Zmatený převod peněz: Jak vyřešit problém s přesměrováním plateb mezi bankami?

24.8.2015 Platba

Dobry den, Prenasel jsem pred nejakou dobou vetsi obnos penez ze zahranicni banky na ceskou equa. Platba se mi ale o par dnu vratila ve znacne mensim objemu. Patral jsem po pricine a dosel jsem k informacim, ze zahranicna banka posilala penize pres zprostredkovatelskou banku v CR- csob, ktera mela posunout penize do equa, protoze zadny primy spoj mezi tou zahranicni bankou a equa udajne nebyl. Zatim fajn. Pri vyplnovani formulare o prevodu penez jsem vyplnil vsechny policka vcetne informaci o odesilateli- mne, v priapde nejasnosti. Pri policku prijemce prevodu, jsem udal jmeno banky- equa bank, a ne to svoje. CSOB banka pri overovani koncoveho uctu zhodnotila, ze ackoli vse na informacich o prijemci sedi, krome jmena, kde bylo misto meho, napsane jmeno banky, penize neposlala. Co mne nastavalo bylo, ze pri prevodu si nechala penize prekalkulovat do CZK, vzala si 1000kc za 'manipulaci', a pri rozhodnuti nezprostredkovat prevod, prevedla castku zpatky do puvodni meny, na cem pri rozdilu koupi a prodeji meny pri danem obnosu vydelala nemale penize, a poslala na puvodni ucet. Nikto se me neozval na ani jeden z uvedenych kontaktnich udaju, abych pripadne potvrdil, ze se jedna o nedorozumeni, acokoli prave pro taketo situace se tam predpokladam ty informace uvadi. Nikto me ani neinformoval ze prevod pujde pres treti banku a kolik ta si vyzada za tzv. manipulaci. Stiznost u CSOB ani u puvodni banky neprosla. Da se delat jeste neco? Dekuji. Filip.

Dobrý den,

ze které banky, ze které země a kolik jste převáděl? V rámci Evropy mají téměř všechny banky přímé spojení bez zprostředkovatele, ale ze vzdálenějšího zahraničí může platba cestovat i přes více zprostředkovatelů (zejména Tichomoří, Afrika, Jižní Amerika).

Ohledně konverze, poplatku a vrácení platby - v platebním příkazu byla chyba a i když se jednalo o na první pohled překlep, záleželo pouze na dobré vůli banky (resp. na jejich interních směrnicích), zda platbu dokonat nebo vrátit. ČSOB vrácenou platbou nepochybila - max. můžeme říct, že nebyla vstřícná, což bohužel na kompenzaci či uznání stížnosti nestačí. Zejména, jde-li vzhledem ke konverzi o více peněz.