Banky.cz Banky.cz Hypoteční slovník Zajištění hypotečního úvěru

Zajištění hypotečního úvěru

Definice Zajištění hypotečního úvěru

Hlavní podmínkou při sjednání hypotečního úvěru je poskytnutí zástavního práva k nemovitosti bance. Další podmínkou, kterou si banka vyžádá, bude vinkulace pojistného plnění na pojištění nemovitosti (funguje tak, že pokud se nemovitost nějakou nahodilou událostí – požár, pád letadla, apod. - zničí, tak pojišťovna vyplatí nejdříve banku do výše úvěru a teprve pak zákazníka). Další podmínka, která může být požadována, je vinkulace životního pojištění, jenž banky z pravidla chtějí u starších žadatelů, nebo u hypoték do 70let věku. Banka po Vás může žádat i pohledávku z nájemného. Dalšími podmínkami pro získání hypotéky mohou být zajištění může být např. osobní směnkou do výše hypotečního úvěru (požaduje se u firemních hypoték po koncovém majiteli firmy), nebo i uložení peněz formou termínovaného vkladu, se kterým se nesmí nakládat (vinkulace).


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.38 %

Dotazy v poradně k Zajištění hypotečního úvěru

KK

#1970, Dotaz na hypotéku, Hypoteční poradna, 8.6.2015

Je potreba k zajisteni hypotecniho uveru Fio bankou zastava nabyvane nemovitosti - bytu? Je potreba dolozit radny znalecky posudek o vysi trzni ceny - kdo takovy posudek vypracuje? Bude to odhadce zajisteny Fio bankou, anebo muze byt odhadce mistni s opravnenim tyto posudky vypracovat? Dekuji, Kubů

Dobrý den,

ano, hypoteční úvěr od jakékoliv banky musí být vždy kryt zástavním právem k obytné nemovitosti (za tuto zástavu Vám pak banka může nabídnout výhodný úrok 2% a ne 10%, jako u spotřebitelských úvěrů bez zástavy, protože je to pro banku menší riziko). 

Tedy je potřeba doložit znalecký posudek o zástavní hodnotě nemovitosti. Posudek musí vypracovat smluvní odhadce banky, ve které si berete úvěr - banka Vám ho zajistí, za paušální cenu cca 3 000 Kč v případě bytu. Jiný odhadce přípustný není (banka by se nemohla spolehnout na kvalitu posudku).

Více info o oceňování pro účely hypotéky zde v našem článku Oceňování nemovitostí z pohledu bank a pojišťoven.

Články o Zajištění hypotečního úvěru

Hypotéka pro cizince: co potřebujete, abyste na ni dosáhli

Hypotéka pro cizince: co potřebujete, abyste na ni dosáhli

10.11.2020, Hypotéka

…m. Některé banky vyžadují „přímou vykonatelnost”Při výběru hypotéky pro cizince si ale dejtepozor na jednu věc. Některé banky požadují dozajištění hypotečního úvěrunotářským zápisem o uznání dluhu. Jakmile budete mít problémy se splácením,dává jim tento dokument možnost, a…Banky v ČR