Banky.cz Články Běžný účet Zbavte se poplatků na běžném účtu. Nyní můžete požádat o jejich dočasné zrušení

Zbavte se poplatků na běžném účtu. Nyní můžete požádat o jejich dočasné zrušení

29.4.2020 Běžný účet

Poplatky spojené s běžným účtem netěší asi nikoho (kromě bank). Zvlášť v současné situaci, kdy příjmy řady lidí klesly. Některým z nich kvůli tomu hrozí, že nesplní podmínky pro bezplatné vedení konta. Banky jsou proto připravené tyto poplatky klientům odpustit. Není to ale automatické.

REKLAMA
REKLAMA

Nejdráž vyjde propad příjmů majitele prémiových účtů. Pokud totiž nesplníte předepsané podmínky, stojí jejich vedení i několik set korun měsíčně.

Mezi tyto podmínky patří například:

  • příchozí transakce alespoň 50 000 korun měsíčně (někde i víc)
  • vklady alespoň 1 000 000 korun (u některých poskytovatelů i víc)
  • nebo hypoteční úvěr u dané banky

Plošné odpouštění chystá jen Raiffeisenbank

Kvůli snížení mezd, ke kterému přistoupily některé firmy v reakci na vládní opatření v boji s pandemií koronaviru COVID-19, může mít řada lidí problém se splněním první (a nejčastější) podmínky. Tedy s minimálním objemem příchozích transakcí.

Toto kritérium je přitom pro spoustu klientů nejjednodušší cestou k bezplatnému účtu. Kvůli částečnému výpadku příjmů se ale musí připravit na poplatek až 1 000 korun za vedení konta.

Některé banky proto zvažují, že ho klientům odpustí. Týká se to například Raiffeisenbank.

Majitelé jejího Prémiového účtu budou mít jeho vedení tři měsíce zdarma. Bez ohledu na to, jestli splní předepsané podmínky.

Šanci mají klienti i jinde

Šanci na odpuštění poplatku mají i klienti jiných bank. Nemůžou s tím ale počítat automaticky. Například ČSOB už dříve prohlásila, že u prémiových klientů uplatňuje vždy individuální přístup a stejně bude postupovat i nyní.

Majitelé jejího Premium konta, kterým se kvůli koronavirové pandemii nemoci COVID-19 nepodaří splnit podmínky bezplatného vedení účtu, tak musí o prominutí poplatku za vedení sami požádat.

A podobný postup slibují i někteří další poskytovatelé.

Požádat o prominutí mohou i běžní klienti

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

V případě základních běžných účtů je situace trochu jiná. U řady z nich dosáhnete na bezplatné vedení bez jakýchkoliv podmínek. Na trhu najdete ale i takové, které požadují například minimální měsíční obrat.

Pokud se vám tedy nepodaří smluvenou podmínku pro bezplatné vedení konta splnit a na vině jsou vládní opatření v boji s COVID-19 a jejich následky, rozhodně se zkuste na svou banku obrátit. I když poskytovatelé žádné plošné opouštění poplatků neslibují, je možné, že vám vyjdou vstříc.

Anebo si rovnou najděte banku, u které se podobných poplatků bát nemusíte. Na trhu jich je celá řada. Stačí si jen ujasnit, co všechno od běžného účtu požadujete, a pak si vybrat ten nejlepší. Pomůže vám s tím naše porovnání běžných účtů.

Banky vám odpustí splátky půjček

Dobrou zprávou je, že jsou i oblasti, kde máte 100% jistotu, že vám banka pomůže. Týká se to hypoték a spotřebitelských úvěrů.

Pokud u banky některý z těchto produktů máte, můžete požádat až o půlroční odklad splátek. A poskytovatel vám automaticky vyhoví. Zároveň se nemusíte bát, že se toto odložení negativně projeví v registru dlužníků.

Stačí splnit jen několik jednoduchých podmínek. Musíte:

  • banku o odklad sami požádat
  • a zdůvodnit žádost negativním ekonomickým dopadem koronavirové pandemie a vládních opatření.

Poskytovatelé pak nebudou dál prověřovat, jak přesně se vás současná situace dotkla.

Běžný účet bez poplatků

Na odklad máte nárok u všech úvěrů, které jste si sjednali a začali čerpat před 26. březnem 2020 (u hypotéky stačí pouze sjednání). A sami si vyberete, jestli vám stačí odložení splátek o 3 měsíce, nebo potřebujete půlroční odklad.

V obou případech ale nebudete platit úroky ani jistinu. Pouze firmy musí i při odkladu splátek počítat se splácením úroků.

Živnostníci dostanou až 25 000 korun

Pro podnikatele a živnostníky připravila vláda ještě jednu pomoc, která se projeví na stavu jejich účtu. Je jí jednorázový příspěvek, který má zmírnit propad příjmů. Žadatelé dostanou až 25 000 korun.

Na peníze mají nárok živnostníci a podnikatelé, kteří:

  • něj požádají
  • byli OSVČ 12. března (tedy při vyhlášení nouzového stavu)
  • podnikání přerušili 1. září 2019 či později (hlavně sezónní podnikatelé)
  • a čestným prohlášením doloží, že se jich pandemie koronaviru a vládní opatření negativně dotkla (například nutností zavřít provozovnu nebo poklesem poptávky)

Nárok máte na částku 500 korun denně, a to za období od 12. března do 30. dubna. Celkem tedy získáte až 25 000 korun.

Ovšem pozor – příspěvek se neslučuje s podporou v nezaměstnanosti. Pokud jste tedy část této doby byli v evidenci nezaměstnaných, státní příspěvek za tyto dny nedostanete.

Jestli ale podmínky splňujete, určitě nezapomeňte o dotaci požádat. Třeba vám právě ona pomůže splnit podmínky pro bezplatné vedení účtu.

ANKETA k článku Zbavte se poplatků na běžném účtu. Nyní můžete požádat o jejich dočasné zrušení

Požádáte banku o prominutí poplatků?

Počet odpovědí: 110

KOMENTÁŘE k článku Zbavte se poplatků na běžném účtu. Nyní můžete požádat o jejich dočasné zrušení

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Co se děje s běžným účtem po úmrtí

22.1.2024 Běžný účet

Co se stane s účty v bance, když jejich majitel zemře? Za jak dlouho banka zjistí, že majitel účtu už nežije a na jak dlouho prostředky na účtu zablokuje? Co potřebujete bance doložit, aby vám coby dědicům vyplatila peníze z účtů zůstavitele? Jak se bude tento příjem danit? Musí banky pojišťovat i vklady na zablokovaných účtech?

Dispoziční právo k účtu. Kdy má smysl a na co si dát pozor?

19.1.2024 Běžný účet

Možná jste už slyšeli termíny „disponent“ nebo „dispoziční právo k účtu“. Možná víte, že jde o téma správy bankovních účtů jinou osobou, než je majitel. Ale možná neznáte podrobnosti. Podívejte se, jak založit disponentská práva, jak určit jejich rozsah, nebo jak je pro změnu zrušit. V jaké roli se ocitá disponent po smrti majitele účtu, či kde se disponentství používá nejčastěji.

Podnikatelské účty pro OSVČ: Vše na jednom místě

11.12.2023 Běžný účet

I když zákon OSVČ neukládá povinnost zřizovat si podnikatelský účet, řada drobných podnikatelů si ho nemůže vynachválit. Účet pro podnikatele totiž nabízí snadné řešení, jak oddělit peníze z osobního života od těch z podnikání. A nejen to. Jaké jsou další výhody, a naopak nevýhody podnikatelských účtů? A existuje podnikatelský účet zcela bez poplatků? 

Kolik stojí výběr z bankomatu?

6.12.2023 Běžný účet

Výběr hotovosti z bankomatu zdarma nebo i za stovky korun. Účtované poplatky se u jednotlivých bank liší. Poradíme, které banky nabízejí nejlevnější výběry doma i v zahraničí, nebo co je to bankomat sdílený a jak funguje.

Průvodce bankomaty v Česku: Jak vybírat zahraniční kartou bez zbytečných poplatků?

6.11.2023 Běžný účet

Bezplatné výběry z bankomatů vnímáme jako samozřejmost. Ve skutečnosti ale samozřejmostí být nemusí – zvlášť pokud vybíráte peníze kartou vedenou v cizí měně. Poplatky za výběr z bankomatu v Česku pak mohou vyskočit i na několik set korun.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

Brutto vs. netto

Brutto a netto jsou dva pojmy, které jsou často používány ve finančním světě, zejména v oblasti mezd a platů. Jednoduše řečeno, brutto je celková částka před jakýmikoli odečty, zatímco netto je částka, která zůstává po odečtení všech daní, poplatků a dalších nákladů.

Výpočet mzdy

V kontextu mezd a platů:

Brutto mzda je celková částka peněz, kterou zaměstnanec vydělá před odečtením jakýchkoli daní a odvodů. To zahrnuje základní plat, příplatky, bonusy a jakékoli jiné finanční výhody.

Netto mzda je čistá částka peněz, která zůstává po odečtení všech daní a odvodů z hrubé mzdy. To zahrnuje daň z příjmů, sociální a zdravotní pojištění a další povinné odvody.

Důležitost rozlišení

Je důležité rozlišovat mezi brutto a netto:

Plánování rozpočtu: Znát rozdíl mezi brutto a netto mzdou je nezbytné pro správné plánování osobního rozpočtu. Netto mzda je skutečná částka, kterou zaměstnanec dostává na svůj bankovní účet a může ji používat na pokrytí svých životních nákladů.

Srovnání nabídek práce: Při porovnávání nabídek práce berte v úvahu nejen brutto mzdu, ale také výši odvodů a daní, které budou odečteny. To pomáhá získat lepší představu o skutečné hodnotě nabídky.

Daňové účely: Pro daňové účely je důležité znát svou hrubou mzdu, protože to je částka, ze které se vypočítává daň z příjmů.

Rozlišení mezi brutto a netto je základním konceptem, který je nezbytný pro správné finanční plánování a rozhodování. Je důležité vědět, kolik peněz skutečně dostanete na svůj běžný účet a kolik bude odečteno na daních a odvodech.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena