Banky.cz Bankovní poradna zdarma #460, Dotaz v bankovní poradně

Banka zvýšila poplatek za vedení hypotečního účtu - mohu se bránit?

Dobry den. Cca rok mam u nejmenovane banky hypoteku s fixaci na 3 roky. Pri sjednani hypoteky byl mesicni poplatek za vedeni hypotecniho uctu 150,- Kc. Pred nekolika mesici ho banka zvedla na 200,- Kc. Pdal jsem jim na podporu, jak je to mozne a dostalo se mi odpovedi "Dle všeobecných obchodních podmínek čl. 49., banka má možnost rozhodovat o navýšení poplatku. ". Znamena to tedy, ze se proti zvyseni poplatku nemohu nijak branit ? Banka tedy teoreticky muze poplatek zvysit napr. na 500,- Kc mesicne a ja nemohu odstoupit od smlouvy (behem fixace samozrejme s tucnou pokutou) ? Dekuji za radu.

Dobrý den,

hádám, že se bavíme o Unicredit bank, protože nikdo jiný tak nehorázně vysoký poplatek za vedení hypotečního úvěru nemá. Běžně se banky říkají o 100-150 Kč, ale i to považuji za zcela nepřiměřené a doporučuji preferovat banky, kde něco jako poplatky za zřízení úvěru a jeho vedení neexistují.

Bohužel, banka si se sazebníkem může manipulovat dle libosti a může klidně další měsíc zvýšit onen poplatek třeba na těch 500 Kč. Při podpisu smlouvy jste se zavázal akceptovat jejich obchodní podmínky, které se na sazebník a jeho možnost aktualizace odvolávají. Je už jen na Vás s takovouto bankou rychle zúčtovat a nechat si hypotéku refinancovat od konkurence za daleko výhodnějších podmínek.

Tento nešvar netrápí jen Unicredit bank; v poslední době s něčím podobným přišli i hoši od UPC (internet) a Skylinku (satelit) - s nimi již bylo zahájeno správní řízení a hrozí jim poměrně vysoká pokuty.