Banky.cz Bankovní poradna zdarma Podvod #2614, Platba za zboží předem - online bazar

Platba za zboží předem - online bazar, Podvod

17.3.2016 Podvod

Dobry den, mel bych dva dotazy. 1. Kdyz se prodava nejake zbozi pres internet, treba bazar, bezna prax je obejit poplatky za dobirku tak, ze kupujici predem zaplati castku a doufa, ze prodavajici zbozi obratem odesle. U cestnych lidi bych s tim nemel problem, ale jak poznate cestneho cloveka. (jenom recnicka otazka..) Da se nejakym prikazem bance zabranit prevodu penez z odstupem casu, treba tydnu? Existuje nejaka vymozitelnost navratnosti tech penez, treba neopravnene obohacovani? otazka 2. Znate nejaky moderni zpusob jak nechat letat penize nekde ve vzduchu a pripsat na ucet prodavajicimu az po potvrzeni kupujicicho, ze zbozi prevzal. Neco pro bezne lidi s beznymi castkami. Nebo jinymi slovy, da se resit vyse uvedeny problem nejakou bankerskou fintou, ktera vyjde levneji nez dobirka Dekuji za odpoved.

Dobrý den,

mezi platbou za zboží předem a na dobírku není rozdíl - chce-lit Vás prodejce napálit, může Vám poslat v balíku třeba cihlu. Naopak při platbě předem, kdy dochází k platbě z účtu na účet (což je jasně identifikovatelné - kdo komu zaplatil), lze druhou stranu lépe žalovat pro bezdůvodné obohacení se (pakliže balík neposlal).

Banky se obecně starají jen o poslání peněz z účtu na účet. Je jim upřímně jedno, za co, komu, kolik a proč platíte - to jde zcela mimo ně. Tedy není zde nic jako odložená platba až po potvrzení přijetí zboží. Banka těžko může být arbitrem v občanskoprávních sporech - toto šetření přísluší výhradně Policii ČR a soudům.

Jediným rozumným způsobem nakupování bazarových věcí na internetu jsou dražební portály - nejznámější ebay či aukro. Vidíte zde celou historii prodávajícího a zpětné vazby. V případě podvodu Vám škodu hradí dražební portál a dále věc řeší s podvodníkem již ve vlastní režii. Nakupovat přes jakékoliv jiné online bazary bez osobního předání je skutečně velký hazard (nakupujete-li něco dražšího než kojenecké oblečení z druhé ruky za pár desítek korun).