Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #2004, Dotaz na spoření

Dotaz na spoření, Spoření

O

Dobrý den, na začátku května se mi narodil syn, jeho babička mu dala k narození nějaké peníze. Chtěla bych mu proto založit nějaký dětský účet s tím, že peníze mu tam budeme více méně spořit. Na internetových stránkách www.banky.cz jsem porovnávala dětské účty, jako nejlepší mi jednoznačně vyšla ČSOB. Když jsem ale dnes navštívila jednu z poboček, bylo mi řečeno, že Dětské konto Slůně se dá založit pro dítě od 8 let věku, což na zmíněném portálu není uvedeno (nebo jsem to přehlédla). Kvůli těmto drobným nepřesnostem chci poprosit o radu, jaký účet a u které banky by byl nejvýhodnější (KB, Modrou pyramidu a Českou spořitelnu jsem předem kvůli špatným zkušenostem vyřadila). Za odpověď děkuji.

Nejlepší způsob, jak uspořit peníze!

Dobrý den,

doporučuji nezakládat jakékoliv dětské konto, vkladní knížku či stavební spoření na jméno dítěte. Založte si raději spořící účet na své jméno a peníze uložte sem. Např. Sberbank (1,63% do 300 000 Kč), Expobank (1,1% do 13,5 mil. Kč), Air-Bank (1,1% do 250 000 Kč), Equa Bank (1% do 2 mil. Kč + možný bonus 0,5% do 200 000 Kč při používání běžného účtu).

Dětská konta přinášejí více komplikací než užitku - spousta omezení a ne-flexibilita. Navíc úroky jsou přinejlepším srovnatelné s lepšími spořícími účty pro dospělé. Podmínky na trhu se mění, za dva roky budou banky nabízet zcela jiné úroky než dnes, a třeba se potom vyplatí peníze převést z jedné banky do druhé. To ale s dětským kontem nejde, neboť peníze na dětských účtech jsou majetkem dítěte, se kterým bude moci dítě samo disponovat až v pozdějším věku. Je spousta rodičů, kteří založili svým dětem stavební spořením, stavební spořitelny po letech změnily podmínky k horšímu a rodiče peníze nemohou přesunout jinam či vybrat (protože jsou majetkem dětí, kteří na ně dosáhnou až v 18. letech). Proto doporučuji se dětským produktům vyhnout obloukem.

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

ČNB zvažuje další zpřísnění pravidel pro hypotéky. Rozhodne vývoj cen nemovitostí

ČNB zvažuje další zpřísnění pravidel pro hypotéky. Rozhodne vývoj cen nemovitostí

9.12.2019, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Zatím ještě podmínky pro poskytování hypoték nezpřísníme. Brzy se to ale může změnit. Takovou zprávu poslala ze svého listopadového zasedání Bankovní rada České národní banky. Podle ní závisí úprava podmínek zejména na tom, jak se bude vyvíjet nadhodnocení cen nemovitostí.

Běžný účet pro podnikatele: zákon k němu nenutí, může vám ale přinést zajímavé výhody

Běžný účet pro podnikatele: zákon k němu nenutí, může vám ale přinést zajímavé výhody

6.12.2019, Běžný účet, Autor: Pavel Strašák

Zřídit nebo nezřídit? Podobně váhá řada lidí, když přijde řeč na podnikatelský účet. Zejména začínající živnostníci a podnikatelé si nejsou jistí, jestli se jim vyplatí. Účet pro podnikatele totiž dokáže přinést zajímavé výhody. Ale také si je umí nechat dobře zaplatit.

Cestovní pojištění na hory: myslete na úrazy, odpovědnost i své auto

Cestovní pojištění na hory: myslete na úrazy, odpovědnost i své auto

4.12.2019, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Dobré oblečení, lyže nebo snowboard a cestovní pojištění na hory. Tři věci, bez kterých se na zimní dovolené rozhodně neobejdete. A není důležité, jestli plánujete jen prodloužený víkend v Krkonoších nebo dva týdny v Alpách. Pojištění na lyže vám dokáže zachránit spoustu peněz v zahraničí i v České republice.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

BD

#8231, Mám šanci získat konsolidaci?, Půjčka, 9.12.2019

Dobry večer, chtěla jsem poprosit o Vaši radu. V bance mi byla nabídnuta konsolidace úvěrů, které řádně splácím. Před měsícem mi byl v bance schválen kontokorent na 3 000 Kč. Chci se optat, konsolidace je v předschválení, avšak mohlo by se stát, že by byla zamítnuta, protoze jsem měla záznam v registru? Jsou to asi tři roky. Kdybych měla stále záznam, neschválili by mi přece ani kontokorent, který nyní mohu využívat? Ptala jsem se mojí bankovní poradkyně, zda vidí nějaké negativní záznamy a prý mám zatím vše v pořádku a že sloučení úvěrů by mělo proběhnout bez problémů. Myslíte, že se negativní záznam neobjeví v žádosti o konsolidaci, nebo se sám vymaže po letech? Děkuji mnohokrát.

Dobrý den, do procesu schvalování úvěrů vstupuje mnoho parametrů. K záznamům v registrech dlužníků banky přihlížejí 3-5 let zpětně. Při menším a starším prohřešku v kombinaci s malou půjčkou (např. 3 000 Kč) může banka přimhouřit oko. Naopak při větším prohřešku a žádosti o vyšší úvěr v řádu statisíců banka klienta spíše odmítne (nebo úvěr akceptuje, ale s vyšším úrokem). Proces skóringu ve vaší bance již běží, počkejte si na výsledek. 

DK

#8230, Výměna neplatných liber, Banka, 8.12.2019

Dobrý den, je možno u vás vyměnit neplatné britské bankovky za české? Děkuji

Dobrý den, toto možné není - jsme online poradenský portál, nikoliv banka/směnárna. 

R

#8229, Kontakt na tazatele z poradny, Ostatní, 8.12.2019

Dobrý den, dalo by se spojit s člověkem co psal dotaz ohledně Sberbank a platby? Stalo se mně něco podobného, peníze jsem nezaslal, ale potřeboval bych vědět přesně účet, na který měla osoba peníze zaslat z toho důvodu, že pokud by to byl stejný jako ten co byl zaslán mně, chtěl bych podat žalobu.

Dobrý den, omlouváme se, ale toto možné není. Všechny dotazy procházejí anonymizací a v rámci ochrany osobních údajů nemáme právo dávat osobní údaje tazatelů komukoliv k dispozici.

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 8200 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR