Banky.cz Bankovní poradna zdarma #83, Dotaz v bankovní poradně

Jak získat hypotéku na byt a pronajímat ho, pokud jsem v dětském domově a pobírám syrotčí důchod?

Dobrý den chci se zeptat na pár věcí, jsem v Dětském domově, pobírám Syrotčí důchod 6900. V domově chci být co nejdýl to půjde takže dokud budu studovat, mám stavební spoření, které bude koncem tohoto roku končit mám tam našetřeno cca 200 000,- Kč, Chtěl jsem si vzít hypotéku na byt a okamžitě ho dát do pronájmu dokud budu v DD. Myslíte že by šlo todle nějak zrealizovat, či nikoli. Životní pojistku mám zřízenou. A ručil bych nemovitosti kterou bych zakoupil. Díky S pozdravem Michal.

Dobrý den,

plán a podnikavý duch se mi líbí:) Otázkou však je, kde a jak drahou nemovitost chcete pořídit, kolik odhadujete výnos z nájemného atd. Banka bude chtít doložit Vaše příjmy, které jsou na hranici bankami kalkulovaného životního minima, tedy bude nutné zahrnout do úvahy potenciální příjmy z pronájmu. To některé banky akceptují (např. Hypoteční banka), ale za cenu vyšší úrokové sazby z úvěru. Nicméně v tomto případě nebývá zvykem půjčit až 100% hodnoty nemovitosti, tedy bude nezbytné disponovat hotovostí min. 25% z hodnoty nemovitosti. Doporučuji prostudovat článek "Oceňování nemovitostí z pohledu bank a pojišťoven".