Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #3268, Penzijní připojištění a stavební spoření

Jaká banka doporučuje stavební spoření a penzijní připojištění? Co se změní od ledna?

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
29.12.2016 Spoření

Pokračování dotazu č. 3267: Pokud bych uvažovala o stavebním spoření i o penzijním připojištění, které banky mi doporučujete? Určitě bych vše raději vyřizovala osobně na pobočce než formou online. Lze od ledna očekávat v těchto dvou produktech nějaké výrazné změny? Hypotéka by byla pro mě velká zátěž, naspořeno zatím mnoho nemám (cca 100 000 Kč). Bydlím v rodinném domě a v budoucnu budu určitě vlastnit jeho polovinu.

Dobrý den,

osobní vyřizování na pobočce nemá žádnou výhodu či přidanou hodnotu, spíše naopak:

  • místo vyplnění jednoduchého on-line formuláře musíte na pobočce vystát frontu
  • nemáte dostatek času si vše prostudovat a rozmyslet
  • přepážkový pracovník Vám často prodá i jiný produkt, než pro který jste původně přišla (tzv. cross-selling)
  • zaplatíte více na poplatcích (konkrétně u stavebního spoření s cílovou částkou 150 000 Kč to bude o 1 000 Kč navíc)

Mimo ČS, kde je možné výrazně ušetřit na online sjednání, jsou nabídky všech 5 stavebních spořitelen téměř identické, kompletní přehled zde.

U penzijního připojištění je důležitější než samotný výběr penzijního fondu volba investiční strategie (konzervativní, vyvážená, dynamická). Na rozdíl od dob minulých se pravidla hry na poli penzijního připojištění změnila a fondy již negarantují nezáporné zhodnocení - jednotlivé fondy se liší mírou očekávaného výnosu, rizikovostí a nákladovostí (poplatky za správu). Každý penzijní fond (banka) nabízí všechny typy. Penzijní fondy nejsou (na rozdíl od bankovních vkladů a stavebního spoření) pojištěny proti krachu, tedy bych doporučil volit větší a stabilnější fond (banku) - tak, abyste tam své peníze nalezla i za 25 let.