Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Akcie a investice

Akcie a investice

ZADAT NOVÝ DOTAZ
LM

Dobrý den, poraďte mi, prosím, jaký je postup při zápisu mého bankovního účtu k majetkovému účtu, vedeném v nezařazené evidenci u CDCP, příp. který subjekt to umí rychle a levně. Předem děkuji.

Dobrý den,

doporučuji Fio banku - nízké poplatky, rozumný přístup, dobrá online aplikace pro další nakládání s akciemi.

Navštivte jejich nejbližší pobočku, kde sepíšete komisionářskou smlouvu a žádost o otevření účtu u CDCP. V řádu dnů pak bude Váš nový účet v CDCP aktivován a bude možné na něj zapsat doposud nezařazené akcie.

PV

Zdravím, před nějakým rokem jsem si založil investiční účet u Franklin Templeton přes Ertrag und Sicherheit. Měl jsem nastaveno investování na 1500,- měsíčně. Investoval jsem pouze 3 měsíce a poté jsem to vybral a investovat přestal. Za otevření jsem zaplatil 21 000,-. Účet nadále využívat nebudu, naskytly se mi lepší příležitosti. Je nějaká šance dostat těch 21 000,- zpět? Děkuji

Dobrý den,

to myslíte vážně, že jste za možnost investovat někomu zaplatil 21 000 Kč? :) To je jako když autobus seniorů vyrazí na tzv. předváděcí akci, kde se za podobné peníze prodávají nekvalitní hrnce a vysavače. Tyto peníze z nich už bohužel nedostane - koupil jste si drahou životní zkušenost.

Jinak orientačně otevření účtu v Centrálním depozitáři cenných papírů přes prostředníka/účastníka CDCP přijde na necelých 100 Kč a pak už můžete investovat bez omezení.

Rozumíte-li velmi dobře kapitálovému trhu, investujte na burze osobně. Pro laiky (95% populace) jsou tu podílové fondy, investiční pojistky a jiné formy kolektivního investování, které jsou díky svých poplatkovým politikám extrémně nevýhodné, a proto si tyto produkty nesjednává nikdo dobrovolně (prodá se jen to, co tzv. finanční poradci lidem pod tlakem vnutí).

A

Dobry den? Mam dotaz, znamy u ČPP investoval 50 000 Kč, po 3 letech rekl, ze vypovedni lhuta je 1 ROK ! A procentualni navyseni za 3 roky pry byli jen 3 000Kč s tim, ze rekl, ze 6% bude navic coz nesouhlasi. Proto se ptam je tohle mozne??Ani nechce rict kam tyto penize investoval do jake firmy Dekuji za odpoved Alena K.

Dobrý den,

toto základní moudro opakuji každému laickému investorovi, který přišel o své peníze - investice nejsou pro lidi, kteří financím nerozumí na velmi pokročilé úrovni (tedy zhruba 95% populace).

Poučený člověk investuje osobně na kapitálovém trhu bez prostředníka v podobě podílových fondů či různých forem investičních pojistek. Všechny tyto investice přes prostředníky jsou extrémně nevýhodné, vysoké poplatky, malý výnos. Zcela nevhodné. Lidem to nutí především tzv. finanční poradci (jinak na trhu práce neuplatnitelní lidé), protože dobrovolně by si to nikdo nesjednal (mají za to tučné provize).

 

PK

Pokračování dotazu č. 2379: Dobrý večer, operátor v bance mi řekl, že je účet již zrušený. Nebyl to klasický účet, byly tam cenné papíry podložené penězi. I tento převod musí být tak zbytečně dlouho trvající? Děkuji Petra

Dobrý den,

co myslíte cennými papíry podloženými penězi - akcie samotné, investice ve fondu či něco jiného? Pakliže se jedná o fond, tak výplata může trvat déle - dle individuálních podmínek každého fondu. Vypořádací doba pro běžný účet je zhruba měsíc, ale výpovědní lhůta např. pro stavební spoření je 3 měsíce. Váš fond tedy může být např. něco mezi jedním až třemi měsíci - toto by Vám pracovník na pobočce či operátor měl zodpovědět.  

G

Dobry den chtela bych prodat akcii vseobecna uverova banka

Dobrý den,

akcie lze dnes na burze prodávat pouze přes prostředníka - tzv. účastníka trhu s cennými papíry. Tuto službu nabízejí vybrané banky a nebankovní obchodníci na kapitálových trzích - doporučuji Fio Banku (nejnižší poplatky, nejlepší servis). 

1) navštivte osobně pobočku Fio Banky, kde uzavřete komisionářskou smlouvu. Banka Vám vytvoří Váš akciový účet v Centrálním depozitáři cenných papírů (to stojí cca 100 Kč)

2) do pěti pracovních dní bude účet aktivován, budou Vám na něj přiřazeny doposud nezařazené akcie VUB (ještě z kuponové privatizace hádám)

3) akcie můžete prodat

TB

Dobrý den, Rád bych rychle nakoupil volně obchodovatelné akcie. Na akciovém trhu nejsem dosud žádným způsobem aktivní. Jsem fyzická osoba. Jaký je postup a jak rychle to trvá? Dostal jsem tip na společnosti Patria, Atlantic, nebo Fio ? Koho byste mi doporučili? Děkuji TB

Dobrý den,

doporučuji Fio (nejnižší poplatky, nejvíce user friendly online tool pro správu akcií).

Nejprve je třeba si přes Fio (či jiného partnera) nechat otevřít účet v CDCP (Centrální depozitář cenných papírů) - toto trvá obvykle 1-2 dny a stojí to 50-100 Kč. Pak lze již nakupovat akcie zcela bez omezení a neprodleně.

Doporučuji důsledně zvážit, zda-li jsou pro Vás akcie to pravé ořechové. Pro laika, který trhy pečlivě nesledoval minimálně několik posledních let a důkladně se neorientuje na poli financí, jsou investice do akcií spolehlivou cestou, jak přijít o úspory. Hodně a s relativně menším rizikem může laik vydělat pouze dvěma způsoby - buď má insider info, které ostatní účastníci trhu nemají, nebo nakupujete zaručené tituly v době krize (poslední byla 2009-2010), kdy jsou hluboce podhodnocené. V ostatních případech to je pro laika čistá loterie.

J

Dobrý den, dne 8.4.převzala p. Bílková 1 ks hromadné akcie MITOP, akciová společnost se sídlem v Mimoni k provedení jejich výměny na jméno. I přes osobní urgenci u paní Bílkové (sekretářka generálního ředitele) se mi nepodařilo dodnes nějakého výsledku. Poraďte co dělat, bojím se , aby nešlo o podvod! Děkuji. Poláček Jiří

Dobrý den,

máte sepsanou dohodu o výměně akcií a potvrzení o odevzdání akcie? Pokud ne, není jak prokázat, že jste komu co předal, protože akcie na doručitele jsou anonymní (jméno majitele není nikde registrováno, protože majitelem je ten, kdo akcii momentálně drží). 

Doporučuji v této záležitosti kontaktovat neprodleně MITOP (ale tentokráte někoho jiného než paní sekretářku) a v případě nereagování dále PČR (které se ale bude těžko dokazovat bez potvrzení transakce předání anonymní akcie).

MB

mél jsem PL. v ŽIVNOBANCE,zanikla. Kam se ztratily?

Dobrý den,

Živnobanka se sloučila v roce 2007 s HVB Bank a začala působit pod novým jménem UniCredit Bank.

MK

v Květnu 2012 jsme si založili 3 účty u Vaší banky. Nedopatřením se nám povedlo vše kolem účtů kuponové privatizace někam založit a zůstalo jen pár věcí na jmeno Tomáš Koucký a Jiří Koucký na mé jmeno se nemůže nic najít. Co máme dělat? mate možnost něco zjistit. Díky Koucká

Dobrý den,

nejsme banka, ale poradenský portál. Jaké účty ohledně kuponové privatizace máte na mysli? Akcie (nejen z kuponové privatizace) jsou uloženy na Vašem účtu u CDCP (Centrální depozitář cenných papírů), který lze ovládat pomoci tzv. účastníka trhu s cennými papíry - např. Fio Banka a další banky.

S

Chci uložit finance do PIONEER GLOBAL HIGH YIELD CZK prostřednictvím komisionářské smlouvy ATLANTIK finanční trhy, a.s..Vybrala jsem si finančního poradce VLADISLAVU OUZKOU z Fincentra a potřebuji se ujistit, že se jedná o legální a státem uznanou aktivitu v podnikání na kapitálovém trhu. Sdělte mi, Jseprosím informace o obchodníkovi, či o místě, kde tyto informace dostanu.

Dobrý den,

ano, tato investice je legální. Ovšem nemohu ji za žádných okolností doporučit laikovi, který se na kapitálových trzích neorientuje. Finanční poradce Vám těžko doporučí obyčejný spořící účet či termínovaný vklad u banky, protože z toho má velmi malou až žádnou provizi. Místo toho finanční poradci radí všem investovat na kapitálových trzích (přes fondy či životní pojistky), z čehož mají velmi vysoké provize. 

  • První pravidlo peněz: nikdo to s Vašimi financemi nemyslí tak upřímně jako Vy sama
  • Druhé pravidlo peněz: finančního poradce zajímá jen a pouze provize inkasovaná za sjednání pro klienta nevýhodného produktu. Dobré produkty se prodávají samy od sebe...a ty špatné musí finanční poradci lidem natlačit.

Opravdu důrazně doporučuji nespolupracovat s jakýmkoliv finančním poradcem - uložte si peníze raději do banky (napište mi, kolik chcete uložit a já Vám doporučím vhodnou banku) a loterii na kapitálových trzích přenechte nepoučitelným Čechům věřícím na zázraky.  

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

podílové fondy, dluhopisy, akcie, nemovitosti na pronájem, kapitálový trh, cenné papíry, burzovní obchody, komodity, drahé kovy, výnos a riziko, jak investovat?Rychlé odkazy

Banky v ČR