Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #2528, Spoření pro děti 200 Kč měsíčně

Spoření pro děti 200 Kč měsíčně, Spoření

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
20.2.2016 Spoření

Dobrý den, mé starší děti (10 a 8 let) mají již od narození stavební spoření díky švagrové. Spořili jsme měsíčně dříve 100, nyní 200 Kč, tato částka se odvíjí podle stavu našich financí. Cílové částky jsou na 50.000,-. Věříme, že v 18 letech se dětem tyto naspořené peníze budou hodit pro jejich potřeby. Máme i nejmladšího, bude mít 5 let. Ovšem ten spoření nemá žádné. Když se narodil, podmínky spoření se změnily, nebylo nám doporučeno zakládat stav. spoření. Ovšem rádi bychom mu také nějakým způsobem spořili, nejlépe na nějaký účet. Všechny děti mají také dětské konto Beruška u KB, ovšem nejsou nijak využívaná. Máte nějaký tip či radu, jakým způsobem začít spořit i třetímu dítěti? Děkuji.

Dobrý den,

stavební spoření obecně: úrok 1%, státní podpora 10% z vkladu (max. 2 000 Kč/rok), poplatek za zřízení 1% z cílové částky, poplatek za vedení 300-360 Kč/rok. Jestliže ročně vkládáte 12 x 200 Kč, tedy 2 400 Kč, pak získáváte státní podporu 240 Kč a úrok 1% (po zdanění zhruba 22 Kč za každý odspořený rok), ale na poplatcích zaplatíte 300-360 Kč. Tedy celkově končíte každý rok v mínusu, neb státní podpora a úrok ani nepokryjí poplatky. Doporučuji důkladně zkontrolovat podmínky stavebního spoření Vašich dětí - protože je-li tomu skutečně tak jak jsem popsal výše, nemá moc smysl ve spoření pokračovat. Stavební spoření má smysl jen při měsíční úložce 2 000 Kč, kdy dosáhnete na max. státní podporu.

Dětská konta: Beruška nabízí úrok 0,5%, ostatní banky na tom nejsou o moc lépe. Toto nemá smysl.

Obecně dětské spořící produkty nemají příliš smysl, neb mají nevýhodné podmínky. Peníze dětem ukládejte na obyčejný spořící účet pro dospělé (založený na Vaše jméno) s úrokem průměrně 1%, kde nemáte žádné poplatky, komplikace ani omezení (Air Bank 0,9%, Equa bank 1,25% při vedení bezplatného běžného účtu, ZUNO 1%, Sberbank 0,93%).