Banky.cz Bankovní poradna zdarma #1345, Dotaz v bankovní poradně

Jak zvládnout splácení hypotéky při nižším příjmu na rodičovské dovolené?

Pokračování dotazu č. 1343: Dobrý den děkuji za rychlou odpověď. K vaším otázkám. Jsem u Hypotečni banky. Hypotéku mam na 30let hypotéku platím 5 let. Brala jsem si tehdy částku 1 400 000,- nini zbývá zaplatit 1 290 000,- měsíčni splátka je 7300,- Jenže jsem niní na rodičovské dovolené a mesíčně pobírám 7200,- proto jsem je žádala o sníženi a znovu nataženi hypot. a byla bych ochotna platit 4000,- jenže mi odpověděli,že by to schválili pouze,kdybych byla vážně nemocná,ale kde mám ted na splátku vzít? A hypotéku mám sama na sebe. Samozřejmě byt v nabídce u RK k prodeji mám,ale zatím se nedaří prodej,proto řeším refinancováni. Děkuji Hejná

Dobrý večer,

děkuji za doplnění. Nechci malovat čerta na zeď, ale situaci nevidím růžově. Banky s příjmem pod 7 500 Kč nejsou ochotné poskytnout ani spotřebitelský úvěr ve výši pár desítek tisíc Kč. Je to logické, protože za méně se žít nedá (náklady na bydlení, energie, stravu). Hypotéky se poskytují klientům jen s příjmem od 10-12 000 Kč výše.

Nevychází to ani matematicky. Úvěr ve výši 1 290 000 Kč s úrokem 3% a dobou splatnosti 40 let by měl měsíční splátku odhadem 4 600 Kč. A za 2 600 sebe a dítě neuživíte.

Vaší bonitě ale bude spíše odpovídat úrok 4-4,5% a splatnost max. 30 let, čímž se splátka vyhoupne na 6 400 Kč Opět, 800 Kč na živobytí stačit nebude.

Obávám se, že Vám v současné chvíli bohužel nikdo nepůjčí, a že ani Hypotéční banka (i v případě deklarované vážné nemoci) by nemohla na jakoukoliv změnu podmínek nyní přistoupit. Buď se musí stát zázrak, nebo jedinou šanci vidím v rychlém prodeji bytu.

Petr JermářBanky.cz