Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #3137, Pro děti

Pro děti, Spoření

J

Dobrý den,chtěla bych něco založit své 11 měsíční dceři poradíte prosím co by bylo nejlepší aby z toho v budoucnu také něco měla a neplatila jsem jen bance poplatky,chtěla jsem vkladní knížku nebo něco podobného do 18 let aby se tam nemuselo v případě "nouze" vkládat každý měsíc ale nějak se v tom ztrácím :-)...děkuji za odpověď.

Nejlepší způsob, jak uspořit peníze!

Dobrý den,

vzhledem k velmi nízkým úrokovým sazbám se dnes i přes vysoké poplatky za sjednání a vedení produktu vyplatí stavební spoření, můžete-li spořit 20 000 Kč ročně (vkládat je možno kdykoliv libovolnou částku během roku, pravidelně i jednorázově). Přesně tolik je třeba vložit pro získání plné státní podpory 2 000 Kč/rok (10% z vkladu). Roční vedení produktu vyjde na 300-360 Kč a poplatek za sjednání produktu cca 0-1 500 Kč (bez zisku plné státní podpory se to nevyplatí, neboť úrok 1% by byl téměř vynulován poplatky). Spoření je na 6 let (nelze vypovědět dříve, jinak byste přišla o státní podporu). Doporučuji Wüstenrot (pro děti bez poplatku za sjednání produktu) či Českou spořitelnu a sjednání online (při sjednání online se platí jen 495 Kč a v ceně je dárek pro dítě). 

Nemůžete-li spořit 20 000 Kč ročně, doporučuji spořící účet (na své jméno) od Air Bank s úrokem 1% (je třeba měsíčně 5x zaplatit kartou a mít u nich bezplatný běžný účet) či Equa bank s úrokem 0,8% (je třeba mít u nich bezplatný běžný účet a nechat si na něj zasílat výplatu či mateřskou nebo zaplatit měsíčně 3x kartou).

Dětské účty ani jiné produkty pro děti do 15 let nelze příliš doporučit (nízké úroky pro velmi malé částky, spousta omezení).

Pavel StrašákBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Vánoční půjčka: většina Čechů ji odmítá, přesto před Vánocemi zájem o úvěry stoupá

Vánoční půjčka: většina Čechů ji odmítá, přesto před Vánocemi zájem o úvěry stoupá

11.12.2019, Půjčka, Autor: Jan Budín

Naprostá zbytečnost. To si většina lidí myslí o vánočních půjčkách. Ukázal to průzkum České bankovní asociace, podle kterého 92% obyvatel České republiky považuje úvěr na nákup dárků za špatný nápad. Přesto právě před Vánocemi zájem o půjčky každoročně roste.

ČNB zvažuje další zpřísnění pravidel pro hypotéky. Rozhodne vývoj cen nemovitostí

ČNB zvažuje další zpřísnění pravidel pro hypotéky. Rozhodne vývoj cen nemovitostí

9.12.2019, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Zatím ještě podmínky pro poskytování hypoték nezpřísníme. Brzy se to ale může změnit. Takovou zprávu poslala ze svého listopadového zasedání Bankovní rada České národní banky. Podle ní závisí úprava podmínek zejména na tom, jak se bude vyvíjet nadhodnocení cen nemovitostí.

Běžný účet pro podnikatele: zákon k němu nenutí, může vám ale přinést zajímavé výhody

Běžný účet pro podnikatele: zákon k němu nenutí, může vám ale přinést zajímavé výhody

6.12.2019, Běžný účet, Autor: Pavel Strašák

Zřídit nebo nezřídit? Podobně váhá řada lidí, když přijde řeč na podnikatelský účet. Zejména začínající živnostníci a podnikatelé si nejsou jistí, jestli se jim vyplatí. Účet pro podnikatele totiž dokáže přinést zajímavé výhody. Ale také si je umí nechat dobře zaplatit.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

MB

#8252, Expřítel si zasílá peníze na můj účet, Osobní a rodinné finance, 10.12.2019

Dobrý den, ex-přítel si domluvil od známého zapůjčení peněz. Vzhledem k tomu, že neměl vlastní bankovní účet, peníze se nechal poslat na ten můj, aby je měl ihned k dispozici. Nemyslím si, že by dotyčný vůbec věděl, že se nejedná o jeho účet. Nic jsem nepodepisovala a určitě ani přítel ne, víceméně mu půjčil na dobré slovo, ale u přijaté částky je poznámka, že se jedná o bezúročnou půjčku, která má být do 3 měsíců vrácena. Já toho člověka ani neznám, jeho jméno vím pouze z účtu. Mám strach, že bude chtít peníze vrátit ode mě, má na to právo? Předem Vám děkuji za odpověď.

Dobrý den, důrazně nedoporučuji svůj účet propůjčovat komukoliv k jakýmkoliv transakcím, vystavujete se značnému riziku. Jestli půjčení peněz nebylo jakkoliv zdokumentováno, pak v extrémním případě po Vás pán může chtít peníze vrátit z důvodu bezdůvodného obohacení se (bude tvrdit, že Vám peníze poslal omylem). Vy pak budete těžko dokazovat, že to byla půjčka pro Vašeho ex-přítele, kterému jste peníze z účtu vybrala a dále poskytla. 

MP

#8251, Zpeněžení majetkové podstaty dlužníka, Exekuce a insolvence, 10.12.2019

Dobrý den, již se vyřizuje insolvenční řízení, způsobené mnoha podvody na mne jako vážně nemocném invalidovi, který zůstal sám - mám ZTP od 2003, jsem onkologicky nemocný kardiak po třech operacích skoliózy páteře, nyní s čerstvě onkoložkou léčenou osteroporózou po tříštivé zlomenině nohy v koleni. Nyní píšu odvolání k IS ohledně svého návrhu na vyjmutí věcí ze soupisu majetkové podstaty, pro které bych potřebovala najít nějaké přesné paragrafy, zda mohu být z rodinné nemovitosti s ateliérem pro svou práci vystěhovaná na ulici, když samozřejmě nemám nic jiného a v podstatě už ani stěhování nejsem fyzicky schopná a dále, zde mi může být odebráno invalidně označené auto, kterým jezdím na stálé kontroly do nemocnic, vyzvedávat si léky z lékárny a bez něj bych si netroufla opustit vůbec domov. Děkuji.

Dobrý den, v rámci insolvenčního řízení mohou být dluhy řešeny zpeněžením majetkové podstaty dlužníka. Nelze zpeněžit věci osobní potřeby (pro zdravého to může být např. jeho oblečení, hygienické potřeby, atd, pro invalidu třeba vozík či jiné kompenzační pomůcky). Vždy záleží na rozhodnutí soudu, který zohledňuje mnoho faktorů. Auto coby kompenzační pomůcku invalidovi spíše nezabaví, ale u domu či nemovitého majetku obecně to zaručit nelze (tam je prodej více pravděpodobný).

A

#8250, Jak zaplatit nákup v USA?, Osobní a rodinné finance, 10.12.2019

Dobrý den, vytvořila jsem si objednávku z USA a narazila jsem na problém s placením. Nabídli mi možnost money order, ke které jsem nenašla mnoho informací nebo platit kreditní kartou, ale chtějí po mně veškeré údaje z karty, což se mi nezdá příliš bezpečné. Poradíte mi, prosím, jak se s touto situací vypořádat? Děkuji

Dobrý den, nejjednodušší je zaplatit online platební kartou (což bez uvedení čísla karty, data expirace a CVV/CVC nelze). Samozřejmě důrazně doporučuji nakupovat pouze u prověřených eshopů, kde je riziko podvodu minimální (ať už se zneužitím platební karty nebo nezasláním zaplaceného zboží).

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 8200 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR