Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma #1366, Dotaz v bankovní poradně

Dotaz v bankovní poradně,

R

Pokračování dotazu č. 1363: Syn ma 9 let,ma tezkou formu ADHD a je atypicky autista. Muj prijem:2500 alimenty,610 pridavky,400 mobilita a 11000 pece o blizkou osobu 3.stupne...je mi to zapocitano i do duchodu. V byte je hlasena mamka takze bydleni platila vesmes ona...je to mesicne asi 3300 ale zemrel mi bratr a mamka musi splacet pohreb...tak bych mela zaplatit aspon 2200. Dalsi vydaje 5-6 tisic tedy celkem k zivobyti kolem 8 tisic. Samozrejme jsou mimoradne vydaje jako za zubare,divadlo,cirkus,knihu nebo fotky. Celkovy dluh je kolem 100 tisic...platebni karty a splatkova spolecnost provident. Situace je takova ze vic platim dluhy nez aby zustalo na zivobyti...mam ucet u ery-postovni sporitelny...

Děkuji za doplnění. Dluh 100 000 Kč není ani ve Vaší tíživé životní situaci neřešitelný. Při době splácení 6 let by měsíční splátka činila zhruba 2 000 Kč.

Zkuste úvěr poptat u Equa Bank, Air-Bank či ZUNO Bank (úrok cca. 10%, bez poplatků) či vyplňte formulář přímo zde.

A ohledně Vašich osobních/rodinných financí bude třeba začít dodržovat tyto základní pravidla:

  • veďte si v excelu přehled Vaší měsíční útraty (třeba: bydlení/strava/ostatní), cokoliv koupíte, zapíšete
  • zrušte veškeré kreditní karty, úvěrům od nebankovních společností (i Provident) si vyhněte obloukem
  • zrevidujte všechny pravidelné platby (vše od telefonu, přes internet, energie, atd.) - hledejte levnější varianty u konkurence, zde se dá ušetřit mnoho. Co není životně důležité, zrušit bez náhrady. Toto zahrnuje i odchod od Poštovní spořitelny, kde za platby a vedení účtu platíte poplatky. FIO Banka, mBank, Air-Bank, ZUNO Bank - zde všude je stejná služba (běžný účet) bez poplatků.
  • na co nemáte, nekupujte - nemůžete si dovolit žádný další dluh, jinak skončíte dříve či později v osobním bankrotu (i když Vám budou nebankovní společnosti ochotné půjčit)
  • dokud si nenaspoříte rezervu aspoň 20-30 000 Kč, žádné divadlo, cirkus, knihy, fotky, atd. (obecně zbytné záležitosti). Omlouvám se, je to tvrdé, ale nezbytně nutné. V osobním bankrotu skončit nechcete.
  • na pohřeb si nemůže nikdo půjčovat. Opět to bude znít tvrdě, ale nebožtíkovi útratou za pohřeb nepomůžete a sobě můžete zcela zničit svůj život. Tedy žádný příspěvek 2200, na to v této situaci nemáte.
  • dokud nebude dluh splacen (ne jen refinancován, ale zcela splacen!) a nebude mít navrch našetřenou pohodlnou rezervu min. 100 000 Kč, nekupujte nic, co nutně nepotřebujete. Bude to trvat mnoho let, ale je lepší se uskrovnit nyní, než za pár let skončit na ulici.

Držím Vám palce,

Petr JermářBanky.cz

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Jak sehnat peníze do začátku podnikání?

Jak sehnat peníze do začátku podnikání?

15.1.2019, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Rádi byste začali podnikat, ale pálí vás otázka peněz? Poradíme vám, kde sehnat dostatek financí, abyste mohli rozjet svůj vlastní byznys.

Insolvence a osobní bankrot (oddlužení)

Insolvence a osobní bankrot (oddlužení)

13.1.2019, Osobní a rodinné finance, Autor: Jan Budín

Máte dluhy a nestíháte splácet? Řešením může být osobní bankrot. Kdy má smysl žádat o insolvenci? Kolik stojí sepsání návrhu na oddlužení? Kolik Vám musí ponechat z výplaty? A jak je to s ochranou před exekutorem?

Novoroční předsevzetí

Novoroční předsevzetí

31.12.2018, Osobní a rodinné finance, Autor: Petr Jermář

S Novým rokem si lidé již tradičně stanovují předsevzetí. Přestat kouřit, zhubnout, více sportovat či méně pít. Co radí redakce Banky.cz stran osobních a rodinných financí?

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

M

#5760, Získám hypotéku?, Hypotéka, 16.1.2019

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, zda dostanu hypotéku 2,5 mil. Kč s mým čistým příjmem 26 000. Manželka je bohužel ve zkušební době, takže její plat zahrnout nemohu, je to tak? Děkuji

Dobrý den, s čistým příjmem 26 000 Kč můžete měsíčně splácet max. 11 700 Kč a celkem dlužit 2,8 mil. Kč. Je to o fous, ale na hypotéku 2,5 mil. Kč dosáhnete. Kontaktujte prosím naše specialisty prostřednictvím hypo formuláře zde, uděláme Vám lepší neveřejnou nabídku.

RH

#5759, Nemám jak doložit příjem, Půjčka, 16.1.2019

Ahoj, jsem 18 letý kluk, který shání půjčku na bydlení (akutně). Mám příjem, ale není na účet ale na ruku, takže ho nemám jak doložit. Tak se chci zeptat, zdali je možnost ještě bojovat o půjčku 15 000. Měsíční příjem mám 23 000 čistého bez benefitů. A ještě k tomu mám záruku vyplacení 50 000 od Lišky na účet 11.2.2019 Děkuji za odpověď

Dobrý den, pro získání půjčky je třeba mít pravidelný a doložitelný měsíční příjem a nebýt ve zkušební ani výpovědní lhůty. Bez řádné pracovní smlouvy můžete přijít o práci ze dne na den a neměl byste z čeho úvěr splácet. Práci na černo s výplatou na ruku důrazně nedoporučuji. Nikdo by za Vás nehradil zdravotní ani sociální pojištění. Zdravotní jste povinen si platit (jinak Vám na něm roste dluh), sociální nikoliv, ale pokud v životě neodpracujete oficiálně aspoň 35 let, nebudete mít nárok na důchod. Bez pracovní smlouvy nikdy nezískáte úvěr na vlastní bydlení, bude se Vám velmi obtížně zakládat rodina. 

S

#5758, Dluhy po zemřelém, Osobní a rodinné finance, 16.1.2019

Dobrý den, syn jako ručitel splatil půjčku po zemřelém kamarádovi. Má nyní možnost vymáhat částku po případných dědicích kamaráda (pokud nějací jsou)? Jak postupovat? Děkuji

Dobrý den, dluhy po zemřelém lze vymáhat po dědicích, nicméně v případě předlužené osoby (žádný majetek, pouze dluhy) je pravděpodobné, že dědici odmítli dědictví přijmout (pak by nebylo po kom dluh vymáhat).

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 5700 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR