Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #2709, Zastavení pohledávek z pojistné smlouvy

Zajištění dluhu u hypotéky: Je možné požadovat dvojnásobek úvěrové částky?

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, máme hypoúvěr od buřinky,platíme řádně již 3 roky a předělávali jsme smlouvu na pojištění nemovitosti. Částka úvěru byla na 461 tisíc. Z Prahy nám zaslali smlouvu o zastavení pohledávek z pojistné smlouvy a v části o zajištění dluhu je odstavec, který říká, že mohou při nedodržení platebních podmínek vyžadovat až dvojnásobek úvěrové částky. Obhajují se novým občanským zákonem platným od 1.1.2015 § 2015 a §1309 ods.1 NOZ, ale tam se nic takového nepíše. Můžete mi, prosím, sdělit, zda je tento postup v pořádku, abych se nenapálila. Děkuji Bundilová

Dobrý den,

je velmi chválihodné, že pozorně čtete každou smlouvu před podpisem, protože toto rozhodně standardní není (NOZ o ničem takovém nehovoří) a rozhodně to nemohu doporučit podepsat.

Obecně při neplnění smluvních podmínek má banka nárok na okamžité zesplatnění dluhu (tedy návrat celé dlužné částky do 30 dní). Ale určitě by banka neměla mít za žádných okolností nárok na dvojnásobek dlužné částky - to už je velmi podobné nepoctivým trikům nebankovních společností.

Pokud Vás ČS bude nadále nutit podepisovat takto jednostranně nevýhodné dokumenty, doporučuji úvěr refinancovat u jiného bankovního ústavu - kompletní přehled všech nabídek zde. Peníze jsou dnes extrémně levné a banky se doslova perou a dobře splácející klienty. Nenechte se do ničeho nutit - rozhodně "taháte za delší konec provazu" než ČS.