Banky.cz Banky.cz Články Půjčka Výsledky moratoria: problémy se splácením jsou jen ve 3 % případů

Výsledky moratoria: problémy se splácením jsou jen ve 3 % případů

Výsledky moratoria: problémy se splácením jsou jen ve 3 % případů
1.2.2021, Půjčka
Obavy byly zbytečné. Tak se dají shrnout data České národní banky, která ukazují situaci u bankovních úvěrů po konci plošného moratoria z minulého roku. Podle zveřejněných údajů totiž lidé přestali splácet pouze necelá 3 % z půjček, u kterých loni požádali o odklad splátek kvůli dopadům koronavirové pandemie.

Na konci roku 2020 uplynuly od konce moratoria 2 měsíce. Česká národní banka proto před několika dny vydala zprávu, ve které zhodnotila stav úvěrů, u kterých lidé a firmy o odklad splátek požádali.

Vyplývá z ní, že počet nesplácených úvěrů sice stoupl, ale pouze v jednotkách procent. Koncem minulého roku tak domácnosti nesplácely jen 2,8 % půjček, u kterých využily plošný odklad splátek.

Problematické přitom byly hlavně spotřebitelské úvěry, u který banky evidovaly problémy se splácením ve 4,5 % případů. U hypoték, u kterých lidé využili moratorium, byly koncem roku 2020 problémy se splácením je v 1,9 % případů.

Větší problémy se splácením jsou u firem

O něco výraznější problémy se splácením zaznamenaly banky u firem, které požádaly o odklad splátek v rámci moratoria. Problémy se splácením byly koncem minulého roku u 8 % z těchto úvěrů. Ani to ale není podle centrální banky nijak vysoké číslo.

„Data od bank potvrzují, že drtivá většina klientů, kteří využili odkladu splátek v rámci zákonného moratoria, se vrátila ke standardnímu splácení. Část klientů bank tak zřejmě využila moratorium jako preventivní řešení v době vysoké míry nejistoty,“ uvedl ve zprávě České národní banky její viceguvernér Tomáš Nidetzký.

Poskytovatelé přitom původně čekali, že potíže se splácením budou po konci moratoria mnohem častější. Zpočátku mluvili dokonce až o 20 % případů.

Klienti už splatili půjčky za 78 miliard

O dobré platební morálce svědčí i to, že řada klientů už „odložené” úvěry doplatila. Celkově totiž lidé a firmy využili moratorium u půjček v hodnotě 454,7 miliardy korun. Jen do konce minulého roku z toho splatili 78 miliard.

V tomto případě přitom byly pilnější firmy, které už uhradily přes 11 % půjček, u kterých minulý rok žádaly o odklad splátek kvůli koronavirové pandemii. U domácností byl tento poměr menší – 4,5 %.

Většinu „odložených” půjček přitom firmy a domácnosti nadále řádně splácí. U firem se to týká téměř 80 % zmíněných úvěrů a u domácností dokonce skoro 90 % půjček.

Další odklad? Zájem je minimální

Zmíněná čísla mimo jiné ukazují, že lidé ani firmy v současnosti nemají příliš velký zájem o další odklad splátek. Banky přitom už na podzim avizovaly, že klientům podobnou možnost dají.

Z dat České národní banky vyplývá, že tento odklad využila jen 2,8 % firem a 3,2 % domácností, které předtím sáhly po zákonném moratoriu.

Tento trend potvrzují také jednotlivé banky. Podle nich je od podzimu zájem o odklad půjček mnohonásobně menší než loni na jaře. Tedy při první vlně koronavirové pandemie a takzvaného lockdownu.

Zájem se propadl na méně než desetinu

Zatímco na začátku pandemie nemoci COVID-19 evidovaly banky každý měsíc desetitisíce žádostí o odklad splátek, nyní jsou to jen nižší tisíce. Podle některých poskytovatelů spadl zájem o odklad splátek oproti jaru 2020 na méně než desetinu.

Do jisté míry k tomu zřejmě přispívá i fakt, že vláda tentokrát plošné moratorium nevyhlásila. Klienti se tedy můžou bát, že jim banky odklad splátek nepovolí. Případně, že bude vyřízení odkladu zbytečně komplikované.

Určitě to ale není jediný důvod. Vzhledem k velmi výraznému poklesu žádostí o odklad je jasné, že lidé ani firmy nyní jednoduše nemají o tuto možnost takový zájem jako loni na jaře. A zatím si dokáží s dopady koronavirové pandemie poradit jinak.

Další plošný odklad nyní nepřijde

Začátkem roku přitom ministerstvo průmyslu a obchodu o dalším plošném moratoriu uvažovalo. Nakonec ale tato možnost padla. Právě kvůli malému zájmu ze strany klientů.

I nadále tak můžete o odklad splátek požádat pouze „na vlastní pěst”. Bankovní i nebankovní poskytovatelé přitom slibují, že vyjdou klientům vstříc. Většina z nich dosud zamítla maximálně 20 % podaných žádostí. Často údajně kvůli nekompletním dokladům.

Problém je, že každá banka a úvěrová společnost může žádosti posuzovat jinak. Proto si musíte půjčku vždy dobře vybírat a půjčovat si u osvědčených a spolehlivých poskytovatelů.

Jak je poznáte?

Pomůže vám s tím naše srovnání úvěrů. Banky i nebankovní společnosti v něm porovnáte podle různých parametrů včetně RPSN, výše splátky nebo doby splácení. Kdykoliv si tak rychle a jednoduše vyberete půjčku, která nejlépe odpovídá vašim požadavkům.

ANKETA k článku "Výsledky moratoria: problémy se splácením jsou jen ve 3 % případů"

Žádali jste o odklad splátek z důvodu krize koronaviru?
Počet odpovědí: 103

KOMENTÁŘE k článku Výsledky moratoria: problémy se splácením jsou jen ve 3 % případů

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Půjčky pro mladé – je něco jinak, když žadateli nebylo ještě ani 21?

Půjčky pro mladé – je něco jinak, když žadateli nebylo ještě ani 21?

18.6.2021, Půjčka, Autor: Lenka Rutteová

Banky i nebankovní společnosti rády půjčují lidem v produktivním věku, tedy těm, co mají práci, úspěšně podnikají, případně jsou na rodičovské dovolené, ale předpokládá se, že se hned po ní úspěšně vrátí k výdělečné činnosti. Zákon sice dovoluje zadlužení lidem od 18 let, jenže v tomto věku zdaleka ne všichni ukončili vzdělávání, tudíž ani nemívají pravidelný příjem. Jak je to s půjčkami pro mladé, jak se k nim poskytovatelé stavějí a mají tyto úvěry nějaké zvláštnosti či kategorie?

Kdy využít půjčku pro OSVČ, jaké jsou její podmínky a kdy raději zůstat u spotřebitelského úvěru?

Kdy využít půjčku pro OSVČ, jaké jsou její podmínky a kdy raději zůstat u spotřebitelského úvěru?

17.6.2021, Půjčka, Autor: Lenka Rutteová

Půjčky pro OSVČ jsou speciální kategorií půjček spadající do tzv. úvěrů podnikatelských. Ty nejsou nijak propojeny s podmínkami a zákonnou úpravou spotřebitelských úvěrů, v podstatě s nimi nemají nic společného – snad jen to, že jde o půjčku peněz. 

Lidé splácejí hůř než před pandemií. Poskytovatelé jsou přesto v klidu

Lidé splácejí hůř než před pandemií. Poskytovatelé jsou přesto v klidu

14.6.2021, Půjčka, Autor: Jan Budín

Následky koronavirové pandemie se projevují, nesplácených úvěrů přibývá. Přesně to vyplývá z údajů České národní banky. Podle jejích dat měli na konci prvního čtvrtletí lidé problémy se splácením u 5,5 % spotřebitelských úvěrů. O rok dřív to přitom bylo jen u zhruba 4 % půjček.

Půjčka pro seniory aneb jak a proč banky (ne)půjčují klientům nad 65-70 let

Půjčka pro seniory aneb jak a proč banky (ne)půjčují klientům nad 65-70 let

3.6.2021, Půjčka, Autor: Lenka Rutteová

Půjčka pro důchodce je stále častěji využívaným typem spotřebitelského úvěru. Podívejte se, proč tomu tak je, čím se půjčky důchodcům vyznačují, zda jsou k mání pro všechny důchodce, i ty invalidní, či jak je to s hypotékami. Je seniorská půjčka doménou jen nebankovních společností, anebo se dá získat i u banky?

7 největších chyb, na které si musíte dát pozor při výběru a splácení půjčky

7 největších chyb, na které si musíte dát pozor při výběru a splácení půjčky

17.5.2021, Půjčka, Autor: Jan Budín

Každý někdy potřebuje řešit nečekané výdaje. Nebo jen zjistí, že ty plánované výdaje jsou nad jeho síly. V takových případech přichází na řadu půjčka. A s ní také spousta chyb a nástrah, které na vás čekají. A které můžou zdánlivě výhodný úvěr dost prodražit.Banky v ČR