Banky.cz Banky.cz Články Běžný účet Zbavte se poplatků na běžném účtu. Nyní můžete požádat o jejich dočasné zrušení

Zbavte se poplatků na běžném účtu. Nyní můžete požádat o jejich dočasné zrušení

Zbavte se poplatků na běžném účtu. Nyní můžete požádat o jejich dočasné zrušení
29.4.2020, Běžný účet

Poplatky spojené s běžným účtem netěší asi nikoho (kromě bank). Zvlášť v současné situaci, kdy příjmy řady lidí klesly. Některým z nich kvůli tomu hrozí, že nesplní podmínky pro bezplatné vedení konta. Banky jsou proto připravené tyto poplatky klientům odpustit. Není to ale automatické.

Nejdráž vyjde propad příjmů majitele prémiových účtů. Pokud totiž nesplníte předepsané podmínky, stojí jejich vedení i několik set korun měsíčně.

Mezi tyto podmínky patří například:

  • příchozí transakce alespoň 50 000 korun měsíčně (někde i víc)
  • vklady alespoň 1 000 000 korun (u některých poskytovatelů i víc)
  • nebo hypoteční úvěr u dané banky

Plošné odpouštění chystá jen Raiffeisenbank

Kvůli snížení mezd, ke kterému přistoupily některé firmy v reakci na vládní opatření v boji s pandemií koronaviru COVID-19, může mít řada lidí problém se splněním první (a nejčastější) podmínky. Tedy s minimálním objemem příchozích transakcí.

Toto kritérium je přitom pro spoustu klientů nejjednodušší cestou k bezplatnému účtu. Kvůli částečnému výpadku příjmů se ale musí připravit na poplatek až 1 000 korun za vedení konta.

Některé banky proto zvažují, že ho klientům odpustí. Týká se to například Raiffeisenbank.

Majitelé jejího Prémiového účtu budou mít jeho vedení tři měsíce zdarma. Bez ohledu na to, jestli splní předepsané podmínky.

Šanci mají klienti i jinde

Šanci na odpuštění poplatku mají i klienti jiných bank. Nemůžou s tím ale počítat automaticky. Například ČSOB už dříve prohlásila, že u prémiových klientů uplatňuje vždy individuální přístup a stejně bude postupovat i nyní.

Majitelé jejího Premium konta, kterým se kvůli koronavirové pandemii nemoci COVID-19 nepodaří splnit podmínky bezplatného vedení účtu, tak musí o prominutí poplatku za vedení sami požádat.

A podobný postup slibují i někteří další poskytovatelé.

Požádat o prominutí mohou i běžní klienti

V případě základních běžných účtů je situace trochu jiná. U řady z nich dosáhnete na bezplatné vedení bez jakýchkoliv podmínek. Na trhu najdete ale i takové, které požadují například minimální měsíční obrat.

Pokud se vám tedy nepodaří smluvenou podmínku pro bezplatné vedení konta splnit a na vině jsou vládní opatření v boji s COVID-19 a jejich následky, rozhodně se zkuste na svou banku obrátit. I když poskytovatelé žádné plošné opouštění poplatků neslibují, je možné, že vám vyjdou vstříc.

Anebo si rovnou najděte banku, u které se podobných poplatků bát nemusíte. Na trhu jich je celá řada. Stačí si jen ujasnit, co všechno od běžného účtu požadujete, a pak si vybrat ten nejlepší. Pomůže vám s tím naše porovnání běžných účtů.

Banky vám odpustí splátky půjček

Dobrou zprávou je, že jsou i oblasti, kde máte 100% jistotu, že vám banka pomůže. Týká se to hypoték a spotřebitelských úvěrů.

Pokud u banky některý z těchto produktů máte, můžete požádat až o půlroční odklad splátek. A poskytovatel vám automaticky vyhoví. Zároveň se nemusíte bát, že se toto odložení negativně projeví v registru dlužníků.

Stačí splnit jen několik jednoduchých podmínek. Musíte:

  • banku o odklad sami požádat
  • a zdůvodnit žádost negativním ekonomickým dopadem koronavirové pandemie a vládních opatření.

Poskytovatelé pak nebudou dál prověřovat, jak přesně se vás současná situace dotkla.

Na odklad máte nárok u všech úvěrů, které jste si sjednali a začali čerpat před 26. březnem 2020 (u hypotéky stačí pouze sjednání). A sami si vyberete, jestli vám stačí odložení splátek o 3 měsíce, nebo potřebujete půlroční odklad.

V obou případech ale nebudete platit úroky ani jistinu. Pouze firmy musí i při odkladu splátek počítat se splácením úroků.

Živnostníci dostanou až 25 000 korun

Pro podnikatele a živnostníky připravila vláda ještě jednu pomoc, která se projeví na stavu jejich účtu. Je jí jednorázový příspěvek, který má zmírnit propad příjmů. Žadatelé dostanou až 25 000 korun.

Na peníze mají nárok živnostníci a podnikatelé, kteří:

  • něj požádají
  • byli OSVČ 12. března (tedy při vyhlášení nouzového stavu)
  • podnikání přerušili 1. září 2019 či později (hlavně sezónní podnikatelé)
  • a čestným prohlášením doloží, že se jich pandemie koronaviru a vládní opatření negativně dotkla (například nutností zavřít provozovnu nebo poklesem poptávky)

Nárok máte na částku 500 korun denně, a to za období od 12. března do 30. dubna. Celkem tedy získáte až 25 000 korun.

Ovšem pozor – příspěvek se neslučuje s podporou v nezaměstnanosti. Pokud jste tedy část této doby byli v evidenci nezaměstnaných, státní příspěvek za tyto dny nedostanete.

Jestli ale podmínky splňujete, určitě nezapomeňte o dotaci požádat. Třeba vám právě ona pomůže splnit podmínky pro bezplatné vedení účtu.

ANKETA k článku "Zbavte se poplatků na běžném účtu. Nyní můžete požádat o jejich dočasné zrušení"

Požádáte banku o prominutí poplatků?
Počet odpovědí: 109

KOMENTÁŘE k článku Zbavte se poplatků na běžném účtu. Nyní můžete požádat o jejich dočasné zrušení

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Žádné poplatky ani složité podmínky. Česká spořitelna představila svůj první účet zdarma

Žádné poplatky ani složité podmínky. Česká spořitelna představila svůj první účet zdarma

5.8.2020, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Zcela zdarma a bez podmínek. Takový je nový běžný účet České spořitelny. Jmenuje se Standard a nemusíte se u něj bát žádných poplatků za vedení ani za odchozí platby. S těmi jste přitom dosud museli u České spořitelny počítat.

Nejlepší běžný účet roku 2020 nabízí Equa bank

Nejlepší běžný účet roku 2020 nabízí Equa bank

8.7.2020, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Equa bank, Air Bank, Fio banka. Tyto tři společnosti nabízí v roce 2020 nejlepší běžné účty na českém trhu. Bodují zejména minimem poplatků, přehledným mobilním bankovnictvím a moderními způsoby placení. Vyplývá to z výsledků soutěže Zlatá koruna, která zhodnotila produkty od 70 finančních společností.

Zájem o mobilní bankovnictví rychle roste. I díky koronaviru

Zájem o mobilní bankovnictví rychle roste. I díky koronaviru

10.6.2020, Běžný účet, Autor: Jan Budín

Rychleji a rychleji roste v poslední době zájem o mobilní bankovnictví. Některé služby, které bankovní aplikace nabízí, zaznamenaly růst v řádu desítek procent. Pomohla tomu mimo jiné pandemie koronaviru COVID-19 a vládní nařízení omezující pohyb venku. Banky navíc lákají na stále nové funkce a možnosti.

Banky lákají na účty s pojištěním pravidelných výdajů. Opravdu se ale vyplatí?

Banky lákají na účty s pojištěním pravidelných výdajů. Opravdu se ale vyplatí?

13.5.2020, Běžný účet, Autor: Jan Budín

K běžnému účtu pojištění výdajů zdarma! S takovou nabídkou nedávno přišla Equa bank. Není přitom zdaleka jediným poskytovatelem, který podobnou službu nabízí. Otázkou je, jestli se pojištění pravidelných výdajů opravdu vyplatí. Ve většině případů si totiž poradíte i bez něj.

Transparentní účet není jen pro neziskovky a politiky. Podívejte se, kde a jak si ho zřídit

Transparentní účet není jen pro neziskovky a politiky. Podívejte se, kde a jak si ho zřídit

27.3.2020, Běžný účet, Autor: Petr Jermář

Před volbami nebo při živelných katastrofách a krizích. To jsou chvíle, kdy se nejčastěji setkáte s transparentními účty. Jako například nyní, kdy si je kvůli pandemii koronaviru COVID-19 zřizují instituce, které vyrábí roušky do nemocnic či pro důchodce. Založit si ho ale může každý. Ukážeme vám, kde a jak si ho můžete zřídit.Banky v ČR