Banky.cz Bankovní poradna zdarma Podvod #2464, Falešně sjednaný produkt

Falešně sjednaný produkt, Podvod

30.1.2016 Podvod

Dobrý den, v České spořitelně mi byl doporučen program Za důvěru. Bylo sděleno, že si budu spořit měsíčně nějakou částku, kterou můžu kdykoli vybrat. Až doma jsem si smlouvu řádně přečetla a zjistila jsem, že jsem podepsala smlouvu o invest. službách. Nebyla jsem seznámená s žádným nákupem cenných papírů. Je to moje chyba, že jsem si papíry celé vklidu nepřečetla, ale chci se zeptat, co tato smlouva přesně obnáší. Děkuji za odpověď. Magda

Dobrý den,

já se Vám osobně divím, proč vůbec jste klientem banky, která na Vás zkouší tyto triky.

Program ČS "Za důvěru" je o tom, že když si na svůj běžný účet necháte zasílat výplatu a ještě budete využívat u ČS jiný produkt, dostanete slevu z poplatku za měsíční vedení účtu. V tomto případě Vám paní za přepážkou vnutila investiční služby nebo investiční životní pojištění - dva vůbec nejhorší produkty, které by si dobrovolně nikdo nesjednal (jsou extrémně nevýhodné) - jenže přepážkoví pracovníci za ně mají vysoké bonusy, tak zkouší tyto triky.

Doporučuji následující postup:

1) otevřete si účet u jiné banky, která Vám běžný účet povede zcela zdarma a bez podmínek (nejlepší je Equa Bank, následuji Fio Banka a Air Bank). Kromě běžného účtu si zřiďte i spořící účet na úspory (bez výpovědní lhůty u Equa Bank např. s úrokem 1-1,5%, Air Bank 0,9-1,5%)

2) zrušte účet i onen investiční produkt u ČS a máte již napořád pokoj od poplatků a podobných špinavých triků.

Do investic se může pustit jen velmi finančně zdatný jedinec, tedy pro 99% běžné populace to není vhodný produkt. Když už investicím rozumím, investuji osobně na kapitálovém trhu, nikoliv přes fondy a pojistky bank, které jsou svoji poplatkovou politikou velmi nevýhodné. Mimochodem, investice jsou vždy během na dlouhou trať - min. na několik let. Peníze sice můžete vybrat kdykoliv (a tím investici ukončit), ale pokud tak učiníte v nevhodnou dobu, můžete přijít také až o téměř celé své úspory.

Obecně se vyvarujte všech "zaručeně dobrých" rad od finančních poradců a přepážkovým pracovníků. Ti myslí na své, nikoliv na Vaše, blaho (z každého sjednaného produktu mají provizi, čím horší produkt, tím vyšší provize). Je to to samé, jako si koupit zázračné hrnce na tzv. předváděcí akci za 30 000 Kč od tzv. šmejdů.