Banky.cz Bankovní poradna zdarma #971, Dotaz v bankovní poradně

Jak získat úvěr bez vazby na manželku a možnost, aby si manželé vzali každý úvěr na sebe?

Dobrý den, je možné získat úvěr, tak aby moje manželka s ním neměla nic společného (aby nemusela být přistupitel, popř. nic podobného). Aby nebyla nijak vázaná. A jestli by taky bylo možné aby jsme si vzali s manželkou oba úvěr (každý na sebe jeden) aniž by to kohokoliv z nás (manželů)ovlivnilo. Pokud by to šlo, tak za jakých podmínek a u kterého peněžního ústavu by jste to doporučil. Popř. při čerpání úvěru jednoho z manželů, jaké povinnosti vyplývají pro toho druhého. Děkuji.

Dobrý den,

občanský zákoník říká, že za závazky (půjčky) vzniklé v době manželství ručí oba manželé společně a nerozlučně, tedy není to banka, která by Vám nechtěla vyhovět, ale zákon. Jedinou cestou je uzavřít ekvivalent předmanželské smlouvy, kde si je možné jasně nadefinovat, čí je který majetek a kdo za co ručí.

Při úvěrech cca nad 200 000 Kč banky obvykle vyžadují souhlas manžela/manželky.

Manželé ručí na úvěr společně (i když o úvěr žádá jen jeden z nich), tedy v případě, kdy si o úvěr zažádá např. sám manžel a přestane platit, banka bude chtít splátky po manželce a exekutora je možné poslat na oba. Tento závazek nezaniká ani rozvodem.

Kolik si chcete půjčit, jaký je Váš čistý měsíční příjem a jak dlouho chcete splácet?