Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #2710, Zastavení pohledávek z pojistné smlouvy

Jak se vyhnout penalizaci ze strany spořitelny za nedodržení smluvních podmínek?

Sjednejte si hypotéku online

Pokračování dotazu č. 2709: Dobrý den, obracím se ještě k dotazu 2709, ze včerejška, mám strach z toho, že nás může spořitelna nějak penalizovat za nedodržení podmínek, protože nechceme podepsat smlouvu o zástavě pohledávky, i když je to ve smlouvě stanoveno, že je naší povinností. Posílám Vám text, který jsem jim odeslala, zda jsem to napsala správně, bojím se, že budou chtít úvěr hned zaplatit, ale když řádně splácíme tak nevidím důvod. Zde je text, který jsem ji poslala: včera jsem psala právníkovi a ten mi odpověděl, že je velmi chválihodné, že si pozorně čtu smlouvu před podpisem a že to rozhodně není standardní a o ničem takovém se v NOZ nehovoří a nedoporučuje nám takovou smlouvu podepsat. Obecně totiž při neplnění smluvních podmínek má banka nárok na okamžité zesplatnění dluhu (tedy návrat celé dlužné částky do 30 dní), ale určitě by neměla za žádných okolností vymáhat až dvojnásobek dlužné částky, protože to už je velmi podobné nepoctivým trikům nebankovních společností. Bylo nám doporučeno úvěr refinancovat, ale to mi zatím nechceme. Chceme se s Vaší bankou dohodnout na takových podmínkách, které budou respektovat obě strany a budou pro ně stejně výhodné. Protože jsme dlouholetým klientem Vaší banky, byla bych ráda, kdybyste tuto věc konzultoval s Vašimi právníky, protože my souhlasíme a víme, že je naší povinností pojistnou smlouvu vinkulovat, protože je to tak uvedeno ve smlouvě o úvěru, kterou jsem si pečlivě přečetla ve prospěch Vaší banky a také rádi smlouvu o zástavě pohledávky podepíšeme. Souhlasili bychom, kdyby ve smlouvě bylo uvedeno, že v případě neplacení nebo nějakého problému budeme povinni uhradit okamžitě zbytek dluhu případně v případě pojistné události kdy bude částka vyšší než 100 tisíc převedena na Vámi daný účet nebo při události, kdy by došlo k totálnímu zničení nemovitosti, tak bude přednostně plněno ve Váš prospěch. Vše jde domluvit, jen se musíte chtít. Nezlobte se na mě, ale občanský zákoník říká, že záleží, jak se obě strany domluví a v tomto případě, jak jste navrhovali Vy jsme byly ve značné nevýhodě. Protože v § 2015, na který jste mě odkazoval se píše, že jistota zajišťuje úroky z peněžitého dluhu nejvýše do výše zákonné úrokové sazby; to neplatí, byl-li ten, kdo jistotu dává, seznámen před poskytnutím jistoty, jaké úroky věřitel a dlužník ujednali a to je vlastntě to, s čím mi nesouhlasíme a navrhujeme jiné podmínky viz výše. Prosím, zavolejte mi , jak bude Vaše banka postupovat a zda je možnost domluvy. Nerada bych přecházela k jiné bance, jen kvůli tomu, že jsme předělali smlouvu na dům a nemůžeme se domluvit. Pevně věřím, že se s tím dá něco dělat a že se nakonec domluvíme. Doufám, že je to napsáno srozumitelně, manžel totiž přeúvěrovávat nechce, tak snad vše dobře dopadne, potřebuji od Vás prosím jen ujištění, že náš postup není protizákonný. Moc děkuji za Vaši odpověď Dagmar

Dobrý den,

toto je obecně problém každé smlouvy (v tomto případě smlouva o úvěru), která stanovuje, že v budoucnu musíte podepsat nějakou další smlouvu (v tomto případě pojistná smlouva a vinkulace pojistného), jejíž přesnou formulaci neznáte. Nebude-li banka s Vámi navrženou změnou souhlasit (a Vy s její), pak nezbude než bohužel ten úvěr refinancovat jinde.

Jeden by řekl, že obecně dlouholetých a loajálních klientů si banky (pojišťovny, mobilní operátoři, dodavatelé energií) musí vážit, ale v praxi je bohužel opak pravdou. Lepší podmínky se nabízejí výhradně novým klientům (stávajícím pouze v případě, kdy hrozí odchodem), protože se všichni spoléhají na "českou pohodlnost" klienta něco měnit. Kolik platíte za vedení účtu na poplatcích? Asi ne málo. Přitom jiné banky toto nabízejí zcela zdarma a bez podmínek (Equa bank, Air Bank, Fio banka, ZUNO).