Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #2125, Riziko exekuce pro spolubydlícího dlužníka

Riziko exekuce pro spolubydlícího dlužníka, Exekuce a insolvence

Dobrý den, můžete mi vysvětlit jaký bude postup banky v případě, že by... její klient zemřel a má u banky nesplacený spotřebitelský úvěr, např. 250. tisíc Kč ? (V roce 2014 se rozvedl, v roce 2015 se odstěhoval do jiného města a bydlí tam trvalým bydlištěm u známé.) Je možné, že by tato žena byla ohrožena vymáháním pohledávky banky přes exekutora i přes to, že s úvěrem dotyčného nemá a neměla nic společného? Děkuji Vám za vysvětlení.

Dobrý den,

jestliže dlužník zemře, spadá dluh automaticky do dědického řízení (pozůstalí dostanou o to méně).

Pakliže by ale byl dlužník stále naživu a bydlel u své známe, pak bude ona známá ohrožena exekucí. Exekutor by v prvním momentě zabavil vše ve společné domácnosti a až následně by musela dotyčná známá podat vylučovací žalobu na své věci z důvodu neoprávněné exekuce, kde by dokazovala, že zabavené věci skutečně patřily ji samotné a ne dlužníkovi. Toto se samozřejmě týká jen movitých věcí ve společné domácnosti, kde není na první pohled možné určit, komu patří. Peníze na účtech, důchody ani jiné příjmy zabavovat členům společné domácnosti nelze (pakliže se nejedná o manžele či dotyčný spolubydlící účelově neposkytuje azyl penězům dlužníka).