Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #3134, Další půjčka po osobním bankrotu

Jak získat půjčku po osobním bankrotu a opět se postavit na vlastní nohy?

Pokračování dotazu č. 3132: dobrý den, díky za odpověd, ale vubec se mi nelíbí, jak koukáte na lidi, co prošli nebo mají insolvenci. Já jsem všeho všudy měla jednu pujčku, žila s přítelem, ted už bývalým a jemu ručila na dvě půjčky. Máme spolu syna, bohužel jsem nemohla tušit, že mě po pěti letech opustí a já zustanu sama. Neměla jsem na splátky a než exekuce tak mi poradili osobní bankrot. Tím jsem uspěšně bez problému prošla a zaplatila ..nehrnu se do pujček, jen mi dosloužilo auto a k práci ho potřebuji, tak přemyšlím, kde si na něj pujčit ..každý se do insolvence nedostane tak, že si nabere pujčky a pak je není schopen splácet víte? ale děkuji za váš názor.. lucka

Dobrý den,

děkuji za doplnění. Vězte, že na lidi v osobním bankrotu/exekuci/insolvenci nehledíme nikterak špatně. Naopak právě pro jejich vlastní dobro se je snažíme odrazovat od dalších půjček.

Ručitelský závazek byste nikdy a nikomu (ani přítelovi, vlastním dětem, rodičům, atd.) podepisovat neměla. Banka u každého zájemce o úvěr ohodnocuje jeho schopnost splácet. Pokud je vše v pořádku, úvěr je schválen. Pokud si ale banka není jistá tím, že by dotyčný byl skutečně schopen splácet, pak vyžaduje ručitele. Dělat ručitele znamená počítat s tím, že úvěr jednoho dne budete muset za dlužníka doplatit (pokud by dlužník byl schopen splácet sám, banka by ručitele nevyžadovala).

Půjčka na auto, které potřebujete k výkonu povolání, mi přijde jako rozumný důvod pro úvěr (stejně jako hypotéka na bydlení) - je to investice, která Vám něco přinese (ne prostá spotřeba). Bohužel Vám od momentu ukončení osobního bankrotu ještě min. 4 roky žádná banka nepůjčí (zhruba tak dlouho zůstávají záznamy v registrech dlužníků). Nebankovním poskytovatelům úvěrů se doporučuji vyhnout obloukem - téměř jistá cesta zpět do bankrotu.