Banka a nesplacená hypotéka při rozvodu: Jak se bránit, když bývalý manžel přestane platit?

Dobry den, chtela jsem se zeptat na postup banky pri nesplacení hypoteky. V manzelstvi jsme si vzali hypoteku a postavili dum. Nedavno jsme se rozvedli s tim, ze jsme se dohodli na vyporadani majetku. Byvaly manzel si nechal dum v uzivani a splaci hypotéku. Mel me z hypoteky vyvazat, ale nema v soucasne dobe dostatečný prijem, tak me banka odmitla vyvazat, takze jsem stale spoludluznik a na dome mame zastavni pravo. Jedna se mi o to, jak by postupovala banka, kdyz by prestal platit. Muzu se nejak branit?

Dobrý den,

hypotéka a rozvod dokáží nadělat pěknou paseku, neboť rozvodem se pro banku nic nemění a dál za hypotéku ručíte společně oba dva. Kdyby Váš ex-manžel přestal platit, porušil by tím smluvní podmínky. Banka by úvěr tzv. zesplatnila a chtěla po vás dvou naráz doplatit celou dlužnou částku. Na to byste neměli a banka by byla nucena váš dům prodat. Pokud by byla prodejní cena vyšší než zůstatek dluhu, zbylé peníze by banka mezi Vás rozdělila. Pokud by naopak výtěžek z prodeje nepokryl zbývající dluh, pak by banka uvalila exekuci na majetek vás obou (peníze na účtech, srážky ze mzdy, exekuce movitých věcí na adrese trvalého bydliště, atd.), dokud by nedošlo k vyrovnání dluhu. S tím se samozřejmě pojí záznam v registrech dlužníků (nikdo by Vám min. 5 dalších let žádné peníze nepůjčil).