Banky.cz Bankovní poradna zdarma #1254, Dotaz v bankovní poradně

Jak je možné, že těžce nemocný člověk dostal od nás půjčku 200 000 Kč, přestože měl nesplacený dluh 300 000 Kč?

Dobry den,mam k Vam dotaz,jak je mozne,aby tezce nemocny clovek,o nemz se to v malem meste vedelo,dostal od Vas pujcku 200 000 kc kdyz: za prve mel nesplaceny dluh 300 000 kc ,ktery nevim z jakeho duvodu nebyl splaceny a byl pocaty jiz pred 7 lety.Jak je to mozne,ze kdyz se neplati jedna pujcka a dostane se druha ,byl policejni duchodce,57 let,duchod 12 450 kc.Mesic po pujcce zemrel. Dekuji Alena Hesse

Dobrý den,

nejsme banka ani jiný poskytovatel půjček, ale pouze poradenský portál. Tedy se zmíněným pánem nemáme nic společného. Kdo mu úvěr poskytl? Banka či nebankovní poskytovatel půjčky?

Jsem si naprosto jist, že pokud by měl důchodce (byť s velmi slušným důchodem) nesplacený úvěr 300 000 Kč, nikdo by mu dále nepůjčil (pokud by se nejednalo o podvodníka, který žádal např. zajištění nemovitostí, ručitelem, směnkou a přímo kalkuloval s tím, že pán svých závazků nedostojí - bohužel, i těchto podvodníků je ve společnosti hodně).

Na druhou stranu je nutné zmínit, že každý z nás nad 18 let je dospělý svéprávný jedinec s velkými právy (volební právo, atd.). Jsme tedy za sebe odpovědní. Pokud si někdo z nás půjčí více, než je schopen splácet (byť od nečestného nebankovního poskytovatele půjček), nese za to následky. Pokud by se kdokoliv necítil na to být za sebe právně odpovědný, je možné ho nechat soudně zbavit odpovědnosti (a současně s tím se mu omezí i jeho práva - včetně volebního).

Více info o této problematice v našem článku Speciální právní ochrana seniorů.