Banky.cz Bankovní poradna zdarma #1280, Dotaz v bankovní poradně

Jak najít banku s nízkým poplatkem za příchozí platbu na euro účet?

Dobrý den .. manžel pracuje v zahraničí a má euro účet u Poštovní spořitelny. Je vyplácen v CHF. Poplatek za příchozí platbu činí cca 700,-Kč. To se mi zdá nehorázné. Poradíte mi, prosím, v jaké bance je poplatek malý či žádný .. děkuji!

Dobrý den,

ano, takovýto poplatek je skutečně nezdravě vysoký a určitě s tím jde něco dělat.

Manžel je vyplácen v CHF přímo na český účet nebo má ještě účet v zahraničí (v jaké je měně?), na který mu chodí výplata a ze kterého si peníze přeposílá do Čech?

Pokud hodláte dlouhodobě žít v ČR a neplánujete odchod do zahraničí, je určitě výhodnější spořit rovnou v korunách a ne v EUR (koruna bude posilovat) - tedy bych zrušil EUR účet a v Čechách měl jen CZK účet.

V rámci EU/EMU jsou nejlevnější přeshraniční platby tzv. SEPA (platba musí být v EUR). Poplatek za příchozí platbu např. v mBank 0 Kč, Equa Bank 9 Kč.

Poplatky za příchozí normální (ne SEPA) přeshraniční platby: Equa bank 29 Kč, FIO 100 Kč, Air-Bank 100 Kč (+ výlohy banky protistrany u SHA/BEN).

Poštovní spořitelna s poplatkem "1%, min. 150, max 1000" je skutečně zbytečně drahá.

Petr JermářBanky.cz