Banky.cz Bankovní poradna zdarma #1366, Dotaz v bankovní poradně

Finanční obtíže spojené s péčí o syna s ADHD a autismem: Jak zvládnout vysoké dluhy a zabezpečit živobytí?

Pokračování dotazu č. 1363: Syn ma 9 let,ma tezkou formu ADHD a je atypicky autista. Muj prijem:2500 alimenty,610 pridavky,400 mobilita a 11000 pece o blizkou osobu 3.stupne...je mi to zapocitano i do duchodu. V byte je hlasena mamka takze bydleni platila vesmes ona...je to mesicne asi 3300 ale zemrel mi bratr a mamka musi splacet pohreb...tak bych mela zaplatit aspon 2200. Dalsi vydaje 5-6 tisic tedy celkem k zivobyti kolem 8 tisic. Samozrejme jsou mimoradne vydaje jako za zubare,divadlo,cirkus,knihu nebo fotky. Celkovy dluh je kolem 100 tisic...platebni karty a splatkova spolecnost provident. Situace je takova ze vic platim dluhy nez aby zustalo na zivobyti...mam ucet u ery-postovni sporitelny...

Děkuji za doplnění. Dluh 100 000 Kč není ani ve Vaší tíživé životní situaci neřešitelný. Při době splácení 6 let by měsíční splátka činila zhruba 2 000 Kč.

Zkuste úvěr poptat u Equa Bank, Air-Bank či ZUNO Bank (úrok cca. 10%, bez poplatků) či vyplňte formulář přímo zde.

A ohledně Vašich osobních/rodinných financí bude třeba začít dodržovat tyto základní pravidla:

  • veďte si v excelu přehled Vaší měsíční útraty (třeba: bydlení/strava/ostatní), cokoliv koupíte, zapíšete
  • zrušte veškeré kreditní karty, úvěrům od nebankovních společností (i Provident) si vyhněte obloukem
  • zrevidujte všechny pravidelné platby (vše od telefonu, přes internet, energie, atd.) - hledejte levnější varianty u konkurence, zde se dá ušetřit mnoho. Co není životně důležité, zrušit bez náhrady. Toto zahrnuje i odchod od Poštovní spořitelny, kde za platby a vedení účtu platíte poplatky. FIO Banka, mBank, Air-Bank, ZUNO Bank - zde všude je stejná služba (běžný účet) bez poplatků.
  • na co nemáte, nekupujte - nemůžete si dovolit žádný další dluh, jinak skončíte dříve či později v osobním bankrotu (i když Vám budou nebankovní společnosti ochotné půjčit)
  • dokud si nenaspoříte rezervu aspoň 20-30 000 Kč, žádné divadlo, cirkus, knihy, fotky, atd. (obecně zbytné záležitosti). Omlouvám se, je to tvrdé, ale nezbytně nutné. V osobním bankrotu skončit nechcete.
  • na pohřeb si nemůže nikdo půjčovat. Opět to bude znít tvrdě, ale nebožtíkovi útratou za pohřeb nepomůžete a sobě můžete zcela zničit svůj život. Tedy žádný příspěvek 2200, na to v této situaci nemáte.
  • dokud nebude dluh splacen (ne jen refinancován, ale zcela splacen!) a nebude mít navrch našetřenou pohodlnou rezervu min. 100 000 Kč, nekupujte nic, co nutně nepotřebujete. Bude to trvat mnoho let, ale je lepší se uskrovnit nyní, než za pár let skončit na ulici.

Držím Vám palce,

Petr JermářBanky.cz