Banky.cz Bankovní poradna zdarma Platba #2387, Mezibankovní platební styk

Mezibankovní platební styk, Platba

29.12.2015 Platba

Dobrý den, proč nefunguje internetové bankovnictví o svátcích a vikendu? Je to přece virtuální transakce. Zadala jsem trvalý příkaz k 23. v měsíci-platba u druhé banky má být k 27. vměsíci. Konkretně teď byla platba dána do blokace 23.12, ale odešla 27.12. včera. Z druhé banky, kam měla platba přijít, mě urgovali a že není jejich problém, že jim platba nepřišla, ale můj, že jsem platbu neposlala dřív. Pro mě by to znamenalo zrušit pl. příkaz zadat jednu platbu jinak a pak vše vrátit, tak jak bylo...Připadá mi to složité a nelíbí se mi, že banka blokuje peníze, používá je- za pro mě nevyhovujího úroku a způsobuje mi problémy neodesláním. Jsem prěsvědčena o tom, že to jde nastavit tak, aby platby byly odeslány nejen v pracovní dny do určité hodiny. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

zákonná lhůta pro platbu z banky do banky jsou 2 pracovní dny. Více pro-klientské banky to stíhají za 1 pracovní den, méně pro-klientské banky to uměle natahují až na ono zákonné maximum (a část z této lhůty - 1 pracovní den - mají Vaše peníze bezúročně ke svému použití). Pokud se Vám nelíbí přístup vaší banky, není nic snazšího než banku změnit (v tuzemsku máme přes 30 bank, konkurence se o klienty doslova pere).

Během víkendů a svátků banky nepracují (a tudíž neprobíhají mezibankovní platby - fungují pouze platby v rámci jedné banky). Platby z banky do banky jdou přes systém mezibankovního platebního styku (CERTIS), který provozuje ČNB (a který také ve dnech pracovního klidu nepracuje). Tedy 24/25/26 platba proběhnout nemohla, a pakliže jste platbu odeslala 23/12 a peníze dorazily příjemci 27/12, tak to trvalo pouze 1 pracovní den, což bych považoval za velmi slušné.

Co se trvalých příkazů týče, opět více pro-klientské banky si svátky ohlídají a v takovýchto případech odešlou platbu automaticky o patřičný počet dní dříve, aby platba dorazila do cíle včas.

Internetbanking funguje nonstop, problém je na straně legislativy, která bankám určuje, že o víkendu a svátcích se nepracuje. Jistě, systém může jet automaticky a více než 99,9% všech plateb je zprocesováno pouze systémem. Jenže vždy tam bude pár problematických kousků (0,1%), na které je systém krátký a potřebují lidský zásah (ať už se jedná o technický problém nebo podezření na kriminální činnost).