Jak získat půjčku na důchod při ručení domem?

Sjednejte si hypotéku online

Paní (76 let) má starší domek, který potřebuje občasné opravy, i menší zahrádka udržbu a také na vnitřní úklid si již potřebuje najímat pomoc, kterou platí ze své penze, protože malou rezervu si drží pro náhlou potřebu domu, třeba opravu střechy. Domek má hodnotu asi 4 000 000, před 8mi lety byl odhadnut na 5,5 milionů. Domek bude dědit její syn, který se o údržbu nestará a brání jí v prodeji, má na něm nějaký podíl po otci. Ráda by si půjčila peníze v nějaké bance , aby mohla důstojně dožít. Prý po 70ti letech jí žádná banka nepůjčí, i když může ručit domem. Je tam jako ve vězení, protože ani do domova důchodců ji nevezmou, když má domek. Prosím o informaci, zda existuje banka, která by jí půjčila při ručení domem. Děkuji Marie

Dobrý den,

z čeho by paní ve svých 76 letech úvěr splácela? Banka může poskytnout úvěr jen tomu, kdo bude schopen splácet. Domek do zástavy je sice hezká věc, ale paní by podle všeho nezvládla uhradit ani první splátku (když si chce půjčit na spotřebu) a dům by rychle skončil v exekuci - toto nedoporučuji.

Paní nepotřebuje úvěr, protože by ho neměla jak splatit. Paní chce spíše něco jako peníze výměnou za to, že po jejím odchodu tomu kdo jí půjčil připadne část majetkových práv na nemovitost. Ve fungujících rodinách se toto obvykle řeší tak, že dědic poskytne peníze rodičům/prarodičům, neboť sám z dědictví dostane více. Pokud rodina nefunguje, lze nemovitost prodat (nikdo v prodeji bránit nemůže, i když vlastní část domu - paní může svou část prodat komu chce) a právo dožití si sjednat ve smlouvě/věcným břemenem na katastru. Je ale otázkou, zda takto komplikovaný právní krok chce paní ve svém věku podstupovat. A zde je vůbec etické hledat zájemce o koupi, který by čekal jen na to, až paní z tohoto světa odejde. Toto mi nepřijde jako rozumná důchodová idylka.

Důsledně se vyhněte všem nebankovním poskytovatelům úvěrů, kteří půjčí komukoliv. Tito lidé nejraději půjčují těm, kteří mají nemovitosti a je u nich předem jasné, že nebudou schopni splácet. Toto je rychlá cesta, jak přijít o střechu nad hlavou.