Jak po exekuci žádat o výmaz z registru dlužníků a jak to ovlivní možnost získání bydlení?

Dobrý den. chtěla jsem se zeptat na problém, který mi vznikl po exekuci, kterou způsobil bývalý manžel mně i mé dceři, která byla na úvěru ručitelem, tím že nesplácel a nechal vše dojít až k exekuci na naše platy. S dcerou jsme celou částku uhradily ihned, takže k exekuci na plat nedošlo. Je možné nějakým způsobem požádat o výmaz z registru dlužníků Vaší společnosti a nebo musíme čekat údajně čtyři roky? Dcera byt jako ručitel této kauzy by si chtěla řešit své bydlení a zřejmě jí to nebude umožněno i když pohledávku jsme vyřešily.

Dobrý den,

nejsme banka ani registr dlužníků, ale poradenský portál. O výmaz z registrů můžete požádat databáze BRKI, Solus a další, nicméně je otázkou, nakolik bude žádosti vyhověno. To že vše zavinil neplacením Váš  ex-manžel Vaši dceru bohužel neomlouvá, protože zcela dobrovolně a vědomě podepsala ručitelský závazek, kterému musela dostát a nedostála. Pokud bance přestane dlužník splácet, obrátí se na ručitele. Pokud i ručitel odmítne platit, pak teprve nastupuje předání případu exekutorovi, který může obstavit majetek/plat jak dlužníka tak ručitele (protože jsou nyní dlužníky oba). Banka tedy předpokládám nejprve Vaší dceru vyzvala k dobrovolnému placení dluhu za Vašeho ex-manžela a až po té přistoupila k exekuci.

Je to smutné a z lidského pohledu nespravedlivé, ale ručitelský závazek je velmi závažný právní akt, který dokáže zničit i celý život. Proto také důrazně nikdy nikomu nedoporučuji se k čemukoliv podobnému upisovat. Banka to se zájemci o úvěr myslí dobře (nechce je dostat do problémů), a proto kdo na to nemá, tomu nepůjčí. Pokud na to někdo nemá a přesto chce půjčit, musí si najít ručitele. Ale už z tohoto je více než patrné, že je nemalé riziko nesplácení ze strany dlužníka a vysoká pravděpodobnost, že dluh bude muset uhradit ručitel (jinak by ručitel nebyl třeba).