitelské úvěry, u který banky evidovaly problémy se splácením ve 4,5 % případů. U hypoték, u kterých lidé využili moratorium, byly koncem roku 2020 problémy se splácením je v 1,9 % případů.

Větší problémy se splácením jsou u firem

O něco výraznější problémy se splácením zaznamenaly banky u firem, které požádaly o odklad splátek v rámci moratoria. Problémy se splácením byly koncem minulého roku u 8 % z těchto úvěrů. Ani to ale není podle centrální banky nijak vysoké číslo.

„Data od bank potvrzují, že drtivá většina klientů, kteří využili odkladu splátek v rámci zákonného moratoria, se vrátila ke standardnímu splácení. Část klientů bank tak zřejmě využila moratorium jako preventivní řešení v době vysoké míry nejistoty,“ uvedl ve zprávě České národní banky její viceguvernér Tomáš Nidetzký.

Poskytovatelé přitom původně čekali, že potíže se splácením budou po konci moratoria mnohem častější. Zpočátku mluvili dokonce až o 20 % případů.

Klienti už splatili půjčky za 78 miliard

O dobré platební morálce svědčí i to, že řada klientů už „odložené” úvěry doplatila. Celkově totiž lidé a firmy využili moratorium u půjček v hodnotě 454,7 miliardy korun. Jen do konce minulého roku z toho splatili 78 miliard.

V tomto případě přitom byly pilnější firmy, které už uhradily přes 11 % půjček, u kterých minulý rok žádaly o odklad splátek kvůli koronavirové pandemii. U domácností byl tento poměr menší – 4,5 %.

Většinu „odložených” půjček přitom firmy a domácnosti nadále řádně splácí. U firem se to týká téměř 80 % zmíněných úvěrů a u domácností dokonce skoro 90 % půjček.

Další odklad? Zájem je minimální

Zmíněná čísla mimo jiné ukazují, že lidé ani firmy v současnosti nemají příliš velký zájem o další odklad splátek. Banky přitom už na podzim avizovaly, že klientům podobnou možnost dají.

Z dat České národní banky vyplývá, že tento odklad využila jen 2,8 % firem a 3,2 % domácností, které předtím sáhly po zákonném moratoriu.

Tento trend potvrzují také jednotlivé banky. Podle nich je od podzimu zájem o odklad půjček mnohonásobně menší než loni na jaře. Tedy při první vlně koronavirové pandemie a takzvaného lockdownu.

Zájem se propadl na méně než desetinu

Zatímco na začátku pandemie nemoci COVID-19 evidovaly banky každý měsíc desetitisíce žádostí o odklad splátek, nyní jsou to jen nižší tisíce. Podle některých poskytovatelů spadl zájem o odklad splátek oproti jaru 2020 na méně než desetinu.

Do jisté míry k tomu zřejmě přispívá i fakt, že vláda tentokrát plošné moratorium nevyhlásila. Klienti se tedy můžou bát, že jim banky odklad splátek nepovolí. Případně, že bude vyřízení odkladu zbytečně komplikované.

Určitě to ale není jediný důvod. Vzhledem k velmi výraznému poklesu žádostí o odklad je jasné, že lidé ani firmy nyní jednoduše nemají o tuto možnost takový zájem jako loni na jaře. A zatím si dokáží s dopady koronavirové pandemie poradit jinak.

Další plošný odklad nyní nepřijde

Začátkem roku přitom ministerstvo průmyslu a obchodu o dalším plošném moratoriu uvažovalo. Nakonec ale tato možnost padla. Právě kvůli malému zájmu ze strany klientů.

I nadále tak můžete o odklad splátek požádat pouze „na vlastní pěst”. Bankovní i nebankovní poskytovatelé přitom slibují, že vyjdou klientům vstříc. Většina z nich dosud zamítla maximálně 20 % podaných žádostí. Často údajně kvůli nekompletním dokladům.

Problém je, že každá banka a úvěrová společnost může žádosti posuzovat jinak. Proto si musíte půjčku vždy dobře vybírat a půjčovat si u osvědčených a spolehlivých poskytovatelů.

Jak je poznáte?

Pomůže vám s tím naše srovnání úvěrů. Banky i nebankovní společnosti v něm porovnáte podle různých parametrů včetně RPSN, výše splátky nebo doby splácení. Kdykoliv si tak rychle a jednoduše vyberete půjčku, která nejlépe odpovídá vašim požadavkům.Jít na srovnání půjček

ANKETA k článku Výsledky moratoria: problémy se splácením jsou jen ve 3 % případů

Žádali jste o odklad splátek z důvodu krize koronaviru?

Počet odpovědí: 103

KOMENTÁŘE k článku Výsledky moratoria: problémy se splácením jsou jen ve 3 % případů

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Půjčka 50 000 Kč? Někde vrátíte i čtyřnásobek!

12.12.2022 Půjčka

Půjčíte si 50 000 korun, po roce ale vrátíte i 4× víc. Jen úrok a další náklady spojené s půjčkou vás tak vyjdou na 100 000 korun. I tak může vypadat extrémní příklad, kdy si vyberete drahého poskytovatele úvěru. Vyplývá to z aktuálních dat organizace Člověk v tísni, která vydává Index odpovědného úvěrování.

Nákup jídla a dalšího zboží na dluh? Zájem o odložené platby roste

14.11.2022 Půjčka

Nakoupit na internetu zboží, které je zrovna v akci nebo ho nutně potřebujete, i když na účtu nemáte dost peněz? Žádný problém. Obchodníci stále častěji nabízejí takzvané odložené platby. Celkovou částku za zboží díky nim zaplatíte třeba až za dva týdny. Bez jakéhokoliv navýšení.

Diners Club - nejlevnější kreditní karty skončily, jakou kreditku si vybrat?

2.6.2022 Půjčka

Rakouský vlastník značky Diners Club (DC), pod kterého spadá i český, slovenský a polský trh, se rozhodl kreditní karty Diners Club ukončit. A tím i všechny služby, včetně bonusů, pojištění a úvěrů. Máte kreditku Diners Club? Řekneme vám, co bude teď následovat. Poradíme, jak to udělat, aby vám nepropadly bonusy, jak splácet čerpanou půjčku z kreditky, do kdy bude platit pojištění a vstup do salonků, ale hlavně: čím tuto kreditní kartu nahradit.

Zesplatněný úvěr – kdy k zesplatnění dochází a co bude následovat?

11.5.2022 Půjčka

Co je zesplatnění půjčky, kdy má poskytovatel na takový krok nárok a co to znamená pro dlužníka? Co poskytovatel udělá s takovým úvěrem a proč je zesplatnění úvěru rychlejší u půjček podnikatelských než ve světě spotřebitelském? Může k zesplatnění dojít i z jiných důvodů, než je nesplácení? A jak se při finančních potížích vyhnout zesplatnění půjčky? Jestli vás zajímají odpovědi na tyto otázky, jste tu na správném místě.

Průzkum: refinancování půjčky využil každý třetí. Ušetřili i přes 10 000 Kč

5.3.2022 Půjčka

Další možnost, jak ušetřit, i cesta z dluhové spirály. To je refinancování půjčky. Lidé díky němu mohou zlevnit své úvěry o tisíce korun. Ukázal to aktuální průzkum jedné z malých bank mezi tisícovkou respondentů, kteří mají spotřebitelský úvěr.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena