Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #2303, Kam uložit peníze z prodeje nemovitosti

Kde nejlépe uložit finanční prostředky a jak je předat vnoučatům?

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
15.11.2015 Spoření

Pokračování dotazu č. 2302: Dobrý den Vážený pane inženýre, děkuji za rychlou odpověď. Obecně máte pravdu, že je lépe si ponechat nemovitost, atd. Také jsem měl od roku 1971 sdružené pojištění pracujících a nyní jsem dostal v tržní hodnotě pakatel. Naskytla se mi možnost prodat zemědělskou půdu o velmi nízké bonitě v chráněné krajinné oblasti a z toho cca polovina pozemků je zátopové oblasti. Stručně řečeno – považuji cenu 20,- Kč/m2 za velmi zajímavou a nabídka se nemusí opakovat. Prodej je spojený s dalšími podmínkami (prodej pozemků a nemovitosti mé sestry), které chci dodržet ale nechci více rozebírat. Motivace kupujícího není pro mne rozhodující – pozemky jsou cca 10 km od krajského města v návaznosti na golfové hřiště. Jedná se rizikovou investici, která se může ukázat jako velmi atraktivní – bydlím daleko a nemám chuť se tím zabývat. Proto bych se chtěl vrátit ke své původní otázce – kam finanční prostředky složit a jak se potom k nim mohou má vnoučata dostat. Děkuji S pozdravem Volek

PS: Zapomněl jsem Vám napsat, že se nyní jedná o XXX XXX,- Kč. To se doufám na vašich stránkách neobjeví.

Dobrý den,

tomu rozumím - nebonitní půda bez alternativního využití za prémiovou cenu - takováto příležitost se nemusí opakovat.

Ohledně úložky peněz, doporučuji spořící účet bez výpovědní lhůty s úrokem 1-1,5%. Kompletní přehled spořících účtů zde - zajímavá nabídka je např. FÉR Spoření od Sberbank (1,43% do 300 000 Kč), Air-Bank (1,1% do 250 000 Kč), Equa Bank (1,5% do 200 000 Kč při používání bezplatného běžného účtu - který mimochodem vřele doporučuji, neb je zcela bezplatný a bez podmínek), Expobank (1,1% do 13,5 mil. Kč).

U termínovaných vkladů začínají nejzajímavější produkty na min. vkladu 0,5 mil. Kč (J&T Banka - vklad na 3 měsíce, Evropsko-ruská banka - FIX), na které bohužel nedosáhnete. Pro Váš vklad lze doporučit snad jen obyčejný termínovaný vklad od Evropsko-ruské banky na 1 rok (úrok 2%). Na déle bych dnes peníze neukládal, přírůstek úroku je pak minimální. Nicméně stojí za zvážení, zda má termínovaný vklad pro takto malou úložku vůbec smysl (rozdíl v úroku zhruba jen 0,5% a peníze máte kdykoliv k dispozici).

Jinak dotazy zobrazujeme anonymně (tedy nikdo si Vás s touto zprávou nemůže identifikovat), ale všechny - aby rada pomohla i ostatním.