SEPA platba poplatky, Platba

23.12.2015 Platba

Dobrý den, chystám se odeslat SEPA platbu do Německa, a zajímalo by mě jak je to s poplatky SHA (nutné jen tento u SEPA). Tento poplatek by měl znamenat že se o poplatky dělíme s příjemcem, jak to mám chápat? Že se příjemci odečte částka z přijímané částky? Potřeboval bych vědět kolik to bude činit protože potřebuji, aby na účet v příjemce přišla přesná částka (musím tedy asi poslat více- o kolik?). Konktrétně se jedná o banku Deutsche Bundesbank - na ofic. stránkách jsem nic nenašel. Na mojí straně se SHA poplatek asi myslí poplatek za SEPA platbu, u fio nyní výhodných 20kč ? Děkuji i pokud nebudete moci poradit. Jiří T.

Dobrý den,

na rozdíl od ostatních mezinárodních plateb se SEPA platba (tedy platba v EUR do 50 000 EUR) vždy musí zadat jako SHA, tedy každá strana platí případné poplatky za odeslání/příjem platby sama své bance. Poplatek za odeslání či příjem platby obvykle činí 0-100 Kč (20 Kč u Fio Banky je jedna z nejlepších voleb v ČR). Vás tedy bude stát platba 20 Kč a příjemce případně 0-3 EUR.

Pošlete přesně tolik peněz, na kolika jste se s příjemcem domluvili. Banka z této platby nic nestrhne (ani vaše při odeslání, ani jeho při přijetí) - poplatky se Vám i příjemci zaúčtují zvlášť a každý si je hradí sám.